اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 6 مهر 1399

موج سوم کرونا چراغ خاموش رکورد شکست

معاون کل وزیر بهداشت گفت: تعداد مبتلایان به کرونا در موج سوم، بیشتر از موج اول و دوم است.

0

دکتر ایرج حریرچی گفت: در موج سوم کرونا تعداد مبتلایان و بستری شدگان خیلی بیشتر از موج اول و دوم گزارش شده است به نحوی که در این میان نام استان‌های تهران و قم، چشم نوازی می‌کند.

وی ادامه داد: تعداد فوتی‌ها در برخی استان‌ها بی سابقه و خیلی بیشتر از حدنصاب‌های قبلی است و براساس آمار هفته گذشته، متوسط هر ۷ دقیقه یک نفر به علت کرونا فوت می‌کند که این آمار اصلا زیبنده کشور ما نیست.

آقای حریرچی تاکید کرد: مادامی که پیشگیری و رعایت‌های بخشی از مردم در همین سطح نامطلوب و بازگشایی‌های مشاغل هم برقرار باشد، آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا همین خواهد بود و ویروس کرونا کاری ندارد که علت راه اندازی و شکل گیری تجمعات بیش از یک نفر چیست.

وی به انواع راه‌های ابتلا به ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: در بسیاری از موارد که سرفه‌ها و تنفس چهره به چهره انجام می‌شود، می‌توان عامل ابتلا را شناسایی کرد، اما در برخی موارد مانند ابتلا در محل‌هایی همچون، کافی شاپ و غذاخوری‌ها به هیچ عنوان نمی‌توان عامل ابتلا به کرونا را شناسایی کرد.

معاون کل وزیر بهداشت درباره اعطای اختیارات برای اعمال محدودیت‌ها نیز گفت: در برخی موارد امکان بازگشت تعطیلی‌ها وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر موضوع و محور اصلی نگرانی ها، استان تهران است، زیرا تهران از تجمع و تردد‌های بالایی برخوردار است و تاثیر فراوانی بر سایر استان‌ها می‌گذارد پس امکان بازگشت تعطیلی‌ها در تهران بسیار بیشتر از سایر استان هاست.

معاون کل وزیر بهداشت از تعطیلی یک هفته‌ای مدارس و دانشگاه‌ها خبر داد و افزود: با صلاحدید مسئولان استانی، تعطیلی یک هفته‌ای مدارس و دانشگاه‌ها امکان تمدید خواهد داشت ودرباره تعطیلی سایر اماکن همچون ورزشگاه‌ها، باشگاه ها، آرایشگاه‌ها و تالار‌ها و برگزاری مراسم گوناگون هم مسئولان استانی، مستقل تصمیم گیری خواهند کرد.

وی گفت: برخی مشاغل مانند نیروی انتظامی، بیمارستان‌ها در گروه و دسته اول قرار می‌گیرند و این گروه از مشاغل هرگز تعطیلی ندارند، اما اعمال تعطیلی برای مغازه داران و برخی اداره‌ها با صلاحدید ستاد ملی مقابله با کرونا امکان پذیر خواهد بود.

معاون کل وزیر بهداشت با بیان اینکه در چند ماه اخیر در حال تجربه آمار فوتی بالای ۱۷۰ نفر هستیم افزود: احتمال وقوع فوتی‌های بالاتر هم بار‌ها اعلام شده، اما بیشترین نگرانی ما درباره مدارس و دانش آموزان کشورمان است که با ایجاد فضای مجازی شاد از یک سو و حضور فیزیکی ۱۰ درصدی دانش آموزان در کلاس درس، بخش اعظم نگرانی ما رفع شده است.

وی بااشاره به کاهش استفاده از ماسک به زیر ۵۰ درصد گفت: در حال حاضر به علت مسائل اقتصادی در سراسر دنیا، حد جریمه افرادی که از پوشش ماسک استفاده نمی‌کنند به ندادن خدمت در اداره‌ها و فروشگاه‌ها خلاصه شده است.
معاون کل وزیر بهداشت افزود: اعمال کسر از حقوق به دستگاه مربوط و تصمیم گیرنده واگذار شده، اما تجربه نشان داده است که این میزان از جریمه کافی نیست و براساس تصمیم رئیس جمهور قرار است دستورالعملی جدید از هفته آینده اعلام و اعمال شود.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: آمریکا و هند، سایه به سایه هم در حال بالا رفتن از پله‌های ابتلا و مرگ و میر کرونایی هستند.

دکتر حریرچی با نگاهی آماری افزود: آمریکا از حیث ابتلا و مرگ و میر به علت کرونا در جایگاه نخست دنیا قرار دارد، ولی کشور هند سایه به سایه امریکا در حال طی کردن روند صعودی می‌باشد تا جایی که در آینده نزدیک احتمالا جایگاه نخست را از آن خود خواهد کرد.

وی درباره وضع ایران هم گفت: نمودار ابتلا به کرونا در یک ماه اخیر نسبت به اسفند و فروردین شرایط بدتری را نشان می‌دهد تا جایی که به آمار ۴ هزار نزدیک شده ایم.

دکتر حریرچی درباره آمار مرگ و میر بیمارستانی مبتلایان به کرونا نیز افزود: این آمار در ایران، مشابه سایر کشور‌ها ۸ الی ۱۲ درصد می‌باشد که نشان از عملکرد متوسط رو به بالای کشورمان دارد.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به آمار جالب مصرف ۹۹ درصدی مردم ژاپن از ماسک خاطرنشان کرد: استفاده نکردن از ماسک در ژاپن یک ننگ اجتماعی محسوب می‌شود.

وی افزود: علت کاهش ابتلا به کرونا و پایین بودن این آمار در کشور‌های شرق آسیایی، اعمال فاصله گذاری اجتماعی سختگیرانه، آزمایش‌های فراوان و استفاده از ماسک در کنار اقتصاد قوی در کشور‌هایی همچون چین، تایوان، ژاپن و ویتنام است.

دکتر حریرچی گفت: در هفته پایانی اسفند سال قبل، آمار بستری‌های مبتلایان به کرونا حدود ۸ هزار نفر بود که این آمار در هفته اول مرداد امسال به ۱۲ هزار نفر رسید و این رقم هفته قبل به ۱۰ هزار و ۵۷۴ نفر رسیده است.
وی تصریح کرد: آمار فوتی هم در حال حاضر، هفتگی حدود یک هزار و ۴۱۳ نفر است در حالی که این رقم در مدت مشابه هفته قبل حدود هزار و ۳۰۳ نفر بوده است.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده در هفته اخیر را ۲۹ هزار و ۴۶۲ نفر عنوان کرد و افزود: این رقم در هفته قبل ۲۴ هزار و ۵۰ نفر بوده است.

وی گفت: در حال حاضر ۱۰۰ درصد کشورمان درگیر کروناست و نباید خودمان را درگیر رنگ‌های قرمز و نارنجی کنیم و باید همه را مبتلا فرض و تدابیر حفاظتی کاملی اعمال کنیم.

دکتر حریرچی درباره وضع وخیم استان قم نیز گفت: استان قم در هفته قبل ۷۴۵ مورد بررسی کرونایی به ثبت رسانده و آمار فوتی هایش از هفتگی ۳ فوت به ۶۷ فوت در هر هفته رسیده است.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره وضع استان آذربایجان شرقی نیز افزود: این استان به نقطه اوج وضع وخیم و ناگوار خود رسیده و آمار هفته قبل آذربایجان شرقی حدود ۸۴۵ نفر بستری و ۱۰۴ فوتی بوده است.

وی با نگاهی آماری به شرایط کرونایی تهران گفت: تهران در هفته چهارم اسفند حدود هزار و ۹۹۳ نفر بستری داشت که این رقم در موج سوم کرونا به ۲ هزار و ۴۴۳ نفر رسیده است.

دکتر حریرچی افزود: آمار فوتی‌های تهران هم دوباره از نقطه اوج خود در موج اول و موج فاصله گرفته و صعود کرده است.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نانوایی‌ها را متخلف‌ترین صنف کشور در رعایت نکردن مقررات بهداشتی معرفی کرد و گفت: تا این لحظه حدود هزار و ۷۸۱ واحد نانوایی به مراجع قضایی معرفی شده اند.

وی از اعمال اخطار و معرفی به دستگاه قضایی حدود هزار و ۴۳۱ واحد مدرسه متخلف، ۶۰۵ رستوران، ۳۲۷ بانک، ۳۰۸ جایگاه سوخت، ۲۶۵ فروشگاه زنجیره ای، ۲۴۴ داروخانه، ۲۴۱ سازمان و اداره، ۲۳۸ پیشخوان دولت، ۱۸۲ پاساژ، ۱۳۲ آرامستان، ۸۹ سامانه مسافربری برون شهری، ۸۷ واحد مسافربری درون شهری و ۴۶ پلیس +۱۰ خبر داد.

دکتر حریرچی افزود: از میان حدوداً ۱۴ میلیون دانش آموز در کشور میزان مبتلایان به کرونا حدود ۱۰ هزار نفر و تعداد فوتی‌ها هم تقریباً ۲۰۰ نفر عنوان شده است.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره روند میزان رعایت مقررات بهداشتی در کشور گفت: در ماه‌های آغازین امسال میزان رعایت مقررات بهداشتی در کشور به ۸۱ درصد رسیده بود که در هفته اخیر این رقم به ۶۱ درصد نزول کرده است.

وی روند استفاده از ماسک در اداره ها، امکان عمومی و در میان شاغلان صنوف را با حرکتی کاهشی از بازه ۷۰ درصد به بازه ۵۰ درصد عنوان کرد.

آقای محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه درباره ابهامات موجود واکسن آنفلوآنزا و نحوه دسترسی به آن گفت: اولویت ما در مرحله نخست، افرادی هستند که به منظور پیشگیری و یا از روی نیاز، نیازمند استفاده از این واکسن هستند.

 

دکتر حریرچی افزود: این دسته افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز بهداشتی، واکسن خود را رایگان دریافت کنند و در این مرحله، واکسن به کسی تحویل نمی‌شود بلکه فقط تزریق خواهد شد و در مرحله بعد واکسن در داروخانه‌ها بفروش خواهد رسید.

آقای شانه ساز از واردات واکسن آنفلوآنزا برای ۲۰ درصد از جمعیت کشور با ارز ترجیحی ۴ هزار و ۲۰۰ تومان خبر داد و افزود: در صورت نیاز، می‌توانیم میزان بیشتری از این واکسن را با ارز نیمایی وارد کنیم.

وی گفت: برای جلوگیری از خروج غیرقانونی و انبوه این این واکسن از کشور هم تمهیداتی اندیشیده شده است تا مراجعان به داروخانه، پیشتر در سامانه مورد نظر ثبت نام و کد ملی خود را وارد کنند تا در موقع تحویل واکسن مورد مطابقت قرار گیرد.

دکتر حریرچی با اشاره به میزان ابتلا افراد زیر ۲۰ سال به کرونا گفت: افراد زیر ۲۰ سال حدود ۲۰ درصد از جمعیت کشورمان را شامل می‌شوند و میزان ابتلای این افراد یک درصد یعنی حدود ۲۰۰ نفر است، اما دانش آموزان می‌توانند ناقلین جدی کرونا باشند.

 

آخرین اخبار

۳۰ توصیه کلیدی برای درمان بیمار کرونایی در منزل روش های ساده برای از بین بردن علایم کرونا در منزل نکات غذایی آسان، به‌صرفه و سالم در دوران شیوع بیماری کرونا اولتیماتوم دارویی به شرکت‌های پخش و داروخانه‌ها؛ فروش غیرمتعارف دارو ممنوع محل اصلی تکثیر ویروس کرونا در بدن کجاست؟ تست رایگان PCR‌ ، منتظر تامین بودجه شناسایی ۷۸۲۰ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور طی شبانه روز گذشته/ فوت ۳۸۶ بیمار دیگر جزئیات محدودیت‌های ۱۰ روزه در ۲۵ مرکز استان آغاز طرح تکمیلی مقابله با کرونا، ۲۰ آبان کمبود دارو و تجهیزات پزشکی کرونا نداریم اعمال محدودیت‌ها، مهم‌ترین عامل کنترل کرونا اعمال محدودیت‌های ۱۰ روزه در ۲۵ مرکز استان آجیلی آرامبخش برای خانم‌های بی‌اعصاب! ۳ راهکار ساده برای مبارزه با خستگی و افزایش انرژی بدن ۴ علت نفخ معده را بشناسید چرا خوردن خرمالو باعث انسداد روده می‌شود؟ دلیل صدا‌های رازآلود بدن چیست؟ مرگ‌های کرونایی تا کجا پیش خواهد رفت؟ همسو شدن والدین، بهترین راهکار برای تربیت کودکان ۳ علامت دردناک کمبود ویتامین ب ۱۲ در بدن داشتن عمری طولانی با یک رژیم غذایی خوشمزه نکاتی که درباره قرنطینه فردی در زمان همه گیری کرونا باید بدانید چگونه بوی بد دهان را با طب سنتی درمان کنیم؟ سایه کرونا بر سر سلامت ایرانیان؛ چاقی و اضافه وزن به دنبال خانه نشینی و کم تحرکی آمادگی تیم‌های عملیات ویژه اورژانس کشور به ترکیه بیانیه دبیر کل مجمع خیرین سلامت درباره ورود خیرین به میدان مبارزه با کرونا همه چیز بعد از ابتلا به کرونا پیام تسلیت و همیاری وزیر بهداشت به همتای ترکیه ای ۵ علامت که نشان دهنده احتمال ابتلا به کرونای بلند مدت است علائم عجیب پساکرونایی؛ از سندرم مخوف کاوازاکی تا لکنت زبان و حملات صرعی ۳ دسته دارویی که باعث ریزش مو می‌شوند ۳ علامت ساده در پا‌ها که نشان دهنده فشار خون خطرناک است چرا دچار افسردگی فصلی می‌شویم؟ مخرب‌ترین تاثیرات دیابت نوع ۲ بر دهان و دندان + تصاویر خداحافظی با ریزش موی سر با مصرف این دو مکمل غذایی غذا‌هایی که خواب شبانه را شیرین‌تر می‌کند صدای بلند سکته مغزی را در جامعه بشنوید مجموع قربانیان کرونا در کشور از ۳۴ هزار نفر گذشت/ شناسایی ۸۲۹۳ بیمار جدید در کشور افزایش خطر سکته قلبی با مصرف نوشیدنی‌های رژیمی ۸ علت درد پاشنه پا/ با مشاهده این علائم فورا به پزشک مراجعه کنید! کشف جدیدترین فاجعه کرونا در بدن انسان روش‌های صحیح پخت ماهی که همه خاصیت آن را حفظ می‌کند ۸ نوشیدنی گیاهی که آب روی آتش برای گلودرد هستند وحشتناک‌ترین آسیب سیگار الکتریکی بر بدن رفتار حیرت آور حیوان ناقل کرونا مخوف‌ترین مکان برای انتشار سریع ویروس کرونا قاتل خاموشی که بی صدا جان می گیرد/ مراقب باشید تا غافلگیر نشوید چرا تردید در هولوکاست جرم، اما اهانت به پیامبر آزاد؟ اگر کرونا مزمن شود نه اقتصاد داریم و نه امنیت دستیابی به فناوری ساخت اولین زبان مصنوعی انسان

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .