اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 4 اسفند 1399

برنامه‌ای برای مدیریت سبک زندگی در مبتلایان به دیابت

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فناور برتر جشنواره پژوهشی ابوریحان با تشریح نرم افزار (اپلیکیشن) مدیریت سبک زندگی در مبتلایان به دیابت به عنوان محصول برتر این جشنواره پژوهشی، برخی از موانع و مشکلات پیش روی کسب و کار‌های نوپا و فناوران جوان را مطرح کرد.

0

خانم دکتر سوده رازقی جهرمی با بیان اینکه در این جشنواره با نرم افزار "آیدیا" حضور پیدا کردیم، توضیح داد: این نرم افزار برای مدیریت سبک زندگی در افراد دیابتی طراحی شده و به این افراد کمک می‌کند تا متناسب با دارویی که برای قندخون مصرف کرده و یا انسولینی که تزریق می‌کنند؛ چگونه و به چه میزان غذا خورده، ورزش کنند و همچنین استرس خود را مدیریت کنند.

وی با بیان اینکه این مجموعه به تنظیم راحت‌تر دوز انسولین، کنترل وزن افراد، پیشگیری از افزایش دفعات افت قند خون و افزایش قند خون کمک می‌کند، اظهار کرد: همچنین این نرم افزار به دلیل دارا بودن تأییدیه انجمن غدد و انجمن تغذیه، با ابلاغیه وزرت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در بسته خود مراقبتی برای افراد مبتلا به دیابت و فشار خون بالا قرار گرفته است.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه افراد مبتلا به دیابت در معرض تبعات و عوارض شدیدتر بیماری کرونا قرار دارند، عنوان کرد: بنابراین کنترل شرایط بیماران دیابتی اهمیت بالایی دارد، باید قند خون این افراد و میزان مراجعاتشان راحت‌تر تنظیم شود که این مهم نیز توسط نرم افزار انجام می‌شود.

توسعه نرم افزار برای کنترل سایر بیماری‌های مزمن

این عضو هیأت علمی دانشکده تغذیه با تأکید بر اهمیت کنترل سبک زندگی در بیماری‌های مزمن، گفت: در طرح‌های آینده در نظر داریم بخش مربیگری در مورد دیابت را نیز اضافه کنیم، چراکه با وارد کردن داده توسط کاربر یک هوش مصنوعی برای کمک به ارتقای آگاهی افراد درباره مواد غذایی مؤثر در افزایش قندخون یا هشدار درباره تأثیر هر مسأله‌ای بر قند خون، فعال می‌شود. با این حال وجود مربی در نرم افزار به این امر کمک زیادی می‌کند، از این رو در تلاش هستیم تا بخش مربیگری بررسی تغذیه، ورزش و غدد را نیز آغاز کنیم، البته این مسأله به یک بستر جداگانه برای دسترسی نرم افزار به مربی شخصی نیاز دارد.

وی ادامه داد: همچنین به زودی این سبک نرم افزار با هدف ارتقای سبک زندگی سالم در مورد سایر بیماری‌های مزمن نیز فعال خواهد شد.

این فناور در ادامه با اشاره به سایر دستاورد‌ها در حوزه کسب و کار نوپا، توضیح داد: این نرم افزار برنده یک جایزه نوآوری در چین بود که حمایت مالی دولتی بلاعوض از طرف دولت چین به آن تعلق گرفت، ولی به علت کرونا امکان حضور در کشور چین فراهم نشد، فروش لیسانس این نرم افزار به یک شرکت دارو سازی در فرانسه نیز انجام شده و همچنین این اپلیکیشن جزو ۱۴۰ شرکت نرم‌افزار دارای پروانه ساخت و شرکت طراح آن از شرکت‌های خلاق معاونت علمی ریاست جمهوری است که مراحل دانش بنیانی آن در حال انجام است.

رمز موفقیت فعالیت‌های کسب و کار‌های نوپا داشتن یک تیم خوب و توانمند است

این عضو هیأت علمی دانشکده تغذیه با بیان اینکه شروع این طرح در مرکز رشد و نوآوری علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بوده است، تصریح کرد: داشتن یک تیم قوی و توانمند مهمترین معیار در موفقیت کسب و کار‌های نوپاست.

آقای دکتر رازقی جهرمی با تأکید بر اینکه که داشتن دانش برای فعالیت‌های استارتاپی کافی نیست، اظهار کرد: برخی معتقدند داشتن دانش انجام کار استارتاپی برای شروع فعالیت در این حوزه کافی است، ولی واقعیت این است که تیم فنی، مالی و بازاریابی نیز به اندازه تیم دانشی توانمند باشند؛ در نهایت مجموعه این سه گروه می‌توانند در قالب یک تیم، فعالیت استارتاپی موفقی را رقم بزنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه موضوع جذب سرمایه یکی از مسائل مهم در فعالیت‌های کسب و کار‌های نوپاست، گفت: از زمان ورود به حوزه استارتاپ، شاهد حضور دانشجویانی بوده‌ام که انتظار کمک، وام و حمایت مالی از سیستم دارند، درحالیکه جذب سرمایه‌گذار مهمترین و سخت‌ترین بخش کار است و برای تحقق آن باید کفش‌های آهنین به پا کرد.

این فناور برتر همراهی اعضای تیم در هر شرایطی را برای کسب موفقیت بسیار مؤثر دانست و گفت: تیم فنی این پروژه مجموعه‌ای از دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف هستند که در این مسیر بسیار همکاری کردند و نکته مهم این بود که همگی پا به پای هم و به یک اندازه برای پیشرفت کار تلاش کردند.

هدف را درست تعریف کنید تا ناامید نشوید

وی تعریف درست هدف در فعالیت‌های استارتاپی را نکته مهمی برشمرد و ادامه داد: متاسفانه برخی کمبود‌ها و موانع منجر به ناامیدی و دلسردی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و فعالان حوزه استارتاپی می‌شود، با این حال عدم دستیابی به ایده‌آل‌ها نباید باعث ناامیدی افراد شود، در وهله اول باید هدف روشنی را برای خود تعریف کنند و انتظار دستیابی به موفقیت پیش از موعد مقرر را نداشته باشند؛ همت عالی همیشه موثر است، در این مسیر افراد زیادی را دیده‌ام که بار‌ها دست روی زانوی خود گذاشته و بلند شده‌اند، سعی کرده‌اند هزینه‌ها را تا جای ممکن کاهش دهند، موانع را رد کرده و کار خود را پیش ببرند، موفقیت برای این دسته از افراد محتمل‌تر است.

چالش‌های پیش روی استارتاپ‌ها

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به موانع موجود بر سر راه فناوران و فعالان حوزه استارتاپ، گفت: موانع حقوقی یکی از مهمترین چالش‌های استارتاپ‌هاست، چراکه متاسفانه ساختار استارتاپی به طور کامل و به درستی تنظیم نشده است.

وی ادامه داد: همچنین به خاطر چارچوب‌های در نظر گرفته شده برای شرکت‌های خصوصی و شرکت‌های مستقر در مرکز رشد؛ با چالش‌های دارایی، مالی، کارت بازرگانی و ... روبرو هستیم. به عنوان مثال برای تنظیم کارت بازرگانی، اجاره نامه با کد رهگیری نیاز داریم، ولی زمانی‌که در فضای دانشکده مستقر هستیم ملک دولتی را نمی‌توانند با کد رهگیری اجاره دهند و این مسئله یک چالش قانونی ایجاد می‌کند، یا مثلا اداره مالیات درخواست مالیات فضا را دارد، اما دانشگاه خود را معاف از مالیات می‌داند؛ موارد مشابه بی‌شمار است و به همین دلیل چالش‌های قانونی موجود در فضا‌های استارتاپی زمان زیادی را از تیم می‌گیرد و لذا تصحیح و تسهیل آن‌ها یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

این فناور برتر در پایان با بیان اینکه وجود یک مشاور حقوقی در مراکز رشد به تسهیل فرایند و ارتقای انگیزه افراد کمک زیادی می‌کند، گفت: حمایت‌های مالی از فناوران روز به روز بهتر می‌شود و هر چقدر اطلاع رسانی دقیقی در مورد انکوباتورها، دسترسی به آن‌ها و وابسته بودن سازمان‌ها به نهاد‌هایی که در استارتاپ‌ها سرمایه گذاری می‌کنند، بیشتر باشد افراد از ابتدا در مسیر صحیحی کار خود را آغاز کرده و کمتر با چالش‌هایی از این دست روبرو می‌شوند.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما

آخرین اخبار

آخرین آمار کرونا؛فوت 82 بیمار مبتلا به کرونا جزئیات شرایط سفر‌های نوروزی؛ گردش ویروس انگلیسی در کشور معلولیت به رنگ لعل بهترین میوه برای سلامت کلیه‌ها نرخ تست PCR در بخش خصوصی ۳۱۰هزار تومان عوارض تند غذا خوردن برای بدن در کدام روز هفته احتمال حمله قلبی بالاتر است؟ علت بروز سردرد‌های روزانه و شیوه کنترل آن‌ها را بشناسیم تاثیر ویتامین ب۶ در مبارزه با بیماری کرونا مقاوم ترین افراد در برابر کرونا از دیدگاه روانشناسان حال شما با چه راهکارهایی خوب می‌شود؟ توصیه‌هایی برای درمان طبیعی سر درد نگرانی وزیر بهداشت از سفرهای نوروزی شنبه تصمیم گیری نهایی درباره سفر‌های نوروزی آخرین آمار کرونا؛ فوت ۸۱ بیمار مبتلا به کرونا جزئیات واکسیناسیون کرونا ؛ مردم بار سفر نبندند تمرین تناوبی برای بیماران پیش دیابتی مناسب است سیر و ۵ دستورالعمل برای کاهش وزن آتش در خرمن هیرکان؛ نقدی بر ساخت و ساز در قلب جنگل های شمال کشور "کووپارس رازی" جزو بی‌خطرترین واکسن‌هاست آتش سوزی در شیرخوارگاه آمنه آغاز توزیع واکسن از سوی اتحادیه کوواکس تقویت سیستم ایمنی بدن تشخیص احتمال ابتلا به سرطان خون با آزمایش ژنتیکی خطرات مصرف قهوه در دوره بارداری امکان تولید ماهیانه ۱۵ میلیون دُز واکسن آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۸۶ بیمارکرونا ضد عفونی کننده ضد کرونا در منزل بسازیم! افزایش جراحی زیبایی بینی همزمان با شیوع کرونا ۸ نشانه هشدار دهنده لخته شدن خون در بدن ۷ خوراکی که اختلالات پوستی را از بین می‌برند بیماری مرگبار در کمین کسانی که با آفت‌کش‌ها سر و کار دارند علل سوت کشیدن گوش آیا می‌توان قرص‌ها را با آبمیوه، چای یا شیر مصرف کرد؟ نشانه‌های حمله‌ خرچنگ‌ها به بافت چشم انسان! واکسیناسیون کرونای سالمندان مستقر در منازل از فروردین ۱۴۰۰ دلایل ایجاد لکه سفید روی ناخن‌ها پای دلالان دارو به واکسن کرونا هم باز شد؛ اسپوتنیک وی ۸۰ میلیونی در ناصرخسرو توصیه‌های وزارت بهداشت درباره نحوه استفاده از ماسک علائم ابتلا به کرونای جهش یافته در کودکان علت کاهش اهدای خون در همه گیری کرونا جزئیات چگونگی سفر‌های نوروز ۱۴۰۰ علائمی از کمبود ویتامین B12 که به سختی قابل تشخیص است دستورالعمل‌های طبیعی برای از بین بردن چین و چروک‌های اطراف دهان جدیدترین یافته‌های محققان درباره تاثیر چای سبز در مبارزه با سرطان عوارض عجیب زیاده روی در مصرف شیر ۵ خطری که زنان بالای چهل سال را تهدید می‌کند خاصیت‌های باورنکردنی دانه‌های کنجد آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۹۳ بیمار ژاپنی‌ها سالم‌ترین رژیم غذایی را دارند

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .