اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 12 مرداد 1399

کرونا، شطرنج باز حرفه ای است

معاون وزیر بهداشت گفت: کرونا همه شهرها و روستاهای کشور را فتح کرده است.

0

علی اکبر حق دوست در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما کرونا را یک شطرنج باز حرفه ای خواند و افزود: اگر لحظه ای حواسمان پرت شود براحتی توسط کرونا کیش و مات می شویم.
او در عين حال گفت: اپیدمی کرونا در برخی از شهرهای کشور که طی 6 هفته گذشته دستخوش آلودگی قرار گرفته بودند کم کم در مسیر پیر شدن است حتی در استان خوزستان هم که 3 هفته گذشته آمار شدیدی به گوش می رسید شاهد کاهش شدت مبتلایان به کرونا هستیم.

حق دوست تصریح کرد: روی هم رفته در استانهای جنوبی کشور علی رغم آنکه هنوز تعداد نفرات بستری شده در ICU و همچنین آمار فوتی هایشان ادامه دارد اما حجم ابتلا به کرونا به میزان قابل توجهی کاهش یافته ، کرونا در استان های غربی همچون کردستان و کرمانشاه و همدان هم تقریباً رو به کاهش است. در این میان استانهای آذری زبان کشورمان توجه خاص تری می طلبند.
او گفت: استان تهران هم مانند همه کلانشهرهای دنیا مستعد شرایط ناگوار بوده و هست زیرا از روزهای اول کرونا تا کنون همیشه در شرایط زرد، قرمز و هشدار بوده است.
حق دوست استفاده از ماسک را یکی از دلایل کاهش حجم ابتلا به کرونا عنوان کرد و افزود: گرچه ماسک زدن راهکاری مناسب است اما کافی نیست.
 

برگزاری مراسم عزاداری حسینی با رعایت فاصله یا بصورت مجازی

معاون وزیر بهداشت: گفت: شاید صلاح باشد مراسم عزاداری بصورت مجازی برگزار گردد.
علی اکبر حق دوست در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: مراسم عزاداری ما شیعیان آمیخته‌ای از شعائر و شعور است واگر حفظ شعائر مهم باشد حفظ سلامت جان و روان از واجبات است.

او ادامه داد: در شرایط فعلی که جهان دستخوش شیطنت‌های ویروس شده که مدام برای درگیر کردن ما راه جدیدی می‌یابد شاید بهتر باشد مراسم عزاداری با حفظ فواصل زیاد یا حتی مجازی برگزار گردد.
حق دوست گفت: در خصوص برگزاری مجازی مراسم عزاداری در ایام محرم شیوه نامه‌هایی تنظیم و همکاری جامعه روحانیت هم کسب شده است.
او با بیان اینکه دین ما دین تفکر و تعقل است افزود: وقتی در شرایط فعلی بتوانیم مراسم عزاداری را از راه دور و بوسیله تلویزیون و رادیو برگزار و مفاهیم عزاداری را با همان کیفیت به فرزندان و عزیزانمان منتقل کنیم، شاید دیگر ضرورتی نباشد که مانند سال‌های قبل دسته‌های عزاداری در خیابان به راه بیافتد.
ابراهیم خدائی رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور هم در ارتباط زنده تصویری با این برنامه گفت: زمانبندی برگزاری کنکور مطابق دستورالعمل‌های ستاد مقابله با کرونا می‌باشد و ما در راستای اجرای پروتکل‌های بهداشتی و ابلاغی ستاد مقابله با کرونا همه تلاش خود را بکار می‌گیریم.

او در خصوص رعایت نشدن برخی پروتکل‌های بهداشتی توسط داوطلبان و مراقبین در آزمون‌های علمی افزود: استفاده از ماسک اجباری بود حتی به تعداد ۳۰ درصد از داوطلبان که احیاناً ماسک بهمراه نداشتند ماسک تهیه کرده بودیم از آنجا که کنکور حداقل ۲ ساعت است احتمالاً برخی برای خوردن و آشامیدن، لحظه‌ای ماسک از صورت برداشته اند، در ضمن عکاسان خبری همیشه دنبال سوژه می‌گردند.
خدایی تصریح کرد: طبق نظر سنجی‌های صورت گرفته حدود ۸۵ درصد داوطلبان آزمون دکتری از نحوه اجرای پروتکل‌های بهداشتی در آزمون و همچنین نظارت به اجرای پروتکل‌ها رضایت داشته اند، نکته مهم اینکه نظارت بر نحوه اجرا هم توسط نیرو‌های وزارت بهداشت انجام گرفت و طبق نظر سنجی ها، سازمان سنجش در این مرحله نمره قبولی کسب کرده است.
خدائی در خصوص انتشار اخبار ضد و نقیض درباره لغو کنکور گفت: ما تابع مصوبات ستاد ملی کرونا هستیم و هر تصمیمی در این ستاد اخذ شود ما اجرا می‌کنیم.
حق دوست هم در خصوص انتشار فهرست محرمانه‌ای از آمار تلفات و جانباختگان بر اثر کرونا در ایران، توسط یکی از رسانه‌ای بیگانه گفت: من هم این اخبار را شنیده ام، اما از منبع اطلاعات آن‌ها بی خبرم این دسته اطلاعات نیازمند راستی آزمایی است.
او ادامه داد: اطلاعاتی که توسط ما به سازمان بهداشت جهانی ارائه می‌شود مربوط به تست‌های PCR (پی سی آر) می‌باشد. معمولا تست پی سی آر هم احتمال خطا دارد مثلاً تست یک فرد منفی می‌شود، اما احتمال دارد فرد مبتلای بدون علامت باشد پس طبیعی است که تست‌های منفی و کم احتمال به سازمان بهداشت جهانی ارائه نشود.
حق دوست ادامه داد: گزارش‌های اعلامی ایران به سازمان بهداشت جهانی کاملاً شفاف و بدور از هر گونه تحریفی است این در حالیست که بسیاری از کشور‌های منطقه هیچ گزارش به سازمان بهداشت جهانی ارائه نمی‌کنند.
جمشید گلپور دبیر کارگروه مقابله با کرونا وزارت صمت هم در خصوص نوسانات بازار ماسک دولتی در کشور گفت: نرخ ماسک یکسان و مصوب بوده و در مکان‌هایی مانند مترو ماسک‌های کارگاهی با نرخ هزار و پانصد تومان عرضه می‌گردد.
او ادامه داد: هر نهادی ماسک را با نرخ گرانتر یا خارج از مصوب عرضه نماید با آن برخورد خواهد شد.

علی اکبر حق دوست در استودیو با بیان اینکه ایران از حیث مرگ و میر کرونایی در میان کشور‌ها میان رده و رو به پائین قرار دارد افزود: در ماه‌های گذشته پرستاران و پزشکان ایرانی تجارب خوبی در خصوص مقابله با کرونا کسب کرده اند و این مهم سبب کاهش مرگ و تلفات جانی درجامعه خواهد شد.
او ادامه داد: با اینکه آمار مرگ و میر در میان جوانان هم بچشم می‌خورد، اما بیشترین تلفات حاصله ازکرونا، شامل سنین بالای ۶۵ سال و افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند می‌شود.
حق دوست تصریح کرد: در دوران اولیه پیدایش کرونا نسبت مبتلایان مرد نسبت به زن، حدوداً ۱۰ درصد بیشتر بود، اما رفته رفته این نسبت به ۱ نزدیک شده، همچنین در ابتدا فکر می‌شد که در کودکان مقاومتی برای ابتلا به بیماری کرونا وجود دارد، اما بعد‌ها معلوم شد این گفته صحیح نیست و ما در شناسایی مبتلایان کودک مشکل داشته ایم. روی هم رفته آمار مبتلایان جوان نسبت به افراد مُسن بسیار نادر است با این حال باز هم نباید رعایت را فراموش کرد.
او در خصوص احتمال ابتلا و انتقال ویروس کووید ۱۹ از افراد نزدیک در خانواده و اداره گفت: اگر حدوداً ۵ یا ۶ روز از علامت دار بودن یکی از افراد در خانه یا اداره گذشت و اطرافیان علامتدار نشدن احتمال ابتلا به کرونا کم است، ولی چنانچه پس از ۲ روز علائمی رویت شد بهتر است در خانه مانده و با فاصله از نزدیکان ایام قرنطینه را شروع نمایند.

منبع: خبرگزاری صدا وسیما

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار

۷۹ بیمار دیگر، قربانی کرونا شدند/ انجام بیش از ۹ میلیون آزمایش تشخیصی در کشور چاقی و دیابت نوع ۲ مهمترین عوامل خطر برای ابتلا به کرونا نتایج مثبت واکسن ایرانی کرونا به آزمایش ها تامین واکسن کرونا از شرکت آسترازنکا صدور مجوز آزمایش انسانی واکسن کرونا در موسسه رازی جوازی برای برگزاری کنسرت‌ها صادر نکرده‌ایم/ جشنواره فیلم فجر با ظرفیت کم برگزار می‌شود هشدار وزارت بهداشت؛ شیوع فراگیر موج چهارم کرونا در کمین است ۷ درصد مبتلایان کرونایی کودکان هستند راهکارهای اساسی برای رهایی از رفلاکس معده تولد فرزندان در ایران کم شده است آمار مراجعان کرونایی با شیب ملایم‌تر در پایتخت رو به افزایش است تعداد دریافت کنندگان واکسن ایرانی کرونا به ۳۵ نفر می‌رسد آخرین آمار کرونا؛ فوت ۹۸ بیمار کووید۱۹ ۷ نشانه که خبر از اعتیاد به قند می‌دهد علل درد فک و راه‌های درمان آن تعیین شکل موها توسط فولیکول ۷ بلایی که تلفن‌های هوشمند به جانتان می‌اندازد ۶ اشتباه دارویی که سلامت کودکان را به خطر می‌اندازد ۷ نشانه تحلیل رفتن عضلات بدن ویتامین‌هایی که مانع پیشرفت پارکینسون می‌شوند ۱۰ راه حل خانگی و طبیعی برای افزایش وزن با کمبود دارو‌های مورد نیاز بیماران سرطانی مواجه هستیم حق تعیین تعرفه بخش خصوصی را به سازمان نظام پزشکی بازگردانید اختلالات اعصاب و روان در بیماران کرونایی بستری در بخش مراقبت‌های ویژه جراحی‌های زیبایی و پلاستیک در شرایط کرونا چگونه انجام می‌شود؟ آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۸۹ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته تصمیم جدیدی در اعمال محدودیت تردد‌ها در نوروز نداریم فقط در حد ۵ روز ذخیره خونی داریم سرطان‌های دستگاه گوارش قابل پیشگیری هستند سن ابتلا به سرطان سینه در ایران کاهش یافته است آموزش همچنان باید به صورت مجازی باشد تاثیر واکسن های جدید بر ویروس جهش یافته کرونا اگر به سلامت ریه‌هایتان اهمیت می‌دهید حتما از این غذاها استفاده کنید کرونا در تلاش برای ماندن است فوت ۶۹ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته هیچ شهری در وضعیت قرمز کرونایی نیست خواص عجیب مصرف پیاز قرمز در دوران کرونایی تشدید نظارت‌ها برای جلوگیری از موج جدید شیوع بیماری در کشور ضروری است کارمندان در سرویس بهداشتی محیط کار حتما از ماسک استفاده کنند اگر این چهار نشانه را دارید میزان قند خون شما بالاست! قاتل کبد چرب این رژیم غدایی موثر است تضمین سلامت روان با ۴ ماده غذایی ۴ بیماری مرتبط با چشم و علائم آن‌ها بهترین مواد غذایی برای زنان پس از زایمان از علائم مرگبارترین سرطان جهان چه می‌دانید؟ بدترین مواد غذایی که هم اینک باید مصرف آن‌ها را متوقف کنید ۷ نشانه که زنگ خطر مشکلات روده است چگونه با معاینه زبان متوجه ابتلای خود به کرونا شویم؟ خواص شگفت انگیز جو دوسر برای سلامت بدن تقدیر یگان حفاظت محیط‌زیست از مدیر شبکه سلامت و برنامه مثبت سلامت

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .