اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 7 تیر 1399

طب سنتی بخشی از هویت، فرهنگ و سنت ما ایرانیان

مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت:طب سنتی بخشی از هویت، فرهنگ و سنت ما ایرانیان است

با حضور مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت؛

سلامتکده طب سنتی بخش خصوصی در شیراز آغاز به کار کرد

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، در سفر به شیراز و در آیین افتتاح سلامتکده طب سنتی بخش خصوصی در این شهر، بر حرکت طب سنتی در مسیر تغییر سبک زندگی مردم، پیشگیری از بروز بیماری‌ها و ارتقای سطح سلامت جامعه، تاکید کرد و این اقدامات را محور مهم فعالیت سلامتکده‌ها دانست.

 

به گزارش  رابط عمومی شبکه سلامت به نقل ازوبدا، دکتر «محمدرضا شمس اردکانی»، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، در سفر به شیراز و در نشستی با رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مشاور عالی رییس دانشگاه و اعضای هیات علمی گروه‌های طب سنتی، طب ایرانی، داروسازی سنتی و تاریخ پزشکی و اعضای هیات علمی این دانشگاه، با بیان اینکه شیراز نه‌ تنها بر بلندای شعر و ادبیات، بلکه بر قله علم پزشکی ایستاده است، گفت: مجموعه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در کشور سرآمد است.
وی با تاکید بر ضرورت ایجاد دانشگاه حکمت‌بنیان و اهمیت برنامه‌ریزی منسجم در این زمینه، به‌عنوان راهگشایی مطمئن برای حل مسائل، افزود: لازم است یک برنامه جامع حکمت‌بنیان که قابل دفاع باشد، تدوین کرده و پس از تعیین کلیات، اهداف را در این مسیر پیش ببریم.

از اجرای برنامه جامع حکمت‌بنیان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، حمایت می‌کنیم
مشاور وزیر بهداشت با قدردانی از حمایت‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز از توسعه علمی طب سنتی، نسبت به همکاری با این دانشگاه برای تقویت بیشتر این حوزه اعلام آمادگی کرد و با اعلام حمایت از اجرای برنامه جامع حکمت‌بنیان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: با توجه به تجربه‌های خوب موجود در طب سنتی و استعداد خوبی که در این زمینه در شیراز وجود دارد، می‌توان نخستین دانشکده طب سنتی حکمت‌بنیان را در دانشگاه علوم پزشکی این شهر راه‌اندازی کرد.

شمس اردکانی با تاکید بر بهره‌مندی از دیدگاه‌ها و تجربه‌های استادان و پیشکسوتان حوزه طب سنتی، افزود: استادان و پیشکسوتان، ثروت و نعمت دانشگاه هستند و باید از تجربه و دانش آنها بهره بگیریم.

وی از کسب رتبه پنجم برای ایران در پژوهشگری و ارائه مقالات در حوزه طب سنتی و گیاهان دارویی در دنیا خبر داد و تاکید کرد: طب سنتی بخشی از هویت، فرهنگ و سنت ما ایرانیان و دارای قابلیت کاربردی در جامعه است که باید در مسیر تغییر سبک زندگی مردم، پیشگیری از بروز بیماری‌ها و ارتقای سطح سلامت جامعه گام بردارد.

فعالیت سلامتکده‌ها نباید تنها به حوزه درمان محدود شود
مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در آیین افتتاح سلامتکده طب سنتی بخش خصوصی در شیراز نیز با بیان اینکه راه‌اندازی سلامتکده‌ها یکی از اولویت‌های این دفتر برای بهره‌مندی هرچه بیشتر مردم از خدمات حوزه طب سنتی و مکمل است، گفت: با توجه به وسعت استان فارس و شهر شیراز و اهمیت توسعه امکانات حوزه سلامت، بخش خصوصی برای تامین نیازهای مردم در حوزه طب سنتی به یاری بخش دولتی آمده و بخش دولتی نیز از این مشارکت حمایت می‌کند.
وی راه‌اندازی سلامتکده طب سنتی توسط بخش خصوصی را گام بسیار بزرگی در مسیر ارتقای سطح سلامت جامعه دانست و برشمرد که در صورت اقدام در زمینه تغییر سبک زندگی و تغذیه مردم، می تواند نقش موثری در سلامت جامعه ایفا کند.
فعالیت سلامتکده‌ها نباید تنها به حوزه درمان محدود شود، بلکه باید در زمینه ارتقای فرهنگ خودمراقبتی و برای کمک به بهبود سلامت جامعه و پیشگیری از بروز بیماری‌ها و همه‌گیری‌ها وارد عمل شوند.

با توسعه طب سنتی علمی، می‌توانیم در مسیر بهبود سلامت جامعه گام برداریم
دکتر «مهرزاد لطفی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در آیین افتتاح سلامتکده طب سنتی بخش خصوصی در شیراز، به امکانات و توانمندی‌های ویژه‌ای که برای این سلامتکده پیش‌بینی شده است، اشاره کرد و با تاکید بر ضرورت مشارکت بخش خصوصی برای توسعه خدمات درمانی در جامعه، گفت: باید از بخش خصوصی در مسیر پیشبرد اهداف سلامت جامعه و توسعه امکانات به‌منظور فراهم‌کردن رفاه بیشتر برای مردم، حمایت کرد.
وی با اشاره به جایگاه طب سنتی در دیدگاه عمومی جامعه ایران و اعتماد مردم به آن، افزود: با توسعه طب سنتی علمی و استفاده از تجربیات این عرصه، می‌توانیم در مسیر بهبود سلامت جامعه گام برداریم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با قدردانی از حمایت‌های دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، لوح سپاسی را به دکتر شمس اردکانی اهدا کرد و اعضای گروه طب سنتی و طب ایرانی دانشگاه نیز گزارشی از اقدامات خود را ارائه کردند.
گفتنی است، سلامتکده طب سنتی پارسیان در چهار طبقه و با اعتبار حدود سه میلیارد تومانی بخش خصوصی در شیراز راه‌اندازی شده و با دارا بودن امکاناتی مانند اتاق پزشک، اتاق CPR، اتاق حجامت بانوان و آقایان، اتاق غمز و دلک، مرکز ساخت داروهای گیاهی و داروخانه گیاهی و با حضور ۹ پزشک متخصص طب سنتی و داروسازی سنتی، آماده ارائه خدمات این حوزه به مردم است.

آخرین اخبار

تشخیص میزان سلامت کودک افزودن 25 تخت جدید مراقبت ‌های ویژه به ظرفیت بیمارستان‌ های بوشهر آیا در همه سنین میتوانیم رشد مادی و معنوی داشته باشیم چرابا وجود لباس های ویژه کادر درمان نیز مبتلا به کرونا می شوند؟ استعلام بیمه با * 16666 # برترین چربی‌سوز‌هایِ جهان کدامند؟ اعمال محدودیتهای یک هفته ای در کلانشهر تهران شناسایی ویروس کرونا در هوای محیط های بسته فاقد تهویه مناسب در شهر تهران دور دوم اقدامات ضد کرونایی در زندان‌ها تعویق زمان برگزاری کنکور دکتری و کارشناسی ارشد پزشکی تعداد جان باختگان کرونا از مرز ۱۳ هزار نفر گذشت چی بخوریم تا کرونا نگیریم؟ آیا ویروس کرونا از طریق مواد غذایی منتقل می شود مراقبت های پساکرونا مردم خودسرانه برای تست کرونا مراجعه نکنند تا خدا هست و دعای شما، هراسی از هجمه بیماری نداریم همه باید در مقابل دشمن یکصدا باشیم دیدار تصویری نمایندگان مجلس با رهبر معظم انقلاب توضیحات معاون آموزشی وزارت بهداشت در خصوص برگزاری آزمونها اجرای فاز ششم صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران مراکز ۱۶ ساعته کرونا در تهران به ۹۰ مرکز افزایش یافت ۱۵ استان در وضع قرمز و هشدار انتقال هوایی قلب اهدایی کودک ۱۲ ساله از رفسنجان به تهران دستورالعمل های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا صرفا توصیه های پزشکی نیست ضرورت سلامت و ایمنی غذاها برای پیشگیری از کرونا اگر در خوابیدن مشکل دارید، این ۷ ماده غذایی را نخورید! نکات تغذیه ای برای بیماران کرونایی درخواست کاهش ساعات کاری مجلس لیگ را تعطیل و پرسپولیس را قهرمان کنند داروی رمدسیویر موجود در بازار سیاه غیر مجاز است مبتلایان به کرونا درجهان حدود ۱۲ میلیون ۲۰۵ هزار نفر برخی بیماران کرونا نیازمند دیالیز شده اند کرونای خفیف خطرناک است آنچه درباره تست کرونا باید بدانید راه‌های طبیعی برای بهبود حافظه معده درد ممکن است از علایم کرونا باشد درمان نابینایی با تزریق نانوذرات امکانپذیر می شود اتفاقات کرونا «طغیانی» است روند کرونا در ایران، از ۱۹ خرداد تا ۱۹ تیر نوعی واکسن سل مرگ‌ومیر ناشی از کرونا را کاهش می‌دهد ویتامین‌هایی که با کرونا مقابله می‌کنند را بشناسید ریسک انتقال کرونا در اماکن مختلف چقدر است؟ کدام ماسک بهتر است؟ مرگ و میر کرونا با ترشی کاهش پیدا می‌کند! مهمترین عامل در کنترل موج اول کرونا، همراهی مردم آزادی محکوم به قصاص بعد از ۹ سال حبس رویداد ملی تجلیل از مدافعان سلامت برگزار می شود پزشکان نگران تمدید پروانه طبابت خود نباشند کرونا جان ۲۲۱ بیمار دیگر را گرفت حساسیت‌ها درخصوص کرونا نباید کاهش پیدا کند

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .