سلامت را در سینما جستجو کنید

 اصولا سینما به عنوان مهمترین دستاورد بشر در چند دهه گذشته به شمار می رود، معجزه ای که از همان ابتدا بر تمامی ابعاد زندگی اعم از فرهنگی، اقتصادی، بهداشتی، سیاسی و اجتماعی اثرات عمیقی برجای گذاشته است. این رسانه نافذ  و تعیین کننده در سال های اخیر توانسته به وضوح جریان های اجتماعی بزرگی به راه اندازد. حرکت هایی در بستر زندگی فردی و اجتماعی در حوزه های گوناگون سلامت، محیط زیست، سیاست، اقتصاد و حتی مشروعیت بخشی به نفرت انگیزترین حوزه بشری یعنی جنگ ها.

به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت؛قدرت سینما تا جایی پیشرفته، که سیاستگذاران در هر حوزه تلاش می کنند از آن ابزاری برای پیشبرد اهداف فراهم آورند، بی تردید ورود سینما به حوزه سلامت جامعه آگاهی بخش در چهار بخش سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است.

«سینما سلامت» با بهره گیری از این قدرت به حوزه های متعدد ورود کرد. این برنامه به بهانه پخش فیلم های سینمایی  علل و عوامل بروز بیماری و راه های پیشگیری از آن را بررسی می کند. در ادامه با عوت از کارشناسان به تشریح ابعاد مختلف بیماری مطرح شده می پردازد. گاها در برنامه شاهد حضور افرادی هستیم که سال ها با موضوع برنامه  درگیر  بوده و اطلاعاتی عمومی از بیماری در اختیار بیننده می گذارند.

علی اصغر صائبی تهیه کننده برنامه با اشاره به اهمیت بهره گیری از سینما در آموزش حوزه های سلامت تاکید می کند: مسلما نمایش یک بیماری با بهره گیری از داستانی سینمایی در ذهن بیننده پایدارتر خواهد بود، به عبارت دیگر سینما به ما امکان می دهد تا طرح موضوع برای مخاطب جذابتر و ماندگارتر باشد.

وی هدف از تولید برنامه ای سلامت محور با نگاه سینمایی را ارائه اطلاعات دانست و افزود: «سینما سلامت» برنامه ای سینمایی قلمداد نمی شود؛ به عبارت دیگر؛ نگاه ما نقد فیلم سینمایی با موضوع پزشکی نیست. هدف اصلی ما از تولید «سینما سلامت» معرفی انواع بیماری های جسمی و روحی و بررسی عوامل و نحوه درمان آنهاست.

تهیه کننده برنامه در ادامه به اشکالات متعدد از نظر علمی در فیلم نامه ها اشاره کرد و افزود: متاسفانه در بسیاری از فیلم ها حقیقت یک بیماری مغفول می ماند، در این برنامه کارشناسان ما به مشکلات فیلمنامه اشاره می کنند و موضوع را بسط می دهند. به عنوان مثال بعد از دیدن فیلم سینمایی «طلا و مس»  این تصور در عموم بوجود می آید که تمام افرادی که ام اس می گیرند؛ دچار فلج حرکتی می شوند. این موضوع در بخش کارشناسی برنامه حتما تذکر داده می شود، تا دیدگاه مخاطب اصلاح گردد.

صائبی از منابع خوب سینمایی در خارج از کشور سخن گفت و اضافه کرد: پیش از این منابع داخلی اندکی در اختیار داشتیم و لی به مرور شاهد ورود سینماگران به حوزه سلامت هستیم.

و ی از برنامه ریزی  تولید سری جدید برنامه خبر داد و گفت: همچنان تلاش می کنیم تا در فصل جدید به حوزه های مختلف ورود کنیم، سلامت فیزیکی تنها بخشی از موضوعاتی است که در برنامه آینده مطرح خواهد شد. ورود به مسائل مختلف روحی و روانی از دغدغه های اصلی سری آینده خواهد بود.
گفتنی است؛

«سینما سلامت» برنامه ای سلامت محور است که در آن بخش هایی از یک فیلم سینمایی با سوژه ای پزشکی پخش شده و در ادامه موضوع با حضور پزشک کارشناس بررسی می شود. تاکنون برنامه هایی با موضوع آلزایمر- رفتار والدین با فرزندان - اعتیاد- برخورد با مرگ عزیزان - ام اس - طلاق و ازدواج - عقب افتادگی ذهنی - خیانت - فراز از خانه - خشونت - ناشنوایان - اهدای قلب و ... در سری اول روی آنتن رفته است.

این برنامه به تهیه کنندهگی  علی اصغر صائبی و اجرای فرهاد جم  جمعه ها ساعت ۲۱ روی آنتن می رود. علاقمندان می توانند بازپخش برنامه را شنبه ساعت ۱۴ و سه شنبه ساعت۲۰:۳۰ مشاهده کنند.

  • برچسب ها

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .

;