اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

خود مراقبتی مهمترین کار برای مبارزه با کرونا ویروس است

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: حدود 50 درصد کسانی که تاکنون به صورت آمار تجمعی بستری کردیم، ترخیص شدند و بقیه هم به تدریج با بهتر شدن شرایط جسمی آن ها، مرخص می شوند.

به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت به نقل ازخبرگزاری صدا و سیما؛ قاسم جان بابایی، در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما،گفت: بیماری کرونا مانند همه بیماری های ویروسی که دوران حاد و اوج دارد به تدریج میزان سرایت پذیری آن کمتر می شود و در نهایت, ویروس بومی می شود که در سال های بعد ، علائم آن کمتر خواهد بود همانگونه که هر سال بیماری آنفوآنزا وجود دارد.

وی با اشاره به اهمیت نحوه برخورد با این ویروس گفت: بهترین ساختار ارائه خدمت را در حوزه شبکه بهداشت داریم و این از افتخارات کشور است.
دکتر جان بابایی با تقدیر از اقدامات سازمان صدا و سیما در افزایش آگاهی و سواد مردم در حوزه سلامت و مقابله با کرونا ویروس گفت: آموزش همگانی از اصول اولیه مقابله با عفونت های واگیر است.
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: اصل درمان کروناویروس مانند همه بیماری های ویروسی، مراقبت در منزل و خود مراقبتی است و باید همان اصولی را که برای درمان سرماخوردگی انجام می دهیم مانند استراحت در منزل را رعایت کنیم .
آقای جان بابایی با بیان اینکه 80 درصد این بیماری ویروسی در منزل قابل مدیریت شدن است, افزود: استفاده از داروی مسکن در صورت داشتن درد، نوشیدن مایعات فراوان و تعویض لباس و شستشوی روزانه از مواردی است که باید رعایت شود.
وی از مردم خواست از مراجعه غیرضروری به بیمارستان ها خوداری کنند چون احتمال آلوده شدن مراجعان بیمارستانی وجود دارد.
دکتر جان بابایی اضافه کرد: بر اساس گزارش ها در اصفهان، از هر 100 نفری که علائم کرونا را داشتند فقط 20 درصد آن ها، مثبت بود و 80 نفر کرونا نداشتند و این 80 نفر ممکن است با مراجعه به بیمارستان، به این ویروس، آلوده شوند.
وی تاکید کرد: تنها کسانی نیازمند بستری هستند که مشکلات تنفسی و تنگی نفس داشته باشند.
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه تعطیلی مدارس و دانشگاه ها در کاهش نفوذ کروناویروس و کوتاه کردن دوره این ویروس, بسیار موثر بوده است, گفت: بر اساس گفته های استادان رشته اپیدمیولوژی، با توجه به اینکه مردم خود را در منازل, ایزوله کردند, در خوش بینانه ترین شرایط تا یک یا دو هفته آینده, روند به افزایش داریم و به تدریج در ایام عید, این روند کاهش خواهد یافت.
وی اضافه کرد: البته لازمه این موضوع آن است که مردم، بهداشت را رعایت کنند.
دکتر جان بابایی درباره طرح تشکیل 300 هزار اکیپ در وزارت بهداشت برای مقابله با ویروس کرونا گفت: قرار است ما دنبال ویروس برویم و آن را از جامعه پاک کنیم و اینگونه نیست که گروه های بهداشتی بخواهند به تک تک منازل مراجعه کنند.
وی ادامه داد: چهار محور را برای انجام این طرح، طراحی کردیم که با همکاری نیروهای مسلح و بسیج و هلال احمر و دیگر سازمان ها, این کار انجام خواهد شد.
آقای جان بابایی افزود: از طریق سیستم «اپ» در موبایل ها و ساختار «پرونده الکترونیک» از همه افراد، پرسشگری می شود و از این طریق, افراد مشکوک شناسایی می شوند.
وی اضافه کرد: لازم است از خانواده افراد بستری، مراقبت شود و تیم های ما برای این افراد به خانه آنها مراجعه و نکات بهداشتی را ارائه می کنند.
آقای جان بابایی ادامه داد: برای برخی افراد که به امکانات دسترسی ندارند اقدامات گندزایی در منزل آن ها و آموزش های خود مراقبتی انجام می شود.
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: کارشناسان بهداشت با کمک بسیج ادارات بر استفاده از گندزداها و شستشوی ادارات نظارت می کنند.
آقای جان بابایی اضافه کرد: گندزدایی برای تفرج گاه ها، سالن های ورزشی و رستوران ها هم از طریق ساختار بهداشتی حرفه ای و بهداشت محیط و با کمک نیروهای داوطلب آموزش دیده, انجام می شود.
وی گفت: کارشناسان با کمک نیروهای داوطلب در ورودی و خروجی شهرها مستقر می شوند و افراد بیمار را شناسایی و به آنها کمک می کنند.
آقای جان بابایی با اشاره به اینکه واکسن کرونا ویروس به مرحله تولید نرسیده است، گفت: ممکن است واکسن آن تولید شود و در سال آینده در دسترس قرار گیرد.
وی افزود: از جمله تاثیرات مثبت این ویروس این بوده که سواد سلامت و آموزش خود مراقبتی مردم، ارتقاء یافته و این موضوع برای آینده سلامت مردم مفید است.
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مردم خواست به آمارهای غیر رسمی توجه نکنند.
دکتر جان بابایی گفت: اگر وزارت بهداشت می خواست در مورد تعداد مبتلایان به بیماری کرونا, کم شماری کند آزمایشگاه تشخیص این ویروس را دائمی نمی کرد.
او ادامه داد: بسیاری از کشورهای همسایه ما امکانات آزمایشگاهی ندارند و این از افتخارات کشور است که دانشمندان کشورمان در کوتاه ترین زمان و در مدت یک هفته، 25 آزمایشگاه تشخیص این بیماری را در کشور راه اندازی کردند و این رقم تا هفته آینده به 40 آزمایشگاه خواهد رسید و همه در استان محل سکونت خود از خدمات چنین آزمایشگاهی برخوردار خواهند شد.
آقای جان بابایی افزود: اکنون میزان بستری بیماران در حال افزایش است اما در برخی از مراکز, تعداد ترخیص ها در حال افزایش است.
وی گفت: حدود 50 درصد کسانی که تاکنون به صورت آمار تجمعی بستری کردیم، ترخیص شدند و بقیه هم به تدریج با بهتر شدن شرایط جسمی آن ها، مرخص می شوند و درمان آنها در منزل ادامه خواهد یافت.
آقای جان بابایی تاکیدکرد: مردم به آمار رسمی وزارت بهداشت که روزانه اعلام می شود، اعتماد کنند.
وی افزود: سازمان بهداشت جهانی و دیگر منابع معتبر جهان، آمار رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان را قبول دارند اما برخی از افراد بی دانش و کج فهم، آمارها را به گونه ای اعلام می کنند تا مردم را بترساند.
دکتر جان بابایی درباره ماسک و مواد ضدعفونی کننده با بیان اینکه زمانی که اپیدمی ایجاد می شود همه جاهای جهان دچار مشکل می شوند, گفت: رایزنی های بسیار زیادی انجام شد و قرار بود حدود 500 میلیون ماسک از کشوری وارد شود اما با وجود آن که پول آن فرستاده شد اما این محموله در گمرک آن کشور متوقف شده است.
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: دوشنبه 12 اسفند, 450 هزار ماسک N95 وارد کشور شده است و بسیاری از شرکت های داخل، مسیر تولید خود را عوض کردند و در حال تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده هستند.
آقای جان بابایی ادامه داد: دادستان، رئیس قوه قضاییه و سازمان تعزیرات به درستی وارد شدند و چندین انبار احتکارکننده را شناسایی کردند و اقلام موجود در آن در بیمارستان ها توزیع شد.
وی اضافه کرد: امسال ارز کافی برای تامین مواد اولیه دارو تخصیص داده شد و تامین داروهای اساسی مردم مشکلی نداشت.
آقای جان بابایی افزود: درباره داروهای مربوط به بیماری کرونا محدودیتی نداریم اما نباید بی رویه مصرف شود و فقط در موارد ضروری و مورد نیاز باید تجویز شود.
وی اضافه کرد: پروتکل دو دارو برای بیماران سرپایی و سه دارو و چهار دارو برای بیماران بستری است که بر اساس نیاز بیمار، استفاده می شود.

آخرین اخبار

آغاز بکار اصناف با ریسک پایین در استانها از تاریخ ۲۳ فرودین ماه و در تهران از ۳۰ فروردین ماه روحانی: از شنبه مرحله جدید مبارزه با کرونا آغاز می‌شود اعمال شب نیمه شعبان اعمال توصیه شده برای شب نیمه شعبان فضیلت نیمه شعبان :تقسیم روزی و ثبت شدن زمان مرگ انسان در برخی روایات، شب نیمه شعبان پس از شب قدر برترین شب‎ها دانسته شده است پخش دعای فرج از همه شبکه های سیما در شب نیمه شعبان راس ساعت 21 پاکیزگی مقدمه تقرب به خداوند است بهداشت؛ مایه تقرب به خداوند روز جهانی بهداشت گرامی باد هفته جهانی بهداشت برمدافعان سلامت کشور مبارک باشد کشیک سلامت در روزهای قرنطینه روزهای فعال ایران از تمامی کسانی که در راه انداری سایت جدید شبکه سلامت مارایاری کردند سپاسگزاریم پویش #زندگی_از_نو میلاد امام سجاد علیه السلام مبارک باد میلاد علمدار کربلا مبارک باد ای العطش، ترانه ی قبل از ولادتت / مادر فدات با لب عطشان خوش آمدی ای دلنواز قاری قرآن خوش آمدی / در بیت وحی با لب خندان خوش آمدی میلاد امام حسين(ع) و روز پاسدار مبارک باد سوم شعبان روز میلاد امام حسین علیه السلام مبارک باد فضیلت ماه شعبان حلول ماه شعبان المعظم و اعیاد سعید شعبانیه را به تمام مسلمانان جهان تبریک عرض می کنیم مقام معظم رهبری:تدابیر ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت لازم‌‌الاجرا است #با _توکل_به _خدا_کرونا_را_شکست_میدهیم توزیع بیش از ۱۴ میلیون ماسک در ۲ روز توزیع ۵ میلیون ماسک جراحی سه لایه به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور سازمان جهانی بهداشت، هفتمین محموله اقلام پزشکی اضطراری را به منظور مقابله با این ویروس، تحویل مقامات ایران داد. مقام معظم رهبری :جهش تولید باید تغییر محسوس در زندگی مردم ایجاد کند مقام معظم رهبری:کدام عاقلی کمک آمریکا را که متهم به تولید ویروس است قبول می‌کند بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب در شروع سال جدید ۲۷رجب؛ مبعث پیامبر مهربانی‌ها مسئولین محترم در این کار دستوراتی داده‌اند که همه باید به آن عمل کنند اسیب شناسی سال رونق تولید برای سال جهش تولید آمار و گزارش ‌های امید وار کننده مبارزه با کرونا در سراسر کشور سخنان رهبر انقلاب پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب ورود دو محموله بزرگ اقلام بهداشتی به بنادر کشور سلامت نوروزی در سیما تندرستی عفونت گوش میانی را در ضربان دنبال کنید پویش # در-خانه-میمانیم بهبود بیش از دوهزار بیمار کرونایی درکشور زوال عقل چیست؟ تهیه «دستورالعمل شناسایی و معرفی سامانه ها» روش های کنترل اضطراب در بحران تکذیب نقل قول وزیر بهداشت درباره تفاوت کرونا راه اندازی استراحتگاه های بیمارستانی مجلس تعطیل است اما مجلسیون مشغول کارند هشدارمعاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران رئیس بیمارستان امام خمینی به ضربان می آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .