اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

پنج شنبه 18 دی 1399

ای کیو یا آی کیو؛ کدام یک مهم‌تر است؟

دانشمندان با بررسی‌های خود تفاوت‌های هوش هیجانی و ضریب هوشی را مشخص کردند.

0

چه چیزی در تعیین موفقیت در زندگی مهم‌تر است: هوش هیجانی (EQ) یا ضریب هوشی (IQ)؟ طرفداران ضریب هوشی عقیده دارند که این مقیاس مهم‌ترین نقش را در تعیین میزان موفقیت آدم‌ها دارد؛ و طرفداران هوش هیجانی، آن را عنص‍ر مهم‌تری در موفق‍ی‍ت می‌دانند. اما حق ب‍ا کدام اس‍ت؟ ‍

ضریب هوشی (‍‍IQ) ‍ در مقابل هوش هیجانی (‍EQ) ‍

دنیل گلمن، نویسنده و روانشناس، در کتاب هوش هیجانی خود اظهار داشت که احتمالاً EQ (یا هوش هیجانی) از IQ مهم‌تر است. چرا؟ برخی از روانشناسان معتقدند که معیار‌های استاندارد هوش (یعنی نمرات ضریب هوشی) بسیار محدود هستند و دامنه کامل هوش انسانی را در بر نمی‌گیرند.

برخی از متخصصان به جای تمرکز بر مفهوم هوش عمومی و کلی، بر این باورند که توانایی درک و ابراز احساسات می‌تواند نقشی برابر در نحوه زندگی مردم داشته باشد (اگر مهم‌تر نباشد).

تفاوت بین ضریب هوشی و هوش هیجانی

ضریب هوشی و هوش هیجانی چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟ ضریب هوشی یا آی کیو عددی است که از یک تست هوش استاندارد به دست می‌آید.

آی کیو توانایی‌هایی، چون موارد زیر را نشان می‌دهد:

– پردازش بصری و مکانی

– دانش نسبت به دنیا

– استدلال سیال

– حافظه فعال و حافظه کوتاه مدت

– استدلال کمّیهوش هیجانی به توانایی فرد در درک، کنترل، ارزیابی و ابراز احساسات اشاره دارد. محققان و نویسندگان به روشن ساختن هوش هیجانی کمک کرده و آن را به موضوعی داغ در زمینه‌های مختلف از مدیریت تا آموزش تبدیل کرده‌اند.

EQ یا هوش هیجانی با توانایی‌هایی از جمله موارد زیر ارتباط دارد:

– شناسایی احساسات

– ارزیابی احساسات دیگران

– کنترل احساسات خود

– درک احساس دیگران

– استفاده از احساسات برای تسهیل ارتباطات اجتماعی

– ارتباط با دیگران

از دهه ۱۹۹۰، هوش هیجانی از یک مفهوم نیمه مبهم که در مجلات دانشگاهی یافت می‌شد، به اصطلاحی مشهور تبدیل شده‌است. اکنون می‌توانید اسباب‌بازی‌هایی بخرید که ادعا دارند به تقویت هوش هیجانی کمک می‌کنند یا بچه‌ها را در برنامه‌های آموزش مهارت‌های هوش هیجانی ثبت نام کنید. حتی در برخی از مدارس ایالات متحده، آموزش مهارت‌های اجتماعی و عاطفی یک برنامه درسی است. با این اوصاف، کدام یک مهم‌تر است؟

در برهه‌ای از زمان، ضریب هوشی به عنوان تعیین‌کننده اصلی موفقیت تلقی می‌شد. تصور بر این بود که افراد با ضریب هوشی بالا یک زندگی موفقیت‌آمیز دارند.

با این حال، برخی از منتقدان دریافتند که هوش بالا هیچ تضمینی برای موفقیت در زندگی نیست. همچنین ممکن است مفهومی بسیار محدود باشد و نتواند طیف گسترده‌ای از توانایی‌ها و دانش بشر را در بر بگیرد.

ضریب هوشی هنوز به عنوان یکی از عناصر مهم موفقیت شناخته می‌شود، خصوصاً در مورد پیشرفت تحصیلی. افراد با ضریب هوشی بالا معمولاً در مدرسه خوب عمل می‌کنند، معمولاً درآمد بیشتری کسب می‌کنند و به طور کلی سالم‌ترند. اما امروزه کارشناسان بر این باورند که ضریب هوشی تنها عامل موفقیت زندگی نیست. بلکه بخشی از مجموعه‌ای از تأثیرات است که هوش هیجانی را نیز شامل می‌شود. اکنون بسیاری از شرکت‌ها آموزش هوش هیجانی را الزامی می‌دانند و از آزمایشات EQ به عنوان بخشی از فرایند استخدام استفاده می‌کنند.

تحقیقات نشان داده‌اند که افراد دارای پتانسیل رهبری قوی هوش هیجانی بالاتری هم دارند.

آیا می‌توان هوش هیجانی را یاد گرفت؟

حال که هوش هیجانی اینقدر مهم است، آیا می‌توان آن را آموزش داد یا تقویت کرد؟ طبق یک متاآنالیز که نتایج برنامه‌های آموزش مهارت‌های اجتماعی و عاطفی (ESL) را بررسی می‌کند، پاسخ این سوال یک بله صریح است.

این مطالعه نشان داد که تقریباً ۵۰٪ از کودکان ثبت‌نام شده در برنامه‌های SEL نمره بهبودی دارند و تقریبا ۴۰٪ میانگین نمره بهتری را نشان می‌دهند. این برنامه‌ها همچنین با کاهش میزان تاخیر، افزایش حضور در مدرسه و کاهش مشکلات انضباطی مرتبط بودند.

استراتژی‌های آموزش هوش هیجانی شامل آموزش شخصیت، الگوبرداری از رفتار‌های مثبت، تشویق افراد به اندیشیدن در مورد احساس دیگران و یافتن روش‌هایی برای همدلی بیشتر با دیگران است.

 هوش هیجانی یا ضریب هوشی؟

موفقیت در زندگی نتیجه بسیاری از عوامل است. ضریب هوشی و هوش هیجانی هم در موفقیت کلی و هم در سلامتی و خوشبختی نقش دارند. به جای تمرکز بر اینکه چه عواملی تأثیر غالب‌تری دارند، بیشترین فایده می‌تواند در یادگیری بهبود مهارت‌ها در چندین زمینه باشد. علاوه بر تقویت توانایی‌های شناختی، مانند حافظه و تمرکز ذهنی، می‌توانید مهارت‌های اجتماعی و عاطفی را نیز به دست آورید و بهبود ببخشید.

  منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
 

آخرین اخبار

شناسایی ۶۶۰۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور/ جان باختن ۹۱ بیمار دیگر در شبانه روز گذشته نگهداری غیرمجاز انواع حیوانات در یک رستوران! واکسن حریف ویروس جهش یافته نمی‌شود فشار خون بالا را با این علایم تشخیص دهید اصفهان در حال حاضر شهر نارنجی ندارد سرطان پایان زندگی نیست/ عامل هولناک یک سوم سرطان‌ها را بشناسید نگرانی از افزایش ابتلا به کرونا در سنین ۱۸ تا ۲۵ سال ۷۹ بیمار دیگر، قربانی کرونا شدند/ انجام بیش از ۹ میلیون آزمایش تشخیصی در کشور چاقی و دیابت نوع ۲ مهمترین عوامل خطر برای ابتلا به کرونا نتایج مثبت واکسن ایرانی کرونا به آزمایش ها تامین واکسن کرونا از شرکت آسترازنکا صدور مجوز آزمایش انسانی واکسن کرونا در موسسه رازی جوازی برای برگزاری کنسرت‌ها صادر نکرده‌ایم/ جشنواره فیلم فجر با ظرفیت کم برگزار می‌شود هشدار وزارت بهداشت؛ شیوع فراگیر موج چهارم کرونا در کمین است ۷ درصد مبتلایان کرونایی کودکان هستند راهکارهای اساسی برای رهایی از رفلاکس معده تولد فرزندان در ایران کم شده است آمار مراجعان کرونایی با شیب ملایم‌تر در پایتخت رو به افزایش است تعداد دریافت کنندگان واکسن ایرانی کرونا به ۳۵ نفر می‌رسد آخرین آمار کرونا؛ فوت ۹۸ بیمار کووید۱۹ ۷ نشانه که خبر از اعتیاد به قند می‌دهد علل درد فک و راه‌های درمان آن تعیین شکل موها توسط فولیکول ۷ بلایی که تلفن‌های هوشمند به جانتان می‌اندازد ۶ اشتباه دارویی که سلامت کودکان را به خطر می‌اندازد ۷ نشانه تحلیل رفتن عضلات بدن ویتامین‌هایی که مانع پیشرفت پارکینسون می‌شوند ۱۰ راه حل خانگی و طبیعی برای افزایش وزن با کمبود دارو‌های مورد نیاز بیماران سرطانی مواجه هستیم حق تعیین تعرفه بخش خصوصی را به سازمان نظام پزشکی بازگردانید اختلالات اعصاب و روان در بیماران کرونایی بستری در بخش مراقبت‌های ویژه جراحی‌های زیبایی و پلاستیک در شرایط کرونا چگونه انجام می‌شود؟ آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۸۹ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته تصمیم جدیدی در اعمال محدودیت تردد‌ها در نوروز نداریم فقط در حد ۵ روز ذخیره خونی داریم سرطان‌های دستگاه گوارش قابل پیشگیری هستند سن ابتلا به سرطان سینه در ایران کاهش یافته است آموزش همچنان باید به صورت مجازی باشد تاثیر واکسن های جدید بر ویروس جهش یافته کرونا اگر به سلامت ریه‌هایتان اهمیت می‌دهید حتما از این غذاها استفاده کنید کرونا در تلاش برای ماندن است فوت ۶۹ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته هیچ شهری در وضعیت قرمز کرونایی نیست خواص عجیب مصرف پیاز قرمز در دوران کرونایی تشدید نظارت‌ها برای جلوگیری از موج جدید شیوع بیماری در کشور ضروری است کارمندان در سرویس بهداشتی محیط کار حتما از ماسک استفاده کنند اگر این چهار نشانه را دارید میزان قند خون شما بالاست! قاتل کبد چرب این رژیم غدایی موثر است تضمین سلامت روان با ۴ ماده غذایی ۴ بیماری مرتبط با چشم و علائم آن‌ها

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .