مقابله با بحران، مهارتی در چالش های زندگی

آموزش مهارت های مقابله با بحران های فردی و اجتماعی در حوادث طبیعی روی آنتن شبکه سلامت رفت.

به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت سیما؛ همزمان با حوادث طبیعی در اولین روزهای سال نودکتر بابایی زاد روان درمانگر در برنامه «حال خوب» روش های مقابله با بحران های  فردی و اجتماعی را آموزش داد.

در این برنامه دکتر بابایی زاد در ابتدا با ارائه تعریف بحران گفت: هر اتفاقی که مسیر زندگی عادی ما را تغییر دهد، به صورت بالقوه می تواند به بحران مبدل گردد.  به عنوان مثال کارمندی را در نظر گیرید که صبح با مدیر اداره برخورد می کند و او با اخم می گوید فردا بیا اتاقم! همین چند کلمه ممکن است برای برخی افرای یک شبانه روز جهنمی را فراهم کند.

وی با اشاره به وقایع طبیعی اخیر در مناطق مختلف کشور اضافه کرد: در حوادث اخیر که در یک چشم برهم زدن برخی از هموطنان زندگی خود را از دست داده اند، مهارت مقابله با بحران می تواند به کاهش آسیب های روحی و روانی در بلند مدت کمک نماید.

دکتر بابایی زاد برنامه ریزی، تفکر، طرح و تجزیه تحلیل را از محورهای اصلی در مقابله با بحران ها دانست و افزود:در چنین شرایطی باید توجه به حاشیه در جامعه کمرنگ شود و ابتدا تمام منابع و سرمایه های دولتی و اجتماعی به اسکان و مایحتاج اولیه متمرکز گردد.

وی از لزوم همدلی با مصیبت دیدگان سخن گفت و ادامه داد: در شرایط کنونی ترس، بهت، گیجی، خشم ، ناامیدی و بی پناهی احساسی کاملا طبیعی در میان سیل زدگان به شمار می رود و باید در کوتاه مدت درصدد رفع نیازهای مادی، عاطفی و احساسی این هم میهنان باشیم.

  • برچسب ها

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .

;