شورای سلامت رسانه ملی در مسیر تعامل و همکاری مناسب با نهادهای ذیربط حوزه سلامت

شورای سلامت سازمان صدا و سیما طی دو سال اخیر که از فعالیتش در دوره جدید می گذرد اقدامات اساسی را در راستای مأموریت خود "فراهم­آوری بستر مناسب جهت تولید و انتقال درست پیام و نیز پیام­های درست و مؤثر به مخاطب در حوزه سلامت به منظور ارتقای سلامت و دستیابی به جامعه ای سالم" انجام داده است.

برخی از این اقدامات برقراری ارتباط شایسته با نهادها و مراجع ذیربط حوزه سلامت، برقراری تمهیدات لازم برای حضور کارشناسان و متخصصان موجه و معتبر و قابل وثوق در برنامه­های سلامت محور رادیویی و تلویزیونی، برقراری تمهیدات لازم برای معرفی انجمن های سلامت محور در رسانه، تهیه محتوای مناسب در موضوعات خاص و ارائه به حوزه های برنامه ساز جهت برنامه سازی، تهیه و تدوین بسته های محتوایی به منظور ارائه خط مشی و چارچوب های رسانه ای برای پرداختن به برخی موضوعات کلیدی و غیره. درنتیجه، شورای سلامت همواره تلاش کرده است تا با تعامل شایسته با حوزه های ذیربط سلامت بتواند ظرفیت های موجود در آن حوزه ها را برای ارتقای سواد سلامت جامعه به کار گیرد.  درهمین راستا، با توجه به شروع فصل جدید مدیریت سازمان نظام پزشکی کشور، نشستی میان شورای سلامت رسانه ملی و سازمان نظام پزشکی جهت تأکید مجدد برتعامل و همکاری میان دو حوزه در تاریخ 13/10/96 در دفتر رئیس سازمان نظام پزشکی و با حضور رؤسای سازمان نظام پزشکی و شورای سلامت رسانه ملی و برخی مدیران دو حوزه برگزار شد. در این نشست ضمن تأکید و اهتمام دو مجموعه به تداوم همکاری شایسته پیشین و تعامل دو جانبه به منظور ارائه اطلاعات مناسب و درست حوزه پزشکی به جامعه، موضوعات مهمی مطرح و مورد تأیید و تأکید دست­اندرکاران قرار گرفت که اهم آن بدین شرح است.

ابتدا جناب آقای دکتر سفیدی رئیس شورای سلامت رسانه ملی گزارشی مبنی بر معرفی شورا و تدوین سند راهبردی شورا، اقدامات صورت گرفته و نحوه تعامل با سازمان نظام پزشکی را ارائه کردند و بیان داشتند سازمان صدا و سیما دارای شبکه­های متعدد و مختلف رادیویی و تلویزیونی درون­مرزی و برون­مرزی است که جهت هماهنگ­سازی اقدامات رسانه­ای در حوزه سلامت توافقات و همکاری­های خوبی با نهادهای ذیربط همچون سازمان نظام پزشکی، سازمان نظام روانشناسی، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و همچنین فرهنگستان علوم پزشکی صورت گرفته است. ازآنجاکه نکات قابل تأمل درخصوص برنامه­های سلامت­محور صدا و سیما متعدد است، تلاش گردید تا ابتدا موضوعات قابل بررسی به ترتیب اولویت احصاء گردد و براساس آن اقدام شود؛ اولین اولویت مهیاسازی بستر لازم برای حضور متخصصان و کارشناسان مورد تأیید و دارای صلاحیت علمی و حرفه­ای قابل اتکاء بود که  طی دو سال گذشته بیشترین تعامل شورای سلامت در این زمینه با سازمان نظام پزشکی بوده است که شایسته تقدیر است. موضوع بعدی مدیریت حضور انجمن­های حوزه سلامت در برنامه های صدا و سیما است که در این زمنیه نیز تاکنون حسب زمینه فعالیت انجمن­ها استعلامات لازم از مراجع مرتبط به خصوص وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی صورت گرفته است.

جناب آقای دکتر فاضل رئیس سازمان نظام پزشکی ضمن ابراز خرسندی از تعامل دو مجموعه، بیان داشتند یکی از موضوعات مهمی که همواره باعث نگرانی جامعه پزشکی بوده است حضور برخی افراد در برنامه­های تخصصی صدا و سیما در حوزه سلامت است که بعضاً از صلاحیت لازم برخوردار نیستند و گاهی حضور این افراد جنبه تبلیغی دارد و ازآنجاکه رسانه ملی مورد وثوق مردم است حضور این افراد می تواند منجر به اعتماد مردم به آنها شود. ولی این نگرانی با همدلی و همکاری قابل حل است. مسلماً با همکاری و همفکری مستمر و منسجم می­توان زمینه را برای حضور چهره­های موجه در برنامه های رسانه ملی مهیا ساخت و اطلاعات درستی را به مردم انتقال داد. همچنین ایشان با اشاره به ارتباط مستقیمی که با انجمن های علوم پزشکی برقرار است ابراز داشتند علاوه بر در اختیار گذاشتن لیست انجمن های مورد تأیید، می توان فهرست قابل اتکاء و مورد اعتمادی از پزشکان و متخصصان حوزه سلامت را به تفکیک رشته­های پزشکی مختلف استخراج و جهت استفاده در اختیار شورای سلامت قرار داد.

در این راستا، دکتر سفیدی بیان داشتند با توجه به همراهی خوب شبکه های رادیویی و تلویزیونی به استعلام کارشناسان یا درخواست معرفی افراد موردنظر به آنها، نکته مورد انتظار در این باره آنست که افراد معرفی شده و مطرح اهتمام لازم را برای حضور در رسانه ملی داشته باشند؛ زیرا گاهی عدم پذیرش آنها برای حضور در برنامه­ها می تواند زمینه را برای سایر افرادی که به اندازه کافی مورد وثوق نیستند فراهم سازد.

محتوای برنامه­های سلامت محور رسانه ملی موضوع دیگری بود که در این نشست مطرح شد. رئیس سازمان نظام پزشکی  در این باره اذعان داشتند یکی از ساختارهای مناسب و تأثیرگذار برای انتقال پیام حوزه فیلم و سریال است که با توجه به ظرفیت این نوع برنامه­ها در فرهنگ سازی و آموزش جامعه، انتظار داریم اطلاعات درستی ارائه شود. ازآنجاکه گاهی محتوای پزشکی برخی سریال ها به درستی ارائه نمی شود، لازم است با همفکری و مشورت از پزشکان آشنا به مباحث هنری نسبت به چگونگی ارائه درست محتوا تدبیر کرد. همچنین ایشان بیان کردند با توجه به خدمات پزشکی ارائه شده در 8 سال دفاع مقدس که به نوعی در دنیا زبانزد بود، به نظر می رسد سریال های قابل توجهی در این زمینه تولید نشده است که قابل تأمل است. رئیس شورای سلامت صدا و سیما نیز ضمن تأیید بیان کردند با توجه به همراهی مرکز سیما فیلم صدا و سیما، این امکان به خوبی وجود دارد تا محتوای سریال هایی که به مسائل پزشکی می پردازد قبل از تولید از صابنظران این مجموعه استعلام گردد.

موضوع دیگری که در نشست مشترک سازمان نظام پزشکی و صدا و سیما مورد بحث واقع شد تبلیغ محصولات به ویژه خوراکی­ها و آشامیدنی ها، لوازم آرایشی و بهداشتی و غیره بود. دکتر فاضل بیان کردند تبلیغ خوراکی و تنقلات با ارزش غذایی کم نه تنها برای سلامت افراد به ویژه کودکان مفید نیست بلکه نهادینه هم می شود؛ در حالی که باید به سمتی حرکت شود که در جهت ارتقای سلامت عمومی جامعه باشد. رئیس شورای سلامت ضمن تأیید این نکته و پس از بیان محدودیت های رسانه و اینکه تبلیغات در رسانه امری بدیهی است ولی لازم است محتوا و نحوه ارائه آن به درستی صورت گیرد چنانکه به سلامتی مردم لطمه نزد یا نهادینه نشود، اذعان داشتند تأیید این محصولات درصورت مغایرت با سلامتی مردم و ارائه مجوز  باید از ابتدا صورت نگیرد زیرا رسانه عمدتاً  براساس مجوزهای لازم به تبلیغ محصولات اقدام می کند. ولی این موضوع نیز از مواردی است که قابل اصلاح بوده و می توان به فرآیند تعریف شده ای در این باره با همکاری دو مجموعه دست یافت.

در پایان و با توجه به درگذشت دکتر یلدا پدر علم بیماری های عفونی کشور که نماد اخلاق پزشکی محسوب می شود بحث اخلاق پزشکی مطرح شد که ضمن اتفاق نظر دو حوزه سازمان نظام پزشکی و شورای سلامت صدا و سیما چنین بیان شد که اخلاق پزشکی متاسفانه نه در رسانه و نه در دانشگاه ها پیشرفت قابل توجهی نداشته و تقریبا این مباحث پس از پزشکان بزرگی همچون دکتر قریب، دکتر یلدا و غیره کمرنگ تر شده است. با توجه به نقش رسانه ملی لازم است این موضوعات بگونه ای مناسب و با کمک مراجع ذیربط در جامعه آموزش داده و فرهنگ سازی شود. دکتر سفیدی در این باره اظهار داشتند شورای سلامت براساس سند ملی اخلاق پزشکی که توسط وزارت بهداشت تهیه شده است درحال تهیه بسته های محتوایی است که بتواند با ارائه به حوزه های برنامه ساز این موضوع را در محتوای برنامه ها وارد کند و مسلماً می توان از نظرات ارزشمند سازمان نظام پزشکی نیز در این زمینه بهره جست.

در نهایت ضمن ابراز خرسندی و تأکید هر دو سازمان بر همکاری و تعامل دوجانبه به منظور ارتقای سواد سلامت جامعه مقرر شد درخصوص موضوعات مطروحه جلسات کارشناسی برگزار شود و ضمن شناخت امکانات دو حوزه نسبت به چگونگی دستیابی به نکات موردنظر تصمیم­گیری و برنامه­ریزی گردد.

در این دیدار، جناب آقایان دکتر ظفرقندی قائم­مقام سازمان نظام پزشکی و رئیس شورای عالی نظام پزشکی، دکتر سلیمی معاون آموزشی و پژوهشی ، دکتر کنزی مدیرکل حوزه ریاست و دکتر شیرزادی از سازمان نظام پزشکی  و سرکار خانم زهرا مفاخر دبیر شورای سلامت صدا و سیما نیز حضور داشتند.

  • برچسب ها

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .