اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 19 اسفند 1399
وزیر بهداشت:

ویروس جهش یافته ۴۸ ساعت بیشتر به پزشکان وقت نمی‌دهد

نمکی گفت: ویروس جهش یافته به مراتب سرکش‌تر از ویروس قبلی است، این ویروس ۴۸ ساعت بیشتر به پزشکان وقت نمی‌دهد.

4

سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان صبح امروز در مراسم تبیین برنامه نوروزی تشدید گام چهارم بسیج ملی طرح شهید سلیمانی با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کرونا در کشور اظهار کرد: باوجود همه نامهربانی‌ها که بر اثر تحریم‌های ظالمانه بر ملت ایران تحمیل شد، خداوند گنجینه نفیسی را عطا کرد و این گنجینه که شجره طیبه بسیج بود که میراث ماندگار امام راحل (ره) است.

او با بیان اینکه مردم از مدیریت بیماری کرونا رضایت اکثریت دارند، افزود: ما به هدف‌گذاری‌های خود در طرح شهید سلیمانی بسیار زودتر از حد انتظار رسیدیم. در کشور‌های آمریکایی و اروپایی توفان مرگ و میر بر اثر بیماری کرونا به پا شد اما ما با اجرای این طرح به یک آرامش نسبی دست پیدا کردیم.

پزشکان برای مقابله با ویروس جهش یافته آماده باشند

نمکی بیان کرد: من به همکارانم تاکید کرده‌ام تا خودشان را برای مدیریت سخت ویروس جهش یافته کرونا آماده کنند. ویروس جهش یافته به مراتب سرکش‌تر از ویروس‌ قبلی است؛ این ویروس ۴۸ ساعت بیشتر به پزشکان وقت نمی‌دهد. ما در مدت کوتاهی ۲۵۰ تخت مجهز به دستگاه تنفس مصنوعی را اضافه کردیم. 

وزیر بهداشت گفت: این توفان سخت‌تر از توفان ووهان است و طرح شهید سلیمانی به ما کمک بسیار بزرگی کرده است. افراد فعال در طرح هوم کر (مراقبت در منزل) با یک آموزش ساده می‌توانند تست‌های رپید را از بیماران و سالمندان بگیرند.

سفر یکی از مولفه های جدی و ‌موثر در چرخش ویروس است

نمکی ادامه داد: در روز گذشته ۵۷ درصد از افراد مشکوک استان خوزستان مربوط به ویروس جهش یافته بود. در مسافرت ویروس کرونا به مناطق دیگر منتقل خواهد شد و بردن این ویروس به شهرهای دیگر یک سوغاتی مرگبار است.تا زمانیکه مردم در سفر هستند، بیماری در سراسر کشور پخش خواهد شد .

او افزود: اگر چند خوزستان دیگر در کشور شکل بگیرد دیگر نمی توانم بر تاب آوری نظام سلامت قسم بخورم، تاب آوری نظام سلامت کم تر از مردم شده است. در حال حاضر ۷۸ نفر از همکاران در خوزستان مبتلا به ویروس جهش یافته شده اند. وقتی که همکاران من خواب کافی نداشته باشند، قدرت ایمنی آنها کاهش می‌یابد؛ من نمی توانم نیرو از محیط دیگر به مناطق آلوده بیاورم.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در دنیا بین ۲۵ تا ۳۵ درصد از تست های PCR مدرن دارای جواب منفی کاذب است، گفت: این تست‌های PCR منفی از امارات و سایر مناطق بوده که در ایران جواب آزمایش آنها مثبت شده است. سفر یکی از مولفه های جدی و ‌موثر در چرخش ویروس است.

نمکی افزود: جمعیت سالمند و مبتلایان به بیماری های زمینه ای در حدود ۸۷ درصد از مرگ های ناشی از کرونا را تشکیل داده اند. متاسفانه ویروس جهش یافته جوانان را به شدت درگیر کرده و برخی از بیماران فرصت اینتوله شدن را پیدا نکرده و فوت کرده اند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه بالای ۱۱۰ هزار تست در کشور داریم، گفت: در خوزستان روزی ۲۰ هزار تست انجام می شود. ۸/۷ درصد از تست های رپید منفی، جواب تست PCR آنها مثبت اعلام شده است.

او بیان کرد: ما مجبوریم که از تست های رپید استفاده کنیم و موارد مشکوک را با PCR چک کنیم. من از روسای دانشگاه ها خواستم که بیماریابی خانه به خانه را حفظ و پیوند خود را با بسیج مستحکم تر از گذشته نگه دارند. درمان سرپایی با یک ضد ویروس برای همه مراجعه کنندگان لازم و ضروری است .

نمکی تاکید کرد: قرنطینه خانگی موضوع مهمی است . ما نباید به ویروس جهش یافته امکان انتقال مجدد دهیم، بنابراین نباید بیمار شناسایی و رها شده در کشور داشته باشیم.

او افزود: ویروس در هر کشوری با چند چرخش قدرتش به صورت تصاعدی بالاتر می رود به همین دلیل باید به شدت مراقب ویروس جهش یافته انگلیسی باشیم.

تهیه واکسن اولین هدف ما است

وزیر بهداشت با بیان اینکه  تهیه واکسن اولین هدف ما است، گفت: ایران در بهار سال آینده یکی از تولیدکننده های بزرگ در دنیا خواهد شد و بعد از مدتی به صادر کننده واکسن تبدیل  می‌شویم . در حال حاضر بعد از ۵۰ روز از وارد کننده تجهیزات به صادرکننده تبدیل شده ایم.

او گفت: واکسیناسیون عمومی با واکسن پاستور از فروردین، کوو برکت از خرداد و کوو پارس از تابستان آغاز خواهد شد. تا کنون حدود ۴۰۰ هزار دوز واکسن از هند خریداری شده و به کشور وارد خواهد شد که شاید تعدادش به ۵۰۰ هزار دوز هم برسد. سهمیه ما از کواکس ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز است که به زودی وارد کشور می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار

جان باختن ۲۹۱ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته ویروس کرونا در هوا شناور است توصیه های سازمان جهانی بهداشت به روزه داران تقویت استخوان‌ها با گل سرسبد سفره افطار تشخیص پارکینسون با سواب‌های پوستی بدون درد! چند نکته تغذیه ای درباره روزه‌داری هرگونه علامت سرماخوردگی را به حساب کرونا بگذارید/ ۵۰ درصد کرونایی‌ها بی‌علامتند شرایط روزه‌داری در مبتلایان دیابت وضعیت قرمز کرونا در سراسر تهران برای اولین بار / موج سنگین بستری‌ها در هفته آتی ماهِ ماه مقاومت گونه آفریقایی کووید ۱۹ در برابر واکسن فایزر کشف «حلقه گمشده» در درمان کرونا/ چرا برخی از بیماران کرونایی بهبود یافته و بعضی جان می‌بازند؟ خطر چهار رقمی شدن فوتی‌های کرونا با تعطیلی ۱۰ روزه نصف و نیمه وجود کرونای برزیلی و آفریقایی در تهران صحت دارد؟ دلایل مقاومت در برابر خوابیدن واکسیناسیون کرونا در مراکز بهداشت طبق اولویت‌بندی برای کارخانه تولید بیمار کرونا باید فکر اساسی کرد مصرف زیاد نمک چه نشانه‌هایی دارد؟ مضرات مصرف طولانی ضدعفونی‌کننده ها علت پرخوری و درمان آن آخرین آمار کرونا؛ ثبت رکورد ۲۵۸ بیمار کرونایی در موج چهارم نامه اعضای کمیته کرونا برای قرنطینه کشور شیوع بیماری در محدوده بیمارستان سینا ۵ برابر شده است چرا کویر لوت قرمز است؟ آثار اجتماعی کرونا را باید جدی گرفت بهار با آلرژی و کرونا فواید چای سبز در بهبود کرونا ارتباط سطح دی اکسید کربن محیط با احتمال ابتلا به کرونا هر ۱۶ دقیقه یک تهرانی فوت می‌کند/ محدودیت‌های فعلی بازی با الفاظ است؛ شهر باید واقعاً تعطیل شود شناسایی ۱۹۶۶۶ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور برای فرار از کچل شدن، این ویتامین را بخورید! بیمارستان کودکان مفید در شرایط اضطراری است/ افزایش بخش‌های کووید 19 در پی مراجعه مبتلایان افراد دیابتی این ۶ خوراکی سالم را مصرف کنند جدیدترین عارضه کرونا که از هر 3 بیمار بهبودیافته یکی دچار آن می‌شود کشف ۲ روش جدید برای درمان سرطان ریه بیماری که در طولانی مدت باعث سرطان می‌شود ۷ فعالیت ورزشی برای مقابله با فشار خون بالا آغاز تعطیلی سراسری ١٠ روزه در کشور/ سونامی کرونا در پیک چهارم و اجرای دیرهنگام و نیم بند محدودیت‌ها اسپاسم عضلانی نشانه چه اختلال خطرناکی است؟ توصیه‌های کرونایی؛ از ماسکی که تنفس با آن دشوار است، استفاده نکنید آیا گروه خونی بر ابتلا به کووید-۱۹ تاثیر دارد؟ درخواست وزارت بهداشت برای پرهیز از حضور در مهمانی‌ها رکوردشکنی بی‌سابقه افزایش ناگهانی آمار بستری کرونا/ موج چهارم را باید سونامی کرونا نامید بازار بزرگ تهران ۲ هفته تعطیل شد فوت ۱۸۵ بیمار دیگر کووید ۱۹ جزئیات تعطیلی مشاغل در شهرهای قرمز و نارنجی اعلام شد آخرین آمار کرونا؛ روز سیاه کرونا با فوت ۱۹۳ بیمار محیط بانان از حفاظت تا شهادت! هوای ‌پایتخت برای گروه‌های حساس ناسالم شد بیشتر موارد جدی ابتلا به کرونا در کودکان با علائم خفیف همراهند

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .