اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 29 بهمن 1399

ویروس انگلیسی وحشی‌تر از همزاد چینی

همان طور که سال گذشته نگران ورود ویروس چینی به کشور بودیم، حالا نگران ویروس انگلیسی هستیم. درست مانند روز‌های پایانی سال ۹۸ و این بار در روز‌های پایانی ۹۹، این اتفاق تکرار شده است.

0

عادی انگاری‌ها و رهاسازی شیوه نامه‌ها و سستی در اعمال محدودیت‌ها، دست به دست هم داده تا شاهد اوج‌گیری مجدد ویروس کرونا در روز‌های پایانی سال باشیم. در همین حال، جهش ویروس انگلیسی نیز مزید بر علت شده تا شدت این بیماری چند برابر روز‌ها و ماه‌های گذشته باشد.
دکتر پیام طبرسی، بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به منظور پیشگیری از ورود به موج چهارم کرونا تاکید کرد و گفت: این وضعیت در روز‌های سال نو و ایام نوروز خطرناک‌تر می‌شود، چون دورهمی‌ها و دید و بازدید‌های خانوادگی شدت می‌یابد.
وی با اشاره به افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی مراجعات سرپایی بیماران کرونایی در روز‌های اخیر، افزود: امیدواریم با رعایت شیوه نامه ها، بروز این شرایط یک موج موقت باشد و منجر به افزایش بستری‌ها نشود.
آقای طبرسی با تاکید بر سختگیری در اعمال محدودیت‌ها به منظور پیشگیری از ورود به موج جدید بیماری در کشور، گفت: زدن واکسن مستلزم این نیست که حتماً کرونا نمی‌گیرید.
قدرت سرایت ویروس انگلیسی بین ۳۰ تا ۷۰ درصد بیشتر از نمونه‌های دیگر ویروس کرونا است در همین حال، فرید نجفی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با بیان اینکه قدرت سرایت ویروس انگلیسی بین ۳۰ تا ۷۰ درصد بیشتر از نمونه‌های دیگر ویروس کروناست، گفت: زمانی که افراد مبتلا به این ویروس سابقه سفر به خارج از کشور نداشتند و از افراد عادی هستند نشان دهنده این است که ویروس انگلیسی در سطح کشور، جمعیت و شهر‌ها پراکنده شده است.
وی درباره علائم ویروس انگلیسی، افزود: مواردی که علائم شدیدی دارند و نمونه آزمایشگاهی آن‌ها مثبت می‌شود و همچنین ابتلاء در سنین پایین با علائم حاد مشکوک هستند و اگر فردی با علائم که سابقه تماس با فرد شناخته شده به ویروس انگلیسی باشد عملاً به عنوان یک مورد ابتلاء به ویروس انگلیسی در نظر می‌گیریم.
بررسی‌ها و شواهد امر حاکی از این واقعیت است که موارد ابتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور مدام در حال افزایش است و این، زنگ خطری برای شدت یافتن موج جدید بیماری است که می‌تواند با آمار بالای فوتی‌ها همراه خواهد بود.
دکتر محمد طالب پور رئیس بیمارستان سینا، گفت: در کشور آلمان روزانه ۴۰ نفر به علت کرونا فوت می‌کردند، ولی الان با موج جدید ویروس به ۱۲۰۰ نفر در روز رسیده است که این شرایط خیلی وحشتناک است که اگر آگاهی و جدیت لازم را مردم نداشته باشند، ممکن است کشور را گرفتار کند.
وی افزود: میزان شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی به طور متوسط ۵ برابر و مرگ و میر آن ۳ برابر شده است، یعنی اگر موج چهارم اتفاق بیافتد، مرگ و میر ناشی از آن به ۱۵ برابر افزایش پیدا خواهد کرد.
آقای طالب پور با اشاره به اینکه نمونه‌های ویروس انگلیسی در کشور و تهران مشاهده شده است، گفت: شیوع این ویروس جهش یافته می‌تواند منجر به موج خیلی وحشتناکی شود.
اگر موج چهارم اتفاق بیافتد، مرگ و میر ناشی از آن به ۱۵ برابر افزایش پیدا خواهد کرد. با توجه به هشدار‌های مکرر وزیر و معاونین وزارت بهداشت به خطرات موج چهارم کرونا در کشور، به نظر می‌رسد که اگر در روز‌های پایانی سال گرفتار این موج شویم، سال جدید را باید در شرایط سخت‌تر و دلهره آورتری آغاز کنیم. همچنان که نوروز ۹۹ را در خانه‌ها ماندیم. حالا با آمدن ویروس انگلیسی، چنین تجربه‌ای در حال تکرار است. مگر اینکه بخواهیم این اتفاق رخ ندهد و آن بستگی به رفتار ما در روز‌های پایانی سال دارد.
دکتر سعید تأملی معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه هنوز وارد موج چهارم کرونا نشده‌ایم، گفت: در حال حاضر در شرایط بسیار شکننده‌ای قرار داریم و مردم همچنان باید نکات بهداشتی را رعایت کنند و از تجمع و تردد در فضا‌های شلوغ خودداری کنند و در صورت قرار گرفتن در مکان‌های شلوغ و پرجمعیت باید به تهویه مناسب آن توجه داشته باشند.
وی با بیان اینکه هرگاه مردم دچار عادی‌انگاری شدند ما ضربه خورده ایم، افزود: حضور مردم در تجمعات، مراسم و عروسی‌ها سبب انتقال ویروس می‌شود هرچقدر زنجیره انتقال ویروس کوتاه شود بیماری نیز کاهش می‌یابد.
تاملی با بیان اینکه ما بسیار نگران هستیم، ادامه داد: برخی از شهر‌ها اوضاع بدتری دارند و ممکن است درگیر موج بعدی بیماری شوند؛ بنابراین ما باید بیشتر مراقبت کنیم اگر مراقبت‌ها ادامه نیابد این ویروس با کسی شوخی ندارد تا زمانی که به طور کامل واکسیناسیون انجام نشود، مردم همچنان باید به نکات بهداشتی توجه کنند.
وی افزود: یک ماه دیگر وارد سال ۱۴۰۰ خواهیم شد و مردم در این یک سال با سختی‌ها و دردسر‌های کرونا به خوبی آشنا شده‌اند و می‌دانند که کوچک‌ترین غفلت از رعایت پروتکل‌ها، می‌تواند آن‌ها را در سال جدید دوباره غافلگیر کند. بنابراین، برای جشن نوروز، باید این یک ماه پایانی سال را بیشتر مراعات کنیم و تا جایی که ممکن است، رفت و آمد‌ها را کمتر کنیم و در خانه بمانیم.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

آخرین اخبار

خروج پرستاران پر مخاطره، باردار و شیرده از بخشها و بیمارستان های ریفرال کووید ۱۹ وضعیت تهران بسیار شکننده است/ گروه های در معرض خطر از دو ماسک استفاده کنند فوت ۹۴ بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۷۳ بیمار کرونایی کرونای انگلیسی در ۷۲ ساعت فرد را بستری می‌کند واکسیناسیون کرونا فعلا اجباری نیست تست کرونای خیابانی با ارزانترین قیمت؛ نتیجه دلخواهتان را تحویل بگیرید با خواص عجیب این میوه‌ همه کاره آشنا شوید این عارضه عجیب بعد از درمان کرونا در کمین است! آغاز مرحله دو مطالعه واکسن کووایران برکت تجاوز به عرصه های جنگلی، قاچاق چوب و نقدهای اساسی به برخی پروژههای ناآگاهانه و نمایشی درختکاری در کشور موارد ابتلای خانم‌های باردار به کرونا بالا نیست تغذیه مناسب مبتلایان به دیابت نوع ۲ ویژگی های ویروس انگلیسی جزییات آزمایش انسانی واکسن تزریقی_استنشاقی رازی کووپارس انواع روغن نارگیل و فواید آن رژیم غذایی مناسب برای هرگروه خونی انجیر خشک، میوه‌ای که همه عناصر مورد نیاز بدن را یکجا دارد شیر و چای را مخلوط نکنید! مصرف چه دارو‌هایی اثر واکسن کرونا را از بین می‌برد؟ فوت ۳ نفر در پایتخت بر اثر ابتلا به ویروس جهش یافته حریرچی: نشانه‌های پیک چهارم در کشور ظاهر شده‌ است هرگز بعد از غذا خوردن این اشتباهات را انجام ندهید تلاش دانشمندان برای یافتن داروی ضدکرونا با استفاده از آنتی‌بادی شتر اگر تمام شب بیدار بمانیم چه بلایی سر مغزمان می‌آید؟ ‌فاز دوم واکسیناسیون کادر درمان علیه کووید ۱۹ آغاز شد ویروس کرونای انگلیسی، جوان‌ترها را بیشتر گرفتار می‌کند؛ متأسفانه گرفتاری آن‌ها از نوع بدخیم است. نحوه استفاده همزمان از دو ماسک نشانه‌های سرطان پوست که نادیده گرفته می‌شوند ۷ اشتباه بزرگی که هنگام مراقبت از دندان‌ها مرتکب می‌شویم خیز کرونا در تهران دلایل بی خوابی نوزاد در شب نظارت بر مطالعات واکسن کووایران برکت دلیلی که باعث می‌شود، احساس سرما نکنیم شاهد افزایش ابتلا به کرونا در کلانشهر‌ها هستیم بررسی تاثیر عینک در پیشگیری از کرونا برنامه‌ای برای مدیریت سبک زندگی در مبتلایان به دیابت اهمیت استفاده دوبل از ماسک و پرهیز از دورهمی مرحله نخست تزریق «رازی کووپارس» آغاز می‌شود شناسایی ۷۹۳۱ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور/ ۳۶۸۹ بیمار در مراقبت های ویژه بستری هستند اسامی برندگان مسابقه راز تندرستی دیسک کمر را با هر ورزشی درمان نکنید ۱۲ ترفند موثر برای رفع بوی بد و خوشبو کردن فضای خانه برخی بهبودیافتگان کرونا با اختلال‌های روانی روبرو می‌شوند چرا مردان قد بلندتر از زنان هستند؟ معجون زمستانی که در بدن شما معجزه می‌کند! آمار بستری‌ها کماکان افزایشی است/ کاهش رعایت شیوه‌نامه‌ها در سطح شهر تهران چرا برخی از افراد پرخور چاق نمی‌شوند؟ آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۶۸ بیمار دیگر شرط سفر در نوروز اعلام شد

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .