اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 31 اردیبهشت 1399
مشاور عالی وزیر بهداشت:

نسبت سالمندان به کل جمعیت باید کمتر از 10 درصد باشد

مشاور عالی وزیر بهداشت گفت: ساختار جمعیت شامل سه گروه جمعیتی کمتر از 15 سال یا جمعیت پایه، بین 15 تا 64 سال یا جمعیت مولد و در سن کار و گروه سالمندان یعنی بیشتر از 65 سال است. همواره باید نسبت سالمندان به کل جمعیت، کمتر از 10 درصد باشد و هر چه کمتر باشد، جامعه جوان تر، پویاتر و فعال تر است.

به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت به نقل از وبدا، دکتر محمد اسماعیل اکبری، اظهار داشت: جمعیت مولد یا سنین کار و افراد بین 15 تا 64 سال باید حدود 70 درصد از کل جمعیت را تشکیل دهند تا چرخ اقتصادی کشورهای بچرخد و گروه پایه نیز باید حدود 20 درصد از جمعیت کل باشند تا همیشه ساختار جمعیتی حفظ شود. اگرچه قدری نسبت جمعیت سالمندان در کشور افزایش یافته اما وضعیت ایران از نظر ساختار جمعیتی، مناسب است.

 

وی افزود: از سال 97 تا سال گذشته، 170 هزار نفر کمتر در ایران به دنیا آمدند و با خدمات بهداشتی و درمانی نیز مراقبت ها تقویت شده و سن مرگ و میر و همچنین امید زندگی، افزایش یافته است. بنابراین در این شرایط، میزان متولدین کاهش و میزان سالمندان، افزایش می یابد و در این صورت، ساختار جمعیت به هم می ریزد. 

 

مشاور عالی وزیر بهداشت یادآور شد: نرخ رشد جمعیت در حال حاضر بسیار پایین و کمتر از یک درصد بوده و سطح جانشینی، افت کرده است و قادر به سطح جانشینی و جایگزینی جمعیت نیستیم. هر وقت هر بحران طبیعی و انسانی به وجود می آید و یا در زمینه های علمی، دانشگاهی به دلیل حضور جوانان، موفقیت داریم، متاسفانه نسبت های ساختار جمعیت به هم می خورد و تعداد جوانان کم می شود.

 

دکتر اکبری ادامه داد: برای جبران و تقویت نرخ رشد جمعیت، همه ساختارهای حاکمیتی و حتی تولیتی عملکرد مناسبی نداشته اند. در طول یکسال گذشته به سختی بعضی از دستورالعمل های ضد جمعیتی وزارت بهداشت را جمع آوری کرده ایم. مشکل اصلی این است که باید سبک زندگی تغییر پیدا کند و صدا و سیما باید در خصوص افزایش جمعیت، به مردم و خانواده ها آموزش دهد. 

 

وی خاطرنشان کرد: درست است که مسائل اقتصادی در افزایش جمعیت بسیار مهم است اما سبک زندگی، مهمتر از این مسائل است. مقام معظم رهبری که مسائل جمعیت را پیگیری و دلسوزی می کنند و ابلاغیه جمعیت توسط دولت و معاون اول به دستگاه های مختلف ابلاغ شد اما پیگیری  صورت نگرفت که چه اتفاقی افتاده و آیا اقدامات خاصی انجام شده یا خیر.

 

مشاور عالی وزیر بهداشت گفت: مردم را باید در مورد افزایش جمعیت، آگاه کنیم چون پشتوانه های مذهبی و سیاستگذاری بسیار قوی داریم و در هر سخنرانی از مقام معظم رهبری در مورد اهمیت جمعیت و رشد آن می شنویم.

 

دکتر اکبری افزود: تک فرزندی بلای جان فرزندی است که به دنیا می آید و ظلم است به فرزندی که تنهایی به دنیا بیاید و خوب است که فرزندان، خواهر و برادر داشته باشند.

 

مشاور عالی وزیر بهداشت در پایان با تاکید بر این که شاخص ها را باید برای فرزندآوری و تربیت فرزندان، عوض کنیم، گفت: وجود خانه های بسیار بزرگ و خودرو، عاملی برای فرزندآوری و تربیت آنها نیست. جمعیت مبنای توسعه اقتصادی است به عنوان نمونه کشور فرانسه 5 درصد از درآمد ناخالص خود را برای فرزندآوری هزینه می کند./

آخرین اخبار

کرونا- فقیهانه -معاملات ظالمانه در دوران کرونا نکنید بازگشایی صحن آستان‌های مقدس کشور در ۱۹ استان کشور، فوتی نداشته ایم شناسایی ۲۱۸۰ بیمار کووید۱۹ در کشور تشریح معادل واژگان اپیدمیولوژی و اپیدمیولوژیست برگزاری وبینار کشوری مدیریت و کاهش خطر مسمومیت با متانول در سلامت برگزاری نشست مجازی وزرای بهداشت جنبش عدم تعهد کرونا جولان می دهد مبلغ فطریه سال ۹۹ اعلام شد نشست مجازی خطر مسمومیت با متانول اجلاس اتحاد علیه ویروس کرونا فاصله گذاری اجتماعی در مراکز طبی نشاط عیدانه در شبکه سلامت رعایت بهداشت فردی در فقیهانه فاصله گذاری اجتماعی در دفاتر پیشخوان اهدای تندیس جهان آرا به مدافعان سلامت فاصله گذاری اجتماعی در خوابگاه ها فاصله گذاری اجتماعی در حمل و نقل توصیه های لازم برای معلولان حرکتی حفظ جان واجب است تمام شهر‌های استان مازندران در وضعیت زرد و قرمز (کرونایی)هستند جایزه بین المللی احسان کرونا رو به سقوط ایران و اندونزی تجریبات خود در مقابله با ویروس کرونا را به اشتراک گذاشتند ترخیص ۱۰۲ هزار و ۲۷۶ بیمار کووید ۱۹ توطئه‌ای بزرگ علیه غزه همزمان با شیوع کرونا روز قدس ابتکار هوشمندانه امام خمینی و حلقه وصل مسلمانان برای هم‌صدایی درباره قدس شریف و فلسطین مظلوم است عرصه جهاد در همه سرزمین‌های فلسطینی گسترش یابد رهبر انقلاب :هدف ازادی از بحر تا بهر وآزادی همه فلسطین است مبارزه در راه فلسطین جهاد فی سبیل الله است بهره گرفتن از همه امکانات حلال مشروع است وباید از اعتماد به غربی ها ومجامع جهانی که تحت تاثیر غربی هستند پرهیز گردد سخنان رهبری : آمریکایی‌ها نه در عراق نه در سوریه ماندنی نیستند و بی‌تردید اخراج خواهند شد سناریوی کرونای خوزستان در هر شهری قابل تکرار است ابلاغ پروتکل‌ های پیشگیری از بروز کرونا به صنایع غذایی کشور خواص شیرین بیان عوارض رانندگی عطش بازار نسبت به انسولین زیاد است بیشترین علت فوت در بیماران کرونایی، گرفتاری ریه نسبت سالمندان به کل جمعیت باید کمتر از 10 درصد باشد سیاست‌های جمعیت از ابلاغ تا اجرا واکسیناسیون کودکان خود را در دوران کرونا فراموش نکنید مدیریت بحران اسانسور محلی خطرناک در زلزله پیشرفت ایران در زمینه کنترل کووید 19 موفقیت ایران علیرغم تحریم در مبارزه با کرونا هر خانواده یک جعبه سرپناه هنگام زلزله نترسیم مانور زلزله خطر سقوط اجسام هنگام زلزله

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .