اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 19 شهریور 1399
در نخستین جلسه شورای راهبردی فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛

دکتر زالی: بحران کرونا ضرورت بکارگیری فناوری در حوزه سلامت را تشدید کرد

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در نخستین جلسه شورای راهبردی فناوری اطلاعات دانشگاه با اشاره به اهمیت تدوین برنامه راهبردی در حوزه فناوری اطلاعات، بیان کرد: اهداف این حوزه باید همراستا با سایر برنامه‌های استراتژیک دانشگاه دنبال شود.

0

دکتر علیرضا زالی در جلسه شورای راهبردی فناوری اطلاعات به هوشمندسازی بیمارستان ۱۵ خرداد به عنوان یکی از نقاط کانونی توسعه فناوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: ایجاد زیرساخت‌های توسعه فناوری اطلاعات در این بیمارستان با همکاری مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری و اجرای طرح تله مدیسین در بیمارستان اختر با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، به عنوان نمونه‌هایی از پیشرفت‌های دانشگاه در حوزه فناوری اطلاعات، اجرا می‌شود.

زالی با اشاره به آموزش مجازی به عنوان یکی از  اقدامات برجسته دانشگاه در زمان اپیدمی کرونا، اظهار  کرد: این حوزه مفهوم اجرایی متفاوتی را برای توسعه برنامه‌های نرم افزاری ایجاد می‌کند. همچنین در پی آن شاخص جدیدی در ارزیابی و تبیین فعالیت آکادمیک دانشگاه‌ها ترسیم شده است.

رییس دانشگاه تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات مورد توجه در دوره جدید حرکت به سمت رشته‌های بین بخشی و ترجمانی با برنامه‌ریزی نوین است که رشته فناوری اطلاعات می‌تواند نقطه شروع این حرکت باشد.

زالی افزود: برنامه راهبری فناوری اطلاعات دانشگاه یا همان نقشه اصلی و برنامه استراتژیک به منظور بیان موضوع باید در فضای اجرایی به گونه‌ای طراحی شود که وضعیت موجود را تحلیل و نیازهای آتی دانشگاه را شناسایی کند و انطباق این برنامه با برنامه‌های استراتژیک دانشگاه را نیز مدنظر قرار دهد. همچنین باید بحث دانشگاه کارآفرین و تجاری سازی هم در برنامه‌های فناوری گنجانده شود.

وی با بیان اینکه بحران کرونا نشان داد بیش از هر زمان دیگری باید از فناوری در حوزه سلامت استفاده شود، ادامه داد: یکی از برنامه‌های مهم در حوزه بهداشت و درمان و غذا و دارو و آموزش همگانی، توجه به نقش بستر سازی مرکز  فناوری اطلاعات به منظور پذیرش نیازهای دانشگاه در حوزه خدماتی است.

زالی در خصوص چالش‌های موجود در مدیریت داده‌ها توضیحاتی ارائه داد و گفت: پارادایم آموزش مجازی از حاشیه به متن آمده که به دنبال آن ما باید برنامه‌هایی را برای آموزش پزشکی به صورت همگانی، مخاطبین خاص و افراد در حال تحصیل داشته باشیم، اکنون زمان توسعه و تعالی این آموزش‌هاست. تکنولوژی باید به سیستم های آموزشی ورود کند.

وی عنوان کرد: ایجاد و بازنگری سامانه MIS نیز مهمترین شالوده فعالیت‌های آینده فناوری اطلاعات خواهد بود. این سامانه باید امکان تصمیم سازی در آینده را ایجاد کند.

در ادامه جلسه مهندس محمودرضا اعتمادی، مدیر آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در خصوص اقدامات دانشگاه در حوزه نرم افزار و آمار، گفت: راه اندازی سامانه MIS  به منظور یکپارچه سازی داشبورد مدیریتی در دانشگاه، پیاده سازی کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات و ارتباطات به منظور مکانیزه کردن فرآیندها از شروع تا پایان در حوزه فناوری اطلاعات، راه‌اندازی احراز هویت یکپارچه، ارتقای پرتال دانشگاه، راه‌اندازی پروژه سامانه جامع آماری به منظور یکپارچه سازی جمع آوری اطلاعات آماری و جلوگیری از موازی کاری و ایجاد دیتابیس جامع دانشگاهی و در نهایت خروجی متمرکز از اطلاعات در همه حوزه‌ها به منظور تسهیل دسترسی از جمله اقداماتی در زمینه نرم افزار و آمار است که به زودی به بهره برداری می‌رسد و پایگاه‌های داده‌ای مورد نیاز آنها هم فراهم است.

وی با بیان اینکه در حوزه زیرساخت و شبکه هم پروژه‌های متعددی تعریف شده است، گفت: مرکز عملیات امنیتی یکی از این پروژه‌هاست که با کمک آن هر اتفاقی که در لایه‌های مختلف شبکه دانشگاه رخ می‌دهد، تجزیه و تحلیل شده و گزارش می‌شود تا امنیت شبکه‌های دانشگاه افزایش یابد.

به گفته مهندس اعتمادی، راه اندازی Firewall مرکزی دانشگاه، راه‌اندازی سایت پشتیبان که یکی از مباحث مهم پدافند غیرعامل محسوب می‌شود و مانیتورینگ اورژانسی برای کنترل شرایط بیمارستان‌ها و نظارت مستقیم ریاست دانشگاه در شرایط خاص نیز در دست اقدام است.

دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز در این جلسه، عنوان کرد: اگر بتوان یک نقشه اصلی با هدف کاهش زمان دستیابی به دانشگاه نسل سوم و چهارم در شورای راهبری فناوری اطلاعات ترسیم کرد، خروجی کار یک پروژه و در نهایت یک محصول کاربردی خواهد بود.

دکتر محمد مهدی صدوقی معاون آموزشی دانشگاه نیز بر ضرورت توجه به سند جامع آموزش مجازی با محوریت انفورماتیک سلامت و استفاده از پلتفرم های بین المللی یا داخلی که در برخی از حوزه‌ها به بهره برداری رسیده، تاکید کرد.

دکتر محمد خوانساری عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران، بر اهمیت توجه به زیرساخت‌های لازم برای حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم و اهداف آن در کنار تمام برنامه‌های چند ساله تاکید کرد و گفت: در راستای برنامه های کلان، اثربخشی فعالیت‌های نرم افزار و شبکه باید روشن‌تر باشد تا حمایت بیشتری را جلب کند که البته در این راستا باید به زمانبندی توجه و از ظرفیت‌های موجود در دانشگاه بهره گیری شود.

این عضو شورای راهبردی فناوری اطلاعات در ادامه بیان کرد: بکارگیری فناوری های نو در حوزه سلامت، مشابه اتفاقی که در  بیمارستان اختر و بیمارستان ۱۵ خرداد در حال رخ دادن است، گام موثری خواهد بود و امیدواریم در کنار سایر برنامه‌های دانشگاه به عنوان الگو مطرح شود، کارایی خود را در اعتباربخشی نشان دهد و موجب ارتقای بیمارستان بیمارمحور شود.

دکتر حمیدرضا ربیعی، عضو هیئت علمی گروه هوش مصنوعی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف نیز در این دیدار ارائه طراحی جزئی و مفهومی را ضروری دانست و گفت: ترسیم این طرح‌ها زمانبر نیست و می‌توان بر اساس آن‌ها بهترین مدل برای انجام کار را به دست آورد.

دکتر مسعود اسدپور، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، ضمن بیان چالش‌های نرم افزاری، زیرساخت و شبکه، گسترش آموزش مجازی را اتفاق خوبی دانست که در دوران کرونا رقم خورد و افزود: به دنبال این اقدام، دسترسی منابع اطلاعاتی و آموزشی به صورت آنلاین فراهم شد. همچنین جلسات دانشگاهی هم مفیدتر برگزار شد، چرا که صرفه جویی در زمان اتفاق می‌افتاد.

وی ادامه داد: صرف تمرکز و هزینه در آموزش مجازی، سرمایه گذاری است. البته در دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزاری برخی کلاس‌های بالینی به صورت آنلاین دشوار است که بهتر است از مباحث واقعیت مجازی استفاده شود. نرم افزارهای تسهیل ارتباط دانشجو با استاد مشابه شبکه‌های اجتماعی می‌تواند کمک کننده باشد.

منبع: ایسنا

 

آخرین اخبار

هشدار سازمان غذا و دارو درباره واکسن‌های غیرمجاز در بازار آزاد آخرین آمار کرونا ماسک خانگی مثل ماسک سه لایه عمل می کند مردم نکات بهداشتی را رعایت کنند شعار هفته جهانی کم شنوایی و ناشنوایی: «شنوایی برای زندگی، اجازه ندهید کم شنوایی محدودتان کند» استاندارد کاهش وزن در هفته چقدر است؟ ارز دولتی؛ ابزار قاچاق معکوس داروها به خارج از کشور توزیع 21 هزار دستگاه سرمایه‌ای پزشکی در6 ماه گذشته اولویت دریافت واکسن برای کارکنان مراکز بیمارستانی، زنان باردار و مبتلایان به بیماری های خاص است هفته سلامت روان امسال با شعار "سلامت روان برای همه: سرمایه گذاری بیشتر-دسترسی بیشتر، برای همه، همه جا " برگزار می شود زنان خانه دار و حجم بالای اختلالات اسکلتی عضلانی تغذيه در زنان و شیوه كنترل پرخاشگري را درمبتلايان به بيماري الزايمر شناسایی بیمار کرونایی با ردیابی دیجیتال در تهران ۳۰ استان در وضعیت قرمز و هشدار مافیا در شبکه سلامت سیما جریمه افراد کرونایی که از قرنطینه خانگی خارج می‌شوند تدوین 116 پروتکل بهداشتی پس از همه گیری کرونا برخی مدارس اخطار تعطیلی گرفتند مردم واکسن آنفلوانزا رو چگونه تهیه کنند؟ محدودیت و تعطیلی یک هفته ای صنوف پرخطر قم روش‌های طبیعی برای رفع سردرد با کمبود این ماده معدنی در بدن، می میریم خواص و مضرات آناناس برای دیابتی‌ها پیام وزیر بهداشت برای زیارت مجازی در اربعین امسال با افتتاح تلویزیون اینترنتی اربعین تلویزیون اینترنتی اربعین افتتاح شد موج سوم شیوع کرونا خطرناکتر از دو موج قبل موج سوم کرونا چراغ خاموش رکورد شکست آیا ویروس کرونا می‌‌تواند باعث بروز دردهای عضلانی و مفصلی شود؟ 120 پزشک خطاب به رئیس‌جمهور: تست قند خون و انسولین دیابتی‌ها را تأمین کنید فواید شگفت انگیز تخم بلدرچین برای کودکان پلمب ۱۷ هزار واحد متخلف کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته ۸۰۰ نفر در استان تهران به کرونا مبتلا شدند ۲۴ استان وضعیت قرمز ، فوت ۱۷۲ بیمار جدید پیام معاون بهداشت وزارت بهداشت به مناسبت روز جهانی بهداشت محیط مواد غذایی که به طور عجیب لاغر می‌کنند تحویل ۱.۵ میلیون واکسن آنفولانزا به معاونتهای بهداشت دانشگاه‌ها کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟ پلمب ۱۷ هزار واحد متخلف کرونایی مواد غذایی که به طور عجیب لاغر می‌کنند تب ؛ علامت شاخص سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کرونا حرکت دسته های عزاداران تهرانی در روز اربعین، ممنوع ابتلا به آنفلوآنزا و کرونا در صورت رعایت نکردن بهداشت مصرف بی‌رویه ویتامین D مسمومیت‌زاست اعلام جزئیات بسته های خدمتی ۳۶۰ درجه ای نیروهای مسلح/پوشش کامل داروهای دیابتی به دنبال کاهش ۷۰ درصدی هزینه درمان هستیم/ به پزشکان اجازه دریافت خارج از عرف نمی‌دهیم/ برآوردی از هزینه‌های پیش‌رو نداریم/ بیمارانی که بیش از اندازه از خدمات درمانی استفاه می‌کنند، شناسایی می‌شوند ۱.۵ میلیون واکسن آنفلوانزا این هفته بین زنان باردار و بیماران خاص توزیع می‌شود سرطان های دهان، جزء ۱۰ سرطان شایع بدن ویروس کرونا در آسانسور چقدر زنده می‌ماند؟ خدمتی دیگر از بسیج جامعه پزشکی کشور/ ویزیت رایگان 40هزار نفر از بیماران مناطق محروم کشور در هفته دفاع مقدس مصرف کنندگان دخانیات بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ بیشتر فوت می کنند

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .