اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 13 اسفند 1399

تمرین تناوبی برای بیماران پیش دیابتی مناسب است

بیماران پیش دیابتی با انجام تمرین تناوبی شدید می‌تواند در زمانی معادل نصف زمان تمرین تداومی، انرژی مصرفی برابر مصرف نماید و اثراتی یکسان را در کاهش شاخص‌های استرس اکسیداتیو داشته باشد.

0

به همت معاونت پژوهشی پژوهشگاه، طرح پژوهشی «چه نوع تمرینی برای بیماران پیش دیابتی ازنظر پاسخ‌های اکسایشی مناسب‌تر است؟» توسط آقای دکتر هادی روحانی، عضو هیات علمی گروه فیزیولوژی ورزشی پژوهشگاه خاتمه یافت.
وی افزود: پیش دیابت به‌عنوان یک اختلال متابولیک شایع و گسترده در دنیا، به‌وسیله تغییرات قند خون که بالاتر از سطح طبیعی و پایین‌تر از آستانه دیابت است، مشخص می‌شود.
آقای روحانی گفت: عواملی همچون سن، جنسیت، شاخص توده بدنی، فشارخون، سابقه خانوادگی دیابت، تری گلیسرید بالا، کلسترول پر چگال (HDL) پایین، نوع سبک زندگی و استرس اکسیداتیو می‌تواند پیش بینی اولیه خطر ابتلا به دیابت را نشان دهد. وضعیت پیش دیابتی با افزایش شاخص‌های استرس اکسیداتیو و کاهش آنتی اکسیدان‌ها مرتبط است.
عضو هیأت علمی گروه فیزولوژِ ورزشی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با بیان اینکه هدف از این پژوهش، بررسی اثر ۱۲ هفته تمرین تداومی با شدت‌های Fatmax و آستانه بی‌هوازی و تمرین تناوبی شدید بر آنتی‌اکسیدان‌های آنزیمی و شاخص پر اکسیداسیون لیپید در بیماران پیش دیابتی بود ه است گفت: ۳۲ بیمار پیش دیابتی (سن ۴± ۷/۳۸ سال، شاخص توده بدنی ۴/۱± ۹/۲۶ کیلوگرم بر مترمربع، چربی بدن ۵/۲± ۲/۲۶ درصد و اوج اکسیژن مصرفی ۲۲/۰± ۴۹/۲ لیتر در دقیقه) در ۴ گروه ۸ نفری کنترل (CON)، گروه تمرین تناوبی (HIT)، گروه تمرین تداومی با شدت Fatmax (FAT) و گروه تمرین تداومی با شدت آستانه بی‌هوازی (IAT) قرار گرفتند.
وی افزود: آزمودنی‌های گروه‌های HIT، FAT و IAT به مدت ۱۲ هفته به اجرای تمرین ورزشی ویژه خود (به ترتیب با شدت ۹۰ درصد VO۲peak در هر تناوب، شدت Fatmax و شدت آستانه بی هوازی) پرداختند. قبل و بعد از ۱۲ هفته، مالون دی آلدهید (MDA)، سوپر اکسید دیسموتاز (SOD)، کاتالاز (CAT)، اوریک‌اسید، ویتامین C و ویتامین E خون آزمودنی‌ها در آزمایشگاه سنجش و از آزمون آماری t همبسته و تحلیل واریانس آنکوا برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها استفاده شد، یافته‌ها نشان داد که در مقایسه با گروه کنترل، میزان SOD و CAT در سه گروه تمرینی پس از تمرین در مقایسه با قبل از تمرین به‌طور معنی‌داری افزایش و مقدار MDA، گلوکز ناشتا، اوریک‌اسید و انسولین کاهش یافت (۰۵/۰≥P). هیچ‌یک از تمرینات، مزیتی را نسبت به دیگری در تأثیر بر فاکتور‌های اندازه‌گیری شده نداشت.
آقای روحانی گفت: به طور کلی، تمرینات ورزشی صرف‌نظر از نوع آن، شاخص‌های استرس اکسیداتیو را در کنار شاخص‌های گلایسمیک در بیماران پیش دیابتی بهبود می‌بخشد، بااین‌حال، یک فرد پیش دیابتی با صرف زمان کمتری در تمرینات تناوبی شدید و صرف انرژی برابر، می‌تواند به فوایدی مشابه با تمرینات تداومی با شدت کم در ارتباط با شاخص‌های استرس اکسیداتیو دست یابد که توصیه نهایی، استفاده از تمرین تناوبی شدید برای این بیماران می‌باشد.
وی افزود: با توجه به اینکه ۱۲ هفته تمرین ورزشی با شدت متفاوت سبب کاهش شاخص‌های استرس اکسیداتیو شد، اما به نظر می‌رسد تمرینات تناوبی شدید و یا تمرین تداومی با شدت کم تا حدودی می‌توانند اثرات بیشتری داشته باشند، با این‌حال، با توجه به این‌که شخص با انجام تمرین تناوبی شدید می‌تواند در زمانی معادل نصف زمان تمرین تداومی، انرژی مصرفی برابر مصرف نماید و اثراتی یکسان را در کاهش شاخص‌های استرس اکسیداتیو داشته باشد. توصیه نهایی، استفاده از تمرین تناوبی شدید است.
منبع : خبرگزاری صدا و سیما

آخرین اخبار

آخرین آمار کرونا؛ فوت ۳۲۱ بیمار در شبانه روز گذشته ۷ باور غلط درباره‌ ویروس کرونا آخرین آمار کرونا؛ فوت ۳۰۴ بیمار در شبانه روز گذشته محافظت از کليه در ماه رمضان چگونه در ماه مبارک رمضان ورزش کنیم؟ افطار تا سحر چه غذاهایی بخوریم؟ تفاوت مسواک زدن در صبح و شب لزوم تزریق سریعتر واکسن کرونا به بیماران بدخیم و سرطانی ۵ نوشیدنی مناسب برای روزه داران بلوط‌هایی که ایستاده مردند! جان باختن ۲۹۱ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته ویروس کرونا در هوا شناور است توصیه های سازمان جهانی بهداشت به روزه داران تقویت استخوان‌ها با گل سرسبد سفره افطار تشخیص پارکینسون با سواب‌های پوستی بدون درد! چند نکته تغذیه ای درباره روزه‌داری هرگونه علامت سرماخوردگی را به حساب کرونا بگذارید/ ۵۰ درصد کرونایی‌ها بی‌علامتند شرایط روزه‌داری در مبتلایان دیابت وضعیت قرمز کرونا در سراسر تهران برای اولین بار / موج سنگین بستری‌ها در هفته آتی ماهِ ماه مقاومت گونه آفریقایی کووید ۱۹ در برابر واکسن فایزر کشف «حلقه گمشده» در درمان کرونا/ چرا برخی از بیماران کرونایی بهبود یافته و بعضی جان می‌بازند؟ خطر چهار رقمی شدن فوتی‌های کرونا با تعطیلی ۱۰ روزه نصف و نیمه وجود کرونای برزیلی و آفریقایی در تهران صحت دارد؟ دلایل مقاومت در برابر خوابیدن واکسیناسیون کرونا در مراکز بهداشت طبق اولویت‌بندی برای کارخانه تولید بیمار کرونا باید فکر اساسی کرد مصرف زیاد نمک چه نشانه‌هایی دارد؟ مضرات مصرف طولانی ضدعفونی‌کننده ها علت پرخوری و درمان آن آخرین آمار کرونا؛ ثبت رکورد ۲۵۸ بیمار کرونایی در موج چهارم نامه اعضای کمیته کرونا برای قرنطینه کشور شیوع بیماری در محدوده بیمارستان سینا ۵ برابر شده است چرا کویر لوت قرمز است؟ آثار اجتماعی کرونا را باید جدی گرفت بهار با آلرژی و کرونا فواید چای سبز در بهبود کرونا ارتباط سطح دی اکسید کربن محیط با احتمال ابتلا به کرونا هر ۱۶ دقیقه یک تهرانی فوت می‌کند/ محدودیت‌های فعلی بازی با الفاظ است؛ شهر باید واقعاً تعطیل شود شناسایی ۱۹۶۶۶ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور برای فرار از کچل شدن، این ویتامین را بخورید! بیمارستان کودکان مفید در شرایط اضطراری است/ افزایش بخش‌های کووید 19 در پی مراجعه مبتلایان افراد دیابتی این ۶ خوراکی سالم را مصرف کنند جدیدترین عارضه کرونا که از هر 3 بیمار بهبودیافته یکی دچار آن می‌شود کشف ۲ روش جدید برای درمان سرطان ریه بیماری که در طولانی مدت باعث سرطان می‌شود ۷ فعالیت ورزشی برای مقابله با فشار خون بالا آغاز تعطیلی سراسری ١٠ روزه در کشور/ سونامی کرونا در پیک چهارم و اجرای دیرهنگام و نیم بند محدودیت‌ها اسپاسم عضلانی نشانه چه اختلال خطرناکی است؟ توصیه‌های کرونایی؛ از ماسکی که تنفس با آن دشوار است، استفاده نکنید

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .