اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 23 اردیبهشت 1399
امروز ؛

مصوبه ستادکرونا درباره برگزاری مراسم شبهای قدر

مصوبه ستاد ملی کرونا در خصوص برگزاری مراسم شب‌های قدر در مساجد و اماکن منتشر شد.

0

به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت به نقل از خبرگزاری صداوسیما این مصوبه که ۱۴ بند دارد به شرح زیر است:

۱) اولویت برگزاری مراسم در فضای باز مساجد با رعایت فاصله حداقل یک متر می‌باشد

۲) در صورت عدم وجود فضای باز برگزاری مراسم در داخل شبستان مساجد با ۲۵ درصد ظرفیت به حالت صف نماز با رعایت فاصله حداقل یک متر می‌تواند انجام شود

۳) رعایت تهویه مناسب در محل‌های بسته مانند شبستان الزامی است

۴) اطلاع رسانی از سوی هیئت امنای مساجد و بسیج محل مبنی بر عدم حضور بیماران خاص و بیماری‌های زمینه‌ای با ریسک بالا و همچنین کودکان و سالمندان در مراسم صورت پذیرد

۵) از هرگونه پذیرایی و توزیع نذورات جداً خودداری شود

۶) مدت زمان برگزاری مراسم حداکثر ۲ ساعت باشد

۷) جلسات مداحان مشهور می‌تواند در فضا‌های باز مانند ورزشگاه‌ها با محدود به ۲۵ درصد ظرفیت با رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار شود

۸) برگزاری مراسم در مساجدی که طبق راهنمای فاصله‌گذاری حداقل امکانات را ندارند خودداری شود

۹) هیئت امنا، روحانی مساجد و بسیج، مسئول نظارت و حسن اجرای برنامه در مساجد می‌باشند

۱۰) مرکز امور مساجد هماهنگی لازم را با مساجد در جهت اجرای راهنما‌های بهداشتی و مفاد این نامه داشته باشند

۱۱) حضور کلیه افراد در محل برگزاری مراسم بایستی با ماسک و دستکش باشد

۱۲) افراد شرکت کننده لازم است سجاده و قرآن و مفاتیح و چادر نماز شخصی (مخصوص بانوان) خود را همراه بیاورند

۱۳) دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی از طریق معاونت‌های بهداشتی دانشگاه نسبت به نظارت دقیق و تشدید بازرسی اقدام نمایند

۱۴) برگزاری مراسم مذکور در استان‌های شدیداً درگیر از جمله خوزستان مشمول این بخشنامه نمی‌شود و در این استان‌ها از برگزاری مراسم خوداری شود.

 

همچنین معاون وزیر بهداشت گفت: مراسم شب های قدر در مساجد منتخب هر استان و در فضاهای باز برگزار شود اما چنانچه فضای باز نباشد باید فقط از یک چهارم ظرفیت آن فضا استفاده شود.

دکتر علیرضا رئیسی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: تصمیم گرفته شد در بعضی مساجد منتخب در تمام استان ها بجز خوزستان مراسم شب های قدر از ساعت ۲۴ تا ۲ بامداد برگزار شود.

وی گفت: باید یک متر فاصله بین افراد وجود داشته باشد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت تاکید کرد: افراد سالمند و کسانی که دارای بیماری زمینه ای هستند یا افراد دارای علامت کرونا در مراسم حضور پیدا نکنند و از بردن اطفال خودداری شود.

وی گفت: توصیه کردیم در مراسم مداحان مشهور که جمعیت بیشتری می آیند، مراسم در فضای ورزشگاه ها برگزار شود.

دکتر رییسی افزود: مساجدی که شرایط برگزاری را دارند می توانند مراسم را برپا کنند و از مردم تقاضا داریم حتما نکات بهداشتی را رعایت کنند و ماسک و دستکش همراه داشته باشند و در ورودی اماکن دقت کنند که همزمان وارد و همزمان خارج نشوند تا تجمع ایجاد نشود.

وی گفت: اگر در فضایی ظرفیت تکمیل بود از مردم خواهش می کنیم اصرار به حضور نداشته باشند و با هیات امنای مساجد همکاری کنند.

 

همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بازگشایی مساجد در شب‌های احیا با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی انجام می‌شود

آقای کیانوش جهانپور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره آخرین اخبار بازگشایی مساجد برای شب‌های قدر افزود: بازگشایی مساجد و تجمعات مذهبی به ویژه نماز جماعت برای مناطقی است که وضع آن‌ها سفید اعلام شده است و قابل تسری به مناطق زرد یا قرمز نیست.

وی گفت: البته موضوع شب‌های احیا استثنا است که با بخشنامه معاونت بهداشتی و رییس کمیته بهداشت با شرایط خاص در محل‌هایی که مشخص شده است با رعایت دستورالعمل‌ها مثل فاصله گذاری، استفاده از ماسک و دستکش، به همراه داشتن کتاب دعا، سجاده، مهر و... به شکل موقت انجام می‌شود.

وی ادامه داد: به جز استان خوزستان، مردم در دیگر استان ها‌ی توانند در شب‌های احیا شرکت داشته باشند که جزئیات ان راهم وزارت بهداشت اعلام کرده است.

آخرین اخبار

آغاز مرحله نخست توزیع واکسن آنفولانزا چه گروه‌هایی بیشتر در خطر ویروس کرونا هستند؟ افزایش مرگ و میرها با کاهش رعایت نکات بهداشتی اعطای امتیاز به اعضای هیئت علمی درگیر درمان کرونا وزیر بهداشت: طب سنتی نباید در دست پلید خرافه، قربانی شود برای خرید واکسن کووید19 توافقنامه ای توسط رییس سازمان غذا و دارو امضا شده است ۱۱ توصیه طلایی برای زندگی با کرونا ۴۰۰۰ تخت بستری نیروهای مسلح به بیماران کرونایی اختصاص دارد ضرورت همزیستی با کووید 19 با دست خالی با کرونا نمی‌شود جنگید اهمیت رعایت اصول بهداشتی برای مقابله با کرونا طرح آزمایشی ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه بهداشت و درمان اردکان افتتاح می‌شود بیش از سه هزار پروژه تحقیقاتی مرتبط با کرونا، مورد حمایت وزارت بهداشت قرار گرفته اند مردم سبک زندگی خود را در پاییز تغییر دهند مشاهده نتایج مثبتی استفاده از ماسک در نیمکره جنوبی جهش کرونا در انگلیس بیش از سه هزار پروژه تحقیقاتی مرتبط با کرونا، مورد حمایت وزارت بهداشت قرار گرفته اند استفاده از ماسک کلید مبارزه با کرونا و آنفولانزا دانه چیا چیست و چه فوایدی دارد؟ بازگشت محدودیت کرونایی به برخی استان ها رکوردشکنی ابتلای روزانه کرونا در کشور کلاسی که ابتلا به کرونا در آن مشاهده شود، تعطیل می شود شعله های جدیدی از آتش کرونا در کشور برافروخته شده است "روز جهانی بدون خودرو" و کالبد شهری انسان‌محور رعایت اصول حفظ تندرستی طب ایرانی، در پیشگیری از بروز آلزایمر موثر است شش منبع غذایی مهم برای پیشگیری از اضطراب توصیه های تغذیه ای طب سنتی در فصل پاییز مقام معظم رهبری:خطر تحریف واقعیات دفاع مقدس جدی است هشدار وزارت بهداشت درمورد کاهش استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی فوت ۱۷۷ بیمار در شبانه روز گذشته در کشور ابراز نگرانی از کاهش حساسیت مردم استان قم نسبت به بیماری کووید 19 تشریح ساز و کار عرضه واکسن آنفلوانزا با کد ملی ویتامین C در بدن چه می کند؟ آلزایمر، یادم تو را فراموش افزایش ۲ برابری مراجعه به درمانگاه‌های شهرداری تهران آغاز نظارت الکترونیکی بر داروخانه ها / "دارو و تجهیزات پزشکی" نوک پیکان تحریم‌ها توصیه‌های ضدکرونایی برای بیماران دیابتی مادر سردار بزرگ خیبر آسمانی شد برای پیشگیری از آلزایمر چه غذاهایی بخوریم این ۶ کار را برای سلامت قلب خود هرگز انجام ندهید پاسخ وزارت بهداشت به ادعای اثربخشی «اکتمرا» درباره شرایط توزیع واکسن آنفلوانزا در داروخانه بیشتر بدانیم بازرسی از ۱۵ هزار مدرسه و رعایت ۷۵ درصدی شیوه نامه‌های بهداشتی تاکید مجدد به رعایت پروتکل‌ها در ادارات راهی جز فاصله گذاری فیزیکی، زدن ماسک و شستنِ دست نداریم حمل و نقل عمومی، مهمترین عامل شیوع کرونا در کلانشهر‌ها قدردانی از همکاری شبانه روزی رسانه ملی در بحران کرونا / وفاق و همدلی در بسیج ملی مقابله با کرونا مشابه دوران دفاع مقدس است تغییر سبک زندگی اولویت رسانه ملی در مهار ویروس کرونا ادامه تاخت و تاز کرونا در کشور ۶۶۰ بیمار کرونایی در قم بستری هستند

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .