اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 3 اردیبهشت 1399
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران:

پلاسمای بیماران بهبودیافته نقش درمانی مهمی در نجات بیماران کووید19 دارد

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: گروه های خونی بیماران مبتلا به کووید19 همانند توزیع خونی سایر بیماران و افراد جامعه است و مقالات و مطالبی که در فضای مجازی در خصوص ابتلای بیشتر برخی گروه های خونی به کووید19، منتشر می شود، اعتبار علمی ندارد.

به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت، به نقل از وبدا؛ دکتر پیمان عشقی در نشست خبری با اصحاب رسانه در استودیو سلامت وزارت بهداشت که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: بخش خصوصی در کارآزمایی بالینی و پروژه تحقیقاتی که با همکاری بیمارستان بقیه الله، سازمان انتقال خون و سایر دانشگاه های علوم پزشکی، تعریف شده نیز اعلام آمادگی کرده که به ما کمک کند اما بخش خصوصی در فعالیت های ساختاری، تشکیلاتی و حاکمیتی سازمان انتقال خون، مشارکتی ندارد.

 مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران افزود: با توجه به پیش بینی های انجام شده که پلاسمای بیماران بهبود یافته نقش درمانی و مهمی در نجات بیماران مبتلا به کووید19 دارد، شروع به جمع آوری پلاسما در 14 مرکز استان کرده ایم و بخش خصوصی در این زمینه مشارکتی ندارد.

وی یادآور شد: حدس می زدیم که در شرایط کرونا، کمبود زیادی در ذخایر خونی داشته باشیم و کمبود خون در دنیا، تبدیل به بحران شد اما در ایران به مرحله بحران نرسیدیم و در حال حاضر ذخایر خونی کشور در حد قابل قبول است و هر روز در تمام استانهای کشور، ذخایر خونی را رصد می کنیم.

دکتر عشقی افزود: با توجه به آغاز ماه رمضان و شروع اقدامات درمانی غیراورژانسی و اعمال جراحی در کشور، نیاز به ادامه همکاری و اقبال ملت ایران به سازمان انتقال خون برای نجات جان مردم کشور داریم. در کل دنیا در شرایط کنونی، درخواست خون کاهش یافت اما اهدای خون، کاهش بیشتری یافت. در ایام نوروز، میزان درخواست خون نسبت به سال گذشته حدود 4 تا 5 درصد و میزان اهدای خون، حدود 20 درصد کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد: در برخی از کشورهای دنیا، اهدای خون حدود 75 درصد کاهش یافت و منجر به پایین آوردن استانداردهای اهدای خون شدند و امنیت خون را در معرض خطر قرار دادند اما در ایران، با استانداردهای قبلی، کار کردیم و ذخایر خونی کشور تقریبا ثابت بود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران خاطرنشان کرد: ذخایر خونی در کشور قابل قبول و 6 روز یعنی بین 5 تا 7 روز است و در تمام ایام بحران کرونا، بیشتر از 90 درصد از درخواست های خون را پاسخ داده ایم که شامل بیماران تالاسمی، مبتلا به سرطان، شیمی درمانی، تروما، اعمال جراحی اورژانس، تعویض خون و بیماران دیالیزی است.

دکتر عشقی گفت: اهدای خون از هفته سوم اسفند تا کنون، شیب رو به افزایشی در کشور داشته است اما نگران هستیم که با افزایش درخواست خون، در تامین خون مراکز درمانی و بیماران نیازمند، دچار مشکل شویم که از مردم می خواهیم همچنان به سازمان انتقال خون و نجات جان بیماران، اقبال داشته باشند و از همکارانم در بیمارستانها نیز می خواهم که مدیریت مصرف خون را رعایت کنند و هوشمندانه اعمال جراحی را برنامه ریزی کنند.

وی در خصوص فرآیند اهدای پلاسما و شرایط استفاده آن برای بیماران مبتلا به کووید19 گفت: بر اساس استانداردهایی که در حال حاضر در بانک خون های معتبر دنیا در مورد کرونا مورد وفاق همه قرار گرفته است، سختگیرانه ترین استانداردها را برای ایران انتخاب کرده ایم و اگر بیماری دو هفته از بهبود علائم بالینی اش چه برای موارد بستری و چه برای موارد ایزوله در منزل، گذشته باشد به شرط منفی بودن آزمایش PCR می تواند اهدای پلاسما کند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون تاکید کرد: چون انجام تست PCR ممکن است برای همه در دسترس نباشد، پس از 28 روز از بهبودی علائم بیماری، افراد می توانند بر اساس استانداردهای موجود بدون انجام آزمایش، اهدای خون کنند اما از بیماران می خواهیم که پلاسما یا زردابه خون خود را اهدا کنند تا مورد استفاده سایر بیماران قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران بیان داشت: در کار آزمایی بالینی که با مشارکت دانشگاه های علوم پزشکی، سازمان انتقال خون و بیمارستان بقیه الله آغاز شده حدود 300 تا 400 واحد پلاسما دریافت شده که عمده آن مصرف کارآزمایی نشد و با درخواست بیمارستانها برای نجات بیماران، بخشی از آن مصرف شد.

دکتر عشقی گفت: هدف گذاری ما در دریافت پلاسما از بهبودیافتگان، مراحل قبل از حالت حاد و شدید بیماران مبتلا به کووید19 و مرحله ویروسی بود اما در مرحله تخریب ایمنی و بافت های ریه، تاثیر پلاسما کمتر است و وضعیت بیماران پس از دریافت پلاسما، تغییر بسیار زیادی می کرد و بهبود می یافتند اما باید صبر کنیم تا نتایج کارآزمایی بررسی و در کمیته علمی تایید شود تا بتوانیم خبرهای خوبی را به مردم بدهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در روزهای شیوع کرونا، برای اعتماد بیشتر اهداکنندگان خون، این شعار را مطرح کردیم که "هرفردی از خانه خود خارج می شود، اهدای خون را فراموش نکند" و "بعد از منزل، امن ترین محل، پایگاه های انتقال خون در سراسر کشور است".

وی افزود: تمام اقدامات بهداشتی، جداسازی فیزیکی، تامین امکانات محافظت شخصی، ماسک، مواد ضدعفونی در اختیار نیروهای سازمان انتقال خون و اهداکنندگان قرار می گیرد و دستورالعمل های خوبی تهیه و ابلاغ شده و حتی از اهداکنندگان مستمر خون در سراسر کشور برای نظارت بر پایگاه های انتقال خون استفاده کرده ایم که مشکلات را به ما منعکس کنند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران یادآور شد: تمام اقدامات سازمان انتقال خون ایران در قالب گزارش به سازمان جهانی بهداشت و دفتر منطقه ای این سازمان نیز ارسال شده که مورد اسقبال آنها قرار گرفته و مقرر شد که تجربیات خودمان را در اختیار سایر کشورها قرار دهیم و از ما اجازه خواستند تا دستورالعمل های ایران که به بحران خون دچار نشد را در سایت سازمان جهانی بهداشت منتشر کنند.

دکتر عشقی تصریح کرد: بعد از منزل، امن ترین محل، پایگاه های انتقال خون است اما دریافت کنندگان نیز اعتماد و باور دارند که امن ترین خون را به آنها ارائه می دهیم. خیلی از سازمان های انتقال خون دنیا، امنیت و استانداردهای اهدای خون در کشورهای خودشان را برای جذب خون بیشتر، پایین آوردند اما استانداردهای خون در ایران کاهش داده نشد و حتی از 20 درصد از مراجعین، خون دریافت نکردیم.

وی اظهار داشت: بر اساس استانداردهای ایران، هر فردی در یک ماه گذشته دارای علائم آنفلوآنزا، تب، سردرد و سرفه داشت، از اون خون دریافت نمی کردیم بنابراین خون هایی که در اختیار بیماران قرار می گیرد، با سخت گیرانه استانداردهای دنیا، تطابق دارد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون خاطرنشان کرد: با سازمان های مردم نهاد بیماران نیازمند خون و فرآورده های خونی در تعامل بودیم و تمام سوالات آنها را پاسخ دادیم و آنها نه تنها اقناع بلکه بازوی این سازمان در تبلیغ اهدای خون و مصرف خون مورد نیاز شدند.

دکتر عشقی تاکید کرد: هیچ گاه شاخص های خون در ایران دچار بحران نشد اما کمبود داشتیم که با لطف خدا و همت مردم، برطرف شد اما با توجه به درپیش بودن ماه مبارک رمضان و آغاز فعالیت های درمانی برای بیماران غیرکرونایی، نگران کمبود خون هستیم چون درخواست خون افزایش می یابد و ممکن است اهدای خون به میزان کافی نباشد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه اجتماعات در ماه مبارک رمضان در سال جاری، وجود ندارد، سعی می کنیم که با کمک شهرداری ها و سایر موسسات، پایگاه های سیار انتقال خون را در اختیار مردم قرار دهیم تا بدون مراجعه مردم به پایگاه های انتقال خون، از افطار تا زمان سحر، در خدمت آنها باشیم.

www.salamattv.ir

https://eitaa.com/joinchat

https://gap.im/shabakesalamattv.ir

https://www.instagram.com/Shabakesalamatsima

آخرین اخبار

ولادت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، آقا امام رضا علیه اسلام مبارکباد. رسیدگی فوری به آسیب دیدگان و بررسی علل وقوع حادثه ضروری است اهدای خون و کرونا قدردانی تولیت آستان مقدس قم از رسانه ملی اعمال محدودیت ها در شهرهای قرمز کرونا پیام تسلیت وزیر بهداشت، در پی جان باختن تعدادی از همکاران و هموطنان در حادثه آتش سوزی هشت استان در وضعیت کرونایی قرمز در حادثه ی کلینیک سینا اطهر چه گذشت بررسی شیوه نامه ورود گردشگران بین‌المللی به ایران ابتلا بیش از ۱۱۰ نفر از کارکنان اورژانس تهران به کرونا اعلام آخرین وضعیت مصدومان و فوتی های حادثه حریق کلینیک سینا اطهر تست مثبت اعتیاد بعد از خوردن جوجه کباب 140 دقیقه محتوا با موضوع کرامت نگاه شبکه تندرستی از فراز قله امدادرسانی به مصدومان سینا اطهر از لحظات اولیه زنگ خطر کرونا ماجرای حادثه کلیلنیک سینا مهر اطهر جزئیات حادثه خیابان شریعتی جان باختن تعدادی از همکاران و هموطنان دردآور و تاسف بار است افزایش مبتلایان به کووید-19 در تهران رسالت ما تحقق شعار جهش تولید است در ساخت واکسن کووید ۱۹ گام‌های موثری برداشته ایم سلام دنیا؛ سلامی به دنیای خانواده نمایشگاه بین المللی صنعت دارویی فارمکس ۲۰۲۰ گشایش می یابد کرونا را باور کنید دارو رسانی هوشمند برای درمان سرطان رعایت بهداشت، اولویت اول مقابله با کروناست چالش های سلامت در کشیک سلامت اثرات تغذیه سالم در کودکان زندگی با کرونا مطلوب نیست، اما واقعیت است چگونه از ماسک صحیح استفاده کنیم؟ چالش های تابستانی در مثبت سلامت حذف صبحانه چه مشکلاتی برایمان ایجاد می کند؟ شجره نامه ویروس کرونا رسید افزایش شیوع ناباروری مردان ناآگاهی والدین از اهمیت دندان های شیری شناسایی بیماران حاد کرونا با دستگاه سی تی اسکن جراحی‌های پلاستیک با رعایت شیوه نامه‌های خاص ماجرای کرونا تمام نشده و همچنان ادامه دارد 22 خاصیت مهم هندوانه تاثیر استفاده از گلاب در درمان کرونا صحت ندارد هشت خوراکی که از ریزش مو جلوگیری می کند موادغذایی که عمرتان را کوتاه می‌کند آلبالو درمان ،بی خوابی ،سکته،آلزایمر،دردماهیچه معجزه سیر قرص برنج، در سال‌های اخیر منجر به مرگ بیش از 800 نفر از هموطنانمان شده است برای مقابله با کرونا چه بخوریم؟ تمدید مهلت ثبت نام مجدد داوطلبان آزمون صلاحیت حرفه‌ای پرستاران طب سنتی بخشی از هویت، فرهنگ و سنت ما ایرانیان اهمیت تنوع میکروبیوتای دستگاه گوارش در پیشگیری و کنترل عفونت های ویروسی

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .