اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

پنج شنبه 9 بهمن 1399

شناسایی هفتمین مورد کرونای جهش یافته در کشور/ نگران خیز بیماری در گلستان و گیلان هستیم

نمکی درباره ویروس جهش یافته کرونا در انگلستان گفت: هفتمین مورد از ابتلا به این ویروس در کشور شناسایی شد.

2

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری که با موضوع ارائه آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: در ثبت واکسن کرونا، چهار منبع مهم جهان پیگیری می شود که یک منبع اروپایی است، یک منبع معتبر در کشور چین و یک سازنده در کشور روسیه و همچنین دو شرکت تولید کننده در کشور هندوستان هستند.

او افزود: خوشبختانه پرونده ها رسیدگی شده و کار  رو به اتمام است. این اقدامات علاوه بر آنچه که در سبد کواکس سازمان بهداشت جهانی است، انجام می‌شود. امیدواریم به زودی بتوانیم اولین محموله ها برای واکسیناسیون گروه های آسیب پذیر را وارد کشور کنیم.

وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه در زمینه ساخت داخل هم واکسنی که در انستیتو پاستور با انتقال دانش فنی کشور کوبا پیگیری می‌کردیم، به نهایت رسیده است. مجموعه‌ای دیگر از بخش خصوصی برای ساخت یک واکسن مشترک با یکی از کمپانی‌های آسیایی نیز داریم که پیشرفت آن را هم به زودی اعلام می‌کنیم. کار کارآزمایی بالینی در زمینه واکسن مجموعه برکت در حال پیشرفت است.

او ادامه داد: انستیتو رازی اجازه تست بالینی واکسن خود را گرفته و به زودی این اقدام هم شروع خواهد شد. مجموعه دیگری هم در کشور داریم که امیدواریم تا هفته آینده بتواند برای کارآزمایی بالینی اجازه لازم را اخذ کند.

نمکی تصریح کرد: موارد فوتی مان در استان‌های شمالی باز هم رقم‌های غیرقابل قبولی است؛ در استان گلستان و گیلان باز هم نگران خیز بیماری هستیم، اگرچه همکاران ما با همیاری منسجم تلاش بی وقفه دارند.

او ادامه داد: در ایران متاسفانه استان‌های شمالی ما به خصوص مازندران استان ملتهبی است و بیش از ۱۱۰۰ بستری در استان مازندران داریم که اگرچه با همکاری همه دستگاه‌ها و ارگان‌ها به حداقل ممکن رسیده است، اما باز هم زیاد است.

وزیر بهداشت بیان کرد: در استان های جنوبی مانند هرمزگان  هم به دلیل افزایش سفرها به جزایر جنوبی شاهد افزایش مختصر بیماری هستیم که امیدوارم این سفرهای بی رویه کام مسافران و میزبانان را تلخ نکند.

نمکی  بیان کرد: متاسفانه در شبانه روز گذشته در کشور‌های مختلف جهان حدود ۱۵ هزار و ۸۷۹ نفر به دلیل ابتلا به کرونا جانشان را از دست دادند. طبق آمار آمریکا با ۴ هزار و ۴۵ مرگ، انگلیس با یک هزار و ۶۳۱، برزیل با یک هزار و ۲۰۶،  آلمان با ۹۸۸، آفریقای جنوبی ۶۸۰، مکزیک ۶۵۹، اسپانیا ۵۹۱، روسیه ۵۶۴، ایتالیا ۵۴۱، فرانسه ۴۱۷ نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.  در بین این کشورها، ایران هم  ۹۱ مورد مرگ و میر داشت که اگرچه این رقم در مقایسه با کشور‌های پیشرفته جهان رقم کمتری است اما باز هم مایه تأسف است.

شدت مرگ و میر ویروس کرونای انگلیسی بالاست

وزیر بهداشت در ادامه درباره ویروس جهش یافته کرونا در انگلستان و میزان شیوع آن گفت: هفتمین مورد از ابتلا به این ویروس در کشور شناسایی شد. روز گذشته مورد هفتم در یکی از مسافرینی که از هلند به ایران آمده بود و در یکی از استان‌های جنوبی مستقر بود، شناسایی شد. خوشبختانه تاکنون رد پایی از ویروس در نزدیکان این بیمار پیدا نکردیم و در جای دیگری هم از این واریانت اروپایی نداریم.

نمکی در ادامه قدرت سرایت ۷۰ درصدی ویروس کرونای انگلیسی را رد کرد و گفت: اثبات شده است که ویروس به مراتب مهاجم‌تر از آنچه که ادعا می‌شده، است. شدت بیماری‌زایی و مرگ و میر این ویروس خیلی بالاست. با این شدت مردم باید هوشیار باشند. ما نمی‌دانیم از کدام روزنه علی‌رغم تمام تلاش‌ها برای مهار بیماری، ویروس وارد خواهد شد. اگر رعایت نکنیم و مسافرت‌ها محدود نشود؛ حتما از این ویروس زیان سرشاری خواهیم دید.

میزان رعایت دستور العمل‌های بهداشتی در تهران نصف شد

وزیر بهداشت تصریح کرد: یکی از نگرانی‌های ما در خصوص مجموعه کلانشهرها، تهران است. بر اساس گزارش‌هایی که در جلسه با روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی، واصل شد، آمار رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در استان تهران به کمتر از نصف رسیده است.

نمکی توضیح داد: میزان رعایت شیوه نامه‌ها از ۸۱ درصد به حدود ۳۹ درصد کاهش یافته است و این زنگ خطر بزرگی است که ما در آینده نزدیک گرفتار آن خواهیم شد. نسبت مستقیمی میان عدم رعایت شیوه نامه‌ها و افزایش موارد بیماری و مرگ و میر وجود دارد و این زنگ خطری برای آینده است. 

او ادامه داد:  در تهران اتوبوس‌های حمل و نقل عمومی، مترو، بازار‌ها و مراکز خرید فوق العاده پرخطر هستند که قسمتی از کنترل این خطر در دست مردم و قسمتی از عهده آنان خارج است. گرفتاری افزایش ظرفیت حمل و نقل عمومی را باید تاکنون حل می‌کردیم که متاسفانه  حل نشده است. مردم در رابطه با سفرها، دورهمی، رفتن به مراکز خرید و... دقت کافی کنند که اگر رعایت نکنند قطعا ما گرفتاری‌های بزرگی در رابطه با مدیریت ویروس کرونا خواهیم داشت.

وزیر بهداشت گفت: امیدوارم همکارانم در کشور همکاری بیشتری داشته باشند و کانون‌های آلودگی را شناسایی کنیم. از مردم هم تقاضای همکاری بیشتری دارم تا دچار موج خطرناک جدیدی نشویم.

  منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار

مصرف کدام ویتامین در فصل سرما ضرورت دارد؟ روش های طبخ گوشت و تأثیر آن بر بروز سرطان خاصیت خاص «شیر» خطر چرخش ویروس انگلیسی در بازار تهران بیشتر است آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۹۳ بیمار کالبدشکافی یک خبر پرحاشیه؛ انتقال کرونا از سطوح کمبود شن و ماسه تهدیدی برای انتقال واکسن کرونا آبمیوه های سرشار از آهن حذف دفترچه کاغذی تا اردیبهشت ۱۴۰۰ رنگ بندی کرونایی شهر‌ها ٢۵ اسفند تعیین می‌شود رشد میزان تکثیر ویروس، افزایش احتمال جهش را در پی دارد تاثیر زدن دو ماسک در مقابله با کرونا کسانی که صبحانه نمی‌خورند این مطلب را بخوانند آخرین آمار کرونا؛فوت 82 بیمار مبتلا به کرونا جزئیات شرایط سفر‌های نوروزی؛ گردش ویروس انگلیسی در کشور معلولیت به رنگ لعل بهترین میوه برای سلامت کلیه‌ها نرخ تست PCR در بخش خصوصی ۳۱۰هزار تومان عوارض تند غذا خوردن برای بدن در کدام روز هفته احتمال حمله قلبی بالاتر است؟ علت بروز سردرد‌های روزانه و شیوه کنترل آن‌ها را بشناسیم تاثیر ویتامین ب۶ در مبارزه با بیماری کرونا مقاوم ترین افراد در برابر کرونا از دیدگاه روانشناسان حال شما با چه راهکارهایی خوب می‌شود؟ نگرانی وزیر بهداشت از سفرهای نوروزی شنبه تصمیم گیری نهایی درباره سفر‌های نوروزی آخرین آمار کرونا؛ فوت ۸۱ بیمار مبتلا به کرونا جزئیات واکسیناسیون کرونا ؛ مردم بار سفر نبندند تمرین تناوبی برای بیماران پیش دیابتی مناسب است سیر و ۵ دستورالعمل برای کاهش وزن آتش در خرمن هیرکان؛ نقدی بر ساخت و ساز در قلب جنگل های شمال کشور "کووپارس رازی" جزو بی‌خطرترین واکسن‌هاست آتش سوزی در شیرخوارگاه آمنه آغاز توزیع واکسن از سوی اتحادیه کوواکس تقویت سیستم ایمنی بدن تشخیص احتمال ابتلا به سرطان خون با آزمایش ژنتیکی خطرات مصرف قهوه در دوره بارداری امکان تولید ماهیانه ۱۵ میلیون دُز واکسن آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۸۶ بیمارکرونا ضد عفونی کننده ضد کرونا در منزل بسازیم! افزایش جراحی زیبایی بینی همزمان با شیوع کرونا ۸ نشانه هشدار دهنده لخته شدن خون در بدن ۷ خوراکی که اختلالات پوستی را از بین می‌برند بیماری مرگبار در کمین کسانی که با آفت‌کش‌ها سر و کار دارند علل سوت کشیدن گوش آیا می‌توان قرص‌ها را با آبمیوه، چای یا شیر مصرف کرد؟ نشانه‌های حمله‌ خرچنگ‌ها به بافت چشم انسان! واکسیناسیون کرونای سالمندان مستقر در منازل از فروردین ۱۴۰۰ دلایل ایجاد لکه سفید روی ناخن‌ها پای دلالان دارو به واکسن کرونا هم باز شد؛ اسپوتنیک وی ۸۰ میلیونی در ناصرخسرو

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .