اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 8 تیر 1399
یافته های پژوهشگران؛

ناآگاهی والدین از اهمیت دندان های شیری

نتایج یک پژوهش انجام‌شده توسط محققان کشور نشان می‌دهد که میزان آگاهی والدین از اهمیت حفظ دندان‌های شیری فرزندان بالا نیست و باید در این خصوص کاری کرد.

به گزارشروابط عمومی شبکه سلامت به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، دندان‌های شیری از شش‌ماهگی شروع به رویش می‌کنند و دندان‌های آسیاب دائمی نیز از شش‌سالگی رویش می‌یابند. بااین‌حال دندان‌های آسیاب شیری تا سن ۱۱-۱۲ سالگی در دهان کودک باقی می‌مانند و در جویدن و حفظ فضای دندان‌های دائمی جایگزینشان نقش مهمی دارند. متأسفانه بسیاری از کودکان جامعه ما به پوسیدگی دندانی مبتلا می‌شوند. همچنین بر اساس مطالعات انجام‌شده شیوع پوسیدگی دندان‌های شیری و دائمی در کودکان ایرانی حدود ۶۳ و ۷۹ درصد گزارش شده است.

طبق نظر متخصصان، کودکان دچار پوسیدگی‌های دندانی، کیفیت زندگی پایین‌تری از کودکان هم سن خود با دندان‌های سالم دارند و همچنین دچار عفونت و درد که منجر به بروز اشکال در خوردن و خوابیدن می‌شود، هستند. کمبود آگاهی والدین از اهمیت دندان‌های شیری، ترس والدین و باورهای غلط جامعه در خصوص درمان دندان‌های شیری ازجمله موانع درمان زودهنگام و پیشگیرانه پوسیدگی دندان در کودکان هستند که منجر به غیر قابل درمان شدن برخی دندان‌های شیری و کشیده شدن و مشکلات متعاقب آن می‌شود و به همین دلیل لازم است در این خصوص تلاش‌هایی صورت گیرد.

محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، مطالعه‌ای را انجام داده‌اند که در آن میزان آگاهی و عملکرد والدین کودکان سه تا ۹ساله از اهمیت حفظ دندان‌های شیری کودکان مورد ارزیابی واقع شده است.

در این مطالعه توصیفی- تحلیلی، ۱۷۶ نفر از والدین مراجعه‌کننده به بخش کودکان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز مشارکت داشتند و به کمک پرسشنامه خاص تهیه‌شده توسط پژوهشگران، اطلاعات مورد نیاز را ارائه دادند. این اطلاعات سپس با استفاده از روش‌های آماری و به کمک کامپیوتر، مورد تجزیه‌وتحلیل واقع شدند.

نتایج این مطالعه وضعیت متوسطی را در آگاهی و عملکرد والدین برای حفظ دندان‌های شیری فرزندانشان نشان داد. این درحالی است که با توجه به نقش دندان‌های شیری در سلامت کودکان و مسئولیت والدین در پیشگیری و درمان کودکان، بالا بردن سطح آگاهی و به دنبال آن بهبود عملکرد آنان در خصوص اهمیت دندان‌های شیری ضرورت دارد.

خانم شیرین طراوتی، متخصص دندانپزشکی کودکان و استادیار بخش دندانپزشکی کودکان دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز و همکارش در این رابطه می‌گویند: «در تحقیق ما، میانگین آگاهی والدین ۵۷ از ۷۵ بود و میانگین عملکرد آن‌ها نیز ۹ از ۱۲ ارزیابی شد. همچنین بررسی‌ها نشان داد که در این خصوص بین سن و جنس والدین با آگاهی و عملکردشان، ارتباطی دیده نمی‌شود».

به گفته آن‌ها: «بر اساس این یافته‌ها، والدینی که دارای سابقه مراجعه به دندان‌پزشک، تعداد فرزندان کمتر، تحصیلات بالاتر و درآمد بیشتر بودند، هم آگاهی بیشتر و هم عملکرد بهتری در خصوص دندان‌های شیری فرزندانشان داشتند. ضمناً، با افزایش میزان آگاهی والدین، عملکرد آن‌ها نیز بهبود می‌یافت».

این یافته‌های علمی پژوهشی که در نشریه‌ای موسوم به «مجله دندانپزشکی» متعلق به دانشگاه علوم پزشکی تهران منتشر شده‌اند، از اهمیت بالای آگاه کردن والدین نسبت به حفظ دندان‌های شیری فرزندان خبر می‌دهند و لازم است متولیان امر در این رابطه، اقدامات آموزشی مناسبی انجام دهند.

آخرین اخبار

تشخیص میزان سلامت کودک افزودن 25 تخت جدید مراقبت ‌های ویژه به ظرفیت بیمارستان‌ های بوشهر آیا در همه سنین میتوانیم رشد مادی و معنوی داشته باشیم چرابا وجود لباس های ویژه کادر درمان نیز مبتلا به کرونا می شوند؟ استعلام بیمه با * 16666 # برترین چربی‌سوز‌هایِ جهان کدامند؟ اعمال محدودیتهای یک هفته ای در کلانشهر تهران شناسایی ویروس کرونا در هوای محیط های بسته فاقد تهویه مناسب در شهر تهران دور دوم اقدامات ضد کرونایی در زندان‌ها تعویق زمان برگزاری کنکور دکتری و کارشناسی ارشد پزشکی تعداد جان باختگان کرونا از مرز ۱۳ هزار نفر گذشت چی بخوریم تا کرونا نگیریم؟ آیا ویروس کرونا از طریق مواد غذایی منتقل می شود مراقبت های پساکرونا مردم خودسرانه برای تست کرونا مراجعه نکنند تا خدا هست و دعای شما، هراسی از هجمه بیماری نداریم همه باید در مقابل دشمن یکصدا باشیم دیدار تصویری نمایندگان مجلس با رهبر معظم انقلاب توضیحات معاون آموزشی وزارت بهداشت در خصوص برگزاری آزمونها اجرای فاز ششم صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران مراکز ۱۶ ساعته کرونا در تهران به ۹۰ مرکز افزایش یافت ۱۵ استان در وضع قرمز و هشدار انتقال هوایی قلب اهدایی کودک ۱۲ ساله از رفسنجان به تهران دستورالعمل های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا صرفا توصیه های پزشکی نیست ضرورت سلامت و ایمنی غذاها برای پیشگیری از کرونا اگر در خوابیدن مشکل دارید، این ۷ ماده غذایی را نخورید! نکات تغذیه ای برای بیماران کرونایی درخواست کاهش ساعات کاری مجلس لیگ را تعطیل و پرسپولیس را قهرمان کنند داروی رمدسیویر موجود در بازار سیاه غیر مجاز است مبتلایان به کرونا درجهان حدود ۱۲ میلیون ۲۰۵ هزار نفر برخی بیماران کرونا نیازمند دیالیز شده اند کرونای خفیف خطرناک است آنچه درباره تست کرونا باید بدانید راه‌های طبیعی برای بهبود حافظه معده درد ممکن است از علایم کرونا باشد درمان نابینایی با تزریق نانوذرات امکانپذیر می شود اتفاقات کرونا «طغیانی» است روند کرونا در ایران، از ۱۹ خرداد تا ۱۹ تیر نوعی واکسن سل مرگ‌ومیر ناشی از کرونا را کاهش می‌دهد ویتامین‌هایی که با کرونا مقابله می‌کنند را بشناسید ریسک انتقال کرونا در اماکن مختلف چقدر است؟ کدام ماسک بهتر است؟ مرگ و میر کرونا با ترشی کاهش پیدا می‌کند! مهمترین عامل در کنترل موج اول کرونا، همراهی مردم آزادی محکوم به قصاص بعد از ۹ سال حبس رویداد ملی تجلیل از مدافعان سلامت برگزار می شود پزشکان نگران تمدید پروانه طبابت خود نباشند کرونا جان ۲۲۱ بیمار دیگر را گرفت حساسیت‌ها درخصوص کرونا نباید کاهش پیدا کند

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .