اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 2 اسفند 1399

اگر غفلت کنیم کرونای جهش یافته وضعیت را بحرانی می‌کند

رئیسی گفت: واقعیت این است که اگر غفلت کنیم و خیلی سریع همه موارد را اجبار نکنیم ویروس جهش یافته کرونا در کل کشور وضعیت را بحرانی می‌کند.

0

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور در جلسه مجمع انجمن‌های علمی پزشکی کشور توضیحاتی با ارائه گزارش وضعیت همه گیری کرونا در تمام استان‌های کشور از وضعیت همه گیری در استان خوزستان ابراز نگرانی کرد و گفت: با این روند قطعا در چند روز آینده در این استان با کمبود تخت بستری روبرو خواهیم شد.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر انستیتو پاستور و آزمایشگاه دانشکده بهداشت، دستگاه مخصوص سکانس کردن ویروس را دارند و در بعضی از استان‌ها بخش خصوصی این دستگاه را تهیه کرده است که تا سکانسینگ ژنوم انجام شود تا مشخص شود مورد بیماری کرونای قبلی است یا نوع جهش یافته بیان کرد: استان مازندران علی‌رغم پیکی که داشت، خوشبختانه این پیک کرونای انگلیسی نبود. در استان قزوین هم با این که مورد انگلیسی بیماری وجود داشت، اما در بیمارستان هشتگرد که نمونه برداری شد، مورد ویروس انگلیسی نداشتیم.

برای استان‌های تهران و البرز نگران هستیم

رئیسی ادامه داد: به هر حال ویروس انگلیسی در کشور چرخش پیدا کرده است و باید بسیار نگران و مراقب باشیم. در استان‌های تهران و البرز اگرچه فعلا وضعیت وخیم نیست، اما به نظر می‌رسد که این آرامش قبل از طوفان باشد و کاملا برای این استان‌ها نگران هستیم. واقعیت این است که با در پیش بودن تعطیلات نوروزی و کاهش رعایت مردم و به نوعی خستگی روحی آن‌ها اگر غفلت کنیم و خیلی سریع همه موارد را اجبار نکنیم و مراقب نباشیم این ویروس جهش یافته در کل کشور وضعیت را بحرانی می‌کند.

او افزود: ما در طرح شهید قاسم سلیمانی که کار را شروع کردیم، سه تیم با کمک نیرو‌های بسیج و هلال احمر و کادر درمان و نظام پزشکی و سایر ارگان‌ها درست کردیم. یک تیم مراقبت یا همان کانتکت تریسینگ، یک تیم مراقبت در منزل یا هوم کر و یک تیم حمایتی. در وزارتخانه هم ستاد یا هاب کرونا درست کردیم که تمام نتایج آزمایش‌های مثبت از بخش دولتی و خصوصی را جمع آوری می‌کند. برنامه بعدی ما هم این است که مطب‌ها هم به این سیستم اضافه شوند و تست مطب‌ها هم به کرونا هاب برسد. هر فردی که مثبت شود، کد ملی او در پرونده اش هست و پیامی برای مراقب سلامت منطقه او می‌رود که این فرد که تحت نظر شماست و آزمایش داده و مثبت شده است. مراقب سلامت هم باید تیم هوم کر را بفرستد تا به ازای هر فرد، ۱۰ نفر از اطرافیانش تست شوند.

رئیسی گفت: در حال حاضر به ازای هر فرد که تست کرونای او مثبت شود، سریعاً خانواده و اطرافیان او تست می‌شوند و یک شجره نامه بیماری برای فرد ترسیم می‌شود. در شهر‌های بزرگ هم چند کار انجام شده است. از شهرداری مراکز نمونه گیری زیادی گرفتیم و مراکز خودمان را هم فعال کردیم. اما بیشترین امید ما این است که مطب‌ها را فعال کنیم که دراختیار پزشکی عمومی، متخصص عفونی، داخلی، اطفال و دندانپزشکی رپیت تست قرار دهیم و افراد تعیین تکلیف و وارد سامانه شوند. اگر هم فرد در سیستم مراقب سلامت پرونده نداشته باشد، همان موقع با توجه به کدملی برای او پرونده تشکیل می‌شود.

۲۵۰ هزار دوز واکسن چینی هفته آینده به ایران می‌رسد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص برنامه واکسیناسیون، اظهار کرد: در مورد واکسیناسیون ما ۱۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک روسی وارد کردیم. در واقع ۲۰ هزار دوز برای ۱۰ هزار نفر. این واکسن جزو واکسن‌های بسیار خوب است و اطمینان می‌دهم یکی از ۳ واکسن برتر دنیاست. این واکسن ۲ دوز دارد که دوز اول و دوم باهم فرق دارند. از دوز اول، ۱۰۰ هزار دوز دیگر وارد کرده ایم، اما تا زمانی که دوز دوم به دستمان نرسیده است شروع نمی‌کنیم.

رئیسی بیان کرد: از طرف دیگر، ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم چین در هفته آینده به ایران می‌رسد که البته قرار است چین حدود ۲ میلیون دوز واکسن به ما بدهد. ما در کشور یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در معرض خطر با ریسک بالا داریم که باید قبل از شروع سال واکسینه شوند. از این تعداد نزدیک ۶۰۰ هزار نفر از جامعه پزشکی هستند که در اولویت اول قرار دارند و گروه دوم که ۷۰۰ هزار نفر هستند جانبازان، معلولین، شاغلین مراکز نگهداری بیماران مزمن و روانی، مراکز تحت پوشش بهزیستی و افراد سالمند با حداقل دو مورد زمینه‌ای هستند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به عدم همکاری کشور‌های ثروتمند در ارائه واکسن به سایر کشور‌ها گفت: در مورد واکسینه کردن علیه کرونا دو هدف عمده وجود دارد. یکی کاهش مرگ و میر و بعد هم قطع زنجیره. به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی به کشور‌های ثروتمند توصیه می‌کند اگر به هدف اول رسیدید واکسیناسیون را متوقف کنید تا به بقیه کشور‌ها واکسن برسد، اما در عمل این اتفاق نمی‌افتد و متاسفانه دسترسی بسیاری از کشور‌ها به واکسن محدود شده است.

او بیان کرد: درباره ویروس انگلیسی یکی از رفتار‌هایی که در اروپا از این ویروس مشاهده شده این است که سن مبتلایان و فوت شدگان از ویروس قبلی پایین‌تر است و اطفال و افراد زیر ۲۵ سال بیشتر درگیر شدند. الان میزان بستری‌ اطفال در دنیا به اندازه چشمگیری افزایش پیدا کرده است. البته باید گفت آمار مرگ و میر آنطور که در فضای مجازی مطرح شده، بیشتر نشده است. در کل مرگ و میر ۳۰ درصد و پاتوژنیسیتی ویروس جدید از ویروس قبلی بالاتر است. از سوی دیگر طبیعی است که وقتی میزان بستری بالا برود میزان مرگ مطلق هم بالاتر می‌رود.

معاون وزیر بهداشت افزود: قطعا مادران باردار در اولویت واکسیناسیون، مراقبت، مرخصی استعلاجی و این که در بخش کووید نباشند هستند. محل خدمت همکاران هم بستگی به هفته حاملگی مادران باردار دارد. ضمن این که خیلی از همکاران کادر درمان و پرستاری هستند که داوطلبانه و شجاعانه و ایثارگرانه ادامه خدمت می‌دهند.

رئیسی با اشاره به اینکه  تست رپید در کلینیک جایگاهی برای تشخیص دارد، گفت: تست رپید یکی دو روز بعد از علائم‌دار شدن و افیکیسی آن برای تشخیص به شدت بالا می‌رود و اوج آن در روز چهارم تا هشتم شروع علائم است و بعد افت می‌کند. ولی فرض کنیم فردی بعد از ده روز از علامت‌دار شدن مراجعه کند، در این مورد تست رپید جواب نمی‌دهد و باید PCR شود. در کل مقایسه رپید و PCR درست نیست. اما اگر فرد علامت‌دار باشد که معمولاً مراجعین مطب در این محدوده هستند رپید تست خیلی تفاوتی با PCR ندارد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار

آخرین آمار کرونا؛فوت 82 بیمار مبتلا به کرونا جزئیات شرایط سفر‌های نوروزی؛ گردش ویروس انگلیسی در کشور معلولیت به رنگ لعل بهترین میوه برای سلامت کلیه‌ها نرخ تست PCR در بخش خصوصی ۳۱۰هزار تومان عوارض تند غذا خوردن برای بدن در کدام روز هفته احتمال حمله قلبی بالاتر است؟ علت بروز سردرد‌های روزانه و شیوه کنترل آن‌ها را بشناسیم تاثیر ویتامین ب۶ در مبارزه با بیماری کرونا مقاوم ترین افراد در برابر کرونا از دیدگاه روانشناسان حال شما با چه راهکارهایی خوب می‌شود؟ توصیه‌هایی برای درمان طبیعی سر درد نگرانی وزیر بهداشت از سفرهای نوروزی شنبه تصمیم گیری نهایی درباره سفر‌های نوروزی آخرین آمار کرونا؛ فوت ۸۱ بیمار مبتلا به کرونا جزئیات واکسیناسیون کرونا ؛ مردم بار سفر نبندند تمرین تناوبی برای بیماران پیش دیابتی مناسب است سیر و ۵ دستورالعمل برای کاهش وزن آتش در خرمن هیرکان؛ نقدی بر ساخت و ساز در قلب جنگل های شمال کشور "کووپارس رازی" جزو بی‌خطرترین واکسن‌هاست آتش سوزی در شیرخوارگاه آمنه آغاز توزیع واکسن از سوی اتحادیه کوواکس تقویت سیستم ایمنی بدن تشخیص احتمال ابتلا به سرطان خون با آزمایش ژنتیکی خطرات مصرف قهوه در دوره بارداری امکان تولید ماهیانه ۱۵ میلیون دُز واکسن آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۸۶ بیمارکرونا ضد عفونی کننده ضد کرونا در منزل بسازیم! افزایش جراحی زیبایی بینی همزمان با شیوع کرونا ۸ نشانه هشدار دهنده لخته شدن خون در بدن ۷ خوراکی که اختلالات پوستی را از بین می‌برند بیماری مرگبار در کمین کسانی که با آفت‌کش‌ها سر و کار دارند علل سوت کشیدن گوش آیا می‌توان قرص‌ها را با آبمیوه، چای یا شیر مصرف کرد؟ نشانه‌های حمله‌ خرچنگ‌ها به بافت چشم انسان! واکسیناسیون کرونای سالمندان مستقر در منازل از فروردین ۱۴۰۰ دلایل ایجاد لکه سفید روی ناخن‌ها پای دلالان دارو به واکسن کرونا هم باز شد؛ اسپوتنیک وی ۸۰ میلیونی در ناصرخسرو توصیه‌های وزارت بهداشت درباره نحوه استفاده از ماسک علائم ابتلا به کرونای جهش یافته در کودکان علت کاهش اهدای خون در همه گیری کرونا جزئیات چگونگی سفر‌های نوروز ۱۴۰۰ علائمی از کمبود ویتامین B12 که به سختی قابل تشخیص است دستورالعمل‌های طبیعی برای از بین بردن چین و چروک‌های اطراف دهان جدیدترین یافته‌های محققان درباره تاثیر چای سبز در مبارزه با سرطان عوارض عجیب زیاده روی در مصرف شیر ۵ خطری که زنان بالای چهل سال را تهدید می‌کند خاصیت‌های باورنکردنی دانه‌های کنجد آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۹۳ بیمار ژاپنی‌ها سالم‌ترین رژیم غذایی را دارند

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .