اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 16 اسفند 1399

نگرانی وزیر بهداشت از سفرهای نوروزی

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در بیستمین آیین پویش ره سلامت در بیمارستان قلب شهید رجایی با اشاره به شرایط کرونایی کشور، ویروس انگلیسی و وضعیت فعلی استان خوزستان از نگرانی‌های خود درباره افق تاریک پیش رو گفت.

0

آقای دکتر سعید نمکی در این مراسم ضمن تقدیر و تشکر از زحمات کادر درمان گفت: از اصحاب رسانه نیز تشکر می‌کنم که از روز نخست کنار ما بودند و حتی بعضی اوقات خبرنگار‌هایی داشتیم که در کنار کار درگیر شدند، همچنین تشکر می‌کنم از مردمی که کسب و کارشان تعطیل شد، متضرر شدند، اما رعایت و صبوری کردند، از ماندن در خانه و افسردگی‌هایی که سراغشان آمد و بچه‌هایی که در خانه ماندند، از یک دکه دار که مجبور شد کارش و منبع درآمدش را تعطیل کند از همه که صبوری و ما را همراهی کردند تشکر می‌کنم، اما نارفیقی‌هایی هم دیدیم.
 
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: من هر زمان به مراکز درمانی می‌آیم در کنار احساس غروری که بدلیل بهترین کادر درمان است دارم، اما احساس می‌کنم روز به روز لاغرتر و نحیف‌تر می‌شوند و این به دلیل رعایت نکردن عده‌ای از مردم است. 
 
آقای دکتر نمکی با یادآوری اینکه هر روز می‌بینم رؤسای دانشگاه‌ها و کارکنان مو سپیدتر و چهره‌ها چروکیده‌تر می‌شوند گفت: ما الان عید نوروز در پیش داریم، ولی همه نگرانیم، زیرا می‌دانیم با گردش، ویروس انگلیسی در همه شهر‌ها خواهد چرخید، مسافرت به عنوان اصلی‌ترین عامل انتشار مؤثر است.
 
وی افزود: ما به عنوان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هرگز موافق سفر رفتن نیستیم و معتقدیم باید مثل نوروز پارسال رفتار و از شیوع بیشتر جلوگیری کنیم.
 
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: پارسال با ویروس ووهان مواجه بودیم، اما الان فرق دارد و ویروس خیلی خطرناک‌تر است و می‌تواند در عرض ۴۸ ساعت ریه را پر کند آنوقت چگونه میخواهیم کوپن مسافرت هم بدهیم؟!
 
آقای دکتر نمکی افزود: ما ناچاریم برای حفظ سلامت روی بعضی شیوه نامه‌ها بایستیم، به همین دلیل دغدغه ما تعطیلات نوروزی است و معتقدیم جاده‌های پر ازدحام و مسافرت نباید باشد این چیزی است که ما اضطراب داریم.
 
وی ادامه داد: ما به روز‌های آینده خیلی خوش بین نیستیم و با آنچه در خوزستان می‌بینیم افق را تاریک‌تر می‌بینم و خواهش من این است که اوضاع را جدی بگیریم.
 
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: ما درباره برخورد با شیوه نامه‌ها و شکستن آن‌ها واقعا اعتراض داریم، وقتی خبرنگار صدا و سیما می‌رود در بازار به مردم می‌گوید چرا ماسک نزدی و او جواب می‌دهد که نمی‌خواهم بزنم و اعتقاد ندارم! خوب چه کسی باید با این برخورد کند؟! و بعد هم میخندند و مسخره می‌کند ... 
من چه جوابی باید به این کادر درمان بدهم؟
 
آقای دکتر نمکی درباره رعایت نکردن منع عبور و مرور شبانه نیز گفت: بر ایاب و ذهاب ۹ شب به بعد، دیگر اصلا خبری از نظارت نیست که کسی به این‌ها کار داشته باشد، نهایت یک دوربینی شاید پلاکی را ثبت کند و تمام نظارت همین است. 
 
وزیر بهداشت همچنین در مراسم بهره برداری از طرح‌های مرکز آموزشی تحقیقاتی درمانی قلب و عروق شهید رجایی تهران ضمن تقدیر از خدمات آقای دکتر نوحی رییس این بیمارستان گفت: بعد از خدا تردید ندارم تپش قلب مردم مدیون شماست، اینجا یک ویترین علمی در کشور است و آخرین پایگاهی که مردم مراجعه می‌کنند تا بعد از لطف خدا اینجا شفا بگیرند.
 
آقای دکتر نمکی افزود: در سال سیصد هزار مرگ مربوط به بیماری پرفشار قلبی و مغزی داریم که در دوران کرونا هم اثبات شد کرونا نیز آسیب‌های خود را روی بیماران زمینه‌ای قلبی عروقی بیشتر می‌گذارد.
 
وی ادامه داد: بیشتر از ۷۰ درصد بیماران زمینه‌ای قلبی عروقی درگذشته بر اثر کرونا نشان می‌دهد که این بیماری‌ها در مرگ اثر دارد. 
 
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ضمن تشکر برای توسعه زیر ساخت‌ها در مجموعه قلب شهید رجایی گفت: اگر نتوانیم سبک زندگی مردم را تغییر دهیم و ورزش را رواج دهیم هر روز باید زخمی و جنازه جمع کنیم بنابراین آموزش همگانی و آموزش از راه دور را باید جدی‌تر بگیریم و درباره بیماری‌های قلبی عروقی آگاهی بدهیم. 
 
آقای دکتر نمکی با اشاره به عملکرد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در زمینه تجهیز و ساخت بیمارستان گفت: ما امسال ۱۱ هزار تخت بیمارستانی افتتاح می‌کنیم، دنبال سر و صدا هم نیستیم و هم اکنون ماهی هزار تخت به تخت‌های بیمارستانی در حال اضافه شدن است که هم پیش از انقلاب هم پس از انقلاب این تعداد بی سابقه است همچنین ۲ هزار تخت‌ای سی یو در همین دوران کرونا اضافه کرده ایم.
 
وی ادامه داد: ۷۰ تخت جدید برای بیماران تنفسی در خوزستان در همین ایام در نظر گرفته ایم.
 
در ادامه مراسم بیستمین پویش ره سلامت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی همراه با بازدید از مراکز تازه افتتاح شده در بیمارستان قلب شهید رجایی، به یاد مدافعان سلامت یک اصله نهال در این مجموعه کاشت.

منبع :خبرگزاری صدا و سیما

آخرین اخبار

آخرین آمار کرونا؛ فوت ۳۲۱ بیمار در شبانه روز گذشته ۷ باور غلط درباره‌ ویروس کرونا آخرین آمار کرونا؛ فوت ۳۰۴ بیمار در شبانه روز گذشته محافظت از کليه در ماه رمضان چگونه در ماه مبارک رمضان ورزش کنیم؟ افطار تا سحر چه غذاهایی بخوریم؟ تفاوت مسواک زدن در صبح و شب لزوم تزریق سریعتر واکسن کرونا به بیماران بدخیم و سرطانی ۵ نوشیدنی مناسب برای روزه داران بلوط‌هایی که ایستاده مردند! جان باختن ۲۹۱ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته ویروس کرونا در هوا شناور است توصیه های سازمان جهانی بهداشت به روزه داران تقویت استخوان‌ها با گل سرسبد سفره افطار تشخیص پارکینسون با سواب‌های پوستی بدون درد! چند نکته تغذیه ای درباره روزه‌داری هرگونه علامت سرماخوردگی را به حساب کرونا بگذارید/ ۵۰ درصد کرونایی‌ها بی‌علامتند شرایط روزه‌داری در مبتلایان دیابت وضعیت قرمز کرونا در سراسر تهران برای اولین بار / موج سنگین بستری‌ها در هفته آتی ماهِ ماه مقاومت گونه آفریقایی کووید ۱۹ در برابر واکسن فایزر کشف «حلقه گمشده» در درمان کرونا/ چرا برخی از بیماران کرونایی بهبود یافته و بعضی جان می‌بازند؟ خطر چهار رقمی شدن فوتی‌های کرونا با تعطیلی ۱۰ روزه نصف و نیمه وجود کرونای برزیلی و آفریقایی در تهران صحت دارد؟ دلایل مقاومت در برابر خوابیدن واکسیناسیون کرونا در مراکز بهداشت طبق اولویت‌بندی برای کارخانه تولید بیمار کرونا باید فکر اساسی کرد مصرف زیاد نمک چه نشانه‌هایی دارد؟ مضرات مصرف طولانی ضدعفونی‌کننده ها علت پرخوری و درمان آن آخرین آمار کرونا؛ ثبت رکورد ۲۵۸ بیمار کرونایی در موج چهارم نامه اعضای کمیته کرونا برای قرنطینه کشور شیوع بیماری در محدوده بیمارستان سینا ۵ برابر شده است چرا کویر لوت قرمز است؟ آثار اجتماعی کرونا را باید جدی گرفت بهار با آلرژی و کرونا فواید چای سبز در بهبود کرونا ارتباط سطح دی اکسید کربن محیط با احتمال ابتلا به کرونا هر ۱۶ دقیقه یک تهرانی فوت می‌کند/ محدودیت‌های فعلی بازی با الفاظ است؛ شهر باید واقعاً تعطیل شود شناسایی ۱۹۶۶۶ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور برای فرار از کچل شدن، این ویتامین را بخورید! بیمارستان کودکان مفید در شرایط اضطراری است/ افزایش بخش‌های کووید 19 در پی مراجعه مبتلایان افراد دیابتی این ۶ خوراکی سالم را مصرف کنند جدیدترین عارضه کرونا که از هر 3 بیمار بهبودیافته یکی دچار آن می‌شود کشف ۲ روش جدید برای درمان سرطان ریه بیماری که در طولانی مدت باعث سرطان می‌شود ۷ فعالیت ورزشی برای مقابله با فشار خون بالا آغاز تعطیلی سراسری ١٠ روزه در کشور/ سونامی کرونا در پیک چهارم و اجرای دیرهنگام و نیم بند محدودیت‌ها اسپاسم عضلانی نشانه چه اختلال خطرناکی است؟ توصیه‌های کرونایی؛ از ماسکی که تنفس با آن دشوار است، استفاده نکنید

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .