بهداشت و درمانبرنامه ضربان

برنامه ترکیبی ضربان با موضوع بیماری های شایع در بزرگسالان درحیطه های مختلف بیماری های واگیر، غیرواگیر، بهداشت وسلامت روان، تغذیه و.... از بدو تأسیس شبکه در گروه بهداشت و درمان تولید و پخش گردیده است.

برنامه ذره بین

برنامه تبیینی وچالشی ذره بین با موضوعات راهبردی سلامت از هفته آخر شهریور سال 92روزهای شنبه ساعت 10 به مدت 60 دقیقه در گروه بهداشت و درمان تولید گردیده و پخش این برنامه همچنان ادامه دارد.

برنامه مادر ، کودک ، تندرستی

برنامه ترکیبی مادرکودک تندرستی با موضوع سلامت روحی و جسمی مادرو کودک از تابستان 92 تا کنون به طور روزانه ساعت 10صبح در گروه بهداشت و درمان تولید و پخش گردیده است.

برنامه درمانگاه پوست و مو

این برنامه از آذرماه سال 92 تاکنون روزهای زوج ساعت20به مدت 45دقیقه به صورت زنده درگروه بهداشت و درمان شبکه سلامت سیما تولید و پخش می گردد.

برنامه درس خواندن آسان است

تولید برنامه درس خواندن آسان است با هدف آموزش روش های صحیح درس خواندن و رعایت اصول مختلف سلامت در حین درس خواندن و برنامه ریزی صحیح برای کنکورویژه دانش آموزان رشته تجربی از بهمن ماه 92 آغازگردید و به طور روزانه ساعت 17 از شبکه پخش گردیده است.

برنامه نمایشی کوچه سلامت

برنامه طنز نمایشی کوچه سلامت به دستورمدیرمحترم شبکه طی سیزده قسمت 15 دقیقه ای برای پخش در ایام نوروز سال 93 درگروه بهداشت و درمان تولید وپخش گردید.

برنامه کودک من

برنامه ترکیبی کودک من به تهیه کنندگی مریم فیروزی از بدو تأسیس شبکه در گروه بهداشت ودرمان موضوع سلامت جسمی وروانی کودکان تولید و پخش روزانه این برنامه تا پایان سه ماهه اول سال 92 ادامه یافت و از تابستان 92 با صلاحدید مدیر گروه و مدیرشبکه به منظور گسترش ابعاد موضوعی به سلامت مادران وکودکان به نام مادر،کودک، تندرستی تغییرنام داد. وبا افزایش بخش های برنامه در جهت متنوع کردن ساختاربرنامه وارتقاء سطح کیفی آن گام موثری برداشت.

برنامه سین سلامت

این برنامه به صورت 52 برنامه 15 دقیقه ای تولید وطی ایام نوروز92 روزانه در چند نوبت از شبکه پخش گردید. این برنامه شامل: گفتگوی پزشکی و ارائه اطلاعات مفید پزشکی به هموطنان در حوزه های بهداشت و درمان، تغذیه و محیط زیست سالم و... متناسب با نیازهای مخاطبان در ایام نوروز و سفرهای نوروزی بود.

برنامه اورژانس

پخش گزارش مستند از حوادث اورژانس تهران و شهرستانها بخصوص در ایام چهارشنبه سوری و مسافرتهای نوروزی وبا نگاهی هشداری وباآموزشهای کوتاه وهدفدار مبتنی بر حوادث واقعی و مستند در گروه بهداشت و درمان تولید و در نوروز سال 92 پخش گردید. لازم به ذکر است این برنامه پس از پخش، تقدیر وتشکرمرکز مدیریت فوریت ها و حوادث وزارت بهداشت را به همراه داشت.

برنامه سلامت،مردم، انتخابات

این برنامه در 22 قسمت 45 دقیقه ای طی ایام انتخابات ریاست جمهوری تولید و پخش گردید.این مجموعه برنامه با ساختار گفتگو محور به بحث و بررسی اولویتهای حوزه سلامت در برنامه های انتخاباتی ریاست جمهوری می پرداخت.

ویژه برنامه سالروز تأسیس شبکه سلامت

این ویژه برنامه در روز 12 اسفند سال 92 سالروز رسمی افتتاح شبکه را با دعوت از پزشکان و صاحب منصبان وزارت بهداشت و درمان و آیتم های گزارش شهرستان، مستند های پزشکی، بخش نمایشی، گزارش مردمی و سرود و کلیپ از صبح تا پایان روز در تایمی 12 ساعته به تهیه کنندگی مریم فیروزی جشن گرفت.

برنامه های نوروز 93 گروه بهداشت و درمان

•تولیدوپخش ویژه برنامه عیدانه ضربان تولید 40 برنامه 10 دقیقه ای شامل گفتگوی کارشناسی و خاطرات پزشکان • تولید وپخش ویژه برنامه عیدانه مادرکودک تندرستی تولید 64 برنامه 10دقیقه ای شامل تبریک سال نو توسط پزشکان و مجریان برنامه،گفتگوی کارشناسی ووله های مرتبط • تولیدوپخش ویژه برنامه عیدانه درمانگاه پوست و مو این برنامه طی حال و هوای عیدانه به مرور مباحث مطرح شده در سال 92 پرداخت. • تولیدوپخش ویژه برنامه عیدانه درس خواندن آسان است این برنامه با رویکرد برنامه ریزی برای درس خواندن در ایام تعطیلات، تولید و پخش گردید.

پس ازابلاغ حکم مدیر شبکه سلامت در تاریخ یکم شهریور 1391، ابتدا طرح بیانیه سلامت شبکه با کمک برخی از متخصصین سلامت و آشنا با رسانه و ساختار های آن به نگارش در آمد و پس از کارشناسی اولیه در حوزه سیما به اداره کل تشکیلات معاونت برنامه ریزی و نظارت ارائه شد و طی جلسات متعدد با کارشناسان به تصویب رسید و برای امضای نهایی به معاونت های مرتبط و در نهایت به رئیس محترم سازمان ارسال شد. پخش آزمایشی شبکه ازتاریخ 7 مهر ماه 1391 با روزی 2 ساعت برنامه تأمینی و بازپخش آن بصورت مکرر آغاز گردید و از 1 آبانماه 1391 برنامه های شبکه به روزی 4 ساعت برنامه تأمینی و باز پخش 24 ساعته آن افزایش یافت. از ابتدای آذر ماه سال 91شبکه سلامت آمادگی خود را برای تولید و پخش برنامه زنده اعلام نمود و سر انجام از 11 آذر 2 ساعت برنامه زنده نیز به برنامه های شبکه افزوده شد که تولید این دو برنامه به گروه بهداشت و درمان واگذار شد و تولید وپخش این دو برنامه تا انتهای سال 91 ادامه یافت.

موضوعات برنامه "ضربان" و "کودک من"پس از پژوهش و بررسی گسترده کارشناسان گروه در اختیاربرنامه سازان قرارگرفت وتولید این برنامه در ساختارگفتگومحور همراه با پلی بک های متناسب با موضوع برنامه تا انتهای سال91 ادامه یافت. ساعت 16 برای پخش برنامه کودک من وساعت 19 برای پخش برنامه ضربان اختصاص یافت.

 

گروه بهداشت ودرمان شبکه سلامت طی سال 92 علی رغم کلیه مشکلات حاد راه اندازی ومضیقه های سخت افزاری، فیزیکی ومالی سعی در تولید و ارائه برنامه های متناسب با نیاز مخاطبان داشته و تلاش نموده با بهبودکمی و کیفی وایجاد تنوع، انتظارات مخاطبان فهیم خود را برآورده سازد.