اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 23 تیر 1399
مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت در نشست خبری:

مردم خودسرانه برای تست کرونا مراجعه نکنند

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه مردم نباید خودسرانه برای تست کرونا به آزمایشگاه ها مراجعه کنند، بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی در تمامی آزمایشگاه های کشور، تاکید کرد.

0

به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت به نقل از وزارت بهداشت، دکتر سیامک سمیعی، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، درخصوص خدمات آزمایشگاهی و شرایط آزمایشگاه ها در دوران کرونا، گفت: با توجه به اینکه رعایت فاصله فیزیکی و نکات بهداشت به منظور پیشگیری از انتقال ویروس کرونا ضرورت زیادی دارد و آزمایشگاه های پزشکی نیز جزو مکان هایی هستند که مردم معمولا برای دریافت خدمت در آنها تجمع می کنند، لازم است در آنها شرایط لازم و مناسب توسط مدیریت آزمایشگاه مهیا شده و این ضرورت در تمامی آزمایشگاه های دولتی و خصوصی لازم الاجراست. به عبارت دیگر، ضمن اینکه دستورالعمل های بهداشتی در تمام آزمایشگاه ها فراهم می شود، مردم نیز نباید در شرایطی قرار گیرند که ویروس قابلیت انتقال داشته باشد. چراکه در برخی از آزمایشگاه های صف های طولانی به وجود می آید و مردم ممکن است در این تجمعات مبتلا شوند.

 

وی درخصوص شکایات متعددی در رابطه با بالا بودن هزینه آزمایش‌ های تشخیصی کرونا که در آزمایشگاه‌ های خصوصی ارائه می ‌شود، بیان کرد: در این رابطه دستورالعمل ‌های وزارت بهداشت مشخص است و ما امیدواریم با تجویز بیجا، فشار اقتصادی به مردم وارد نشود. آزمایش ‌هایی که برای تشخیص کرونا انجام می ‌شود اعم از تست پی ‌سی ‌آر و آزمایش خون، باید در آزمایشگاه‌ هایی انجام شود که مجوز دانشگاه مربوطه و وزارت بهداشت را اخذ کرده باشد. ما اخیرا متوجه شدیم برخی بدون مجوز، اقدام به نمونه‌ گیری می‌کنند و حتی برخی که مجوزهایی اخذ کرده‌ اند، تقلب‌ هایی را صورت می ‌دهند که باید دانشگاه‌ ها بر این موضوع نظارت کنند. مردم نیز در نظر بگیرند که خودسرانه به آزمایشگاه‌ ها مراجعه نکنند و تنها با نظر و تشخیص پزشک به آزمایشگاه بروند.

 

هزینه آزمایش‌ سرولوژی و مولکولی کرونا

 

دکتر سمیعی درخصوص هزینه آزمایش‌ سرولوژی و مولکولی کرونا، تصریح کرد: در چندین مصاحبه که در صدا و سیما انجام شد، دیدم که مسئولین برخی آزمایشگاه‌ ها در حال جا انداختن تعرفه ‌هایی در ذهن مردم هستند که لزومی ندارد. هزینه آزمایش ‌های سرولوژی حدودا بین ۲۹ تا ۳۰ هزار تومان است؛ در حالی که گاهی شنیده می ‌شود این هزینه به بیش از ۱۰۰ هزار تومان هم در برخی مقاطع رسیده است. همچنین، در مورد تست تشخیصی مولکولی نیز هزینه‌ ها در بخش خصوصی ۵۸۶ هزار و ۵۰۰ تومان است و در بخش دولتی نیز در صورتی که با تشخیص پزشک انجام شود به شکل رایگان خواهد بود. نکته بسیار مهم آن است که تشخیص تست سرولوژی کاری بسیار دقیق است که به تبحر کافی نیاز دارد.

 

وی با تاکید بر اینکه هیچ اقدامی به اندازه پیشگیری از ابتلا به ویروس نمی‌تواند موثر باشد، گفت: چنانچه مردم موارد پیشگیری را رعایت کنند، کار به آزمایشگاه‌ ها نخواهد رسید. البته باید در نظر بگیریم کاربرد آزمایشگاه و سختی کار در آن در شرایط قرنطینه و شرایط بازگشایی‌ ها متفاوت است. پس از بازگشایی ‌ها، تقاضای مردم برای انجام تست‌ های آزمایشگاهی افزایش پیدا می ‌کند. از همکاران آزمایشگاهی خود می ‌خواهیم در صورتی که پیشنهاداتی برای کاهش هزینه‌ های بخش آزمایشگاهی چه برای مردم و چه برای خود آزمایشگاه دارند، به ما ارائه دهند.

 

الزامات مراجعه به آزمایشگاه‌ ها

 

وی با تأکید بر اینکه افراد هنگام مراجعه به آزمایشگاه‌ ها حتما باید ماسک به همراه داشته باشند و نظافت دست‌ ها و فاصله‌ گذاری فیزیکی را رعایت کنند، تصریح کرد: همکاران من در آزمایشگاه ‌ها جزو افرادی هستند که برای تأمین وسایل حفاظت فردی آنها باید بیشتر فکر شود و از مسئولان می ‌خواهم در این رابطه کمک کنند. حدودا ۷۰ آزمایشگاه خصوصی داریم که با مراجعه به دانشگاه‌ ها مجوزها را برای انجام تست پی ‌سی ‌آر اخذ کردند، اما متأسفانه برخی انجام تست را به یک تبلیغ برای خود تبدیل کرده‌ اند و وقتی چنین اتفاقی می ‌افتد سامانه ‌ای نیست که در اسرع وقت به ما موضوع را اطلاع دهد و ما زمانی متوجه تخلف می ‌شویم که یا آزمایشگاه دیگری از آزمایشگاه خاطی شکایت کرده باشد یا مردم شکایات خود را به ما اعلام کنند.

 

برخورد با تعرفه‌ های نامتعارف تست کرونا

 

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت، در ادامه سخنانش در این نشست مجازی، در خصوص انجام تست‌ های سرولوژی کرونا، تأکید کرد: این تست‌ ها بی ‌ارزش نیستند، اما به اندازه کیت‌ های تشخیصی تست ‌هایی که در مورد هپاتیت B و HIV، قاطع هستند، کاربرد ندارند. استفاده نادرست از این تست‌ ها ممنوع است و در صورتی که تعرفه‌ ها در این زمینه رعایت نشود، باید با آزمایشگاه خاطی برخورد شود. دو تست IGM و IGG وجود دارد که سیستم ایمنی بدن در اولین مقابله با ویروس مولکولی می‌ سازد که تا یک هفته قابل اندازه ‌گیری است و این به عنوان IGM شناخته می ‌شود و در صورتی که مثبت باشد نشانگر این است که بیمار در مراحل حاد خود قرار دارد. سپس این ملکول روی IGG سوییچ می ‌شود. این در حالی است که در مورد کووید ۱۹ نمی ‌توان نتایج را در تست سرولوژی به این صراحت تفسیر کرد. این بیماری ناشناخته است و باید صبر کنیم که بدانیم کدام آزمایش سرولوژی می‌تواند برای ما موثر باشد.

 

وی افزود: چندین بار از انجمن‌ های آزمایشگاهی و نظام ‌پزشکی دعوت کرده‌ ایم و از آنها خواسته ‌ایم که حتی اگر مشکلات اقتصادی دارند برخی کارها را انجام ندهند. در حال حاضر ما گرفتار کاربرد غیرضروری آزمایش سرولوژی شده ‌ایم. البته بدون پژوهش، اطلاعات ما زیاد نخواهد شد. ماجرای تمایل به سمت تست‌ های سرولوژی نیز برای کاربرد متفاوتی به اسم گواهی سلامت بود و ما هنوز امیدواریم تست ‌هایی پیدا شود که بتوانیم از آن استفاده کنیم و بیماری را مدیریت کنیم. دقت کنید که برد در این زمانه با کسی است که بتواند بهترین راه برای بازگشت نیروها به کار را پیدا کند. هر کشوری فاصله خودش را با بازگشت ایمن به کار به هر روشی که به صلاح باشد، کوتاه می‌ کند و در این صورت می ‌تواند برنده باشد، آن هم به شرطی که با پرداخت هزینه کمتر بتوانیم موفق باشیم.

 

170 آزمایشگاه مجاز به انجام تست‌ کرونا

 

وی در ادامه سخنانش، با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۱۸۰ آزمایشگاه داوطلب ارائه خدمات هستند، تصریح کرد: ۷۰ آزمایشگاه در بخش خصوصی، ۸۰ آزمایشگاه زیر نظر وزارت بهداشت و دانشگاه‌ ها و تعدادی از آزمایشگاه ‌ها نیز مربوط به سایر دستگاه ‌ها هستند که این آزمایشگاه‌ ها آزمایش پی ‌سی ‌آر را انجام می ‌دهند. از این ۱۸۰ آزمایشگاه ذکر شده، ۱۷۰ آزمایشگاه مجوز دارند. طریقه اخذ مجوز هم به این صورت است که آزمایشگاه مورد نظر درخواست خود را برای انجام آزمایش پی ‌سی ‌آر به دانشگاه تحت پوشش خود ارائه می ‌دهد و پس از بررسی ‌های صورت گرفته و تأیید انستیتو پاستور مجوز انجام این تست در آزمایشگاه داده می ‌شود.

آخرین اخبار

فوت ۳۵۱ بیمار کرونا؛ تزریق ۱ میلیون و ۷۶۰ هزار و ۴۸ دُز واک فایده باورنکردنی کاهو برای بیماران دیابتی میوه‌هایی خوشمزه که خواب راحت را به شما هدیه می‌دهند خواص بی‌نظیر سبزی که سرشار از آهن است خواص ترکیب قهوه و لیمو ترش برای سلامتی ۱۰ توصیه برای سلامتی شما پس از چهل سالگی انتقال کروناویروس از طریق هوا! خطر نوشیدنی‌های قندی دمنوش‌های فوق‌العاده برای مقابله با کرونا فقر منیزیم و ۵ هشدار جدی آن برای بدن بیماری‌های پنهان در پشت مشکلات اورولوژیک حفظ سلامتی بدن در بهار دولت در بحث بیماریابی کرونا همکاری لازم را نداشت فوت ۳۸۶ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته/ ۴۶ شهر در وضعیت قر جزئیات برگزاری نماز عید سعید فطر در سراسر کشور فواید جادویی کاهو برای بیماران دیابتی ۱۰ علامت پایین بودن سطح اکسیژن در مبتلایان به کرونا چه کسانی واکسن کرونا تزریق نکنند؟ برنج را با کدام ادویه بخوریم؟ جزییات واکسیناسیون بیماران خاص علیه کرونا ویژگی غذای افطار چه باید باشد؟ میوه‌ای تابستانی که خوردنش مثل ضدآفتاب عمل می‌کند بهترین اقدامات پس از ماه مبارک رمضان برای ارتقای سلامت بدن روند کرونا نزولی شده اما خطر نوسانی وجود دارد سفر در تعطیلات عید فطر ممنوع است چه زمانی گرفتار موج پنجم کرونا خواهیم شد برنامه های شبکه سلامت آنتی‌ بیوتیک‌ و باورهای اشتباه! فوت ۲۸۳ بیمار کرونا؛ واکسن تزریق شده از یک و نیم میلیون دز واکسن کرونا تا مهر به بخشی از دانشجویان تزریق می‌شود جریمه ۵۰۰ هزار تومانی و تردد غیر قانونی در تعطیلات عید فطر تعداد شهرستان‌های قرمز به ۱۰۲ شهرستان کاهش یافت نقش منیزیم در بیش از ۳۰۰ واکنش آنزیمی بدن ۵ نوشیدنی پاک کننده سموم بدن با فواید فراوان سماق آشنا شوید واکسیناسیون تا چه اندازه درصد ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد؟ خداحافظی طولانی در شبکه سلامت جان باختن ۳۴۹ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته برنامه های شبکه سلامت خواص عجیب و غریب خربزه برای بدن که نمی‌دانید دستکش ویروس کرونا را بیشتر پخش می‌کند؟ جنین بزرگ از عوارض کدام بیماری در بارداری است؟ به طور رسمی وجود ویروس کرونای هندی در کشور اعلام نشده است اعلام نتایج ایمنی‌زایی واکسن کرونای «کووپارس» به زودی استان تهران نیازمند ۲۰ میلیون دوز واکسن کروناست ۵ هشدار درباره دیابت نوع ۲ آخرین وضعیت شیوع کرونا در موج چهارم واکسن کرونا بزنیم یا نزنیم؟ آخرین آمار کرونا ؛ فوت ۳۹۱ بیمار در شبانه روز گذشته تولید ۷ میلیون دُز واکسن کرونا از مهر و آبان

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .