اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

پنج شنبه 2 مرداد 1399

روش‌های جدید مقابله با ویروس کرونا

تشخیص کووید ۱۹ در عرض چند ساعت پس از آلودگی فرد و از بین بردن ویروس کرونا با استفاده از ترکیب نور فرابنفش و نور آبی در هوا و روی سطوح، دو روش جدیدی هستند که محققان نیوزلندی به تازگی ارائه داده‌اند.

روش‌های جدید مقابله با ویروس کرونا

تشخیص کووید ۱۹ در عرض چند ساعت پس از آلودگی فرد و از بین بردن ویروس کرونا با استفاده از ترکیب نور فرابنفش و نور آبی در هوا و روی سطوح، دو روش جدیدی هستند که محققان نیوزلندی به تازگی ارائه داده‌اند.

به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت : ویروس کرونا هر روز در سراسر جهان در رستوران ها، اداره ها، بازارها و مکان های دیگر قربانی های جدیدی می گیرد؛ این موج ترسناک عفونت محققان بسیاری از کشورهای جهان را بر آن داشته است تا شیوه های جدیدی را برای شناسایی این ویروس و از بین بردن آن بررسی کنند. محققان نیوزلندی نیز از این رقابت عقب نمانده اند و سرگرم آزمایش روش های جدید برای تشخیص و از بین بردن این ویروس هستند.

به گزارش پایگاه اینترنتی stuff، یک گروه سرگرم فعالیت در زمینه آزمایش روش جدیدی هستند که می تواند ویروس کرونا را در عرض چند ساعت پس از آلوده کردن فرد تشخیص دهد و گروه دیگر روش ارزان قیمت تر و سریع تری ارائه داده اند که با استفاده از ترکیب نور فرابنفش و نور آبی ویروس کرونا را در هوا یا روی سطوح از بین می برد.

این دو پروژه در صورت موفقیت به مهار و کنترل این همه گیری به گونه ای کمک می کند که نیاز کمتری به اعمال قرنطینه های طولانی مدت باشد.

مرکز تحقیقاتی AgResearch در نیوزلند ریاست این دو گروه تحقیقاتی را بر عهده دارد و ۵۵۰ هزار دلار بودجه برای این تحقیقات دریافت کرده است.

تشخیص کرونا چند ساعت پس از آلوده شدن فرد

محققان دانشگاه «پالمرستون نورث» در نیوزلند با کمک محققان موسسه تحقیقاتی ESR در دانشگاه «اوتاگو» روشی ارائه داده اند که می تواند ویروس کرونا را در عرض چند ساعت پس از آلوده کردن فرد تشخیص دهد.

این آزمایش جدید که با کمک محققان موسسه تحقیقاتی ESR در دانشگاه «اوتاگو» ابداع شده، ۲۵۰ هزار دلار بودجه دریافت کرده است و انتظار می رود که ۱۲ تا ۱۸ ماه دیگر در دسترس عموم قرار گیرد. «اکسل هایزر» محقق ارشد این پروژه گفت: در آزمایش های تشخیصی ویروس کرونا، RNA ویروسی جستجو می شود.

سلول ها از RNA برای خواندن دستورالعمل های کدگذاری شده در دی.ان.ای و ساخت پروتئین ها استفاده می کند. ویروس ها به خودی خود هیچ دی.ان.ای ندارند و تنها RNA دارند که از آنها برای ربودن سلول های میزبان استفاده می کنند. بنابراین برای کشف RNA در نمونه های گرفته شده از بیمار، ویروس باید چند روز رشد کرده باشد. اما در این پروژه تحقیقاتی مولکول های «میکرو RNA» اندازه گیری می شوند که سلول های بدن هزاران مولکول مختلف آن را برای کنترل واکنش خود نسبت به بیماری ها تولید می کنند.

«سندیپ گوپتا» همکار هایزر گفت: آنها در این آزمایش روی شناسایی الگوهای خاصی فعالیت می کنند که آن مولکول ها در حضور ویروس کرونا تولید کرده اند.

وی افزود: این آزمایش، ردیابی تماس های هدفمند را بسیار مؤثرتر می کند و می تواند قرنطینه های طولانی را برای افرادی که به نیوزلند سفر می کنند، غیرضروری کند.

به گفته هایزر، این آزمایش به اندازه کافی سریع انجام می شود. به طوری که با استفاده از آن می توان مسافران را در مرز در خصوص آلودگی به ویروس کرونا غربالگری کرد.

از بین بردن کرونا با استفاده از ترکیب نور فرابنفش و نور آبی

در پروژه دوم که محققان دانشگاه «مسی» در نیوزلند و محققان شرکت Energylight Group در آن شرکت دارند، محققان قصد دارند ویروس کرونا را در اولین مکان از آلوده کردن افراد متوقف سازند.

«گیل گایت برایت» که ریاست گروه محققان AgResearch را بر عهده دارد، گفت: محققان خارجی برای زدودن ویروس ها از نور فرابنفش استفاده کرده اند.

وی افزود: این روش به پرتوهای بسیار پرتوان و مدت زمان زیاد برای از بین بردن ویروس کرونا نیاز دارد؛ همچنین این روش درمانی خطر آسیب زدن به افراد و محدود کردن کارآیی آن را نیز به دنبال دارد.

اما محققان نیوزلندی در این پروژه تحقیقاتی سرگرم آزمایش ترکیب نور فرابنفش با نور آبی هستند که هم اکنون به گونه ای بی خطر برای استریلیز کردن زخم‌ها و در درمان آکنه استفاده می شود.

محققان قصد دارند در عرض ۶ ماه آینده، ترکیبات متفاوتی از طول موج ها، فاصله نور از جسمی که در حال استرلیزه شدن است و زمان قرار گرفتن در معرض این نور ترکیبی را ارزیابی کنند. سپس در عرض ۱۲ ماه آتی، نمونه اولیه ای از این نور ترکیبی را ارائه دهند که می تواند خارج از آزمایشگاه مورد استفاده قرار گیرد.

محققان گفتند، از این روش می توان با حداقل تلاش برای ضدعفونی کردن همه چیز از بسته بندی ها و چمدان ها گرفته تا هوای در حال گردش استفاده کرد. این فناوری نه تنها در برابر ویروس کرونا مفید خواهد بود بلکه به مقابله با همه گیری های آتی نیز کمک خواهد کرد و کاربردهای پزشکی و کشاورزی وسیع تری خواهد داشت.

منبع :ایرنا

 

آخرین اخبار

ویروس کرونای جدید و داروهای احتمالی آن فوت ۱۷۴ بیمار در شبانه روز گذشته قدردانی از مدافعان سلامت با ”نوای آدمیت“ سلامت مردم؛ خط قرمز مجلس شمار بهبود یافتگان از کرونا بیش از ۱۲ میلیون نفر آیا زنان باردار بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا هستند؟ رعایت 82 درصدی پروتکل‌های بهداشتی در اداره‌ها افتتاح ۱۱۵ طرح اورژانس کشور گفتگوی تلفنی وزرای بهداشت ایران و لبنان وضعيت كرونا در استان گلستان آخرین آمار کرونا در ایران؛ شناسایی ۲۶۹۷ نفر جدید و فوت ۱۸۵ بیمار نقش ژنتیک در ابتلا به کرونا تست نانوواکسن ضدکرونا بر روی موش‌ها و میمون‌ها موفقیت‌آمیز اعلام شد ارسال دارو، بسته غذایی و ملزومات پزشکی به لبنان پیام تسلیت، ابراز همدردی و همیاری وزیر بهداشت به همتای لبنانی خود هرگز گوشت و ماهی را بدون زردچوبه کباب نکنید! خواص هندوانه از نگاه طب سنتی مدینه غرق در سرور ولادت امام هادی (ع) (۱۵ ذی الحجه) تغذیه مکرر کودک شیرخوار با شیر مادر در زمان اپیدمی بیماری کرونا دهمین نور از انوار عصمت و طهارت نور وجودش در مدینه جهان را غرق در سرور کرد. برای پیشگیری از کرونا روزانه چند وعده غذا بخوریم؟ كرونا درآسايشگاه كهريزك انجام تست کرونا در ۹۰ دقیقه راه اندازی پویش «نذر سلامتی» حل مشکل بیمه ایثارگران تا دو هفته دیگر برگزاری دومین جشنواره فیلم کوتاه مهر سلامت با شعار "هر ایرانی، یک مهرورز سلامت" نمره منفی‌های حریرچی به پاساژ علاالدین و اتوبوس رانی تهران تعرفه خدمت آزمایشگاهی تشخیص کووید19 بر اساس آزمایش های مولکولی PCR بازنگری می شود فوت ۲۱۲ نفر در شبانه روز گذشته مراسم عزاداری امام حسین (ع) در تمام شهر‌ها برگزار خواهد شد هزینه داروی رمدسیویر نباید بر دوش بیمار باشد نکات مهم بهداشتی در کنکور تب کنگو چگونه منتقل می شود؟ فوق‌العاده ویژه کادر درمان پرداخت می‌شود خرافه و شارلاتانیزم را باید از طب سنتی جدا کنیم کنکور در زمان مقرر برگزار می شود مسئوليت پدر و مادر بودن و وضعيت كرونا در استان گيلان تامین تجهیزات پزشکی و درمانی بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی ایلام کرونا با شیر مادر منتقل نمی شود آیا مواد غذایی وارداتی به کرونا آلوده است؟ وضعیت كرونا در بابل این افراد بیشتر مراقب کلیه‌هایشان باشند مشکلات شنوایی عارضه جانبی دیگر کووید ۱۹ علائم وﺟﻮد اﻧﮕﻞ در بدن چیست؟ کرونا، شطرنج باز حرفه ای است تاخت و تاز کرونا در ۲۶ استان دلایل عدم استفاده عده ای از ماسک در بحران شیوع کرونا پلاسما درمانى راهى براى درمان كرونا و هزينه هاى تحميلى به شهروندان در ايام كرونا پیامبر اسلام :براي كودك ، شيري بهتر از شير مادرش نيست(عيون أخبارالرّضا (ع) ) براي كودك ، شيري بهتر از شير مادرش نيست

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .