اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 4 تیر 1399
دکتر رضا جلیلی خشنود

ابتلا به کرونا حفاظت دائمی ایجاد نمی‌کند

رییس بیمارستان شهدای تجریش و عضو ستاد مقابله با کرونا در تهران با تشریح عوامل اصلی شروع زودهنگام پیک دوم ابتلا به کرونا در کشور، رعایت نکردن نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را زنگ خطر جدی در کمین سلامت جامعه برشمرد.

به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت به نقل ازخبرگزاری صدا وسیما؛ آقای دکتر رضا جلیلی خشنود رییس بیمارستان شهدای تجریش با اشاره به افزایش چشمگیر تعداد بیماران بستری شده مبتلا به کرونا در پایتخت، اظهار کرد: متاسفانه همزمان با بازگشایی مشاغل پرخطر، شاهد کمرنگ شدن رعایت اصول بهداشتی و فاصله‌گذاری‌ها از سوی مردم بودیم به گونه‌ای که رفتار‌ها در اماکن و وسایل حمل و نقل عمومی به روال قبل خود برگشت و با این شرایط افزایش درصد ابتلا به کرونا و رشد تعداد بیماران نیاز به بستری، تا حدی قابل پیش بینی بود.
وی با بیان اینکه تعداد مراجعان و بستری شدگان بیماران کرونایی در بیمارستان شهدای تجریش نسبت به اوایل خرداد تقریبا بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است، گفت: این روند دلایل متعددی دارد که عادی سازی کاذب شرایط یکی از مهمترین آن است، همچنین وجود طرز فکری غلط مبنی بر تاثیر گرما در نابودی ویروس و یا شایعاتی مبنی بر ضعیف‌تر شدن ویروس در تابستان همگی در رفتار مردم و فراموشی رعایت نکات بهداشتی تاثیرگذار بود.

زنگ خطر در کمین سلامت جامعه
این عضو هیأت علمی دانشگاه با بیان اینکه عادات و رفتار مردم در رعایت موارد بهداشتی و فاصله‌گذاری‌ها نسبت به اوایل شیوع کرونا کاهش بسیار چشمگیری داشته است، گفت: براساس آمار نگرانی‌های مردم نسبت به کرونا از حدود ۷۰ درصد به ۲۳ درصد افت داشته و رعایت موارد ایمنی و فاصله گذاری هم از بالای ۷۰ درصد به حدود ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است که این اعداد ریسک و احتمال ابتلای افراد را به شدت افزایش می‌دهد.
وی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از عادات اجتماعی مردم مانند دست دادن و روبوسی کردن، میهمانی رفتن، مسافرت و شرکت در اجتماعات به شرایط قبل از کرونا برگشته که تداوم این شرایط بدون رعایت محدودیت‌ها و اصول بهداشتی می‌تواند برای جامعه خطرناک باشد.

تداوم وضعیت فعلی نظام سلامت را با چالش جدی روبرو می‌کند
آقای دکتر خشنود همچنین با اشاره به وضعیت دشوار کادر درمان طی چند ماه گذشته، عنوان کرد: طی چند ماه گذشته کادر درمان در شرایط بسیار سخت و با تحمل شرایط طاقت فرسا نسبت به ارایه خدمات درمانی به بیماران و جامعه اقدام کرده‌اند و تداوم این شرایط علاوه بر افزایش بار مشکلات کادر درمان، پاسخگویی نظام سلامت به نیاز‌های درمانی جامعه را با چالش جدی روبرو می‌کند.
عضو ستاد مقابله با کرونا در تهران با بیان اینکه در اکثر نقاط جهان با وجود شیوع کرونا نسبت به بازگشایی مشاغل اقدام شده است، گفت: بسیاری از کشورها، حتی کشور‌های دارای اقتصاد قوی به خاطر شرایط مالی و اقتصادی مجبور به بازگشایی مشاغل به صورت گزینشی و تدریجی شده‌اند، چراکه در غیر اینصورت وضعیت معیشتی مردم با سختی‌های بیشتری همراه خواهد شد و کشور ما نیز از این مساله مستثنی نیست.
آقای دکتر خشنود افزود: بی شک در چنین شرایطی دولتمردان باید سیاستی را در پیش بگیرند تا علاوه برمهیا شدن بستر مناسب برای رعایت نکات بهداشتی و اصول ایمنی، جامعه از نظر اقتصادی دچار لطمه شدیدی نشود.
وی با بیان اینکه این بازگشایی‌ها به درخواست خود مردم و برای پیشگیری از صدمات اقتصادی بود، گفت: در صورتیکه همزمان با بازگشایی اقدامات لازم به منظور رعایت موارد بهداشتی و فاصله گذاری‌ها صورت می‌گرفت، قطعا امروز با این حجم از مراجعین بیماران کرونایی و بیماران بد حال در بیمارستان‌ها مواجه نبودیم.

عوامل اصلی شروع زودهنگام پیک دوم کرونا
وی عامل اصلی پیک و رشد مجدد آمار ابتلا را عدم رعایت نکات بهداشتی و شیوه نامه‌ها از سوی مردم و اصناف عنوان کرد و گفت: اگر همان فرآیندی که از آگاهی بخشی و فرهنگ سازی تا در نظر گرفتن تمهیدات قانونی، نظارتی و جریمه‌های سنگین در مسیر نهادینه شدن بستن کمربند ایمنی درجامعه طی شد، در مورد بحران کرونا نیز اجرایی می‌شد شاید امروز با شرایط مطلوب‌تری مواجه بودیم.

رعایت نکردن اصول بهداشتی نمونه بارز نقض و تجاوز به حقوق دیگران است
وی با تأکید بر اجرایی کردن همین رویه در رابطه با شیوه نامه‌های بهداشتی کرونا، گفت: رعایت نکردن اصول بهداشتی علاوه بر افزایش ریسک ابتلا برای خود فرد، نمونه بارز نقض و تجاوز به حقوق دیگران است و باید در اتخاذ تصمیمات و سیاستگذاری‌های کلان مورد توجه قرار گرفته و برای آن جرایمی در نظر گرفته شود.

ابتلا به کرونا حفاظت دائمی ایجاد نمی‌کند
آقای دکتر خشنود با تأکید بر اینکه ابتلا به بیماری کووید، حفاظت دائمی ایجاد نمی‌کند، تصریح کرد: در رابطه با بیماری کووید۱۹، قطع زنجیره انتقال تنها راهکار مهار همه گیری است، زیرا در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی و ایمنی همگی در معرض خطر هستیم.

اگر زنجیره انتقال کرونا تا قبل از پاییز قطع نشود.
رییس بیمارستان شهدای تجریش تأکید کرد: اگر رعایت اصول بهداشتی و شیوه نامه‌ها به روال قبل باز نگردد و زنجیره انتقال شکسته نشود، به طور قطع با یک موج جدید روبرو خواهیم شد. در صورتی که این روال همچنان در طول تابستان ادامه پیدا کرده و به پاییز و فصل شیوع آنفلوآنزا کشیده شود شرایط بسیار نابهنجاری ایجاد خواهد شد.

چالش جدی نظام سلامت
این عضو هیأت علمی دانشگاه با تأکید بر اینکه ادامه شیوع کرونا در فصل پاییز و همزمانی آن با آنفلوانزای فصلی چالش جدی نظام سلامت خواهد بود، گفت: مسأله شناسایی و تشخیص این دو در کنار حجم بالای مراجعات و بستری بیماران مسأله‌ایست که علاوه بر چالش‌های سلامت بار سنگینی به مراکز درمانی تحمیل می‌کند.

افزایش آمار مراجعه بیماران بدحال کرونا
وی با اشاره به افزایش قابل توجه آمار مرگ و میر بیماران کرونایی در کشور گفت: مسأله ضعیف شدن ویروس کرونا صحت ندارد و همچنان بیمارانی با شرایط حاد مراجعه کرده و بستری می‌شوند. همچنین متأسفانه بسیاری از مردم خود درمانی می‌کنند و همین مسأله باعث شده که به طور اتفاقی طی چند روز اخیر بیمارانی با حال عمومی خیلی بدی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.
آقای دکتر خشنود با بیان اینکه ظرفیت بخش کرونایی بیمارستان به طور کامل تکمیل شده است، گفت: بیمارستان شهدای تجریش برای بستری بیماران جدید کرونایی با چالش جدی مواجه شده است.

آخرین اخبار

تشخیص میزان سلامت کودک افزودن 25 تخت جدید مراقبت ‌های ویژه به ظرفیت بیمارستان‌ های بوشهر آیا در همه سنین میتوانیم رشد مادی و معنوی داشته باشیم چرابا وجود لباس های ویژه کادر درمان نیز مبتلا به کرونا می شوند؟ استعلام بیمه با * 16666 # برترین چربی‌سوز‌هایِ جهان کدامند؟ اعمال محدودیتهای یک هفته ای در کلانشهر تهران شناسایی ویروس کرونا در هوای محیط های بسته فاقد تهویه مناسب در شهر تهران دور دوم اقدامات ضد کرونایی در زندان‌ها تعویق زمان برگزاری کنکور دکتری و کارشناسی ارشد پزشکی تعداد جان باختگان کرونا از مرز ۱۳ هزار نفر گذشت چی بخوریم تا کرونا نگیریم؟ آیا ویروس کرونا از طریق مواد غذایی منتقل می شود مراقبت های پساکرونا مردم خودسرانه برای تست کرونا مراجعه نکنند تا خدا هست و دعای شما، هراسی از هجمه بیماری نداریم همه باید در مقابل دشمن یکصدا باشیم دیدار تصویری نمایندگان مجلس با رهبر معظم انقلاب توضیحات معاون آموزشی وزارت بهداشت در خصوص برگزاری آزمونها اجرای فاز ششم صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران مراکز ۱۶ ساعته کرونا در تهران به ۹۰ مرکز افزایش یافت ۱۵ استان در وضع قرمز و هشدار انتقال هوایی قلب اهدایی کودک ۱۲ ساله از رفسنجان به تهران دستورالعمل های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا صرفا توصیه های پزشکی نیست ضرورت سلامت و ایمنی غذاها برای پیشگیری از کرونا اگر در خوابیدن مشکل دارید، این ۷ ماده غذایی را نخورید! نکات تغذیه ای برای بیماران کرونایی درخواست کاهش ساعات کاری مجلس لیگ را تعطیل و پرسپولیس را قهرمان کنند داروی رمدسیویر موجود در بازار سیاه غیر مجاز است مبتلایان به کرونا درجهان حدود ۱۲ میلیون ۲۰۵ هزار نفر برخی بیماران کرونا نیازمند دیالیز شده اند کرونای خفیف خطرناک است آنچه درباره تست کرونا باید بدانید راه‌های طبیعی برای بهبود حافظه معده درد ممکن است از علایم کرونا باشد درمان نابینایی با تزریق نانوذرات امکانپذیر می شود اتفاقات کرونا «طغیانی» است روند کرونا در ایران، از ۱۹ خرداد تا ۱۹ تیر نوعی واکسن سل مرگ‌ومیر ناشی از کرونا را کاهش می‌دهد ویتامین‌هایی که با کرونا مقابله می‌کنند را بشناسید ریسک انتقال کرونا در اماکن مختلف چقدر است؟ کدام ماسک بهتر است؟ مرگ و میر کرونا با ترشی کاهش پیدا می‌کند! مهمترین عامل در کنترل موج اول کرونا، همراهی مردم آزادی محکوم به قصاص بعد از ۹ سال حبس رویداد ملی تجلیل از مدافعان سلامت برگزار می شود پزشکان نگران تمدید پروانه طبابت خود نباشند کرونا جان ۲۲۱ بیمار دیگر را گرفت حساسیت‌ها درخصوص کرونا نباید کاهش پیدا کند

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .