اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 21 خرداد 1399

کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و اصناف

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت هشدار داد: کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و اصناف

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت هشدار داد:

کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و اصناف

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، نسبت به کاهش حدود ۵۵ درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا از سوی مردم و اصناف هشدار داده و از تعطیلی بیش از ۲۵۰ هزار واحد صنفی و صنعتی به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت به نقل از وبدا، مهندس محسن فرهادی، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، بیان کرد: ستاد ملی کرونا در جلسه روز ۱۷ خرداد ماه، مصوبات و تصمیمات مهمی را داشت؛ از جمله اینکه اجازه یکسری بازگشایی ‌ها مانند، بازگشایی مهدهای کودک ‌ها، آغاز به کار تورهای سیاحتی از تاریخ ۲۴ خرداد ماه و آغاز فعالیت‌ های فرهنگی مانند، سینماها و  سالن های تئاتر، از یکم تیر ماه، صادر شد.

وی افزود: در عین حال، ستاد ملی مقابله با کرونا دو مصوبه مهم دیگر هم داشت؛ اولین مصوبه این بود که کلیه دستگاه‌ های اجرایی کشور را موظف‌ کرد که با کرونا زندگی کرده و تمام برنامه ‌ها و پروژه‌ های عملیاتی ‌شان را با وجود و زندگی با کرونا اجرایی و عملیاتی کنند. مصوبه مهم دیگر تشدید کنترل‌ ها بر روی اجرای پروتکل‌ های بهداشتی و فاصله ‌گذاری اجتماعی و رعایت الزامات محیط و کار در فضای کسب و کار و صنعت بود.

کاهش حدود ۵۵ درصدی اجرای پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم و اصناف

مهندس فرهادی درخصوص چگونگی اجرای پروتکل‌ های بهداشتی از سوی اصناف و مردم، گفت: وضعیت اجرای پروتکل ‌ها در کشور تا ۲۷ اردیبهشت ماه، در حد مطلوب بود و مردم و کسب و کارها تا میانگین ۷۷.۵۷  درصد، پروتکل ‌های بهداشتی را رعایت می‌ کردند که در شهر تهران به ۵۶ درصد می ‌رسید.

زنگ خطر "عدم رعایت پروتکل های بهداشتی" به صدا درآمده است

وی ادامه داد: متاسفانه تا ۱۵ خرداد ماه این میانگین در کل کشور به ۲۲.۶۶ درصد نزول کرد و متاسفانه شهر تهران که گلوگاه اصلی مراودات و کسب و کار در کل کشور است، میانگین رعایت پروتکل های بهداشتی به ‌۱۰.۵۴ درصد کاهش یافت که این موضوع زنگ خطری را برای ما به صدا درمی ‌آورد. باید توجه کرد که عملا زمانی می‌ توانیم بازگشایی‌ ها را ادامه دهیم و با کرونا همزیستی کرده و در صحت و سلامت، کار و فعالیت کنیم که پروتکل ‌های بهداشتی را رعایت کنیم. وضعیت مترو، اتوبوس و تاکسی هم به همین منوال است و از مردم و ارائه دهندگان خدمات عمومی درخواست می ‌کنم که پروتکل‌ های بهداشتی را رعایت کنند.

تشدید نظارت‌ ها بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی و احتمال برخی تعطیلی‌ ها

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در ادامه سخنانش در این نشست خبری، عنوان کرد: همانطور که رییس جمهور اعلام کردند، بازگشایی خاص ایران نیست و در همه جای دنیا این بازگشایی‌ ها را انجام می ‌دهند. نکته مهم این است که بازگشایی ها را با نظارت‌ های تشدید یافته و قانونی انجام دهیم و خدمت گیرنده و خدمت دهنده، با هم در این زمینه کمک کنند. ما هر دو شیوه را انتخاب کردیم. بر این اساس به تمام دانشگاه‌ های علوم پزشکی کشور اعلام کردیم که نظارت بر رعایت پروتکل‌ های بهداشتی را تشدید کنند. این تشدیدها متاسفانه پیش‌ بینی می ‌کنیم که با یکسری تعطیلی ها همراه باشد.

تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار واحد صنفی و صنعتی به دلیل عدم رعایت پروتکل بهداشتی، تعطیل شده است

وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار واحد صنفی و صنعتی در کل کشور به دلیل عدم اجرای پروتکل ‌های بهداشتی تعطیل شدند که رقم بزرگی است و طبیعتا باید این موارد کاهش یابد. اجرای پروتکل فقط از سوی خدمت دهنده نیست، بلکه خدمت گیرنده هم باید پروتکل‌ ها را رعایت کند. من همچنان تقاضا دارم که مردم جمیعا پروتکل‌ های بهداشتی را رعایت کنند. اگر بخواهیم زندگی و کسب و کار را با ویروس داشته و بیمار نشویم، باید این موارد را رعایت کنیم.

مهندس فرهادی افزود: شرایط رعایت پروتکل‌ ها در شهر تهران نسبت به سایر استان‌ ها به دلیل جمعیت و حمل و نقل زیاد و مسافرت‌ های درون ‌شهری و فعالیت و عدم رعایت پروتکل ‌ها از سوی مکان‌ هایی مانند، پاساژها که گلوگاه‌ های تجاری و کسب و کار استان‌ های دیگر هم هستند، مقداری ناامید کننده ‌تر است. بر همین اساس، باید آموزش و اطلاع‌ رسانی را در دستور کار قرار دهیم. ما هم برخلاف میل ‌مان برخوردهای قضایی و حقوقی را با متخلفین انجام می ‌دهیم.

مهندس فرهادی درباره مصرف دخانیات و به‌ ویژه قلیان در شرایط کرونایی، گفت: در همه ‌گیری کرونا ممنوعیت مصرف مواد دخانی حساسیت بیشتری دارد؛ چراکه این بیماری تنفسی است و شلنگ و تجهیزات قلیانی که استفاده می ‌شود، عمومی بوده و به راحتی می ‌تواند منجر به انتقال کرونا شود. حتی اگر شلنگ یکبار مصرف باشد، ‌ نباید تصور کرد که لوله قلیان فاقد ویروس است. زیرا تصور اشتباهی است. تمام اجزای قلیان و حتی داخل آب آن هم می‌ تواند ویروس را منتقل کند.

احتمال بازگشایی پلکانی تالارهای پذیرایی

وی درخصوص بازگشایی تالارهای پذیرایی نیز بیان کرد: تاکنون مصوبه ‌ای برای بازگشایی تالارهای پذیرایی نداشتیم. البته طبیعتا این موضوع در دستور کار قرار دارد و احتمالا تالارهای پذیرایی به صورت پلکانی بازگشایی شوند. پیشنهادمان این است که با توجه به گرم شدن هوا، تالارهای روباز شاید بتوانند زودتر از سایر تالارها فعالیت ‌شان را آغاز کنند. البته تعداد زیادی از تالارها به صورت زیرزمینی خدمات‌ دهی می ‌کنند، اما این کار غیرقانونی است. از اتاق‌ های اصناف ایران و خصوصا اتاق اصناف تهران، می‌ خواهیم که  طبق وظایف شان مطابق ماده ۱۷ قانون نظام صنفی، نظارت‌ هایشان را تشدید کرده و با بازرسان ما در دانشگاه‌ های علوم پزشکی همکاری مشترک کنند تا بتوانیم با متخلفین برخورد کنیم.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درخصوص جزییات بازگشایی مهدهای کودک، تصریح کرد: واقعیت این است که مهدهای کودک در شرایط عادی هم از حساسیت ‌های زیادی برخوردارند؛ چراکه خردسالان و کودکان و شیرخواران در این مراکز نگهداری می ‌شوند و ما همیشه به این مراکز به عنوان مراکزی بسیار مهم و کلیدی نگاه می ‌کردیم. طبیعتا در زمینه بازگشایی این مراکز نیز حساسیت‌ هایی داریم. پروتکل بهداشتی آن بارگذاری شده و کلیه مهدهای کودک موظفند که در سامانه Salamat.gov.ir ثبت نام کنند و مجوزها را اخذ کنند. باید توجه کرد که این مراکز بیش از گذشته باید موارد بهداشتی را رعایت کنند. البته رعایت بهداشت فردی، بهداشت مهدکودک و بهداشت مواد غذایی داخل این مراکز، موضوع جدیدی نیست و از گذشته وجود داشته که در شرایط کرونا مقداری تشدید می ‌شود.

وی افزود: در عین حال از مدیران مهدکودک‌ ها می خواهم که نسبت به سلامت کودکان و مربیان، حساسیت و کنترل بیشتری داشته باشند و حتما وارد سامانه غربالگری شده و خوداظهاری کرده و وضعیت سلامت آنها را به صورت روزانه اعلام کنند. به محض مشاهده علائم و یا شک به آن حتما از ورودشان به مهدهای کودک خودداری کرده و به مراکز خدمات جامع ۱۶ ساعته ‌ای که در کل کشور راه ‌اندازی شده، مراجعه و سلامت ‌شان را چک کنند.

اهمیت تهویه و گندزدایی صحیح در مهدکودک‌ ها

مهندس فرهادی ادامه داد: نکته مهم در مهدهای کودک وجود تهویه است. نحوه استفاده از کولرهای آبی، گازی و تهویه مطلوب را جدی گرفته و دریچه‌های کولر را تا حد امکان به سمت افراد نگذارند و به طور غیرمستقیم باشد و تا جایی که امکان دارد، حتما پنجره‌ها را هم برای هوادهی طبیعی باز کنند. نکته مهم دیگر در مهدهای کودک بحث استفاده از مواد ضدعفونی‌ کننده و گندزدا است که باید از آنها مطابق دوزهایی که در پروتکل‌ ها اعلام کردیم، استفاده کنند؛ چراکه می‌ توانند به سلامت ریه کودکان آسیب بزنند. حتما قبل از اینکه کودکان در مهد حاضر شوند، این اقدام انجام شود و از ترکیبات کلره تا حد امکان در اتاق‌ ها استفاده نشود و اگر هم می ‌خواهند استفاده کنند، قبل از حضور کودکان انجام شود، هوادهی خوب اتفاق افتد و سپس کودکان وارد شوند. زیرا این مواد می ‌توانند آلرژی تنفسی ایجاد کنند و مشکلات تنفسی را به وجود آورند که خطرش کمتر از کرونا نیست.

ضرورت تقویت ناوگان عمومی
دکتر فرهادی درباره وضعیت مترو نیز اظهار کرد: گلایه‌ ها نسبت به وضعیت مترو کاملا درست است و ما هم این گلایه‌ ها را رسما اعلام کردیم. طبیعتا اجرای طرح ترافیک در کنار بازگشایی مراکز کسب و کار و ادارات، حجم ترددها را افزایش می ‌دهد و امکانات شهرداری تهران و شهرداری‌ های سایر استان‌ ها محدود است و لازم است که ناوگان عمومی تقویت شود. با همین ناوگان کم، رعایت پروتکل‌ های بهداشتی و فاصله‌ گذاری اجتماعی الزامی است. حتی اگر ماسک بزنیم، اما در مترو و اتوبوس، تراکم جمعیت داشته باشیم، قطعا ماسک فاقد ارزش می‌ شود.

لزوم فعالیت اتوبوس‌ ها و هواپیماها با ۵۰ درصد ظرفیت

وی یادآور شد: اتوبوس ‌ها اعم از برون شهری و درون شهری و هواپیماها باید با ۵۰ درصد ظرفیت ‌شان فعالیت کنند. همانطور که در مصوبه ستاد هم در زمینه سینماها و مراکز فرهنگی و هنری این درصد دیده شده است. اگر طرح ترافیک را اجرا کنیم، ترددهایمان رو به افزایش باشد و پروتکل‌ ها را رعایت نکنیم، این وضعیت در متروها و خطوط حمل و نقل‌ مان ادامه خواهد داشت. باید حمل و نقل عمومی تقویت شود و مردم همچنان از ترددهای غیر ضروری اجتناب کرده و تردد را کماکان برای تهیه ارزاق و سر کار رفتن انجام دهند. اگر این موارد را رعایت کنیم در تهران هم شاهد کاهش تراکم خواهیم بود

آخرین اخبار

ولادت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، آقا امام رضا علیه اسلام مبارکباد. رسیدگی فوری به آسیب دیدگان و بررسی علل وقوع حادثه ضروری است اهدای خون و کرونا قدردانی تولیت آستان مقدس قم از رسانه ملی اعمال محدودیت ها در شهرهای قرمز کرونا پیام تسلیت وزیر بهداشت، در پی جان باختن تعدادی از همکاران و هموطنان در حادثه آتش سوزی هشت استان در وضعیت کرونایی قرمز در حادثه ی کلینیک سینا اطهر چه گذشت بررسی شیوه نامه ورود گردشگران بین‌المللی به ایران ابتلا بیش از ۱۱۰ نفر از کارکنان اورژانس تهران به کرونا اعلام آخرین وضعیت مصدومان و فوتی های حادثه حریق کلینیک سینا اطهر تست مثبت اعتیاد بعد از خوردن جوجه کباب 140 دقیقه محتوا با موضوع کرامت نگاه شبکه تندرستی از فراز قله امدادرسانی به مصدومان سینا اطهر از لحظات اولیه زنگ خطر کرونا ماجرای حادثه کلیلنیک سینا مهر اطهر جزئیات حادثه خیابان شریعتی جان باختن تعدادی از همکاران و هموطنان دردآور و تاسف بار است افزایش مبتلایان به کووید-19 در تهران رسالت ما تحقق شعار جهش تولید است در ساخت واکسن کووید ۱۹ گام‌های موثری برداشته ایم سلام دنیا؛ سلامی به دنیای خانواده نمایشگاه بین المللی صنعت دارویی فارمکس ۲۰۲۰ گشایش می یابد کرونا را باور کنید دارو رسانی هوشمند برای درمان سرطان رعایت بهداشت، اولویت اول مقابله با کروناست چالش های سلامت در کشیک سلامت اثرات تغذیه سالم در کودکان زندگی با کرونا مطلوب نیست، اما واقعیت است چگونه از ماسک صحیح استفاده کنیم؟ چالش های تابستانی در مثبت سلامت حذف صبحانه چه مشکلاتی برایمان ایجاد می کند؟ شجره نامه ویروس کرونا رسید افزایش شیوع ناباروری مردان ناآگاهی والدین از اهمیت دندان های شیری شناسایی بیماران حاد کرونا با دستگاه سی تی اسکن جراحی‌های پلاستیک با رعایت شیوه نامه‌های خاص ماجرای کرونا تمام نشده و همچنان ادامه دارد 22 خاصیت مهم هندوانه تاثیر استفاده از گلاب در درمان کرونا صحت ندارد هشت خوراکی که از ریزش مو جلوگیری می کند موادغذایی که عمرتان را کوتاه می‌کند آلبالو درمان ،بی خوابی ،سکته،آلزایمر،دردماهیچه معجزه سیر قرص برنج، در سال‌های اخیر منجر به مرگ بیش از 800 نفر از هموطنانمان شده است برای مقابله با کرونا چه بخوریم؟ تمدید مهلت ثبت نام مجدد داوطلبان آزمون صلاحیت حرفه‌ای پرستاران طب سنتی بخشی از هویت، فرهنگ و سنت ما ایرانیان اهمیت تنوع میکروبیوتای دستگاه گوارش در پیشگیری و کنترل عفونت های ویروسی

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .