اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

پنج شنبه 29 خرداد 1399

بی توجهی در حوزه زیرساخت نظام بهداشتی کشور

وزیر بهداشت: در توسعه زیرساخت های نظام بهداشتی کشور، حرکت های شایان توجهی انجام نشده است.

وزیر بهداشت در شورای آینده نگاری و نظریه پردازی سلامت فرهنگستان علوم پزشکی کشور تاکید کرد:

ضرورت تمرکز بیشتر بر حوزه بهداشت و پیشگیری

وزیر بهداشت گفت: حوزه بهداشت نیازمند توجه بیشتری است، زیرا نسبت به آنچه که در توسعه زیرساخت های درمان در سالهای گذشته انجام شده، در توسعه زیرساخت های نظام بهداشتی کشور، حرکت های شایان توجهی انجام نشده است.

 

 

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در هشتاد و هشتمین جلسه شورای آینده نگاری و نظریه پردازی سلامت فرهنگستان علوم پزشکی کشور، ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه نظام شبکه طی سالیان گذشته، با تاکید بر ضرورت تمرکز بیشتر بر حوزه بهداشت، اظهار کرد: نسبت به آنچه که در توسعه زیرساخت های درمان در سالهای گذشته انجام شده، در توسعه زیرساخت های نظام بهداشتی کشور به خصوص نظام شبکه به عنوان یک زیرساخت بسیار مغتنم، حرکت های شایان توجهی انجام نشده است.

وی با بیان اینکه اقدامات صورت گرفته در حوزه بهداشت و نظام شبکه، درخور تحسین است، افزود: همکاران عزیزمان در حوزه بهداشتی به دلیل عدم حمایت کافی نتوانستند آنچه در ذهن داشتند را برای توسعه و حمایت بیشتر از نظام بهداشتی کشور به کار گیرند.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: بنده وقتی به وزارت بهداشت آمدم، اولین تکالیف برجای مانده ای که با آنها مواجه شدم، بحث پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع و پزشکی خانواده بود. زمانی که در سازمان برنامه و بودجه بودم، بارها با دکتر پوراصغری عزیز در این مورد جلسه گذاشتیم که چگونه می توان بحث پزشکی خانواده، نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت را به عنوان ابزار اصلی حمایت از استقرار منطقی این ساختار پیاده کرد، کاری که متاسفانه بارها به دلایل مختلف مورد بی مهری و کم توجهی قرار گرفته بود.

وی ادامه داد: لذا زمانی که به وزارت بهداشت آمدم اولین گامی که برداشتم، ریل گذاری و استقرار پرونده الکترونیک سلامت بود. همکارانم بسیار تلاش کردند و ما توانستیم این ریل گذاری را در مدت زمان کوتاهی به ثمر برسانیم. این موضوع کمک کرد در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون و مدیریت کرونا موفق عمل کنیم.

عملکرد مطلوب ایران در مقابله با کرونا

وزیر بهداشت تصریح کرد: در مدیریت کرونا نسبت به کشورهایی که از نظر اقتصادی و زیرساخت های درمانی به مراتب از ما پیشرفته تربودند، بهتر عمل کردیم. یکی از دلایل این موفقیت، آن بود که ما در فاز اول و همان روزهایی که خبر شیوع ویروس در چین منتشر شد، شروع به برنامه ریزی کردیم و یک تدافع سازمان یافته و قوی در برابر این ویروس هزارچهره را ایجاد کردیم. در این راستا، تمام دانشگاه ها را بسیج کرده و مقدمات لازم را نیز برای مقابله با طوفانی از این ویروس مهیا کردیم. در این مدت حتی یک بیمار در پشت در هیچ بیمارستانی ثانیه ای سرگردان نشد. پیر، جوان، بی خانمان و افغان های بدون کارت اقامت را نیز رایگان پذیرش و درمان کردیم که این موضوع هم یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است.

کارکنان نظام سلامت در موضوع کرونا خوش درخشیدند

دکتر نمکی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در مقابله با کرونا، گفت: ما در مدیریت کرونا، دو فاز را طراحی کردیم؛ فاز اول فاز دفاعی قدرتمندی بود که در آن کارکنان نظام سلامت، به خصوص پزشکان و پرستاران و بهیاران و تمام مدافعان سلامت در آن بسیار خوش درخشیدند. فاز دوم، فاز حمله و استفاده از ظرفیت بی بدیل شبکه بهداشتی و درمانی کشور به منظور پیشگیری از بیماری، غربالگری و بیماریابی بود.

وی گفت: با وجود اینکه میزان تخت های بیمارستانی در کشورهای پیشرفته چند برابر ایران است، ما توانستیم با تلاش ها و جانفشانی های کادر سلامت در بیمارستان های کشور، ابزار کارآمد شبکه در بیماریابی و پیگیری بیماران و رها کردن بیمارستان ها از بار سنگین بیماران مراجعه کننده، در مدیریت کرونا با موفقیت به پیش رویم. زمانی که توانستیم با استفاده از ابزار شبکه، بیماریابی را به صورت سازمان یافته انجام داده و بیماران را ایزوله و در مراحل اولیه شناسایی کرده و در منزل از آنها مراقبت کنیم، پرسنل درمان در بیمارستان ها فرصت یافتند تا به بیماران بدحال بستری شده، رسیدگی بیشتری کنند. به همین دلیل مرگ و میر ناشی از کرونا کمتر شد. در روزهای نخستین، میزان مرگ و میرها بسیار بیشتر و صورت کسر به مخرج کسر نزدیک بود. اما این فاصله به مرور بیشتر شد، تا زمانیکه به یکی از استانداردهای بسیار خوب جهانی دست یافتیم.

دکتر نمکی در ادامه عنوان کرد: این مثال را مطرح کردم تا به مغتنم شمردن نظام شبکه که در فرمایشات حکیمانه مقام معظم رهبری بود، بیشتر پی ببریم.

نقش ارزنده و بی بدیل مقام معظم رهبری در حمایت از سیاست های وزارت بهداشت در مقابله با کرونا

وزیر بهداشت افزود: مقام معظم رهبری در ابعاد مختلف کرونا، نقش ارزنده و بی بدیلی داشتند، می دانیم که در هر یک و نیم قرن، دنیا دچار چنین بلا و آفتی می شود که در تاریخ کشورها ثبت می شود و در تاریخ کشور ما نیز در موضوع کرونا، نقش ارزنده مقام معظم رهبری بسیار پررنگ بوده و دور از انصاف است که آنها را به تصویر نکشیم. رسالت خود می دانم که اینها را نوشته و بازگو کنم که آیندگان بدانند که چه کسانی در این طوفان بلا، نقش های مهم و ارزنده را ایفا کردند. بنده مطلقا اهل بیان کوچک ترین واژه ای از زبانم نیستم که از دلم نگذشته باشد. ایشان از جنبه های مختلف ما را کمک کردند، یکی از این کمک ها، اعتقاد شخصی شان به رعایت دستورالعمل های وزارت بهداشت است. یکی از زیباترین فرمایشات ایشان همین است که فرمودند، اگر می خواهیم برای آینده نظام سلامت سرمایه گذاری کنیم، باید زیرساخت های شبکه را توسعه دهیم.

وی افزود: جای خرسندی است که فرهنگستان علوم پزشکی کشور با مدیریت راهبردی دکتر مرندی به عنوان اتاق فکر نظام سلامت، به یک اقدام مهم به نام "آینده نظام شبکه بهداشتی و درمانی و نظام ارائه خدمت در کشور"، می پردازد.

تاکید بر ادغام یافتگی و پیوستگی بخش های مختلف نظام سلامت و دوری از جزیره ای عمل کردن

دکتر نمکی در پایان ضمن تاکید بر ادغام یافتگی و پیوستگی بخش های مختلف نظام سلامت و دوری از جزیره ای عمل کردن، بر جامعه محور کردن نظام سلامت تاکید کرده و طراحی و اجرای گسترده برنامه "هرخانه، یک پایگاه سلامت" را گواهی بر اهتمام وزارت بهداشت برای جامعه محور کردن سلامت، عنوان کرد

آخرین اخبار

تشخیص میزان سلامت کودک افزودن 25 تخت جدید مراقبت ‌های ویژه به ظرفیت بیمارستان‌ های بوشهر آیا در همه سنین میتوانیم رشد مادی و معنوی داشته باشیم چرابا وجود لباس های ویژه کادر درمان نیز مبتلا به کرونا می شوند؟ استعلام بیمه با * 16666 # برترین چربی‌سوز‌هایِ جهان کدامند؟ اعمال محدودیتهای یک هفته ای در کلانشهر تهران شناسایی ویروس کرونا در هوای محیط های بسته فاقد تهویه مناسب در شهر تهران دور دوم اقدامات ضد کرونایی در زندان‌ها تعویق زمان برگزاری کنکور دکتری و کارشناسی ارشد پزشکی تعداد جان باختگان کرونا از مرز ۱۳ هزار نفر گذشت چی بخوریم تا کرونا نگیریم؟ آیا ویروس کرونا از طریق مواد غذایی منتقل می شود مراقبت های پساکرونا مردم خودسرانه برای تست کرونا مراجعه نکنند تا خدا هست و دعای شما، هراسی از هجمه بیماری نداریم همه باید در مقابل دشمن یکصدا باشیم دیدار تصویری نمایندگان مجلس با رهبر معظم انقلاب توضیحات معاون آموزشی وزارت بهداشت در خصوص برگزاری آزمونها اجرای فاز ششم صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران مراکز ۱۶ ساعته کرونا در تهران به ۹۰ مرکز افزایش یافت ۱۵ استان در وضع قرمز و هشدار انتقال هوایی قلب اهدایی کودک ۱۲ ساله از رفسنجان به تهران دستورالعمل های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا صرفا توصیه های پزشکی نیست ضرورت سلامت و ایمنی غذاها برای پیشگیری از کرونا اگر در خوابیدن مشکل دارید، این ۷ ماده غذایی را نخورید! نکات تغذیه ای برای بیماران کرونایی درخواست کاهش ساعات کاری مجلس لیگ را تعطیل و پرسپولیس را قهرمان کنند داروی رمدسیویر موجود در بازار سیاه غیر مجاز است مبتلایان به کرونا درجهان حدود ۱۲ میلیون ۲۰۵ هزار نفر برخی بیماران کرونا نیازمند دیالیز شده اند کرونای خفیف خطرناک است آنچه درباره تست کرونا باید بدانید راه‌های طبیعی برای بهبود حافظه معده درد ممکن است از علایم کرونا باشد درمان نابینایی با تزریق نانوذرات امکانپذیر می شود اتفاقات کرونا «طغیانی» است روند کرونا در ایران، از ۱۹ خرداد تا ۱۹ تیر نوعی واکسن سل مرگ‌ومیر ناشی از کرونا را کاهش می‌دهد ویتامین‌هایی که با کرونا مقابله می‌کنند را بشناسید ریسک انتقال کرونا در اماکن مختلف چقدر است؟ کدام ماسک بهتر است؟ مرگ و میر کرونا با ترشی کاهش پیدا می‌کند! مهمترین عامل در کنترل موج اول کرونا، همراهی مردم آزادی محکوم به قصاص بعد از ۹ سال حبس رویداد ملی تجلیل از مدافعان سلامت برگزار می شود پزشکان نگران تمدید پروانه طبابت خود نباشند کرونا جان ۲۲۱ بیمار دیگر را گرفت حساسیت‌ها درخصوص کرونا نباید کاهش پیدا کند

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .