نسخه آزمایشی
اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سرطان با خودمراقبتی و امید؛ قابل‌پیشگیری‌ودرمان

از ۶ سال پیش، پویش ملی مبارزه با سرطان با هدف اطلاع رسانی و جلب حمایت برای کنترل سرطان و با شعار «سرطان قابل پیشگیری و درمان است، با خودمراقبتی و امید»، برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، روز جهانی مبارزه با سرطان همه ساله در ۴ فوریه برابر با ۱۵ بهمن در سراسر جهان با هدف افزایش آگاهی مردم از سرطان، نحوه پیشگیری و برخورد با آن برگزار می‌شود. در واقع این روز، بخشی از برنامه جهانی مبارزه با سرطان است که به منظور ایجاد هماهنگی بین محققان، متخصصان سلامت، بیماران، دولتمردان، صنعتگران و بهورزان برای مبارزه با سرطان است.

آقای دکتر رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نایب رئیس کمیته ملی مدیریت سرطان در یادداشتی نوشت: شعار پویشی که از سال ۲۰۱۹ تا سال ۲۰۲۱ برگزار می‌شود «من هستم و خواهم بود» تعیین شده است. این شعار از تعهد شخصی حمایت می‌کند و نشان‌دهنده تأثیر حرکت‌های فردی بر آینده بیماران مبتلا به سرطان است.

در ایران نیز، هفته اول بهمن به عنوان هفته ملی مبارزه با سرطان نام گذاری شده و از ۶ سال پیش، پویش ملی مبارزه با سرطان با هدف اطلاع رسانی و جلب حمایت برای کنترل سرطان و با شعار «سرطان قابل پیشگیری و درمان است، با خودمراقبتی و امید»، برگزار می‌شود.

نگاهی به آخرین گزارش ثبت سرطان نشان می‌دهد که، تعداد کل موارد جدید سرطان در هر سال در ایران ۱۲۵ هزار نفر است که ۵۳ درصد در مردان و ۴۷ درصد در زنان است و پر بروز‌ترین سرطان‌ها در مردان شامل معده، پوست، پروستات، روده بزرگ و مثانه و در زنان شامل سینه، روده بزرگ، تیرویید، پوست و معده بوده و در هر دو جنس نیز شامل سینه، پروستات، روده بزرگ، پوست و معده ثبت شده است.

بروز سرطان در ایران به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر به ترتیب در مردان و زنان ۱۷۵ و ۱۴۹ نفر و کمتر از متوسط جهانی است (در جهان در مردان و زنان به ترتیب ۲۱۹ و ۱۸۳)، اما هم در جهان و هم در ایران تعداد موارد سرطان در ۲ دهه آینده افزایش خواهد یافت البته این افزایش در همه کشور‌های در حال توسعه بیش از کشور‌های توسعه یافته است و مهم‌ترین علت آن هم افزایش امید به زندگی و جمعیت رو به رشد سالمندان است که در کشور‌های در حال توسعه بارزتر است. دو علت دیگر شیوه زندگی ناسالم و عوامل محیطی است.

به همین علت «برنامه ملی مدیریت سرطان» ایران با استفاده از تجربیات دیگر کشور‌ها به خصوص پیشنهاد‌های سازمان جهانی بهداشت و نظرات صاحب نظران و خبرگان تدوین شده و تعیین کننده سیاست ها، راهبردها، اهداف و فعالیت‌های کنترل سرطان از سال ۱۳۹۲ است و نقشه راه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا سال ۱۴۰۴ را مشخص می‌کند. هدف از اجرای این برنامه کاهش بروز و مرگ و میر و بهبود کیفیت زندگی بیماران است و می‌تواند به عنوان الگو مورد استفاده دیگر کشور‌ها به ویژه کشور‌های منطقه شرق مدیترانه EMRO قرار گیرد.

آخرین اخبار

میلاد امام سجاد علیه السلام مبارک باد میلاد علمدار کربلا مبارک باد ای العطش، ترانه ی قبل از ولادتت / مادر فدات با لب عطشان خوش آمدی ای دلنواز قاری قرآن خوش آمدی / در بیت وحی با لب خندان خوش آمدی میلاد امام حسين(ع) و روز پاسدار مبارک باد سوم شعبان روز میلاد امام حسین علیه السلام مبارک باد فضیلت ماه شعبان سوم شعبان روز میلاد امام حسین علیه السلام مبارک باد حلول ماه شعبان المعظم و اعیاد سعید شعبانیه را به تمام مسلمانان جهان تبریک عرض می کنیم مقام معظم رهبری:تدابیر ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت لازم‌‌الاجرا است #با _توکل_به _خدا_کرونا_را_شکست_میدهیم توزیع بیش از ۱۴ میلیون ماسک در ۲ روز توزیع ۵ میلیون ماسک جراحی سه لایه به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور سازمان جهانی بهداشت، هفتمین محموله اقلام پزشکی اضطراری را به منظور مقابله با این ویروس، تحویل مقامات ایران داد. مقام معظم رهبری :جهش تولید باید تغییر محسوس در زندگی مردم ایجاد کند مقام معظم رهبری:کدام عاقلی کمک آمریکا را که متهم به تولید ویروس است قبول می‌کند بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب در شروع سال جدید ۲۷رجب؛ مبعث پیامبر مهربانی‌ها مسئولین محترم در این کار دستوراتی داده‌اند که همه باید به آن عمل کنند اسیب شناسی سال رونق تولید برای سال جهش تولید آمار و گزارش ‌های امید وار کننده مبارزه با کرونا در سراسر کشور سخنان رهبر انقلاب پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب ورود دو محموله بزرگ اقلام بهداشتی به بنادر کشور سلامت نوروزی در سیما تندرستی عفونت گوش میانی را در ضربان دنبال کنید پویش # در-خانه-میمانیم بهبود بیش از دوهزار بیمار کرونایی درکشور زوال عقل چیست؟ تهیه «دستورالعمل شناسایی و معرفی سامانه ها» روش های کنترل اضطراب در بحران تکذیب نقل قول وزیر بهداشت درباره تفاوت کرونا راه اندازی استراحتگاه های بیمارستانی مجلس تعطیل است اما مجلسیون مشغول کارند هشدارمعاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران رئیس بیمارستان امام خمینی به ضربان می آید درمان بیماران کرونا در ایران سرعت یافته است خبر فوری سوریخی ها علیه کرونا برنامه‌های سفرتان را لغو کنید اولویت تأمین خون بیماران اورژانسی و مصرف کنندگان مستمر ضربان کرونا در تلویزیون سلامت سامانه ثبت‌نام پویش مبارزه با کرونا راه‌اندازی شد سایه روشن عرضه کالا‌های بهداشتی مقابله با کرونا خود مراقبتی مهمترین کار برای مبارزه با کرونا ویروس است توزیع ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار سبد غذایی برای رفع سوءتغذیه مادران باردار و شیرده مناطق محروم کشور عبور از بحران با خودتنظیمی هیجان تردد‌های مردم تهران همچنان باید کاهش یابد پیامک بزنید مشاوره بگیرید تولید بیش از ۱۰۰ هزار محلول و ۳۵ هزار ژل ضدعفونی کننده در هر شیفت

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .

;