اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 7 مرداد 1399
معاون کل وزارت بهداشت:

برای مقابله با کرونا، نیاز به ایجاد آرامش و ترس آگاهانه در جامعه داریم که منجر به تغییر رفتار شود

معاون کل وزارت بهداشت گفت: گرفتاری های ناشی از ویروس کرونا ممکن است طولانی شود و در مقیاس هفته و ماه نیست، بلکه به سال خواهد کشید.

دکتر ایرج حریرچی در جشنواره تبلیغات و روابط عمومی ایران، اظهار کرد: در حال حاضر مشکلات ما در مقابله با کرونا، موضوع اطلاعات نیست، بلکه عملکرد و عدم وفاداری مردم به یافته ها و دانسته های خودشان است. اگر مردم به دانسته هایشان و آنچه یاد گرفته اند عمل کنند، قسمت عمده ای از مشکلات در مورد ویروس کرونا برطرف می شود.

وی با بیان اینکه در سیر یک عملکرد معقول، از دانش به بینش می رسیم و بعد عملکرد شکل می گیرد، تصریح کرد: برای مثال، در جامعه هیچ کس از مضرات مصرف سیگار ناآگاه نیست و خیلی از مردم نیز به مضرات سیگار اذعان دارند، اما درصد قابل توجهی از آنها، مصرف کننده دخانیات هستند و این یعنی سیر معقول دانش، بینش و عملکرد شکل نگرفته است.

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در مواقعی مانند وقوع یک همه گیری ممکن است با اطلاعات نادرست و کذب روبرو شویم که تصمیم گیری یا استنتاج نتیجه را با مشکل مواجه می کند که در حال حاضر نیز با چنین وضعیتی روبرو هستیم.

دکتر حریرچی اضافه کرد: ثابت شده که اطلاعات درست و علمی مقطعی ما و دنیا در طول زمان تغییر می کند. در مورد ویروس کرونا در حال سپری کردن واحد درسی هستیم که در هیچ دانشگاهی تدریس و ارائه نشده است. در مقطع اول کرونا، داروهایی مانند، تامی فلو و هیدروکسی کلروکین خیلی معروف شد و در پروتکل های بین المللی و حتی سازمان جهانی بهداشت نیز وارد شد و قرص تامی فلو که قیمت آن حدود 10 تا 20 هزار تومان بود، به یک میلیون و چند صد هزار تومانی هم رسید، اما اکنون ثابت شده که تامی فلو هیچ تاثیری ندارد و قرص کلروکین هم نه تنها تاثیری ندارد بلکه اثرات مضر نیز در آریتمی قلبی دارد و میزان کشندگی آن در بیمارانی که این دارو را مصرف کرده اند، بیش از بیمارانی بوده که این دارو را مصرف نکرده اند.

وی یادآور شد: بنده در اسفند ماه مبتلا به کرونا شدم و در آن برهه نیز دو داروی کلروکین و تامی فلو که در پروتکل درمانی کشور بود را مصرف کردم. اما امروز این دو دارو و یا برخی داروهای گرانقیمت دیگری که جدیدا مطرح اما بعد ثابت شده که در درمان کرونا، هیچ تاثیری ندارد، از رژیم های درمانی کرونا خارج شده است.

وی گفت: یکی از خصوصیات علم، ابطال پذیری آن است که ممکن است بعدها باطل شود اما برخی اوقات، موضوع شیادی، سو استفاده علمی یا نادانی، مطرح می شود.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: در مورد ویروس کرونا بیش از 95 درصد از افرادی که علامت دار یا مبتلا شدند، بدون هیچ اقدامی بهبود یافته اند و 90 درصد از بیمارانی که بستری می شوند، بهبود پیدا می کنند و در این شرایط ممکن است راه سوء استفاده و شیادی باز شود، چراکه اکثر افرادی که علائم کرونا دارند، بهبود پیدا می کنند. لذا این بیماران هر دارویی که مصرف کنند، در بیش از 90 درصد موارد چون بهبود پیدا می کنند، گمان می کنند که دارو موثر واقع شده است.

دکتر حریرچی یادآور شد: گاهی در سطوح علمی هم شاهد نادانی برخی افراد هستیم و بدون اینکه از روش مناسب علمی و کارآزمایی بالینی حیوانی و انسانی گذشته باشد، دارویی را به عنوان داروی موثر بر کرونا مطرح و ادعا می کنند که این دارو تاکنون 5 یا 10 نفر از بیماران را درمان کرده است. حتی در مورد ماهیت ویروس و تاثیر آن، در فضاهای علمی دچار اختلاف نظر بودیم.

وی یادآور شد: در ماه های گذشته، خیلی ها در دنیا می گفتند که نیمکره شمالی در فصل تابستان با کاهش بیماری مواجه خواهد شد، اما در کشورهایی مانند ایران، آمریکا و برزیل و حتی در هوای سرد 90 کشور دیگر، بیماری به شدت در حال افزایش است. بنابراین اطلاعات نادرست می تواند مردم و سیاستگذاران را در تصمیم گیری دچار اشتباه کند.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: موضوع ایمنی جمعی یا جمعیتی یا گله ای به قدری ترویج یافت که انگلیس و برخی کشورهای دیگر از جمله سوئد به صورت جدی به سمت ایمنی گله ای حرکت کردند، اما مشخص شد که در مورد این ویروس، امکان ایمنی گله ای با توجه به انتشار بیماری، وجود ندارد و حتما باید موضوع دارو یا واکسن مورد نظر قرار گیرد.

مردم به اطلاعات درستی که منجر به تغییر رفتار مناسب می شود، راهنمایی شوند

دکتر حریرچی گفت: باید مردم را به اطلاعات درستی که منجر به تغییر رفتار مناسب می شود، راهنمایی کنیم و اینکه بخواهیم به مردم اطلاعات متعددی بدهیم، صرفا بخاطر توجه به یک رسانه، هیچ فایده ای ندارد. گاهی خبر خوب، خبر بد و منفی است و خیلی ها مشتری اینگونه خبرها هستند. در حال حاضر نیاز به ایجاد آرامش و ترس آگاهانه در جامعه داریم که منجر به تغییر رفتار شود.

معاون کل وزارت بهداشت در پایان یادآور شد: نیازی نیست که مردم در مورد خاصیت ژنتیک یا آنتی ژنی یا میزان عمر ویروس کرونا اطلاعات خیلی زیادی داشته باشند، بلکه انتظار داریم که مردم چند رفتار صحیح را رعایت کنند؛ ماسک بزنند، دستهایشان را به طور مرتب بشویند، فاصله گذاری فیزیکی را رعایت کنند و برای خود و اعضای خانواده شان، زندگی سالم و مناسبی را فراهم کنند.

منبع:وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

آخرین اخبار

خطر بروز علائم شدیدتر کووید-۱۹ در بیماران مبتلا به بیماری های غیرواگیر یک رژیم غذایی برای زنان باردار برای پیشگیری از کرونا اگر می‌خواهید لاغر شوید این وعده غذایی را حذف نکنید کرونا و ماه محرم و ارتباط موثر و الزامات آن بیانیه مشترک وزرای بهداشت و علوم در خصوص کنکور سراسری/ کنکور در تاریخ مصوب قبلی برگزار می شود دستورالعمل ستاد کرونا برای مراسم های عزاداری محرم و صفر طبق پروتکل های بهداشتی اعلام شد. برگزاری آیین های محرم با رعایت شیوه نامه های بهداشتی وضعيت كرونا در استان یزد و عوامل تعيين كننده اجتماعي سلامت اطلاعیه مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص برگزاری کنکور سراسری آمار جهانی کرونا علت ایجاد "فیبروم رحمی" چیست+ راهکار درمانی طب سنتی فوت ۱۸۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته​​​​​​​ شمار مبتلایان به کرونا از ۲۰ میلیون نفر گذشت تغذيه در نوجوانان، کاهش اضطراب داوطلبان و سامانه ١٤٨٠ سنجش میزان رضایت مبتلایان به کووید 19 از خدمات درمانی ارائه شده آخرین آمار کرونا در کشور| فوت ۱۶۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته نذر خون در محرم و صفر؛ درخواست سازمان انتقال خون از هموطنان الزامات طرح فاصله گذاری پویا چیست؟ آیا بیماری لثه در تشدید کرونا موثر است؟ خبرنگاران چگونه استرس‌های خود را مدیریت کنند؟ اگر می‌خواهید دندان‌هایتان سالم بمانند به این ۹ توصیه عمل کنید ۳ ماده غذایی جادویی برای درمان درد مفاصل میان وعده‌های مفید در ایام کرونایی کدامند حداقل تا شش ماه دیگر با کرونا درگیر هستیم شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از ۵ میلیون نفر گذشت واکسن کرونا روی افراد چاق جواب نمی‌دهد قرارداد ۱۹۱۹؛ تحقق بخشیدن حقارت عمومی مسافران عامل اصلی انتقال کرونا در چه صورت اگر تست کرونا منفی بود باز هم باید قرنطینه شد؟ آیا دستکش مانع انتقال ویروس کرونا می شود؟ نقش الگوها رفتاری در زندگي و سبک زندگی سالم سالمندان ادامه روند کاهش مرگ و میر کرونا در کشور/ فوت ۱۳۲ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته محافظ صورت جای ماسک را نمی‌گیرد هرگز گوشت و ماهی را بدون زردچوبه کباب نکنید! مهمترین نکات استفاده از پنکه در دوران شیوع کرونا الزامات طرح فاصله گذاری پویا چیست؟ رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی در برگزاری آزمون های سراسری اولین و مطمئن ترین نشانه ابتلا به کرونا چیست؟ چاق‌ها؛ از کرونا بترسید افزایش شمار مبتلایان به کرونا در اروپا آمار جهانی کرونا توضیحات رییس سازمان غذا و دارو درباره دارو‌های ایرانی کرونا مزایای مصرف ویتامین ث برای سلامت بدن معده درد ممکن است نشانه کرونا باشد؟ ثبات و کاهش نسبی شیوع کرونا از طریق استفاده از ماسک غدیر فریاد احیای دین است تامین سلامت و بروز رساني تجهيزات درماني از وظایف ما در قبال مردم عزیز است شناسایی دو هزار و ۴۵۰ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور ویروس کرونای جدید و داروهای احتمالی آن فوت ۱۷۴ بیمار در شبانه روز گذشته

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .