اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 15 دی 1399

سه استان شمالی در حال ورود به وضعیت قرمز هستند

استاد اپیدمیولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به بیان توضیحاتی درباره افزایش موارد مرگ و میر و ابتلا در سه استان مازندران، گیلان و گلستان پرداخت.

0

احسان مصطفوی استاد اپیدمیولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگوی زنده شبکه خبر درباره آخرین وضعیت شیوع کرونا در کشور گفت: بیش از ۱ سال است کل جهان که با کرونا درگیر شده که این امر هزینه و تبعات زیادی را برای مردم داشته است.

مصطفوی گفت: تا امروز هشتاد و دو میلیون تست pcr در دنیا انجام شده و چیزی حدود ۶۰۰ هزار مورد جدید ابتلا به کرونای قطعی در دنیا اضافه می‌شود. روند شیوع کرونا در جهان  همچنان افزایشی است. روند افزایش مرگ و میر در دنیا نیز یک روند افزایشی دارد و تاکنون چیزی حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار فوتی در روز رسیده ایم.

او با بیان اینکه آنچه در کشور ما اتفاق می‌افتد این است که روند موارد بستری در کشور  ۳ پیک بود ادامه داد:  پیک اول فروردین  ماه، پیک دوم در مرداد ماه  و اوایل شهریور ما یعنی همان فصل تابستان بود. اواخر شهریورماه کمی وضعیت بهتر شد و پیک سوم نیز که در آذر ماه بود که به بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ مورد  بستری روزانه در کشور رسیدیم. امیدواریم هیچ گاه آن روز‌ها که به حدود ۵۰۰ نفر فوتی در روز رسیدیم برای مردم و سیستم درمانی بازنگردد.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه عوامل مختلفی در روند کاهش شیوع ویروس کرونا تاثیر گذار بود اظهار کرد: تقریباً از نیمه دوم آبان روند  بیماری کاهشی شد و امروز به رقم ۵۰۰ مورد بستری رسیدیم که به نسبت ۳ هزار و ۵۰۰ نفر خیلی رشد خوبی داشته ایم.

مصطفوی  درباره دلایل این کاهش مرگ و میر گفت:  برای بررسی این کاهش باید به اقدامات سه هفته قبل آن توجه کنیم. در کشور ما چندین ماه محدودیت‌ها اعمال شده، اوایل آبان ماه  ۴۳ شهر کشور وضعیت قرمز داشتند که محدودیت‌های شدید برای آن‌ها اعمال شد.   وقتی این محدودیت‌های اعمال می‌شود مردم رعایت شیوه نامه‌ها را جدی می‌گیرند و همراهی بیشتری اتفاق می‌افتد.   برای کنترل وضعیت شیوع کرونا این مداخلات مثل تعطیلی، محدودیت‌های تردد و مسافرت و همراهی مردم در این کاهش بسیار تأثیرگذار بود. از ابتدای آذرماه و اعمال سیستماتیک و منظم محدودیت‌ها بر اساس چهارچوب ستاد کرونا اعمال شد و رنگ بندی شهر‌ها مشخص شده است و سخت گیری‌های بیشتری اتفاق افتاده است. آن محدودیت‌های شدید تأثیرش در نیمه آذرماه گذاشت.

او ادامه داد: البته بیماریابی فعال نیز یکی از اقداماتی بود که در این زمینه انجام شد و فوق العاده موثر بود.   شناسایی بیماران در خارج از بیمارستان‌ها نیز در این مسیر موثر بود، زیرا شناسایی زودهنگام می‌تواند به افراد کمک کند که افراد زودتر درمان شوند و کمتر به بیمارستان مراجعه کنند. افزایش ظرفیت کشور برای تست‌ها و همکاری نهاد‌های مختلف باعث شد پیگ سوم ویروس را زودتر  پشت سر بگذاریم.

مصطفوی در ادامه با اشاره به اینکه  تاثیرگذاری مداخلات ستاد کرونا کاملاً مشخص و مشهود است افزود: هنوز برای قطع زنجیره کرونا راه داریم. موارد فوتی روند کند نزولی را طی می‌کند. انجام تست‌های روزانه از ۱۰ هزار در فروردین ماه به روزانه ۴۰ هزار تست روزانه در کشور اقدامی موثر بوده است.  

او در ادامه درباره اینکه چرا ۴ شهر استان مازندران قرمز شده است توضیح داد: مازندران و استان شمالی کشور تا حدودی وضعیتی متفاوت از کشور‌های دیگر را داشته اند. در پیک سوم روند تند نزولی ویروس کرونا را داشتیم، اما در استان مازندران موارد بستری روزانه همچنان افزایشی است و به روند نزولی نرسیده است.   موارد فوتی در استان مازندران نیز آن طور که باید و شاید کاهش پیدا نکرده است مازندران در پیک سوم کرونا است.   چهار شهر رامسر، ساری، سوادکوه و آمل قرمز هستند. چهار شهر دیگر نیز داریم که در حال طی کردن روند صعودی هستند و امکان اینکه آن‌ها هم قرمز شوند ادامه داد.  

مصطفی افزود: استان گیلان هم روند مرگ و میر صعودی است و اگر محدودیت‌های شدید اتفاق نیفتد امکان قرمز شدن این استان وجود دارد. گلستان هم وضعیت مشابهی دارد. در این استان هم روند نزولی طی نشده است. این امر یک زنگ خطر برای این است که روند نزولی در سه استان مازندران، گلستان و گیلان را شاهد باشیم.  

او با بیان اینکه سه استان شمالی ما زودتر از بقیه درگیر شدند ادامه داد: اگر دچار عادی انگاری شرایط شویم ممکن است آنچه در مازندران اتفاق افتاده در سایر استان‌ها رخ دهد.

این استاد اپیدومولوژیست در ادامه با بیان اینکه آیا امسال در کشور آنفولانزا داشتیم گفت: ویروس کرونا وقتی که یک فرد را آلوده می‌کند می‌تواند دو تا سه نفر را آلوده کند و وقتی ماسک را استفاده می‌کنیم و سایر مراقبت‌ها را نیز انجام بدهیم به سطحی می‌رسیم که یک نفر که آلوده می‌شود افراد کمتری را آلوده کند.   ویروس آنفولانزا عدد مولد نسلی یک و سه دهم است. در نتیجه با محدودیت‌های فعلی خیلی بهتر توانستیم به حد پایین ابتلا دچار شویم. اما در موارد مشکوک آنفلوآنزا و کرونا تست هر دو انجام می‌شود، ولی بر اساس آنچه که مقامات کشور اعلام کرده اند موارد آنفلوآنزا محدود است.

او درباره شیوع ویروس انگلیسی به کشور توضیح داد: ویروس‌ها می‌توانند دی آن‌ای ویروس یا آر ان‌ای ویروس باشند که ویروس کرونا آر‌ای آن ویروس است. در ویروس‌های آر‌ای آن امکان جهش و توالی بیشتر است. نتیجتا وقتی تکثیر ویروس اتفاق می‌افتد طبیعی است که ویروس جهش پیدا کند. اگر این جهش‌ها در جا‌های مهمی اتفاق بیفتد تکلیف روند اپیدمی را تغییر می‌دهد. در جایی بیماری زایی، در جایی سرایت پذیری و در جایی دیگر باعث ایجاد فرم‌های شدید‌تر ویروس می‌شود.  

او ادامه داد:اما آنچه درباره جهش ویروس در کشور انگلستان گزارش شده است و گفته شده که بر اساس گزارش‌های رسمی انگلستان حدود ۴ ماه در کشور گردش می‌کرده و تغییرات در منطقه جنوب شرقی انگلستان باعث شده ویروس سرایت پذیری بیشتری داشته باشد و در نتیجه فردی که آلوده می‌شود افراد بیشتری را آلوده می‌کند.  

این استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: وقتی موارد ابتلا بیشتر شود افراد حساس هم مبتلا و در نتیجه مرگ بیشتر را شاهد خواهیم بود. هنوز گزارشی از وجود این بیماری در کشور ما وجود ندارد، ولی عدم گزارش هم به معنی نبود ویروس انگلیسی نیست. در انستیتو پاستور مطالعاتی انجام شده، ولی ردی از ویروس انگلیسی در کشور مشاهده نشده است. اما با توجه به اینکه بعد از چهار ماه گردش ویروس انگلیسی در این کشور اعلام شده بعید نیست این ویروس به کشور ما هم نفوذ کرده باشد.  

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
 

برچسب ها :

آخرین اخبار

سرطان‌های دستگاه گوارش قابل پیشگیری هستند سن ابتلا به سرطان سینه در ایران کاهش یافته است آموزش همچنان باید به صورت مجازی باشد تاثیر واکسن های جدید بر ویروس جهش یافته کرونا اگر به سلامت ریه‌هایتان اهمیت می‌دهید حتما از این غذاها استفاده کنید کرونا در تلاش برای ماندن است فوت ۶۹ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته هیچ شهری در وضعیت قرمز کرونایی نیست خواص عجیب مصرف پیاز قرمز در دوران کرونایی تشدید نظارت‌ها برای جلوگیری از موج جدید شیوع بیماری در کشور ضروری است کارمندان در سرویس بهداشتی محیط کار حتما از ماسک استفاده کنند اگر این چهار نشانه را دارید میزان قند خون شما بالاست! قاتل کبد چرب این رژیم غدایی موثر است تضمین سلامت روان با ۴ ماده غذایی ۴ بیماری مرتبط با چشم و علائم آن‌ها بهترین مواد غذایی برای زنان پس از زایمان از علائم مرگبارترین سرطان جهان چه می‌دانید؟ بدترین مواد غذایی که هم اینک باید مصرف آن‌ها را متوقف کنید ۷ نشانه که زنگ خطر مشکلات روده است چگونه با معاینه زبان متوجه ابتلای خود به کرونا شویم؟ خواص شگفت انگیز جو دوسر برای سلامت بدن تقدیر یگان حفاظت محیط‌زیست از مدیر شبکه سلامت و برنامه مثبت سلامت آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۸۴ بیمار دیگر تقدیر فرماندار شهرستان مهدیشهر از برنامه «ایران فعال» قدردانی سازمان محیط زیست از شبکه سلامت روشی نو برای درمان مشکلات روحی کودکان و نوجوانان بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای برای باروری زنان و مردان مهار کرونای انگلیسی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی عوارض دیابت بارداری برای جنین و مادر علائم چشمی و بینایی در بیماران مبتلا به کرونا دارو‌های گیاهی و شیمیایی موثر برای درمان کرونا ۴ عادت غذایی نادرست که باعث مرگ زودرس می‌شود مشکل پاهای پرانتزی و راه های درمان آن ۵ علامت مهم که از تاثیر کرونا بر قلب حکایت دارد آیا رژیم شکلات برای کاهش وزن مفید است؟ آیا موز عامل افزایش وزن است یا کاهش آن؟ رفع خشکی پوست دست با چند راهکار خانگی ۷ راز زیبایی که در روغن هسته زردآلو نهفته است افزایش مرگ و میر کودکان تهرانی بر اثر کرونا در ۱۰ روز اخیر کلاهبرداری با «واکسن کرونا» و فروش اقلام دارویی در فضای مجازی شیوع کرونا به گردشگری سلامت ضربه زد آخرین جزییات از بازگشایی مدارس از اول بهمن ماه/ کدام دانش آموزان سر کلاس درس می‌روند؟ آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۸۳ بیمار دیگر کووید۱۹ بی توجهی به نکات بهداشتی، عامل افزایش مرگ و میرهای کرونا جزییات صدور دومین مجوز آزمایش انسانی واکسن ایرانی کرونا این افراد هرگز چای ترش نخورند! ۴ علامت ایمنی بالای بدن مقابل ویروس کرونا تاثیر شگفت انگیز این ادویه برای درد مفاصل بازگشت احتمالی اپیدمی کرونا فوت ۹۶ بیمار کووید۱۹ در کشور

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .