اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 16 فروردین 1400

مخاطره اصلی نشان حلال وجود تقلب است

موضوع حلال، نوعی دیدگاه به زندگی است که مختص مسلمانان هم نیست و در همه ادیان، مجاز و غیر مجاز بودن مواد مصرفی اعم از خوراکی، آشامیدنی یا دارویی مورد توجه است و در هر دینی، تعاریف خاص خود را دارد.

0

مخاطره اصلی نشان حلال وجود تقلب است

 به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت :موضوع حلال، نوعی دیدگاه به زندگی است که مختص مسلمانان هم نیست و در همه ادیان، مجاز و غیر مجاز بودن مواد مصرفی اعم از خوراکی، آشامیدنی یا دارویی مورد توجه است و در هر دینی، تعاریف خاص خود را دارد.
،دکتر بهروز جنت، رییس مرکز ملی تحقیقات حلال، اهمیت بحث حلال را در تکامل بشر دانست که  هم به ابعاد جسمی، روحی- روانی و معنوی توجه دارد و هم تعالیم و آموزه های اسلام که خداوند متعال برای رشد و تعالی برای بشر فرستاده، منطقی پشت آن است که علوم تجربی از درک آن عاجز است.
وی افزود: تمامی تعالیم اسلام در حوزه حلال و حرام مواد غذایی و آشامیدنی، با سلامت انسان مرتبط است و دستور طلایی که هرآنچه به سلامت آسیب بزند، حلال نیست.
رییس مرکز ملی تحقیقات حلال با اشاره به اینکه ایران با دارا بودن جمعیتی  بالغ بر۹۸ درصد مسلمان، اکثر مواد خوراکی و آشامیدنی و دارویی اش حلال است، افزود: در حال حاضر به دلیل سرعت گردش مواد تشکیل دهنده مواد غذایی که خاستگاه هر ماده ممکن است از کشوری باشد، توجه به بحث حلال، اهمیت بیشتری دارد.
 وی اضافه کرد: در کشورهایی که تعداد مسلمانان از سایر ادیان کمتر است، سرعت رشد بحث حلال بیشتر بوده وخوشبختانه در کشورمان هم این بحث به تدریج در حال شکل گیری و تکامل است.
دکتر جنت با تاکید بر اینکه غیر مسلمانان هم به دلیل بعد سلامتی به مواد و نشان حلال تمایل زیادی دارند، گفت: نشان حلال، گواهی یا تاییدیه کالا یا محموله در کنار بقیه مولفه های اقتصادی قرار می گیرد. به عنوان مثال، ۲ محصول مشابه از نظر کیفیت و قیمت، محصولی با نشان حلال در اولویت خریداری است.
وی به کنترل مولفه های اقتصادی در بحث تاییدیه ها و نشان حلال اشاره کرد و گفت: بدون شک، در صورت بالا بودن قدرت صادراتی و اولویت تولید بر اساس صادرات، نشان حلال به عنوان یک مزیت نسبی، به صادرات تولیدات کشور کمک شایانی می کند.
رییس مرکز ملی تحقیقات حلال در زمینه اینکه تاییدیه و نشان حلال در قیمت نهایی کالاها اثرگذار خواهد بود، گفت: از منظر سلامت کالاها و مولفه های مرتبط با حلال، قطعا مصرف کننده ها در تمامی دنیا، حاضر به پرداخت قیمت بیشتری برای کالایی با نشان حلال هستند، در صورتی که کالاهای فاقد نشان حلال ولی تولید شده در کشورهای اسلامی و البته با قیمت کمتر، رغبت بیشتری برای خریداران فراهم می کند. 
امروزه نشان حلال حتی از جنبه های صرفا اقتصادی هم حائز اهمیت است، به همین دلیل کشورهای غیر اسلامی هم این نشان را مورد توجه قرار داده اند. 
وی ادامه داد: علی رغم اینکه آمریکا کشور اسلامی نیست، ولی بزرگترین تولید کننده ی محصولات حلال در جهان است. در بین کشورهای اسلامی هم مالزی، ترکیه و اندونزی به ترتیب فعالیت های زیادی در بحث حلال داشته و پیشرو هستند.
 دکتر جنت تاکید کرد: کشور مسلمان اندونزی، طی یکسری بخش نامه و دستورالعمل، واردات غذا، دارو، فرآورده های آرایشی- بهداشتی، تجهیزات و ملزومات پزشکی و مواد شیمیایی را منوط به تاییدیه و نشان حلال کرده است.

وی گفت: در حال حاضر، ۲ میلیارد مسلمان در جهان زندگی می کند، بنابراین، حداقل ۲ میلیارد مشتری بالقوه برای محصولات با نشان حلال وجود دارد.
رییس مرکز ملی تحقیقات حلال یکی از مخاطرات احتمالی تاییدیه ها و گواهی های حلال را تقلب و سوری بودن نشان حلال دانست و گفت: فلسفه تشکیل مرکز ملی تحقیقات حلال در سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، وجود تقلب و پیچیدگی های این حوزه است. تاسیس آزمایشگاه های پیشرفته جهت انجام آزمایشات و بررسی روش های فرآوری مختلف اهمیت زیادی دارد، زیرا، یک محصول در حالت فرآوری ممکن است از حالت حلال خارج شود یا اینکه در زمان فرآوری از حالت حرام بودن به حالت حلال درآید، به عبارت دیگر، در زمان مستهلک شدن یا استحاله، به حالت حلال درآید.
وی در پایان تاکید کرد: وجود تقلب و روش های فرآوری در حلال و حرام شدن محصولات و مواد اثرگذارند، بنابراین، اثبات این موارد، نیازمند به روز بودن اطلاعات و اشراف کامل علمی است که مرکز ملی تحقیقات حلال در این مسیر، در حرکت است تا فرمولاسیون های پیچیده، افزودنی ها، نوع فرآوری و منشا آنها و نیز روش تولید مواد غذایی و دارویی مشخص شود و بتواند بازار گسترده مسلمانان را حفظ کند.

 

منبع : ایفدانا

آخرین اخبار

آخرین آمار کرونا؛ فوت ۳۰۴ بیمار در شبانه روز گذشته محافظت از کليه در ماه رمضان چگونه در ماه مبارک رمضان ورزش کنیم؟ افطار تا سحر چه غذاهایی بخوریم؟ تفاوت مسواک زدن در صبح و شب لزوم تزریق سریعتر واکسن کرونا به بیماران بدخیم و سرطانی ۵ نوشیدنی مناسب برای روزه داران بلوط‌هایی که ایستاده مردند! جان باختن ۲۹۱ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته ویروس کرونا در هوا شناور است توصیه های سازمان جهانی بهداشت به روزه داران تقویت استخوان‌ها با گل سرسبد سفره افطار تشخیص پارکینسون با سواب‌های پوستی بدون درد! چند نکته تغذیه ای درباره روزه‌داری هرگونه علامت سرماخوردگی را به حساب کرونا بگذارید/ ۵۰ درصد کرونایی‌ها بی‌علامتند شرایط روزه‌داری در مبتلایان دیابت وضعیت قرمز کرونا در سراسر تهران برای اولین بار / موج سنگین بستری‌ها در هفته آتی ماهِ ماه مقاومت گونه آفریقایی کووید ۱۹ در برابر واکسن فایزر کشف «حلقه گمشده» در درمان کرونا/ چرا برخی از بیماران کرونایی بهبود یافته و بعضی جان می‌بازند؟ خطر چهار رقمی شدن فوتی‌های کرونا با تعطیلی ۱۰ روزه نصف و نیمه وجود کرونای برزیلی و آفریقایی در تهران صحت دارد؟ دلایل مقاومت در برابر خوابیدن واکسیناسیون کرونا در مراکز بهداشت طبق اولویت‌بندی برای کارخانه تولید بیمار کرونا باید فکر اساسی کرد مصرف زیاد نمک چه نشانه‌هایی دارد؟ مضرات مصرف طولانی ضدعفونی‌کننده ها علت پرخوری و درمان آن آخرین آمار کرونا؛ ثبت رکورد ۲۵۸ بیمار کرونایی در موج چهارم نامه اعضای کمیته کرونا برای قرنطینه کشور شیوع بیماری در محدوده بیمارستان سینا ۵ برابر شده است چرا کویر لوت قرمز است؟ آثار اجتماعی کرونا را باید جدی گرفت بهار با آلرژی و کرونا فواید چای سبز در بهبود کرونا ارتباط سطح دی اکسید کربن محیط با احتمال ابتلا به کرونا هر ۱۶ دقیقه یک تهرانی فوت می‌کند/ محدودیت‌های فعلی بازی با الفاظ است؛ شهر باید واقعاً تعطیل شود شناسایی ۱۹۶۶۶ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور برای فرار از کچل شدن، این ویتامین را بخورید! بیمارستان کودکان مفید در شرایط اضطراری است/ افزایش بخش‌های کووید 19 در پی مراجعه مبتلایان افراد دیابتی این ۶ خوراکی سالم را مصرف کنند جدیدترین عارضه کرونا که از هر 3 بیمار بهبودیافته یکی دچار آن می‌شود کشف ۲ روش جدید برای درمان سرطان ریه بیماری که در طولانی مدت باعث سرطان می‌شود ۷ فعالیت ورزشی برای مقابله با فشار خون بالا آغاز تعطیلی سراسری ١٠ روزه در کشور/ سونامی کرونا در پیک چهارم و اجرای دیرهنگام و نیم بند محدودیت‌ها اسپاسم عضلانی نشانه چه اختلال خطرناکی است؟ توصیه‌های کرونایی؛ از ماسکی که تنفس با آن دشوار است، استفاده نکنید آیا گروه خونی بر ابتلا به کووید-۱۹ تاثیر دارد؟ درخواست وزارت بهداشت برای پرهیز از حضور در مهمانی‌ها

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .