اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 3 خرداد 1399

تشریح معادل واژگان اپیدمیولوژی و اپیدمیولوژیست

همه گیر شناسی و اپیدمیولوژی

0

از سوی نایب رییس و دبیر هیات مدیره انجمن علمی اپیدمیولوژیست های ایران صورت گرفت؛
تشریح معادل واژگان اپیدمیولوژی و اپیدمیولوژیست

انجمن علمی اپیدمیولوژیست های ایران در نامه ای به وزیر بهداشت، توضیحاتی در خصوص معادل واژگان اپیدمیولوژی و اپیدمیولوژیست که اخیرا از سوی فرهنگستان زبان و ادب پارسی منتشر شده، ارائه کرد.

به گزارش  روابط عمومی شبکه سلامت به نقل ازوبدا، متن این نامه که به امضای دکتر کورش هلاکوئی نائینی نایب رییس و دبیر هیات مدیره انجمن علمی اپیدمیولوژیست های ایران رسیده به شرح زیر است:
احتراما در تاریخ 28/2/1399 جناب آقای حداد عادل، رییس محترم فرهنگستان زبان و ادب پارسی، نامه ای خطاب به دکتر روحانی رییس محترم جمهور، در مورد "کاربرد معادل فراسی لغات بیگانه در حوزه سلامت" ارسال نموده و در پیوست آن نیز هم 30 مورد را خاطرنشان کرده اند.

بدین وسیله انجمن علمی اپیدمیولوژیست های ایران، لازم می داند تا ضمن تشکر از بذل توجه عزیزان مسئول در فرهنگستان زبان و ادب پارسی، نکته ی مهمی را در خصوص واژگان اپیدمیولوژی و اپیدمیولوژیست معروض دارد.

واژه اپیدمیولوژی که از ریشه لاتین گرفته شده و به صورت تحت اللفظی "آن چه در میان مردم می گذرد" ترجمه شده، در مراجع علمی معتبر و مورد وثوق متخصصان امر در دنیا، برای آن معنایی بسیار جامع تر و مبسوط تر از این چند کلمه به شرح زیر در نظر گرفته شده است:


EPIDEMIOLOGY: The study of the occurrence and distribution of health-related events, states, and processes in specified populations, including the study of the determinants influencing such processes, and the application of this knowledge to control relevant health problems.
Study includes surveillance, observation, screening, hypothesis testing, analytic research, experiments, and prediction. Distribution refers to analysis by time, place (or space), and population (i.e., classes or subgroups of persons affected in an organization, population, or society, or at regional and global scales). Determinants are the geophysical, biological, behavioral, social, cultural, economic, and political factors that influence health. Health-related events, states, and processes include outbreaks, diseases, disorders, causes of death, behaviors, environmental and socioeconomic processes, effects of preventive programs, and use of health and social services. Specified populations are those with common contexts and identifiable characteristics. Application to control… makes explicit the aim of epidemiology – to promote, protect, and restore health, and to advance scientific knowledge.

بنابراین حتی در زبان انگلیسی هم معنا و حیطه عملکرد این علم و رشته، بسیار فراتر از صرفا بررسی همه گیری است، هر چند که این موضوع هم یکی از اجزای مهم و بررسی آن از وظایف متخصصان این رشته است.

شایان ذکر است که هر دو واژه همه گیر شناسی و اپیدمیولوژی مصوب فرهنگستان هستند و مصرف کننده می تواند بنا بر نظر خود یکی را انتخاب کند. به علاوه، این موضوع مسبوق به سابقه بوده و رییس انجمن علمی اپیدمیولوژیست های ایران، جناب آقای دکتر ندیم(پدر اپیدمیولوژی ایران)، سالها پیش با ارائه ی همین دلایل متقن، نام " انجمن اپیدمیولوژیست های ایران" را مصوب و ثبت نموده اند.

نکته مهم بعدی در مورد واژگان Endemic، Epidemic و Pandemic است که در زبان فارسی تغییر آوایی پیدا کرده و به ترتیب به صورت آندمی، اپیدمی و پاندمی بیان می شوند، در حالیکه معادل دقیق انگلیسی ندارند. بنابراین ضمن اینکه درخواست می شود در جداول ارسالی این موارد اصلاح شوند، لطفا تفاوت ذکر شده بین پاندمی و پاندمیک هم اصلاح گردد و هر دو یک واژه در نظر گرفته شود.

از طرف دیگر در این فهرست به مواردی اشاره شده که به کرات در منابع رسمی دیگر(مانند وب سایت ریاست جمهوری یا صدا و سیما) مورد استفاده بوده و اعتراضی به آنها نیست؛ کلماتی مانند سناریو(سناریوسازی های سیاسی و دروغ پردازی...)، سیستم(سیستم بانکی کشور) و کمیته(کمیته امداد امام خمینی)...

همچنین چند مورد اشکال دیگر نیز در این فهرست دیده می شود(مانند اختلاف قائل شدن بین پنومونی و پنومونیا که در واقع دومی واژه ی درست است)، که در صورت صلاحدید حضرت عالی، بهتر است از متخصصان مربوطه استعلام صورت گیرد.

لذا با توجه به موارد فوق، خواهشمندیم در این خصوص عنایت فرموده و دستور به اقدامات لازم صادر فرمایید. به خصوص در مورد واژه ی اپیدمیولوژی که مستقیما مرتبط با حیطه ی عملکرد این انجمن می باشد.

دکتر کورش هلاکوئی نائینی
نایب رییس و دبیر هیات مدیره انجمن علمی اپیدمیولوژیست های ایران

آخرین اخبار

برای خرید واکسن کووید19 توافقنامه ای توسط رییس سازمان غذا و دارو امضا شده است ۱۱ توصیه طلایی برای زندگی با کرونا ۴۰۰۰ تخت بستری نیروهای مسلح به بیماران کرونایی اختصاص دارد ضرورت همزیستی با کووید 19 با دست خالی با کرونا نمی‌شود جنگید اهمیت رعایت اصول بهداشتی برای مقابله با کرونا طرح آزمایشی ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه بهداشت و درمان اردکان افتتاح می‌شود بیش از سه هزار پروژه تحقیقاتی مرتبط با کرونا، مورد حمایت وزارت بهداشت قرار گرفته اند مردم سبک زندگی خود را در پاییز تغییر دهند مشاهده نتایج مثبتی استفاده از ماسک در نیمکره جنوبی جهش کرونا در انگلیس بیش از سه هزار پروژه تحقیقاتی مرتبط با کرونا، مورد حمایت وزارت بهداشت قرار گرفته اند استفاده از ماسک کلید مبارزه با کرونا و آنفولانزا دانه چیا چیست و چه فوایدی دارد؟ بازگشت محدودیت کرونایی به برخی استان ها رکوردشکنی ابتلای روزانه کرونا در کشور کلاسی که ابتلا به کرونا در آن مشاهده شود، تعطیل می شود شعله های جدیدی از آتش کرونا در کشور برافروخته شده است "روز جهانی بدون خودرو" و کالبد شهری انسان‌محور رعایت اصول حفظ تندرستی طب ایرانی، در پیشگیری از بروز آلزایمر موثر است شش منبع غذایی مهم برای پیشگیری از اضطراب توصیه های تغذیه ای طب سنتی در فصل پاییز مقام معظم رهبری:خطر تحریف واقعیات دفاع مقدس جدی است هشدار وزارت بهداشت درمورد کاهش استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی فوت ۱۷۷ بیمار در شبانه روز گذشته در کشور ابراز نگرانی از کاهش حساسیت مردم استان قم نسبت به بیماری کووید 19 تشریح ساز و کار عرضه واکسن آنفلوانزا با کد ملی ویتامین C در بدن چه می کند؟ آلزایمر، یادم تو را فراموش افزایش ۲ برابری مراجعه به درمانگاه‌های شهرداری تهران آغاز نظارت الکترونیکی بر داروخانه ها / "دارو و تجهیزات پزشکی" نوک پیکان تحریم‌ها توصیه‌های ضدکرونایی برای بیماران دیابتی مادر سردار بزرگ خیبر آسمانی شد برای پیشگیری از آلزایمر چه غذاهایی بخوریم این ۶ کار را برای سلامت قلب خود هرگز انجام ندهید پاسخ وزارت بهداشت به ادعای اثربخشی «اکتمرا» درباره شرایط توزیع واکسن آنفلوانزا در داروخانه بیشتر بدانیم بازرسی از ۱۵ هزار مدرسه و رعایت ۷۵ درصدی شیوه نامه‌های بهداشتی تاکید مجدد به رعایت پروتکل‌ها در ادارات راهی جز فاصله گذاری فیزیکی، زدن ماسک و شستنِ دست نداریم حمل و نقل عمومی، مهمترین عامل شیوع کرونا در کلانشهر‌ها قدردانی از همکاری شبانه روزی رسانه ملی در بحران کرونا / وفاق و همدلی در بسیج ملی مقابله با کرونا مشابه دوران دفاع مقدس است تغییر سبک زندگی اولویت رسانه ملی در مهار ویروس کرونا ادامه تاخت و تاز کرونا در کشور ۶۶۰ بیمار کرونایی در قم بستری هستند شرایط تهران کاملا قرمز است دوپویترن یا بیماری کف دست چیست؟ تشدید کرونا در موج سوم / هر علامت تنفسی، مطمئنا کروناست رشد ۱۰ درصدی بستری‌های کرونا در تهران / ضرورت جذب نیروی جدید در بیمارستان‌ها جهش‌های ویروس کرونا تأثیری در بیماری زایی ندارد

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .