مدیریت ذهن برای کاهش وزن

یک گردش کوتاه در فضای مجازی کافیست تا با انواع و اقسام روش های لاغری آشنا شوید، از کفش فعال کننده ماهیچه های غیر فعال گرفته تا انواع و اقسام قرص و چای و گن های لاغری . همه و همه با این مژده که ظرف چند روز معجزه لاغری به وقوع می پیوندد. اما به یاد داشته باشید تمامی کارشناسان بر این باورند که چاقی امروز ما ثمره سبک زندگی و رفتار اجتماعی ماست. انواع و اقسام خوراکی های شیرین و چرب با ظاهری جذاب از یکسو و  بی تحرکی و تنبلی ناشی از زندگی شهری از سوی دیگر بشر امروز را به موجودی چاق و پرچربی مبدل کرده است.

شبکه سلامت سیما با هدف ارئه راهکارهای اصلاح رفتار در زمینه خوردنی های که چاقی را برای ما به ارمغان دارند برنامه اینفوگرافی «من یک چاق خوشحال هستم» را روی آنتن می برد. برنامه ای که با مدیریت ذهن و تغییر در سبک زندگی راهکارهای موثری را آموزش می دهد.

«میلاد شاه جانی» تهیه کننده و کارگردان مجموعه «من یک چاق خوشحال هستم» چاقی را چالشی برای ایران و جهان می داند.  چالشی که زنگ خطر آن مدت هاست به صدا درآمده و باید برای آن چاره ای اندیشید. بیماری ای پنهان که عامل بسیاری از بیماری های قلبی، عروقی، استخوانی و حتی مرگ های زودهنگام حاصل آن است.

شاه جانی نیازسنجی شبکه سلامت سیما را مهمترین عامل در تولید اینفوگرافی «من یک چاق خوشحال هستم»  می داند و می گوید: نیازسنجی یکی از اولویت های شبکه به شمار می رود. به عبارت دیگر موضوعات مبتلا به جامعه در شورای سیاستگذاری بررسی و به برنامه سازان پیشنهاد می شود.

وی ارائه طرح از سوی تهیه کنندگان و برنامه سازان را راه کار دیگری در زمینه تولید برنامه خوانده و می گوید: در این اینفوگرافی تلاش می شود تا دیدگاه ذهنی افراد  نسبت به مقوله پرخوری تغییر کند و شخص را با ویژگی های محیطی که او را وادار به پرخوری می کند؛ آشنا نماید. به عبارت دیگر مقابله با چاقی و برداشتن قدم های اول برای مبارزه با چاقی از جمله اهداف ساخت برنامه است.

شاه جانی تاکید می کند: در «من یک چاق خوشحال هستم» هیچگونه نسخه لاغری برای مردم تجویز نمی شود. چرا که رژیم های غذایی مستلزم شناخت شرایط فردی و مشورت با متخصص تغذیه است و هر کس نیازمند رژیم غذایی متناسب با نیازهای خود می باشد. از آنجا که نمی توان برای گروه های متعدد یک نسخه واحد غذایی در نظر گرفت در این برنامه بر واکنش های ذهنی که ولع خوردن را در فرد به وجود می آورد، بیش از پیش تاکید می شود.

این تهیه کننده ریزه خواری و ولع خوردن را از جمله چالش های وضعیت موجوددانسته و اضافه می کند:  بسیاری از کنشگران اجتماعی مانند شیرینی فروشی، آجیل فروشی، فست فودها  و ... همه و همه در ایجاد چاقی فرد نقش دارند و ما تلاش می کنیم تا با معرفی این کنشگران به مردم یاد دهیم، روش های مقابله با آنها چیست.

وی تاکید می کند: روش ذهنی ارائه شده در این برنامه را می توان در جای جای زندگی پیاده کرد. به عنوان مثال افراد سیگاری می توانند  وسوسه کشیدن سیگار را همچون لذت شیرینی خوردن مهار کنند. به طور کلی در «من یک چاق خوشحال هستم» تلاش کرده ایم تا مدیریت عادات بد را آموزش دهیم.

وی انیمیشن را در ذات خود جذاب می داند و می گوید: نوع گویش مطالب نیز با توجه به مخاطب عام به صورت گپ و گفت انتخاب شده و دوست عزیزم «نوید نوروزی» با بداهه گویی هایش توانست در قالب  دانای کل در قصه چاق خوشحال بنشیند و ناخودآگاه ارتباطی دوطفه بوجود آورد.

شاه جانی اعتقاد دارد؛ عنوان چاق خوشحال پارادوکسی در مخاطب ایجاد می کند و بیننده را به فکر وامی دارد اگر از از چاق بودن  خوشحالی؟! پس  چرا به دنبال تغییر می گردی؟ به این ترتیب می توان از چرایی به چگونگی رسید و نتیجه مطلوب را به دست آورد.

عبورا زکلیشه ها موضوع دیگری بود که این تهیه کننده به آن اشاره کرده و می گوید: موج لاغرشدن در برخی از فراد به صورتی بیمارگونه به چسم می خورد و تمام سعی ما این بوده تا آنها را دایره گفتمان خود خارج نگاه داریم. اصولا مباحث در دو بعد فردی و اجتماعی قابل بررسی هستند. شادی به طور اخص موضوعی فردی به شمار می رود و به تعداد مردم جهان می توان برای شادی فرد نسخه نوشت اما می توان شادی را در بعد اجتماعی تسری داد. به عنوان مثال اگر جامعه به سمت درست زیستن هدایت شود. قاعدتا می توان انتظار شادی افراد را داشت. در یک آپارتمان قانون مند افراد با آرامش زندگی می کنند در حالی که در آپارتمان دیگر که افراد به حقوق همسایگان اهمیت نمی دهند همواره تنش وجود دارد.

گفتنی است «من یک چاق خوشحال هستم» در 30 قسمت با ساختار انیمیشن روی آنتن شبکه سلامت سیما می رود و در آن موضوع بهره گیری از مغز هوشمند برای مدیریت و اصلاح بیش خوری و اضافه وزن به تصویر کشیده می شود.

میلاد شاه جانی کارگردانی و تهیه کنندگی این برنامه را برعهده داشته ؛نازنین باقران نائینی آن را نوشته و نوید نوروزی گویندگی آن را بر عهده گرفته است.

  • برچسب ها

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .

;