اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 16 تیر 1399

اهمیت سلامت جسم و روان زنان

دبیر همایش بین‌المللی جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام گفت: سلامت جسم و روان مادران، همسران و دختران در ارتقای سلامت خانواده در سطح جامعه و سلامت اجتماعی پایدار حائز اهمیت است.

به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت به نقل خبرگزاری صدا و سیما؛ خانم شیدا مهنام، دبیر علمی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، در افتتاحیه همایش، با بیان اینکه «سلامت جسم و روان مادران، همسران و دختران در ارتقای سلامت خانواده در سطح جامعه و سلامت اجتماعی پایدار حائز اهمیت است». به ارتقای سلامت بانوان و حفظ و حراست از جایگاه و قداست زنان در خانواده به عنوان ارزشمند‌ترین نهاد اجتماعی، با توجه به شرایط کنونیِ گریبانگیری ویروس کووید-‌۱۹ و نقش بسزایی که زنان در ارتقای سلامت، شکیبایی و تاب‌آوری و متعاقباً ترویج این سلامت در خانواده و جامعه دارند، تأکید کرد.
وی ضمن تقدیر و تشکر از خدمات شایسته رئیس محترم بنیاد ایرانشناسی، حضرت آیت‌ا... سید‌محمد خامنه‌ای، که بانی و مبدع این همایش بودند، افزود: با توجه به تحقیقات و پژوهش‌های فلسفی، علمی و کارشناسانه رئیس بنیاد ایرانشناسی در طول سالیان گذشته و ارزش نهادن به مقام و منزلت بالفطره و بالقوه زنان؛ ایشان تأثیرگذاری موضوع همایش را حائز اهمیت دانستند و موجبات برگزاری این پویش ارزشمند را فراهم آوردند.
خانم مهنام با اشاره به هویت و شناسنامه پایدار و مستحکم تمدن ایران و اسلام، از نقش آفرینی زنان در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در این دو تمدن سخن گفت و آذرمی‌دخت‌ها، آرتیمیس‌ها و زنان دوران ساسانی در تاریخ تمدن ایران و حضرت خدیجه (س)، حضرت فاطمه (س) و حضرت زینب (س) در تاریخ تمدن اسلام را زنان تاریخ ساز در این تمدن‌ها معرفی کرد.
وی گفت: یکی از چالش‌های مهم در سراسر جهان؛ نبود قوانین حمایتی و اجرای درست و عادلانه برای حضور و فعالیت زنان در عرصه‌های مختلف است. البته ایران یکی از کشور‌های پیشرو در تدوین قوانین برای حمایت و رفع تبعیض و بی‌عدالتی علیه زنان محسوب می‌شود، ولی به درستی چالش و تهدید اصلی نابرابری‌ها در کجاست؟ چقدر زنان می‌توانند در اجرای درست و شایسته قوانین همراه باشند؟ چقدر زنان در ایران اسلامی و سراسر جهان به خودباوری و خودشناسی از خلقت با ارزش و توانمندی‌ها و شایستگی‌های بالفطره و بالقوه خود رسیده‌اند؟ امروزه ما با ناکامی جنبش‌های بی‌فرجام رادیکالیسم فمینیستی در کشور‌های غربی مواجه هستیم. ما در حوزه بنیان خانواده از ناکامی‌های بسیاری در جهان رنج می‌بریم، ولی آیا چقدر توانستیم با آموزه‌های ایرانی - اسلامی الگوسازی مناسبی برای اینگونه جوامع و جنبش‌ها داشته باشیم؟
دبیر همایش افزود: این پویش نگاهی بسیار فراگیر و چند وجهی به جایگاه زن و نقش آفرینی و تأثیرگذاری زنان در عرصه‌های مختلف دارد و به دنبال راهکار‌های تأثیرگذار برای ارتقاء فرصت سازی‌های برابر و حفظ احترام به صیانت و قداست نقش زنان در تحکیم بنیان خانواده و همچنین ارتقاء سلامت اجتماعی دارد. این پویش با در نظر گرفتن حمایت و مشارکت سازما‌ن‌های بین‌المللی در نظر دارد؛ جواب‌ها و پاسخ‌های کارشناسی و تأثیرگذاری را ارائه کند.
وی تصریح کرد: ما در این پویش در نظر داریم؛ در نشست‌های تخصصی و کارشناسی به بحث و بررسی جایگاه و نقش زنان، تهدید‌های پیش رو و نحوه فرصت سازی‌های بیشتر بپردازیم. این پویش بر مبنای قوانین و قواعد اصولی در قالب نشست‌های تخصصی با عنوانئهای: «شناخت خلقت و آفرینش زنان از بدو تکوین و تکامل تا به امروز»، «خودباوری با خودمراقبتی و ترویج و ارتقای سلامت زنان و دختران و مادران و همسران برای تشکیل خانواده و جامعه سالم»، «نقش زنان در تأمین صلح و امنیت ملی و بین‌المللی در مسیر دستیابی به صلح و پیشرفت پایدار»، «زنان در حوزه کسب و کار و کارآفرینی و اقتصاد خلاق علی الخصوص در حوزه کسب و کار‌ها برای زنان در اقشار آسیب پذیر و مناطق محروم»، «زنان در عرصه علم و فناوری»، «نقش زنان و مادران در انتقال سینه به سینه میراث ناملموس فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی»، «نقش و جایگاه زنان در فضای مجازی امروز در سراسر دنیا در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی»، شکل گرفته است.
خانم مهنام در انتهای پیام خود از همکاری و حمایت کمیسیون ملی یونسکو ایران، دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، اتحادیه زنان مسلمان جهان و اتحادیه زنان مسلمان اروپا و تمامی مجامع بین‌المللی ذی‌ربط این اتحادیه‌ها، اعضای محترم کمیته علمی و شورای سیاستگذاری همایش، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور، کانون زنان کارآفرین (اتاق بازرگانی)، کلیه نظریه‌پردازان، اساتید دانشگاهی و به طور ویژه از نهاد‌های مالی و اعتباری، مدیران و مسؤولان بانک ملت در خصوص به انجام رسانیدن رسالت مسؤولیت‌های خود در برگزاری هرچه شایسته‌تر این پویش مجازی تشکر و قدردانی کرد.
امیدواریم دستاورد‌های این پویش با ارزش بتواند جایگاه محکمتری از زنان ایرانی مسلمان در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در جهان از خود به جای گذارد و راه نوینی را برای الگوسازی این آموزه‌ها از کشور عزیزمان، ایران اسلامی در سطح منطقه و در سطوح بین‌المللی بعمل آورد و قطعاً سیاستگذاری‌های توصیه‌ای و مشورتی که از خروجی‌ها و بیانیه‌های این نشست تخصصی به دست می‌آید، می‌تواند برای تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیرندگان و نهاد‌های حاکمیتی کشور کمک کننده باشد.
به امید موفقیت برای زنان ایرانی و اسلامی در سراسر جهان هستی.
گفتنی است؛ محتوای علمی و پژوهشی این نشست‌های تخصصی در قالب پوشه‌های ویدئویی و مقالات علمی برای دسترسی علاقه‌مندان و پژوهشگران در سایت همایش به نشانی woman.iranology.ir به اشتراک گذاشته خواهد شد.

آخرین اخبار

روند بستری بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها نگران کننده است به صفر رسیدن مرگ ناشی از کرونا روند نزولی کرونا دربسیاری از استان‌ها فوت ۱۶۱ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته فعالیت 912 دانشجوی پرستاری در بحران کووید 19 وقتی آمار کرونا در شب‌های قدر بالا نرفت، چرا اینقدر به هیأت‌ها سخت می‌گیرید؟ ابلاغ مجازات‌ها برای متخلفان پروتکل‌های بهداشتی هشدار برای کووید ۱۹ ؛ مبارزه نفس‌گیر با کرونا در هرمزگان به روایت تصویر برگزاری آیین‌های محرم با رعایت شیوه نامه‌ها نکات ضدکرونایی جهت تهویه هوا در خودروهای شخصی علائم ناشایع کرونا/ دیر به بیمارستان مراجعه نکنید! غذاهای سرشار از فیبر به مبارزه با آسم و کرونا کمک می کنند مباهله؛ از با شکوه‌ترین وقايع تاریخ اسلام تاثیر لغو طرح ترافیک بر آمار کرونا ؟ افزایش ۱۰ درصدی میزان ترخیص بیماران کرونایی همکاری رسانه با هیئاتی که دستورات بهداشتی را رعایت کنند آزمون سراسری با رعایت پروتکل بهداشتی برگزار می‌شود آغاز آموزش تلویزیونی از ۱۵ شهریور داوطلبان مبتلا به کرونا در خوداظهاری سازمان سنجش شرکت کنند واکسن‌ کرونای ایرانی تست‌های انسانی را پاس کرد پروتكل هاي بهداشتي محرم برای کرونا خطر بروز علائم شدیدتر کووید-۱۹ در بیماران مبتلا به بیماری های غیرواگیر یک رژیم غذایی برای زنان باردار برای پیشگیری از کرونا اگر می‌خواهید لاغر شوید این وعده غذایی را حذف نکنید کرونا و ماه محرم و ارتباط موثر و الزامات آن بیانیه مشترک وزرای بهداشت و علوم در خصوص کنکور سراسری/ کنکور در تاریخ مصوب قبلی برگزار می شود دستورالعمل ستاد کرونا برای مراسم های عزاداری محرم و صفر طبق پروتکل های بهداشتی اعلام شد. برگزاری آیین های محرم با رعایت شیوه نامه های بهداشتی وضعيت كرونا در استان یزد و عوامل تعيين كننده اجتماعي سلامت اطلاعیه مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص برگزاری کنکور سراسری آمار جهانی کرونا علت ایجاد "فیبروم رحمی" چیست+ راهکار درمانی طب سنتی فوت ۱۸۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته​​​​​​​ شمار مبتلایان به کرونا از ۲۰ میلیون نفر گذشت تغذيه در نوجوانان، کاهش اضطراب داوطلبان و سامانه ١٤٨٠ سنجش میزان رضایت مبتلایان به کووید 19 از خدمات درمانی ارائه شده آخرین آمار کرونا در کشور| فوت ۱۶۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته نذر خون در محرم و صفر؛ درخواست سازمان انتقال خون از هموطنان الزامات طرح فاصله گذاری پویا چیست؟ آیا بیماری لثه در تشدید کرونا موثر است؟ خبرنگاران چگونه استرس‌های خود را مدیریت کنند؟ اگر می‌خواهید دندان‌هایتان سالم بمانند به این ۹ توصیه عمل کنید ۳ ماده غذایی جادویی برای درمان درد مفاصل میان وعده‌های مفید در ایام کرونایی کدامند حداقل تا شش ماه دیگر با کرونا درگیر هستیم شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از ۵ میلیون نفر گذشت واکسن کرونا روی افراد چاق جواب نمی‌دهد قرارداد ۱۹۱۹؛ تحقق بخشیدن حقارت عمومی مسافران عامل اصلی انتقال کرونا

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .