اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 12 اسفند 1399

علل سوت کشیدن گوش

وز وز یا سوت کشیدن گوش مشکلی است که اگر به طور مداوم تکرار شود نگران کننده است و نشان دهنده وجود بیماری در بدن می‌باشد.

0

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که اغلب مردم آن را تجربه نموده اند، سوت کشیدن یا وزوز گوش است. اگر سوت کشیدن و وز وز گوش برای مدت کوتاهی باشد جای نگرانی نیست، اما اگر این حالت مداوم تکرار شود نیاز به بررسی بیشتری دارد.

سوت کشیدن گوش چه علت‌هایی دارد؟
وزوز گوش به شنیدن صدایی آزاردهنده در یک یا هر دو گوش گفته می‌شود که منبع خارجی ندارد و فرکانس‌های متفاوتی مانند زنگ زدن، صدای باد، غرش، سوت و … دارد. وزوز گوش گاهی کوتاه مدت بوده و سریعا برطرف می‌شود، اما برخی مواقع نیز تداوم دارد و باعث اختلال زندگی فرد می‌شود و نشانه‌ای از یک بیماری است.

وزوز گوش به علت جرم گرفتن گوش‌ها
جرم گوش آلودگی‌ها را به دام می‌اندازد و از مجرای گوش محافظت می‌کند. اما اگر جرم گوش انباشته شود می‌تواند به پرده گوش آسیب بزند و موجب کاهش شنوایی و شنیده شدن سوت در گوش شود.

عفونت گوش از علت‌های وز وز گوش
در هر بخش مسیر سیستم شنوایی، اگر اختلالاتی مانند عفونت گوش به وجود آید باعث شنیده شدن صدای سوت یا وز وز در گوش خواهد شد.

سخت شدن پرده و استخوان‌های گوش
سیستم شنوایی انسان از گوش خارجی، میانی و داخلی تشکیل شده است و در هرجای مسیر سیستم شنوایی اختلالاتی مانند سخت شدن پرده و استخوان‌های گوش به وجود آید باعث شنیده شدن صدای سوت یا وز وز در گوش خواهد شد.

آسیب‌های حلزون شنوایی و پیر گوشی
شایع‌ترین علل بروز این صدا آسیب‌های حلزون شنوایی است. کم شدن شنوایی در سنین پیری و ۶۰ سال به بالا نیز سبب وزوز و سوت کشیدن گوش می‌شود.

سوت کشیدن گوش به دلیل برخی از بیماری‌ها
برخی از بیماری‌ها مانند دیابت، اختلالات تیروئید و بیماری مِنییِر موجب اختلال در گوش می‌شوند و سبب شنیده شدن وز وز گوش می‌گردند.

مصرف دارو سبب وز وز گوش می‌شود
بعضی از فرآورده‌های دارویی نیز در ایجاد وزوز گوش یا تشدید این عارضه مؤثرند، دارو‌های ضد التهاب ها، آنتی بیوتیک ها، دارو‌های مسکن، دارو‌های ضد افسردگی، الکل و آسپرین از این موارد هستند.

سوت کشیدن مدام گوش نشانه تومور است
این صدا زنگ خطری در خصوص تومورهاست که باید برای درمان به پزشک مراجعه نمود. هر توموری که به رگ‌های خونی در ناحیه‌ی سر و گردن فشار وارد کند، می‌تواند موجب وزوز گوش شود.

همچنین تومور عصب شنوایی که نوعی تومور غیرسرطانی و خوش خیم است و معمولا در یک گوش بروز می‌کند و روی عصب جمجمه‌ای رشد می‌کند نیز موجب سوت کشیدن گوش می‌شود؛ توجه داشته باشید که هر سوت کشیدنی خبر از تومور نمیدهد و این مسئله تنها با عکسبرداری و بررسی‌های دقیق پزشکی ثابت می‌شود.

تومور مغزی از علل سوت کشیدن گوش
سوت کشیدن گوش به علت افزایش یا کاهش فشار خون (اختلالات عروقی)
افزایش و کاهش فشار خون در برخی مواقع موجب شنیده شدن صدای سوت از گوش می‌شود. همچنین عوامل افزایش دهنده‌ی فشار خون مانند استرس، الکل و کافئین نیز موجب شنیده شدن صدای وزوز گوش می‌شوند.

سوت کشیدن گوش به علت بدخوابی و اختلالات عصبی
بدخوابی و اختلالات عصبی بر سیستم شنوایی تاثیر گذار خواهد بود و باعث ایجاد صدا می‌شود.

وز وز گوش به علت استرس و اضطراب
گاهی اوقات قرار گیری در وضعیت‌های اضطراب آور موجب شنیده شدن صدای وز وز از یک گوش یا هر دو می‌شود که اگر این موقعیت تغییر نماید احتمالا سوت کشیدن گوش نیز از بین می‌رود.

وزوز و سوت کشیدن گوش به دلیل استرس
آسیب‌های سر و گردن از علت‌های سوت کشیدن گوش
آسیب‌های سر و گردن تاثیر زیادی بر روی شنوایی دارد وعملکرد گوش داخلی، اعصاب شنوایی و عملکرد‌های مغزی مرتبط با شنوایی را مختل می‌کند و سبب وز وز در گوش می‌گردد.

تصلب شرائین یکی از علل وز وز گوش
در برخی از موقع با افزایش سن رگ‌های خونی اصلی در مجاورت گوش میانی و داخلی خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند و تجمع رسوبات کاهش می‌یابد درنتیجه موجب شنیده شدن صدای وزوز در هردو گوش می‌شود.

آلودگی صوتی شایعترین علت وز وز گوش
یکی از شایع‌ترین علت وزوز گوش، قرار گرفتن در معرض صدای بلند است. افرادی که با وسایل یا در مکان‌های پرسروصدا کار می‌کنند، در معرض این خطر قرار می‌گیرند.

رشد استخوان گوش میانی از علل وز وز گوش
رشد غیرطبیعی استخوان گوش میانی که از ۳۰ سالگی شروع می‌شود، به از دست دادن شنوایی و وزوز گوش منجر می‌شود

منبع : خبرگزاری صدا و سیما

آخرین اخبار

آخرین آمار کرونا؛ فوت ۳۰۴ بیمار در شبانه روز گذشته محافظت از کليه در ماه رمضان چگونه در ماه مبارک رمضان ورزش کنیم؟ افطار تا سحر چه غذاهایی بخوریم؟ تفاوت مسواک زدن در صبح و شب لزوم تزریق سریعتر واکسن کرونا به بیماران بدخیم و سرطانی ۵ نوشیدنی مناسب برای روزه داران بلوط‌هایی که ایستاده مردند! جان باختن ۲۹۱ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته ویروس کرونا در هوا شناور است توصیه های سازمان جهانی بهداشت به روزه داران تقویت استخوان‌ها با گل سرسبد سفره افطار تشخیص پارکینسون با سواب‌های پوستی بدون درد! چند نکته تغذیه ای درباره روزه‌داری هرگونه علامت سرماخوردگی را به حساب کرونا بگذارید/ ۵۰ درصد کرونایی‌ها بی‌علامتند شرایط روزه‌داری در مبتلایان دیابت وضعیت قرمز کرونا در سراسر تهران برای اولین بار / موج سنگین بستری‌ها در هفته آتی ماهِ ماه مقاومت گونه آفریقایی کووید ۱۹ در برابر واکسن فایزر کشف «حلقه گمشده» در درمان کرونا/ چرا برخی از بیماران کرونایی بهبود یافته و بعضی جان می‌بازند؟ خطر چهار رقمی شدن فوتی‌های کرونا با تعطیلی ۱۰ روزه نصف و نیمه وجود کرونای برزیلی و آفریقایی در تهران صحت دارد؟ دلایل مقاومت در برابر خوابیدن واکسیناسیون کرونا در مراکز بهداشت طبق اولویت‌بندی برای کارخانه تولید بیمار کرونا باید فکر اساسی کرد مصرف زیاد نمک چه نشانه‌هایی دارد؟ مضرات مصرف طولانی ضدعفونی‌کننده ها علت پرخوری و درمان آن آخرین آمار کرونا؛ ثبت رکورد ۲۵۸ بیمار کرونایی در موج چهارم نامه اعضای کمیته کرونا برای قرنطینه کشور شیوع بیماری در محدوده بیمارستان سینا ۵ برابر شده است چرا کویر لوت قرمز است؟ آثار اجتماعی کرونا را باید جدی گرفت بهار با آلرژی و کرونا فواید چای سبز در بهبود کرونا ارتباط سطح دی اکسید کربن محیط با احتمال ابتلا به کرونا هر ۱۶ دقیقه یک تهرانی فوت می‌کند/ محدودیت‌های فعلی بازی با الفاظ است؛ شهر باید واقعاً تعطیل شود شناسایی ۱۹۶۶۶ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور برای فرار از کچل شدن، این ویتامین را بخورید! بیمارستان کودکان مفید در شرایط اضطراری است/ افزایش بخش‌های کووید 19 در پی مراجعه مبتلایان افراد دیابتی این ۶ خوراکی سالم را مصرف کنند جدیدترین عارضه کرونا که از هر 3 بیمار بهبودیافته یکی دچار آن می‌شود کشف ۲ روش جدید برای درمان سرطان ریه بیماری که در طولانی مدت باعث سرطان می‌شود ۷ فعالیت ورزشی برای مقابله با فشار خون بالا آغاز تعطیلی سراسری ١٠ روزه در کشور/ سونامی کرونا در پیک چهارم و اجرای دیرهنگام و نیم بند محدودیت‌ها اسپاسم عضلانی نشانه چه اختلال خطرناکی است؟ توصیه‌های کرونایی؛ از ماسکی که تنفس با آن دشوار است، استفاده نکنید آیا گروه خونی بر ابتلا به کووید-۱۹ تاثیر دارد؟ درخواست وزارت بهداشت برای پرهیز از حضور در مهمانی‌ها

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .