اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 17 اسفند 1399

رشد میزان تکثیر ویروس، افزایش احتمال جهش را در پی دارد

جان بابایی گفت: ذات ویروس کرونا مانند همه ویروس‌های دیگر در جهش است و هرچه میزان تکثیر ویروس بیشتر می‌شود احتمال جهش آن نیز بیشتر می‌شود.

0

قاسم جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت امشب ۱۶ اسفند ماه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی سفر‌های نوروزی و آخرین وضعیت کرونا در کشور پرداخت.

جان بابایی با اشاره به اینکه همه کشور‌ها در مقابل کرونا غافلگیر شده اند گفت: حتی آن‌هایی که بهترین ساختار بهداشتی را داشتند در مقابل این ویروس عاجز مانده اند، اینکه فکر کنیم دو هفته دیگر چه اتفاقی می‌افتد واقعاً بستگی به رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی دارد.

او با اشاره به اینکه سرعت انتقال ویروس بسیار بالاست عنوان کرد: ذات این ویروس مانند همه ویروس‌های دیگر در جهش است، اگر فکر کنید که ویروس جهش پیدا نمی‌کند تصوری غلط است، ویروس می‌تواند به سمت ضعیف شدن و یا قوی شدن جهش پیدا کند، ما در کشور در بخش‌های مختلفی جهش‌های ویروس را نمونه برداری کردیم.

معاون درمان وزیر بهداشت اظهار کرد: ما نمونه‌هایی را از قله‌های اول، دوم و سوم انجام داده ایم، از قله دوم تغییرات جهشی پیدا شد، میزان جهش‌ها در قله دوم از قله اول بیشتر بود، هرچه میزان تکثیر ویروس بیشتر می‌شود احتمال جهش آن نیز بیشتر می‌شود، سرعت انتقال ویروس کرونای انگلیسی بسیار بالاست.

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به اینکه جهش های مشاهده شده در ویروس کرونا تغییری در سرایت و کشندگی ندارد گفت: وحشت کنونی مردم از ویروس انگلیسی بیش از اندازه است، شایعه مرگ و میر نیمی از مبتلایان در خوزستان بی اساس است.

او با اشاره به اینکه هنوز درصد زیادی از همکاران درمانی ما به بیماری مبتلا نشدند گفت: در بخش آی سی یو بیشتر مراعات می کرد و یک سوم آنها آلوده شدند و دو سوم کادر بخش های ویژه آلوده نشدند.

جان‌بابایی با اشاره به اینکه ظرف کمتر از یک هفته نزدیک ۱۰۰ تخته ویژه در خوزستان اضافه شده است افزود: ما همیشه در زمانی که بیماری به موج می‌رسد و وضعیت قرمز می‌شود تصمیم می گیریم که قرنطینه را انجام دهیم و از یکدیگر فاصله بگیریم و کارهای سخت را انجام دهیم الان زمانی است که باید سخت بگیریم تا به نقطه قرمز نرسیم.

معاون درمان وزیر بهداشت تصریح کرد: بحث ایمنی دسته جمعی بسیار غلط است ، هیچ جای دنیا این موضوع را قبول نمی‌کند ، ایمنی دسته‌جمعی با واکسن است و ما هم همین مسیر را طی می‌کنیم.

او افزود: خوزستان استانی است که هنوز درصد زیادی از مردم مبتلا نشدند، استان های کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، فارس، هرمزگان ،سیستان و بلوچستان ،بوشهر و قزوین درصد زیادی از مردم به بیماری مبتلا نشدند، اگر مصیبتی که در خوزستان اتفاق افتاد ،در استان‌های دیگر هم اتفاق بیفتد،نفی حرف کسانی است که می گفتند، ایمنی دسته جمعی اتفاق افتاده است، اینکه بخواهیم فکر کنیم با عفونت می توانیم به ایمنی دسته‌جمعی برسیم تصوری غلط است.

جان بابایی اظهار داشت: مردم بدانند واکسن به اندازه کافی خواهد آمد اما به این معنی نیست که شیوه نامه های بهداشتی را رعایت نکنیم و از ماسک استفاده نکنیم، این ویروس جهش پیدا می‌کند، مواردی از کشورهای خلیج داریم که واکسن زدند و الان به کشور ما آمدند ، اما تست شان در داخل کشورمان مثبت است لذا فاصله گذاری اجتماعی باید جزئی از رفتار اجتماعی ما باشد.

او گفت: تقریباً بیش از نیمی از کشور در آبان ماه گرفتار شدند، اگر خوزستان را جمع نکنیم ۷،۸ استان مجاور اگر دچار خیز بعدی شوند، ممکن است شرایطی مثل آبان ماه پیدا کنیم ، متاسفانه ۸۰ نفر در روز فوتی داریم که ستون خانواده بودند، چرا فکر می کنیم ۸۰ مورد فوتی کم است، اگر عدد بالا برود نباید خودمان را ببخشیم.

معاون درمان وزیر بهداشت ادامه داد: خوشبختانه امسال بیشترین میزان جذب کادر درمان را داشتیم که قسمت عمده آن کادر پرستاری بودند، در استان خوزستان کمبود حاد پرستار نداریم اما به خاطر بار بالای بیماری است که سختی ایجاد شده ،لذا بحران پرستاری شدید نداریم اما چون بار بیماری در زمان کوتاهی به سیستم وارد شده شرایط سخت شده است، دولت زحمت زیادی کشید و کار بی سابقه انجام داد و بیش از ۵۰ هزار نیرو را استخدام کرد.

جان بابایی افزود: اینکه گفته می شود تعداد زیادی در خوزستان بستری شدند و یا اینکه تعداد فوتی ها بیشتر شده است واقعیت ندارد اما موارد محدودی فوتی داشتیم ولی افزایش روند ابتلا در اطفال به این دلیل است که آنها بیشتر در محیط قرار می‌گیرند و بیشتر مبتلا می‌شوند و به همین دلیل قطعاً مبتلایان بیشتر می‌شوند، در کل کشور نسبت به اسفند سال ۹۸ میزان مراجعه بیشتر شده است و اینکه بخواهیم وحشت ایجاد کنیم و بگوییم که مرگ و میر در اطفال بالا رفته درست نیست و چنین چیزی را نباید مطرح کرد.

او اظهار کرد: درگیری ریوی در ویروس انگلیسی بیشتر است لذا باید تعداد نمونه‌هایمان زیاد شود تا بتوانیم قضاوت بهتری را داشته باشیم.

او اظهار کرد: ویروس مانند سلول‌های سرطانی عمل می کند، هر چه بیشتر تکثیر پیدا کند امکان انتقالش بیشتر می‌شود ، در ایران ما جهشن‌هایی داشتیم اما جهش هایی که در داخل ایران اتفاق افتاد قدرت بیماری زایی نداشت، نوع شناخته شده‌ای که در انگلیس پیدا شد قدرت سرایت پذیری و مرگ و میر آن بیشتر است.

معاون درمان وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: استان خوزستان به عنوان استان ناپایدار است که موج بسیار سنگینی در خرداد و تیر و در آبان ماه موج سبک تری داشت و الان موج سوم هنوز به شرایط با ثبات نرسیده است و هنوز نمی‌توانیم در مورد خوزستان بگوییم که روند ثابتی پیدا کردیم، متاسفانه روند رو به افزایش در بستری ها داریم اما به نظر می‌رسد که مردم مراعات می کنند.

او عنوان کرد: روزانه ۲۰ هزار تست در خوزستان انجام می شود، تعداد بیماران سرپایی در حال کم شدن است و پیش بینی می شود که انشاالله در روزهای آتی بتوانیم به شرایط باثبات تری در خوزستان برسیم.

جان بابایی گفت:ما استان های مجاور خوزستان را داریم که استان‌های در معرض خطر هستند، البته الان ناپایدار نیستند ،استان ایلام به دلیل مجاورت با استان خوزستان می‌تواند برای ما دردسر ایجاد کند و لذا باید حواسمان باشد استان ایلام جمعیتی دارد که هنوز آلوده نشده است.

او بیان کرد: استان چهارمحال و بختیاری از طریق لردگان به ایذه و باغملک ارتباط دارد و لذا ایذه و باغملک جزو شهرهای قرمز هستند، خراسان رضوی موج سنگینی از قبل داشت اما هنوز جهش زیادی در آن دیده نشده است، این استان جز استان های در معرض خطر است،استان کهگیلویه و بویر احمد به باید خیلی مراقب باشد.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

 

آخرین اخبار

آخرین آمار کرونا؛ فوت ۳۲۱ بیمار در شبانه روز گذشته ۷ باور غلط درباره‌ ویروس کرونا آخرین آمار کرونا؛ فوت ۳۰۴ بیمار در شبانه روز گذشته محافظت از کليه در ماه رمضان چگونه در ماه مبارک رمضان ورزش کنیم؟ افطار تا سحر چه غذاهایی بخوریم؟ تفاوت مسواک زدن در صبح و شب لزوم تزریق سریعتر واکسن کرونا به بیماران بدخیم و سرطانی ۵ نوشیدنی مناسب برای روزه داران بلوط‌هایی که ایستاده مردند! جان باختن ۲۹۱ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته ویروس کرونا در هوا شناور است توصیه های سازمان جهانی بهداشت به روزه داران تقویت استخوان‌ها با گل سرسبد سفره افطار تشخیص پارکینسون با سواب‌های پوستی بدون درد! چند نکته تغذیه ای درباره روزه‌داری هرگونه علامت سرماخوردگی را به حساب کرونا بگذارید/ ۵۰ درصد کرونایی‌ها بی‌علامتند شرایط روزه‌داری در مبتلایان دیابت وضعیت قرمز کرونا در سراسر تهران برای اولین بار / موج سنگین بستری‌ها در هفته آتی ماهِ ماه مقاومت گونه آفریقایی کووید ۱۹ در برابر واکسن فایزر کشف «حلقه گمشده» در درمان کرونا/ چرا برخی از بیماران کرونایی بهبود یافته و بعضی جان می‌بازند؟ خطر چهار رقمی شدن فوتی‌های کرونا با تعطیلی ۱۰ روزه نصف و نیمه وجود کرونای برزیلی و آفریقایی در تهران صحت دارد؟ دلایل مقاومت در برابر خوابیدن واکسیناسیون کرونا در مراکز بهداشت طبق اولویت‌بندی برای کارخانه تولید بیمار کرونا باید فکر اساسی کرد مصرف زیاد نمک چه نشانه‌هایی دارد؟ مضرات مصرف طولانی ضدعفونی‌کننده ها علت پرخوری و درمان آن آخرین آمار کرونا؛ ثبت رکورد ۲۵۸ بیمار کرونایی در موج چهارم نامه اعضای کمیته کرونا برای قرنطینه کشور شیوع بیماری در محدوده بیمارستان سینا ۵ برابر شده است چرا کویر لوت قرمز است؟ آثار اجتماعی کرونا را باید جدی گرفت بهار با آلرژی و کرونا فواید چای سبز در بهبود کرونا ارتباط سطح دی اکسید کربن محیط با احتمال ابتلا به کرونا هر ۱۶ دقیقه یک تهرانی فوت می‌کند/ محدودیت‌های فعلی بازی با الفاظ است؛ شهر باید واقعاً تعطیل شود شناسایی ۱۹۶۶۶ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور برای فرار از کچل شدن، این ویتامین را بخورید! بیمارستان کودکان مفید در شرایط اضطراری است/ افزایش بخش‌های کووید 19 در پی مراجعه مبتلایان افراد دیابتی این ۶ خوراکی سالم را مصرف کنند جدیدترین عارضه کرونا که از هر 3 بیمار بهبودیافته یکی دچار آن می‌شود کشف ۲ روش جدید برای درمان سرطان ریه بیماری که در طولانی مدت باعث سرطان می‌شود ۷ فعالیت ورزشی برای مقابله با فشار خون بالا آغاز تعطیلی سراسری ١٠ روزه در کشور/ سونامی کرونا در پیک چهارم و اجرای دیرهنگام و نیم بند محدودیت‌ها اسپاسم عضلانی نشانه چه اختلال خطرناکی است؟ توصیه‌های کرونایی؛ از ماسکی که تنفس با آن دشوار است، استفاده نکنید

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .