اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 28 بهمن 1399

سن طلایی ارتودنسی چه سنی است؟

زمانی که سایز فک فرد کوچک باشد و یا سایز دندان‌هایش بزرگ باشد، دندان‌ها به طور نامرتب رشد می‌کنند و نیاز به ارتودنسی می‌باشد.در این مقاله به بررسی ارتودنسی ثابت دندان بپردازیم.

0

ارتودنسی (Orthodontic) ثابت به دستگاهی گفته می‌شود که توسط متخصص مربوطه به دندان‌ها متصل شده و ثابت می‌ماند، یعنی بیمار نمی‌تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خود خارج نماید. در دستگاه ارتودنسی ثابت، براکت‌ها بر روی دندان چسبانده شده و ثابت می‌شوند. طول درمان ارتودنسی ثابت دندان حدودا ۲ سال است، اما این زمان با توجه به نوع ناهنجاری و شدت مشکل تغییر پیدا خواهد کرد. فرد باید در طول درمان، از خوردن مواد غذایی سفت و چسبناک مانند ته دیگ، بلال، میوه‌های هسته دار و سایر مواد غذایی سفت اجتناب کند، در غیر این صورت ممکن است به دندان‌ها آسیب وارد شده و براکت‌ها از دندان جدا شوند که در این صورت نیاز به چسباندن براکت جدیدی برای بیمار می‌باشد.

توجه داشته باشید که رعایت نکردن این موارد و سایر مواردی که پزشک به شما توصیه می‌کند، می‌تواند روند درمان را طولانی‌تر نماید. براکت‌ها که شبیه به نگین‌های ریزی هستند، توسط سیم‌های باریکی به هم وصل شده و با کش‌های بسیار ظریف تشکیل یک حلقه می‌دهند. توجه داشته باشید که هر براکت بر روی یک دندان چسبانده می‌شود.

مزایای استفاده از ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت دندان به صاف شدن و راحت‌تر شدن نظافت دندان‌ها کمک کرده و در حقیقت نه تنها ظاهر دندان را زیباتر می‌کند، بلکه موجب بهبود بهداشت دهان نیز خواهد شد، همچنین می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های لثه را در فرد کاهش دهد. یکی از بزرگترین مزایای ارتودنسی ثابت این است که پزشک به همکاری بیمار نیاز ندارد، اما در ارتودنسی متحرک ممکن است دستگاه در جای دقیق خود قرار داده نشود. بهتر است بدانید که ارتودنسی ثابت دندان همیشه در محل مشخص خود قرار دارد و به درستی به وظیفه خود عمل خواهد کرد. جالب است بدانید که یکی دیگر از مزایای ارتودنسی ثابت احتمال بسیار پایین بازگشت دندان‌ها به حالت اولیه پس از طی کردن روند درمان می‌باشد، زیرا در ارتودنسی ثابت، دندان‌ها همیشه و در ۱۰۰ درصد مواقع در جای اصلی خود قرار گرفته و جا به جا نمی‌شوند.

ارتودنسی ثابت می تواند انواع مختلف حرکات دندانی مانند چرخش،تصحیح زاویه غلط دندان، تو رفتگی، بیرون زدگی و جا به جایی ریشه را ایجاد کند.

ارتودنسی ثابت تنوع زیادی دارد و می تواند بیشتر مشکلات دندان و فکین را حل کند.

جابه جایی چندین دندان به طور همزمان با ارتودنسی ثابت ممکن می شود.

توسط این نوع ارتودنسی می توان جا به جایی دقیق تری را انجام داد و مرتب شدن دندان ها با جرئیات بیشتری ممکن است.

این نوع ارتودنسی کنترل بیشتری بر سیستم anchorage (تکیه گاه) دارند.

معایب ارتودنسی ثابت

یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین معایب ارتودنسی ثابت دندان عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت دقیق است، زیرا در ارتودنسی ثابت، فرد به سختی می‌تواند باکتری‌ها و مواد غذایی باقی‌مانده در اطراف براکت را تمیز کند. در نظر داشته باشید که این نوع از ارتودنسی باید توسط متخصص این کار یعنی ارتودنتیست انجام شود، در غیر این صورت ممکن است نتیجه کار قابل قبول نباشد. در صورتی که دستگاه ارتودنسی ثابت دندان به هر دلیلی بشکند و یا آسیب ببیند، فرد قادر به برداشتن آن نیست و حتما باید یک متخصص این کار را انجام دهد. بهتر است بدانید که هزینه ارتودنسی ثابت خیلی بیشتر از ارتودنسی متحرک است.

مهم ترین عیب ارتودنسی ثابت بهداشت دهان و دندان در طول درمان است که بسیار سخت می شود. باکتری و باقی مانده غذاها در اطراف براکت ها تجمع می کنند و تمیز کردن دندان برای بیمار سخت تر می شود.

این نوع ارتودنسی تنها باید توسط متخصص این کار یعنی ارتودنتیست انجام گیرد. در غیر این صورت ممکن است نتیجه صحیح و کامل نداشته باشد.

در صورت آسیب دیدن و شکستن دستگاه ارتودنسی ثابت، براکت و دستگاه های ثابت نمی تواند توسط بیمار برداشته شود.

هزینه ارتودنسی ثابت خیلی بیشتر از ارتودنسی متحرک است.

سن مناسب برای انجام این کار

درمان این وضعیت به نوع ناهنجاری و شدت مشکل بستگی دارد، اما به طور کلی هر چه سن فرد کمتر باشد، درمان کوتاه‌تر، راحت‌تر و موفقیت آمیزتر خواهد بود. افرادی که دارای مشکل فک هستند، حتما باید باید قبل از رسیدن به سن بلوغ معاینه شوند. در مورد دخترها، سن ۸ سالگی و در مورد پسرها سن ۹ سالگی معمولا مناسب‌ترین زمان است. زمانی که بیمار مشکل فکی داشته باشد و در زمان مقرر درمان نشود، علاوه بر ارتودنسی به جراحی فک نیز نیاز دارد. ارتودنسی ثابت دندان کاملا بدون درد است، البته ممکن است افراد پس از نصب براکت‌ها و تنظیم کردن سیم‌ها کمی احساس ناراحتی نمایند، اما این حالت به سرعت برطرف خواهد شد. مصرف یک مسکن نیز می‌تواند برای برطرف کردن این حالت، کمک کننده باشد.

اجزای مهم دستگاه ارتودنسی ثابت دندان

دستگاه ارتودنسی ثابت دندان دارای اجزای مهمی می‌باشد که ما در زیر به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:

بند

جدا کننده‌ها

براکت‌ها

کش

فنر

رعایت برخی نکات پس از انجام ارتودنسی ثابت

پس از این که فرد از دستگاه ارتودنسی ثابت برای دندان‌های خود استفاده کرد، باید برای جلوگیری از هر گونه آسیب و مشکل احتمالی، نکات زیر را به دقت رعایت نماید:

رعایت موارد توصیه شده توسط پزشک متخصص و مراجعه مرتب به مطب جهت بررسی ارتودنسی دندان

خوردن غذاهای ترجیحا نرم حداقل چند روز پس از نصب براکت

خودداری کردن از مصرف غذاهای رنگی مانند سس، سبزی، نوشابه، چای و قهوه در روزهای اول درمان

اجتناب از جویدن آدامس و خوردن غذاهای سفت و چسبناک

خودداری از شکستن آجیل با دندان

تمیز کردن دندان‌ها، براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی توسط مسواک مخصوص برای جلوگیری از گیر غذایی و پوسیدگی دندان‌ها

رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از بو گرفتن و تغییر رنگ دندان‌ها

محافظت از ارتودنسی دندان به هنگام انجام فعایت‌های ورزشی و شنا برای جلوگیری از هر گونه آسیب و صدمه

مراجعه به پزشک به هنگام افتادن براکت‌ها یا شل شدن آن‌ها

منبع : برنا

آخرین اخبار

خروج پرستاران پر مخاطره، باردار و شیرده از بخشها و بیمارستان های ریفرال کووید ۱۹ وضعیت تهران بسیار شکننده است/ گروه های در معرض خطر از دو ماسک استفاده کنند فوت ۹۴ بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۷۳ بیمار کرونایی کرونای انگلیسی در ۷۲ ساعت فرد را بستری می‌کند واکسیناسیون کرونا فعلا اجباری نیست تست کرونای خیابانی با ارزانترین قیمت؛ نتیجه دلخواهتان را تحویل بگیرید با خواص عجیب این میوه‌ همه کاره آشنا شوید این عارضه عجیب بعد از درمان کرونا در کمین است! آغاز مرحله دو مطالعه واکسن کووایران برکت تجاوز به عرصه های جنگلی، قاچاق چوب و نقدهای اساسی به برخی پروژههای ناآگاهانه و نمایشی درختکاری در کشور موارد ابتلای خانم‌های باردار به کرونا بالا نیست تغذیه مناسب مبتلایان به دیابت نوع ۲ ویژگی های ویروس انگلیسی جزییات آزمایش انسانی واکسن تزریقی_استنشاقی رازی کووپارس انواع روغن نارگیل و فواید آن رژیم غذایی مناسب برای هرگروه خونی انجیر خشک، میوه‌ای که همه عناصر مورد نیاز بدن را یکجا دارد شیر و چای را مخلوط نکنید! مصرف چه دارو‌هایی اثر واکسن کرونا را از بین می‌برد؟ فوت ۳ نفر در پایتخت بر اثر ابتلا به ویروس جهش یافته حریرچی: نشانه‌های پیک چهارم در کشور ظاهر شده‌ است هرگز بعد از غذا خوردن این اشتباهات را انجام ندهید تلاش دانشمندان برای یافتن داروی ضدکرونا با استفاده از آنتی‌بادی شتر اگر تمام شب بیدار بمانیم چه بلایی سر مغزمان می‌آید؟ ‌فاز دوم واکسیناسیون کادر درمان علیه کووید ۱۹ آغاز شد ویروس کرونای انگلیسی، جوان‌ترها را بیشتر گرفتار می‌کند؛ متأسفانه گرفتاری آن‌ها از نوع بدخیم است. نحوه استفاده همزمان از دو ماسک نشانه‌های سرطان پوست که نادیده گرفته می‌شوند ۷ اشتباه بزرگی که هنگام مراقبت از دندان‌ها مرتکب می‌شویم خیز کرونا در تهران دلایل بی خوابی نوزاد در شب نظارت بر مطالعات واکسن کووایران برکت دلیلی که باعث می‌شود، احساس سرما نکنیم شاهد افزایش ابتلا به کرونا در کلانشهر‌ها هستیم بررسی تاثیر عینک در پیشگیری از کرونا برنامه‌ای برای مدیریت سبک زندگی در مبتلایان به دیابت اهمیت استفاده دوبل از ماسک و پرهیز از دورهمی مرحله نخست تزریق «رازی کووپارس» آغاز می‌شود شناسایی ۷۹۳۱ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور/ ۳۶۸۹ بیمار در مراقبت های ویژه بستری هستند اسامی برندگان مسابقه راز تندرستی دیسک کمر را با هر ورزشی درمان نکنید ۱۲ ترفند موثر برای رفع بوی بد و خوشبو کردن فضای خانه برخی بهبودیافتگان کرونا با اختلال‌های روانی روبرو می‌شوند چرا مردان قد بلندتر از زنان هستند؟ معجون زمستانی که در بدن شما معجزه می‌کند! آمار بستری‌ها کماکان افزایشی است/ کاهش رعایت شیوه‌نامه‌ها در سطح شهر تهران چرا برخی از افراد پرخور چاق نمی‌شوند؟ آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۶۸ بیمار دیگر شرط سفر در نوروز اعلام شد

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .