مهربانی؛ دیواری محکم برای ناهنجاری های مادرزادی

سخنانش را با «یا خالق» شروع کرد که بسیار به دل نشست، خالقی که استوارترین و محکمترین دیوار برای مهربانی هاست. مستند «دیوار محکم مهربانی» عنوان برنامه ای است که با موضوع ناهنجاری های مادرزادی روی آنتن شبکه سلامت می رود.

به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت؛ محمدرضا حیدری تهیه کننده  و کارگردان مستند "دیوار محکم مهربانی" براین باور است که نجات یک انسان، تنها نجات یک نفر نیست. او اعتقاد دارد وقتی به کودکی با ناهنجاری مادرزادی کمک می کنیم به طیف زیادی از جامعه کمک کرده ایم . خانواده ی بیمار، افراد مرتبط با او و نسل های بعدی که به دنیا می آیند و .. همه و همه بخشی از جامعه ای هستند که با نجات یک فرد، از بیماری مصون می مانند.
حیدری اطلاع رسانی در مورد بیماری های مختلف را مهمترین استراتژی در شبکه سلامت دانسته و می گوید: آشنایی با بیماری ها امکان پیشگیری و البته درمان را ساده تر خواهد کرد. بسیاری از بیماری ها با بررسی های ژنتیکی پیش از بارداری امکان پذیر و قابل پیشگیری است.
تهیه کننده مجموعه " لبخند بی لهجه " در ادامه صرف حضور در کنار بیماران و خانواده هایشان و همدردی با آنها را اثربخش دانسته و اضافه می کند: اصولا خانواده هایی که کودکانشان با بیماری های خاص متولد می شوند در معرض آسیب هاب گوناگونی قرار دارند. آنها حرف های زیادی با جامعه ، مسولین ، کادر پزشکان و ....  دارند، که گوش دادن به آین صحبت ها تاثیر روانی فراوانی دارد.
حیدری که پیش ازاین برنامه " مادر ،کودک ، تندرستی" را برای شبکه سلامت ساخته بود در ادامه به تصویر کشیدن رنج بخش هایی از جامعه را که بیماری فرزندانشان درگیر هستند ضرورتی اجتماعی دانست و اضافه می کند: مردم با دیدن این رنج ها تصویر صحیح تری از بیماری و مشکلات دارند. آنها می آموزند که با این گروه باید چگونه رفتار کرده و همراه شوند. آنها یاد می گیرند گاهی یک رفتار ساده، یک نگاه دوستانه چقدر امیدبخش خواهد بود.
این تهیه کننده که نامش در برنامه هایی همچون «چاپ شصتم» ،«دخترانه» و «بازار نیم رخ» نیز دیده شده است توجه به دو محور «ضرورت» و «اثربخشی» را در برنامه سازی مهم توصیف کرد و گفت:
ماهیت برنامه تلویزیونی براساس مسایل مبتلا به از نظر موضوع و شکل در جامعه تغییر شکل می دهد. و صد البته نقش پژوهش در این میان بسیار حائزاهمیت است. بنابراین در ساخت برنامه باید با اطاق های فکر هرحوزه در ارتباط بود وهر روز جامعه را رصد کرد. پس از آن برنامه ساز امکان پیدا می کند تا از زاویه مورد نیاز ورود کرده و اثربخش باشد.
وی توجه به فرم برنامه را مهم دانست و گفت: به لحاظ زیبایی شناسی ، جامعه مرتب در حال تغییر است و باید ذایقه امروز مخاطب را شناخت و در بسته بندی مناسب به بیننده ارایه کرد .
محمدرضا حیدری حضور بازیگران  و هنرمندان سینما و تلویزیون در برنامه را نشانه اهمیت موضوع دانست و افزود: هنرمندان عزیزی که با دیدن برنامه احساسات خود را در مورد بیماری های گوناگون ابراز کردند سفیر «دیوار محکم مهربانی» شدند، این حرکت کمک زیادی در توجه عموم مردم به این مقوله داشت .
وی معرفی موسسات مختلف که از نظ اقتصادی به بیماران کمک می کنند را از اهداف دیگر برنامه نام برد و گفت: به عنوان مثال با معرفی «موسسه محکم» از یکسو افراد مختلف برای کمک اقدام کردند و از سوی دیگر خانواده بیماران با این موسسه آشنا شدند. موسسه محکم به اشکال گوناگون به «ناهنجاری های مادرزادی » توجه می کند و پزشکان در این موسسه به طور رایگان ،این افراد را ویزیت می کنند و تحت معالجه قرار می دهند . جراحی و خدمات آموزشی و نگهداری از دیگر اموری است که در موسسه به آن توجه می شود.
گفتنی است «دیوار محکم مهربانی» به تهیه کنندگی و کارگردانی محمدرضا حیدری ساخته شده و چهره‌هایی چون علی سلیمانی، کوروش سلیمانی، فرهاد شریفی، فرحناز منافی ظاهر، عباس غزالی، آرش میر احمدی، محمد شیری، سارا رسول زاده، روح ا... کمانی، مبین رستگار، شراره ارمغانی، امیر کربلایی زاده، کریم خودسیانی، مجید علم بیگی و فرید قبادی در آن حضور دارند.
این مجموعه ساعت ۱۷ روزهای زوج روی آنتن شبکه سلامت می رود و ساعت ٩ صبح فردا تکرار آن پخش می شود.
عوامل مستند «دیوار محکم مهربانی» عبارتند از تهیه کننده و کارگردان: محمد رضا حیدری، تصویر بردار: امیر کوه بر و نوید جمالی، تدوین: زری غفوری، مدیر تولید: کاظم کامور، مدیر برنامه ریزی: مجید داوریار، سرپرست تحقیق: دکتر صلاح الدین دلشاد.

  • برچسب ها

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .

;