اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سایه روشن عرضه کالا‌های بهداشتی مقابله با کرونا

تاکنون ورودی تولیدکنندگان ماسک به سمت وزارت بهداشت، نه تنها کافی حتی مطابق آمار نیز نبوده است.

به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت به نقل ازخبرگزاری صداوسیما  حسین صفوی گفت: تا قبل از شیوع بیماری، نیاز مراکز درمانی و داروخانه‌ها از طریق شرکت‌های تولیدی داخلی تامین می‌شد و نیازی به واردات نداشتیم، اما با شروع بیماری و تقاضای بیشتر مردم، بخشی از انبار‌های تولیدی به بهانه صادرات به دست دلالان افتاد و گرانفروشی شد تا جایی که در یکی دو روز کمبود ماسک در سطح مراکز درمانی دیده شد.

مدیر کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو افزود: ما به عنوان متولی بخش سلامت اعلام کردیم توزیع ماسک باید تجمیع و از طریق هیئت امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت و برای رفع نیاز بیمارستان‌ها انجام و مازاد آن به بازار عرضه شود.

آقای صفوی گفت: تاکنون ورودی تولید کنندگان به سمت وزارت بهداشت نه تنها کافی، حتی مطابق آمار نیز نبوده است.

مدیر کل تجهیزات و ملزومات پزشگی سازمان غذا و دارو افزود: مصرف در ۸۰۰ مرکز درمانی اعم از بخش خصوصی و دولتی و سایر نهاد‌های کشور روزانه حدود ۶۰۰ هزار عدد است و در سطح جامعه نیز با توجه به تولید ۲۰۰ میلیون عدد ماسک در کشور، ۸۰ درصد در مراکز درمانی و ۲۰ درصد در داروخانه‌ها توزیع می‌شد که اکنوب با توجه به نیاز، این عدد تولید پاسخگو نیست و براورد ما این است که باید ۴۰ میلیون ماسک در هفته عرضه شود.

آقای صفوی گفت: آمار تولیدی ۱۳ تولید کننده در یک شیفت کاری ۷۰۰ هزار ماسک است، اما توان تولید، روزانه یک میلیون و پانصدهزار عدد است.

وی افزود: ماسک "ان ۹۵ "قبلا به صورت صنعتی مصرف می‌شد، اما امروز برای بخش ایزوله بیمارستان‌ها نیاز است و وزارت دفاع و بخش خصوصی در تولید ماسک کمک می‌کنند.

مدیر کل تجهیزات و ملزومات پزشگی سازمان غذا و دارو گفت: بعد از شیوع کرونا در چین، عده‌ای سودجو به فکر صادرات بودند که بعد از بالارفتن مصرف ماسک، جلوی صادرات آن گرفته شد.

وی خاطرنشان کرد: ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار ماسک کشف شده در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است و باید آمار مکشوفات به صراحت در اختیار این وزارتخانه قرار گیرد.

آقای صفوی گفت: خروجی تولید ماسک باید متناسب با عدد اعلام شده باشد و ملزومات دیگر و لباس‌های یکسره نیز نیازمند توسعه خروجی تولید است.

آقای مهدی صادقی نیارکی معاون صنایع وزیر صمت نیز گفت: طبق قانون و آیین نامه وزارت بهداشت، مسئول تامین و عرضه به عهده وزارت بهداشت است.

وی افزود: قبل از بحران ۴۲۱ هزار عدد در شیف تولید، پروانه صادر شده که اکنون به ۷۰۰ هزار عدد ارتقا یافته است.

معاون وزیر صمت گفت: از هفته گذشته خطوط تولید افزایش ظرفیت داشته اند و در تاریخ ۵ اسفند به تولیدکنندگان ماسک و مواد ضدعفونی، افزایش تولید ابلاغ شده است.

وی افزود: از دستگاه‌های تعزیرات و سازمان حمایت نیز برای نظارت درخواست همکاری شد که از تاریخ ۱۱ اسفند در کارخانه‌های تولید، ناظر مقیم داریم که با هماهنگی، امکان ترخیص وجود دارد و کل زنجیره ماسک از روز شنبه برای کمک به وزارت بهداشت، نظارت و کنترل می‌شود.

آقای صادقی نیارکی گفت: از ابتدای اسفند گزارشات تولید ماسک گرفته شد و از روز ۱۱ اسفند نیز با حضور بازرس مقیم باید میزان تولید مشخص باشد و همچنین بخش عمده‌ای از تولیدات کارخانجات به دانشگاه‌های علوم پزشکی تحویل شده است.

وی افزود: دغدغه اصلی تولیدکنندگان، نقدینگی برای ادامه تولید است و اینکه پرداخت‌ها به روز شود.

آقای سهراب بهرامی جانشین رییس پلیس امنیت اقتصادی ناجا نیز در ارتباط تلفنی با برنامه گفت: از همان ابتدای تست اولیه کرونا، قرارگاه اقتصادی برای مقابله با قاچاق در نیروی انتظامی تشکیل و دستور العملی برای وحدت رویه به تمام استان‌ها ابلاغ شد.

وی افزود: طبق قانون تا قبل از این، مکشوفات به دانشگاه‌های علوم پزشکی تحویل میشد، اما بعد از آن به کل کشور ابلاغ شد کشفیات به هیئت امنای وزارت بهداشت تحویل شود.

آقای یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی نیز در ارتباط تلفنی با برنامه گفت: ۷ میلیون عدد ماسک در ۱۰ روز گذشته کشف و ضبط شده که ۸۵ میلیون و ۴۰ هزار دستکش، ۱۸ تن ژل ضدعفونی و ۷ هزار لیتر الکل با همکاری وزارت خانه‌های صمت، بهداشت، دفاع و نیروی انتظامی و سپاه انجام شده است.

وی درباره مجازات تخلفات نیز افزود: به ۷۰ درصد کالا، جریمه ریالی تعلق می‌گیرد و همچنین به شعب تعزیرات و دادسرا‌های مراکز استان فرستاده می‌شود که اشد مجازات نیز در دادسرا‌ها و دادستانی‌ها اعمال خواهد شد.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: مجازات تخلف کنندگان ۱۰ تا ۲۰ سال زندان است و با توجه به حجم تخلف در شرایط فعلی می‌تواند حتی منجر به اعدام نیز بشود.

آقای رایگانی در ادامه افزود: در دو سه روز اول ناهماهنگی در وزرات بهداشت بود که ۲ میلیون ماسک به دانشگاه‌های علوم پزشکی تحویل و بعد از هماهنگی، بقیه تحویل وزارت بهداشت و هیئت امنا شد.

وی گفت: بخش عمده‌ای از مراکز پلمپ شده، داروخانه‌های شبانه روزی بود بنابراین با دادن نشانی، تعزیرات در کمترین زمان ممکن مراجعه می‌کند و جلوی تخلفات را می‌گیرد.

آخرین اخبار

آغاز بکار اصناف با ریسک پایین در استانها از تاریخ ۲۳ فرودین ماه و در تهران از ۳۰ فروردین ماه روحانی: از شنبه مرحله جدید مبارزه با کرونا آغاز می‌شود اعمال شب نیمه شعبان اعمال توصیه شده برای شب نیمه شعبان فضیلت نیمه شعبان :تقسیم روزی و ثبت شدن زمان مرگ انسان در برخی روایات، شب نیمه شعبان پس از شب قدر برترین شب‎ها دانسته شده است پخش دعای فرج از همه شبکه های سیما در شب نیمه شعبان راس ساعت 21 پاکیزگی مقدمه تقرب به خداوند است بهداشت؛ مایه تقرب به خداوند روز جهانی بهداشت گرامی باد هفته جهانی بهداشت برمدافعان سلامت کشور مبارک باشد کشیک سلامت در روزهای قرنطینه روزهای فعال ایران از تمامی کسانی که در راه انداری سایت جدید شبکه سلامت مارایاری کردند سپاسگزاریم پویش #زندگی_از_نو میلاد امام سجاد علیه السلام مبارک باد میلاد علمدار کربلا مبارک باد ای العطش، ترانه ی قبل از ولادتت / مادر فدات با لب عطشان خوش آمدی ای دلنواز قاری قرآن خوش آمدی / در بیت وحی با لب خندان خوش آمدی میلاد امام حسين(ع) و روز پاسدار مبارک باد سوم شعبان روز میلاد امام حسین علیه السلام مبارک باد فضیلت ماه شعبان حلول ماه شعبان المعظم و اعیاد سعید شعبانیه را به تمام مسلمانان جهان تبریک عرض می کنیم مقام معظم رهبری:تدابیر ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت لازم‌‌الاجرا است #با _توکل_به _خدا_کرونا_را_شکست_میدهیم توزیع بیش از ۱۴ میلیون ماسک در ۲ روز توزیع ۵ میلیون ماسک جراحی سه لایه به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور سازمان جهانی بهداشت، هفتمین محموله اقلام پزشکی اضطراری را به منظور مقابله با این ویروس، تحویل مقامات ایران داد. مقام معظم رهبری :جهش تولید باید تغییر محسوس در زندگی مردم ایجاد کند مقام معظم رهبری:کدام عاقلی کمک آمریکا را که متهم به تولید ویروس است قبول می‌کند بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب در شروع سال جدید ۲۷رجب؛ مبعث پیامبر مهربانی‌ها مسئولین محترم در این کار دستوراتی داده‌اند که همه باید به آن عمل کنند اسیب شناسی سال رونق تولید برای سال جهش تولید آمار و گزارش ‌های امید وار کننده مبارزه با کرونا در سراسر کشور سخنان رهبر انقلاب پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب ورود دو محموله بزرگ اقلام بهداشتی به بنادر کشور سلامت نوروزی در سیما تندرستی عفونت گوش میانی را در ضربان دنبال کنید پویش # در-خانه-میمانیم بهبود بیش از دوهزار بیمار کرونایی درکشور زوال عقل چیست؟ تهیه «دستورالعمل شناسایی و معرفی سامانه ها» روش های کنترل اضطراب در بحران تکذیب نقل قول وزیر بهداشت درباره تفاوت کرونا راه اندازی استراحتگاه های بیمارستانی مجلس تعطیل است اما مجلسیون مشغول کارند هشدارمعاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران رئیس بیمارستان امام خمینی به ضربان می آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .