اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

پنج شنبه 3 مهر 1399
مشاور وزیر بهداشت و مدیر هماهنگی بین دستگاه ‌های اجرایی در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا:

۴۰۰۰ تخت بستری نیروهای مسلح به بیماران کرونایی اختصاص دارد

مشاور وزیر بهداشت و مدیر هماهنگی بین دستگاه ‌های اجرایی در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با بیان اینکه معدل رعایت دستورالعمل ‌های بهداشتی در پادگان ها از معدل کشوری بالاتر است، گفت: آمار ابتلا به کرونا در پادگان ها پایین تر است و وضعیت نگران‌ کننده ‌ای در مجموعه‌ های پادگان‌ ها نداریم.

0

سردار نصرالله فتحیان در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس و گرامیداشت هفته دفاع مقدس، اظهار کرد: خداوند را شاکریم که امروز سکان هدایت و اداره کشور به دست رهبر معظم انقلاب است. امروز آنچه از استقلال، عزت و شرف داریم، به واسطه فداکاری‌ های دوران هشت ساله دفاع مقدس به خصوص خانواده‌ های معظم شهدا و رزمندگان اسلام در سراسر کشور به دست آمده است. از این رو، به بیش از یک میلیون نیروی رزمنده در سراسر کشور درود می‌ فرستم. همچنین به روح مطهر امام خمینی (ره) درود می فرستیم، حماسه بزرگ دفاع مقدس که در آن دوران تحت رهبری امام (ره) خلق شد، منجر به ایجاد روحیه جهادی در ملت ایران شد و یکی از میدان ‌ها و تبلورهای روحیه جهادی، دوران دفاع مقدس بود. این یک سرمایه ملی است که باید آن را حفظ و مراقبت کرد و تا ۱۰۰ سال آینده سینه به سینه به تمام ملت ایران منتقل شود.

 

وی افزود: بر همین اساس، موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت را به عنوان موسسه ‌ای بین بخشی ایجاد کردیم تا بتوانیم آن دوران نورانی که جامعه پزشکی در آن روسفید شده و خوش درخشیدند را ثبت کرده و حماسه عظیم پزشکان، پرستاران و امدادگران عزیزمان را به نسل‌ های آینده منتقل کنیم.

 

آماده شدن درس دو واحدی "معارف و آشنایی با دفاع مقدس"برای تدریس در دانشگاه‌ های علوم پزشکی

 

سردار فتحیان خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات مهم این موسسه با کمک اساتید پزشکی، آماده شدن درس دو واحدی برای تدریس در دانشگاه‌ های علوم پزشکی بود که تهیه شده و با حضور وزیر از آن رونمایی خواهد شد. این کتاب با عنوان "معارف و آشنایی با دفاع مقدس" تدریس خواهد شد. در عین حال اقدامات هنری گسترده ‌ای انجام شده تا اساتید و دانشجویان بتوانند حماسه بزرگ دفاع مقدس را مشاهده کنند. 

 

وی ادامه داد: امروزه کادر سلامت در دومین آزمایش بزرگ خود تاکنون، سربلند عمل کرده و تمام قد در خدمت مردم بوده و جان ‌شان را فدای سلامت مردم می‌ کنند. به ده‌ ها پزشک و پرستار و نیروهای بهداشتی که در جنگ با ویروس منحوس کرونا درگیر هستند و برای سلامت کشور و ملت خدمت می‌ کنند، درود می‌ فرستم.

 

وی گفت: بیمارستان صحرایی، اورژانس عملیاتی، پرستار جنگ، پزشک جنگ، بهداشت جنگ و بهداری رزمی از جمله کلیدواژه هایی است که در بهداری رزمی روی آنها کار شده است. 

 

مشاور وزیر بهداشت و مدیر هماهنگی بین دستگاه‌ های اجرایی در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ضمن تاکید بر ضرورت حمایت‌ های لازم از کادر بهداشت و درمان کشور از سوی مسئولین کشور، عنوان کرد: یکی از اقداماتی که در موسسه بهداری رزمی انجام دادیم، تجلیل‌ های تخصصی است. هم برای شهدای داروسازانمان و هم برای شهدای پزشک تجلیل ‌های خوبی داریم. همچنین، یادواره شهید رهنمون را داریم که هر ساله در یکی از بیمارستان‌ های صحرایی برگزار می ‌شود و از خانواده معظم شهدای پزشک، پرستار و امدادگر تجلیل می‌ شود.

 

وی گفت: در چهلمین سالگرد دفاع مقدس می ‌خواهم از مظلومیت رانندگان آمبولانس و امدادگران بگویم. بیش از ۲۰۰۰ نفر از شهدای دوران دفاع مقدس امدادگران و رانندگان آمبولانس بودند. اگر آنها نبودند، قطعا مجروح به دست جراح و بیمارستان صحرایی نمی‌ رسید. امروز هم کادر امدادی و خدماتی بار سنگینی بر دوش دارند.

 

رییس موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت بیان کرد: مرکز تحقیقاتی برای بهداری رزمی ایجاد شده و سامانه ‌ای ایجاد شده که می‌ توان به آن مراجعه کرد. تجربیات در حال جمع‌ آوری است. بیش از ۱۰۰ هزار رزمنده بهداری در دوران دفاع مقدس داشتیم که می ‌توانند کتاب خاطراتشان را در این سامانه به نمایش بگذارند. هزاران قطعه عکس و فیلم‌ های کوتاه در این سامانه وجود دارد. امیدوارم خدا کمک کند تا بتوانیم با همراهی مردم و حکمرانی دقیق، قوی و مستحکم به خوبی پیش رویم. به گفته رهبر هرکجا که تصمیمات ستاد ملی قاطع بود، مردم به خوبی همراهی کردند که نماد آن روز سیزده به در است. اگر امروز هم قوی عمل کنیم، مردم همراهی خواهند کرد. درواقع فقط توصیه کردن کفایت نمی‌ کند، وقتی ستاد ملی اعلام می ‌کند که مسافرت‌ ها لطمه می ‌زند، باید تصمیم ‌گیری های قاطع و یکپارچه انجام گیرد. امیدوارم با تصمیمات مستحکم، یکپارچه و قوی بتوانیم این بیماری را کنترل کنیم تا با کاهش تلفات مواجه شویم.

 

کاهش همکاری های بین‌ بخشی 

 

سردار فتحیان در پاسخ به سوالی درخصوص میزان همکاری های بین‌ بخشی، تصریح کرد: قضاوت کار دشواری است، اما در اسفند، فروردین، اردیبهشت و خرداد نمره بسیار عالی از نظر هماهنگی بین دستگاهی وجود داشت، اما در تیر، مرداد و شهریور هماهنگی‌ ها کاهش یافته است که امیدواریم جبران شود. شاید یکی از علل افزایش آمار تلفات ناشی از بیماری این است که این هماهنگی‌ ها قدری سست شده است. امیدوارم با حکمرانی منسجم‌ تر بتوانیم جبران کنیم.

 

چرایی لغو دورکاری ‌ها با توجه به افزایش آمار کرونا

 

وی در پاسخ به سوالی درباره چرایی لغو دورکاری ‌ها با توجه به افزایش آمار، اظهار کرد: قطعا و یقینا تاکید مسئولان ستاد کرونا این است که آن بخش‌ هایی از دستگاه‌ های دولتی که ظرفیت انجام دورکاری را دارند، این کار را انجام دهند. البته هنوز نواقصی در این حوزه داریم که آنها را پیگیری می‌ کنیم.

 

رییس موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت، در پاسخ به سوالی درباره میزان تخت‌ های بیمارستانی نیروهای مسلح که درگیر کرونا هستند، یادآور شد: در نیروهای مسلح از مجموعه ۷۰۰۰ تخت بیمارستانی نیروهای مسلح در سراسر کشور، ۴۰۰۰ تخت به بیماران کرونایی اختصاص دارد که در موج‌ های مختلف کم و زیاد شده است. در حال حاضر بیمارستان‌ هایی مانند بقیه الله، شهید صدوقی و امام حسین (ع) آمادگی دارند که ۷۰ درصد ظرفیت شان را به بیماران کرونایی اختصاص دهند.

 

ذخایر استراتژیک در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در نیروهای مسلح مطلوب است

 

وی در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت ذخایر استراتژیک اقلام کرونایی برای پاییز و زمستان، گفت: ذخایر استراتژیک در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در نیروهای مسلح مطلوب است. در مجموعه در کشور هم ذخایر خوبی داریم، اما قطعا باید پیش‌ بینی ‌هایی انجام شود که در موج‌ های جدید با کاستی و کمبود مواجه نشویم.

 

۱۰ درصد از شهدای سلامت از کادر درمانی نیروهای مسلح هستند

 

مدیر هماهنگی بین دستگاه ‌های اجرایی در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، درخصوص شهدای سلامت و مبتلایان در کادر پزشکی و پرستاری نیروهای مسلح، عنوان کرد: یکی از بیمارستان‌ هایی که بیشترین فیلد بیماری کرونا بود، بیمارستان بقیه الله بود که تعدادی از کادر درمانی آن مبتلا شدند. حدود ۱۰ درصد از شهدای سلامت را کادر درمانی نیروهای مسلح تشکیل می‌ دهند.

 

وی در پاسخ به سوالی درخصوص آخرین بررسی ‌ها درباره حمله بیولوژیک بودن کرونا، اظهار کرد: در این زمینه با همکاری نیروهای مسلح مطالعاتی انجام شد، اما تا این لحظه به یک نتیجه قطعی و علمی نرسیدیم و هنوز در حال بررسی هستیم.

 

سردار فتحیان درخصوص احتمال افزایش محدودیت‌ ها با توجه به افزایش مبتلایان کرونا، گفت: تا این لحظه تصمیم جدیدی برای اعمال محدودیت ‌های ترددی نشنیدم.

 

وی درخصوص وضعیت کمک ‌های نیکوکاران در دوران کرونا، بیان کرد: در موسسه امدادگران عاشورا که خیریه است، ۶۰ هزار بیمار سرطانی تحت پوشش این خیریه را هدف گذاری کردیم تا برایشان سبد ارزاق تدارک بببینیم. تاکنون نیز برای ۴۰ هزار خانوار سبد ۳۰۰ هزار تومانی تهیه شده است.

 

مشاور وزیر بهداشت و مدیر هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در ادامه این نشست مجازی، در پاسخ به سوالی درخصوص میزان کمک های خیّرین سلامت در این دوران، گفت: در مجموعه نظام سلامت به خصوص در موج اول بیماری و به ویژه در اسفند، فروردین و اردیبهشت ماه، حمایت‌ های فوق ‌العاده‌ ای را از سوی خیّرین سلامت هم در تهران و هم در سراسر کشور داشتیم. قطعا این کمک‌ ها گره‌ های خوبی را از مجموعه بیمارستان‌ ها باز می کند. 

 

ثبت درس ‌آموخته‌ های نیروهای مسلح در حوزه کرونا

 

سردار فتحیان درخصوص ثبت درس ‌آموخته‌ های نیروهای مسلح در حوزه کرونا، تصریح کرد: همه اقداماتی که نیروهای مسلح در حوزه رزمایش‌ های بیولوژیک انجام دادند، فراخوانی و تدوین می شود که در مراکز آموزشی و آکادمی‌ های نیروهای مسلح نیز در حال تدریس است. اجازه نمی‌ دهیم کوچکترین تجربه و درس آموخته ‌ای از دست رود. در مقابله با این ویروس پیچیده، گسترده و همه جانبه، تجربیات زیادی را در تمام عرصه ها داریم که از این تجربیات بهره مند می‌ شویم، هم در سطح راهبردی و هم در سطح عملیاتی.

 

معدل رعایت دستورالعمل ‌های بهداشتی در پادگان ها از معدل کشوری بالاتر است

 

مدیر هماهنگی بین دستگاه ‌های اجرایی در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت سربازان در مناطق مرزی، عنوان کرد: بر اساس بررسی‌ های میدانی که از سوی کارشناسان بهداشت از مجموعه پادگان‌ های نظامی سراسر کشور، انجام شده است، معدل رعایت دستورالعمل ‌های بهداشتی در پادگان ها از معدل کشوری بالاتر بوده و آمار ابتلا هم در این مراکز پایین تر است که علت عمده آن رعایت دستورالعمل‌ های بهداشتی است و وضعیت نگران‌ کننده ‌ای را در مجموعه‌ های پادگان‌ ها نداریم.

منبع: وبدا

آخرین اخبار

خداحافظی با ریزش موی سر با مصرف این دو مکمل غذایی غذا‌هایی که خواب شبانه را شیرین‌تر می‌کند صدای بلند سکته مغزی را در جامعه بشنوید مجموع قربانیان کرونا در کشور از ۳۴ هزار نفر گذشت/ شناسایی ۸۲۹۳ بیمار جدید در کشور افزایش خطر سکته قلبی با مصرف نوشیدنی‌های رژیمی ۸ علت درد پاشنه پا/ با مشاهده این علائم فورا به پزشک مراجعه کنید! کشف جدیدترین فاجعه کرونا در بدن انسان روش‌های صحیح پخت ماهی که همه خاصیت آن را حفظ می‌کند ۸ نوشیدنی گیاهی که آب روی آتش برای گلودرد هستند وحشتناک‌ترین آسیب سیگار الکتریکی بر بدن رفتار حیرت آور حیوان ناقل کرونا مخوف‌ترین مکان برای انتشار سریع ویروس کرونا قاتل خاموشی که بی صدا جان می گیرد/ مراقب باشید تا غافلگیر نشوید چرا تردید در هولوکاست جرم، اما اهانت به پیامبر آزاد؟ اگر کرونا مزمن شود نه اقتصاد داریم و نه امنیت دستیابی به فناوری ساخت اولین زبان مصنوعی انسان راهبرد واحدی برای مقابله با کرونا نداریم بیمه تخت برای همه بیماران کرونایی بستری شدن بیش از ۶ هزار بیمار کرونایی در تهران غذای ویژه بیماران فنیل کتونوریا ( PKU) تولید می شود جابه‌جایی رکورد‌ها با فوت ۴۱۵ هموطن دیگرر قرارگاه عملیاتی، مسئول اجرای تصمیمات ستاد ملی کرونا شایع ترین دلایل شکم درد دارویی معجزه آسا برای نجات بیماران وخیم کرونایی تاثیر کاهش وزن بر سلامت مغز و بدن آلرژی و علل و علائم آن را بهتر بشناسیم راهکار‌هایی برای رشد و استحکام ناخن‌ها صید غیرمجاز و کشتار پرندگان مهاجر در تالاب های خوزستان نخواهم گذاشت زحمات نیروهای بهداشتی و درمانی پایمال مباحث سیاسی شود خطرات کرونا ویروس برای مادران باردار چیست؟ نقش سنگین رسانه‌ها در ترغیب کودکان به ورزش نبرد تهران با سه اهریمن تحریم، کرونا و آلودگی هوا چالش‌های عشق در سنین نوجوانی آشنایی با خواص اعجاب انگیز خرمالو آخرین وضعیت واکسن‌های ایرانی کرونا عرضه رمدسیویر فقط در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های سانتر کرونا واکسن کرونا برای کدام افراد بی اثر است؟ ۲۳ درصد ایرانی‌ها از اختلالات روانی رنج می‌برند رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تشدید نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی شناسایی ۶۹۶۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور و فوت ۳۴۶ بیمار در شبانه روز گذشته آنتی بادی ویروس کرونا تا چه زمانی در بدن باقی می‌ماند؟ فایده ورزش در مبارزه با سرطان اثبات شد هشدار سازمان هواشناسی برای ۴ استان ۵ ترکیب فوق‌العاده با شیر برای تقویت بدن سندرومی زنانه که باید درباره آن بیشتر بدانید راهکار مقابله با افسردگی در دوران کرونا فوت ۳۳۷ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته در کشور/ چگونه با ماهی در برابر کرونا ایمن شویم؟ توصیه به مبتلایان صرع در پاندمی کرونا

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .