اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

پنج شنبه 9 بهمن 1399

اعمال محدودیت‌های بیشتر برای تعطیلات پیش رو

حریرچی گفت: تغییرات شیوه نامه‌های بهداشتی بر اساس رنگ بندی استان‌ها را به زودی اعلام و محدودیت‌های بیشتری برای تعطیلات پیش رو اعمال خواهیم کرد.

0

حریرچی معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه روند نزولی ایجاد شده در شیوع کرونا، محصول همکاری مردم و اجرای طرح شهید سلیمانی است اظهار کرد: بررسی‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد، سطح تردد مردم بسیار بالاست.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه نگران جهش ویروس در داخل کشور و ورود آن از کشور‌های دیگر هستیم گفت: علاوه بر پرواز‌های هوایی دستورالعمل‌های جدیدی به مرز‌های زمینی صادر کرده ایم لذا به دنبال اتخاذ تصمیمات سختگیرانه نسبت به ورود مسافر از کشور‌های دیگر هستیم.

حریرچی با اشاره به اینکه اوضاع بیماری در همه استان‌ها روند کاملا نزولی دارد گفت: این دستاوردی که به وجود آمده حاصل همکاری مردم از اواخر آبان و آذر ماه است و همچنین طرح کنترل هوشمند بازوی اجرایی دولت است.

او اظهار کرد: در سطح شهر به خصوص در کلان‌شهر‌ها  دستورالعمل های بهداشتی رعایت نمی‌شود، خیلی به کرونا نباید منّت بگذاریم که دستورالعمل‌ها را رعایت می‌کنیم، رعایت دستورالعمل‌ها در شهر تهران که الگو است از ۸۱ درصد نزول کرده است، شاخص بسیار مهم دیگری وجود دارد، میزان تردد مردم در سطح اجتماع با حرکت موبایل‌ها از طریق ماهواره سنجیده می‌شود.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به ضرورت رعایت دستورالعمل‌ها برای پیشگیری از موج چهارم کرونا ادامه داد: ما نگران رفتار مردم، صنوف و دستگاه‌های مختلف هستیم، نهاد دولت و ملت در این موضوع می‌تواند تاثیرگذار باشند، ممکن است ویروس موجود انتشار بیشتری پیدا کند لذا نباید این موضوع را فراموش کرد، این ویروس در کشور ما ۱۱ ماه است که حضور دارد و جهش چندان مهمی را انجام نداده است، اما در کشور‌هایی مانند انگلیس، برزیل و آفریقای جنوبی شاهد جش ویروس بوده ایم.

حریرچی بیان کرد: امیدواریم که برخی محدودیت‌ها و تغییرات شنبه به تصویب برسند که در نتیجه محدودیت‌های بیشتری را در شهر‌های زرد سیاحتی و زیارتی و برخی از استان‌های شمالی و جنوبی در تعطیلات پیش رو خواهیم داشت.

وی در خصوص آینده ویروس کرونا بیان کرد: این ویروس به شدت یک ویروس غافلگیر کننده است و طبق پیش بینی‌ها روند نزولی را تا فروردین و اردیبهشت ویروس کرونا را در ایران خواهیم داشت و آمار مرگ و میر ما تا حد قابل توجهی کاهش یابد، اما این پیش بینی هابر اساس روند بیماری متغییر است. درواقع روند نزولی امروزه ابتلا به کرونا پیش بینی نزولی بودن ابتلا در آینده را خواهد داشت.

حریرچی اظهار کرد: اما در صورتی که آمار مرگ و میر و میزان ابتلا به علت ساده انگاری مردم افزایش یابد میتوان گفت روند صعودی را در آینده خواهیم داشت. کنترل کرونا بستگی به رفتار مردم در رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و همچنین رفتار مسئولان در اعمال تصمیم‌ها خواهد بود.

حریرچی تصریح کرد: احتمال اینکه ویروس در داخل کشور حرکت قابل توجه داشته باشد وجود دارد، معمولا تجربه نشان می‌دهد که این ویروس به طرف بدتر شدن و تهاجمی‌تر شدن و همچنین انتشار سریع‌تر پیش می‌رود، متاسفانه در شهر تهران رعایت دستورالعمل‌ها  از ۸۲ درصد به ۳۹ درصد رسیده است و این یعنی خطر بازگشت دوباره بیماری کرونا وجود دارد.

او اظهار کرد: ما نگران جهش ویروس در داخل کشور هستیم، در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲ نفر از کشور امارات وارد دانمارک شدند که همه آن‌ها ویروس آفریقای جنوبی را داشته است لذا کشور‌های اروپایی از این مسیر سفرهایشان را کنسل کردند، ما علاوه بر پرواز‌های هوایی نگران مرز هایمان هستیم و لذا در این رابطه دستورالعمل‌های جدید صادر شده است، استان‌های مرزی باید مراقب باشند، در مرز‌هایی مانند عراق، پاکستان و افغانستان باید پروتکل‌ها به دقت رعایت شود و مردم بیشتر مراقب باشند.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تصمیمات سخت گیرانه تری را در خصوص ورود افراد از خارج از کشور در پیش گرفته‌ایم گفت: کسانی که از خارج وارد می‌شوند باید تست پی سی آر منفی داشته باشند لذا سلامت ۸۴ میلیون ایرانی برای ما بسیار حائز اهمیت است، اگر تست پی سی آر منفی در مبدا و در مقصد منفی بود، فرد باید دو هفته در قرنطینه بمانند.

حریرچی افزود: عدم رعایت دستورالعمل‌ها نشان می‌دهد که از لحاظ فرهنگی مشکلات بسیار زیادی در کشور‌های اروپایی ایجاد شده است و وضعیت انگلیس، آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا مشهود است.

معاون کل وزیر بهداشت ضمن توصیه مردم به رعایت دستورالعمل‌ها بو خودداری از تجمع و تردد غیرضروری و اجتناب از حضور در مکان‌های بدون تهویه مناسب گفت: اگر این یکی دو ماهی که از زمستان مانده را بتوانیم به سلامت بگذرانیم و روند کاهش بیماری ادامه داشته باشد، مردم ایام عید را می‌توانند آزادتر و آسوده‌تر بگذرانند در غیر این صورت به ناچار باز مجبور به اعمال محدودیت‌ها خواهیم شد.

او گفت: با هدف شناسایی بیماران بیشتر و قرنطینه آن‌ها و قطع زنجیره بیماری، ما تست گیری را بیشتر خواهیم کرد و در انجام تست جهش خیلی زیادی خواهیم داشت و در مراکز تجمع و محل‌های شلوغ مثل بازار‌ها و مترو تست رایگان خواهیم گرفت.

حریرچی با اشاره به اینکه تغییرات شیوه نامه‌های بهداشتی بر اساس رنگ بندی استان‌ها را به زودی اعلام می‌کنیم خاطرنشان کرد: محدودیت‌های بیشتری برای تعطیلات پیش رو اعمال خواهیم کرد.

معاون کل وزیر بهداشت با بیان اینکه این ویروس آدم ضایع کن است، چون پیش بینی هایش بر اساس روند بیماری متغیر است گفت:هدف از انجام تست قطع زنجیره انتقال ویروس است که با قرنطینه صددرصدی رخ می‌دهد.افراد دیگر خانواده نباید بیمار شوند، زیرا فردی که بیمار است باید قرنطینه را به صورت صد در صدی رعایت کند.

حریرچی با اشاره به تبعیض در توزیع واکسن در جهان و توخالی بودن شعار‌های کشور‌های غربی گفت: جمهوری اسلامی هوشمندانه تصمیم گرفت که خودش واکسن تولید کند و ما به لحاظ تولید بر اساس پلتفورم‌ها و روش‌های مختلف، فناوری لازم را داریم و حتی اگر ویروس جهش کند در فاصله کوتاهی امکان تولید واکسن مناسب نیز وجود دارد.

او با بیان این که عامل اصلی مقابله با کرونا که همه جهان به آن امید بسته اند، موضوع ایمنی مردم از طریق واکسیناسیون است گفت: ما قدم‌های خیلی خوبی برای ساخت واکسن برداشته ایم و دو اقدام دیگر یکی اجرای محدودیت‌ها و دیگری کنترل‌های هوشمند را در پیش گرفته ایم لذا بیماریابی و قرنطینه هدف اصلی طرح بسیار خوب شهید سلیمانی است.

او با بیان اینکه نمایشگاه‌های بهاره امسال برگزار نمی‌شود خاطرنشان کرد: امسال با توجه به شرایط کرونایی کشور نمایشگاه‌های بهاره برگزار نمی‌شود، مردم در این شرایط بهتر است اینترنتی خرید کنند.

او تصریح کرد: مراسم ۲۲ بهمن امسال غیرحضوری برگزار می‌شود، با توجه به اینکه ۲۲بهمن امسال چهارشنبه است، از هموطنان درخواست داریم در این ایام مسافرت نروند.

  منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار

مصرف کدام ویتامین در فصل سرما ضرورت دارد؟ روش های طبخ گوشت و تأثیر آن بر بروز سرطان خاصیت خاص «شیر» خطر چرخش ویروس انگلیسی در بازار تهران بیشتر است آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۹۳ بیمار کالبدشکافی یک خبر پرحاشیه؛ انتقال کرونا از سطوح کمبود شن و ماسه تهدیدی برای انتقال واکسن کرونا آبمیوه های سرشار از آهن حذف دفترچه کاغذی تا اردیبهشت ۱۴۰۰ رنگ بندی کرونایی شهر‌ها ٢۵ اسفند تعیین می‌شود رشد میزان تکثیر ویروس، افزایش احتمال جهش را در پی دارد تاثیر زدن دو ماسک در مقابله با کرونا کسانی که صبحانه نمی‌خورند این مطلب را بخوانند آخرین آمار کرونا؛فوت 82 بیمار مبتلا به کرونا جزئیات شرایط سفر‌های نوروزی؛ گردش ویروس انگلیسی در کشور معلولیت به رنگ لعل بهترین میوه برای سلامت کلیه‌ها نرخ تست PCR در بخش خصوصی ۳۱۰هزار تومان عوارض تند غذا خوردن برای بدن در کدام روز هفته احتمال حمله قلبی بالاتر است؟ علت بروز سردرد‌های روزانه و شیوه کنترل آن‌ها را بشناسیم تاثیر ویتامین ب۶ در مبارزه با بیماری کرونا مقاوم ترین افراد در برابر کرونا از دیدگاه روانشناسان حال شما با چه راهکارهایی خوب می‌شود؟ نگرانی وزیر بهداشت از سفرهای نوروزی شنبه تصمیم گیری نهایی درباره سفر‌های نوروزی آخرین آمار کرونا؛ فوت ۸۱ بیمار مبتلا به کرونا جزئیات واکسیناسیون کرونا ؛ مردم بار سفر نبندند تمرین تناوبی برای بیماران پیش دیابتی مناسب است سیر و ۵ دستورالعمل برای کاهش وزن آتش در خرمن هیرکان؛ نقدی بر ساخت و ساز در قلب جنگل های شمال کشور "کووپارس رازی" جزو بی‌خطرترین واکسن‌هاست آتش سوزی در شیرخوارگاه آمنه آغاز توزیع واکسن از سوی اتحادیه کوواکس تقویت سیستم ایمنی بدن تشخیص احتمال ابتلا به سرطان خون با آزمایش ژنتیکی خطرات مصرف قهوه در دوره بارداری امکان تولید ماهیانه ۱۵ میلیون دُز واکسن آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۸۶ بیمارکرونا ضد عفونی کننده ضد کرونا در منزل بسازیم! افزایش جراحی زیبایی بینی همزمان با شیوع کرونا ۸ نشانه هشدار دهنده لخته شدن خون در بدن ۷ خوراکی که اختلالات پوستی را از بین می‌برند بیماری مرگبار در کمین کسانی که با آفت‌کش‌ها سر و کار دارند علل سوت کشیدن گوش آیا می‌توان قرص‌ها را با آبمیوه، چای یا شیر مصرف کرد؟ نشانه‌های حمله‌ خرچنگ‌ها به بافت چشم انسان! واکسیناسیون کرونای سالمندان مستقر در منازل از فروردین ۱۴۰۰ دلایل ایجاد لکه سفید روی ناخن‌ها پای دلالان دارو به واکسن کرونا هم باز شد؛ اسپوتنیک وی ۸۰ میلیونی در ناصرخسرو

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .