اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 21 مهر 1399

سالیانه 384 بلای طبیعی در جهان رخ می دهد

رییس دفتر مدیریت کاهش خطر بلایا وزارت بهداشت گفت:گزارش مرکز مطالعات اپیدمیولوژیک بلایا نشان می‌دهد سالیانه به طور میانگین 384 بلای طبیعی در جهان به وقوع می پیوندد.

0

رییس دفتر مدیریت کاهش خطر بلایا وزارت بهداشت در آستانه “روز جهانی کاهش خطر و بلایا”:

سالیانه 384 بلای طبیعی در جهان رخ می دهد

رییس دفتر مدیریت کاهش خطر بلایا وزارت بهداشت گفت:گزارش مرکز مطالعات اپیدمیولوژیک بلایا نشان می‌دهد سالیانه به طور میانگین 384 بلای طبیعی در جهان به وقوع می پیوندد. مخاطراتی نظیر زلزله، سونامی، گردباد و سیل سالانه حدود330-250 میلیارد دلار خسارت اقتصادی به دنبال داشته که تا سال2030 این خسارت حدود 415 میلیارد دلار تخمین زده می‌ شود.

 دکتر محمد اسماعیل مطلق به مناسبت فرارسیدن 13 اکتبر روز جهانی کاهش خطر و بلایا، با اعلام این خبر افزود: بر اساس گزارش جهانی کاهش خطر بلایا، توسعه پایدار بدون در نظر گرفتن رویکرد کاهش خطر بلایا امکان‌پذیر نمی‌باشد. از نظر خسارات انسانی صرف نظر از صدمات فیزیکی، در بین سال‌های 2012- 1980 سالانه معادل 42 میلیون سال عمر از دست رفته ناشی از مخاطرات اتفاق افتاده که بیش از80‌ درصد آن در کشورهای با درآمد پایین و متوسط بوده است.


مشاور معاون بهداشت و  رییس دفتر مدیریت کاهش خطر بلایا وزارت بهداشت اظهار کرد: منطقه جنوب و جنوب شرقی آسیا با 2481 حادثه (36‌ درصد کل مخاطرات) بیشترین مخاطرات را تجربه کرده است. چنانچه آمار سال2014 نشان می‌دهد، 48‌ درصد از مخاطرات، 85 درصد کشته‌ها و 86‌ درصد جمعیّت تحت تأثیر در آسیا بوده و مخاطرات آب و هوایی مسئول71‌ درصد از موارد مرگ و 36‌درصد جمعیّت تحت تأثیر بوده است.

میزان بالایی از مخاطرات در ایران انسان ساخت است

 وی افزود: بررسی آمار وقوع مخاطرات در ایران نیز نشان‌دهنده میزان بالای وقوع مخاطرات طبیعی و انسان‌ساخت می‌باشد. این موضوع به علت موقعیت جغرافیایی و خصوصیات توپوگرافیک ایران و آسیب‌پذیری بالای سازه ای و غیرسازه ای جامعه می‌باشد که منجر به مرگ، صدمات بی شمار و پیامدهای سوء سلامتی می شود.

وی بیان کرد: گزارش تحلیل خطر جهان در سال 2017 نشان می دهد کشور ایران بر اساس شاخص کمبود ظرفیت‌های تطابقی ایران با میزان 80.35 درصد جزء کشورهای با خطر بالا و از نظر آسیب‌پذیری با 47.78‌ درصد در سطح متوسط طبقه‌بندی شده است. به علاوه ایران با40 میلیون جمعیّت تحت تأثیر در سال‌های 2013-1994 جزء ده کشور اول از این نظر بوده است.

دکتر مطلق در ادامه گفت: با توجه به مطالب فوق، مدیریت خطر بلایا حائز اهمیت ویژه‌ای می‌باشد. به همین دلیل در سومین کنفرانس جهانی سازمان ملل متّحد در شهر سندای ژاپن در 18 مارس 2015، راهبرد بین‌المللی کاهش خطر بلایا تحت عنوان "سند سندای" به تصویب رسید.
 رییس دفتر مدیریت کاهش خطر بلایا گفت: خروجی مورد انتظار پس از اجرای این سند در فاصله سال‌های 2030-2015، کاهش اساسی خطر، تلفات جانی و خسارات ناشی از بلایا به معیشت، سلامت، سرمایه‌های اقتصادی، فیزیکی، اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی و کسب و کار در جوامع و کشورها تعیین گردید.

 شعار سال: حکمرانی خطر بلایا در برنامه ها و راهبردهای کشورها

 دکتر مطلق افزود: 13 اکتبر به عنوان روز بین المللی کاهش خطر بلایا شناخته می شود. هر ساله شعاری متناسب با اهداف کاهش خطر بلایا پیشنهاد می گردد. شعار امسال در راستای اولویت دوم سند سندای تحت عنوان "حکمرانی خطر بلایا در برنامه ها و راهبردهای کشورها" و هدف پنجم این سند یعنی "افزایش قابل توجه تعداد کشورهای دارای راهبرد و برنامه های کاهش خطر بلایا در سطح ملی و محلی تا سال 2020" انتخاب شده است.

وی ادامه داد: بر این اساس می توان از وقوع بسیاری از بلایا  پیشگیری نمود، اگر و اگر راهبردهای کاهش خطر برای مدیریت و کاهش خطر وجود داشته باشد و یا از ایجاد خطرات جدید پیشگیری گردد. لازمه این موضوع وجود یک حکمرانی خوب خطر بلایا است. بنابراین برای شعار امسال، "همه چیز وابسته به حکمرانی خطر است"، در نظر گرفته شده است.

وی ابراز داشت: حکمرانی خطر بلایا امروز به عنوان موضوع روز جهانی کاهش خطر بلایا در 13 اکتبر درحالی اعلام شد که تعداد زیادی از مردم به دلیل اپیدمی COVID-19 جان خود را از دست داده و بیمار شده اند. Mami Mizutori ، نماینده ویژه دبیر کل کاهش خطر بلایا در بیانیه ای اعلام کرد: "ما تاکنون از بدترین فاجعه قرن بیست و یکم آموخته ایم که اگر ما برای مقابله با تهدیدهای موجود، حکمرانی خطر بلایا را تقویت نکنیم، محکوم به تکرار اشتباهات هشت ماه گذشته هستیم که موجب مرگ تعداد زیادی از افراد و خسارات سنگین به نظام سلامت و رفاه اقتصادی و اجتماعی میلیون ها نفر شده است".

دکتر مطلق گفت: با حکمرانی خوب در برابر خطر بلایا می توان موجب حفظ جان انسانها و کاهش افراد متأثر از بلایا شده و خسارات اقتصادی را کاهش داد. این موضوع مستلزم داشتن راهبردهای ملی و محلی برای کاهش خطر بلایا است. ما نیازمند راهبردهای جامعی هستیم که نه تنها برای فائق آمدن بر یک مخاطره مانند سیل و طوفان کاربرد دارد، بلکه با رویکرد همه مخاطرات برای مخاطراتی مانند بیماری های مشترک انسان ، تغییرات شدید آب و هوایی و تخریب محیط زیست نیز قابل استفاده می باشد.

وی تصریح کرد: راهبردهای مناسب ملی و محلی برای کاهش خطر بلایا باید در برگیرنده سیاست هایی باشند که بتوانند ارتباط مناسب بین بخشی در زمینه هایی مانند کاربری زمین، کدهای ساختمانی، بهداشت عمومی، آموزش، کشاورزی، حفاظت از محیط زیست، انرژی، منابع آب، کاهش فقر و سازگاری با تغییرات اقلیمی را فراهم نمایند.

رییس دفتر مدیریت کاهش خطر بلایا خاطرنشان ساخت: سیاست‌های کلی نظام برای پیشگیری و کاهش خطرات ناشی از سوانح طبیعی و حوادث غیرمترقبه درسال 1384 ابلاغی مقام معظم رهبری نشان می دهد که این موضوع همواره دغدغه بالاترین مقام کشور بوده و به همین دلیل خوشبختانه معاونت بهداشت از سال 1393 پنج برنامه ادغام یافته در نظام شبکه در حوزه مدیریت خطر بلایا پیش بینی نموده است. این برنامه ها شامل ارزیابی و آموزش آمادگی خانوار، ارزیابی ایمنی و خطر واحدهای بهداشتی، نظام مراقبت وقوع و پیامدهای بلایا، ارتقاء ایمنی واحدهای بهداشتی و برنامه پاسخ نظام سلامت در حوادث و بلایا می باشد.

دکتر مطلق در پایان گفت: مورد اخیر به منزله راهبرد ملی و محلی در پاسخ تلقی شده و با تقویت و حمایت آن می توان ادعا نمود که ایران به عنوان کشور پیشرو در منطقه این مهم را سال ها قبل در دستور کار قرار داده و امید است با حمایت های آتی موجبات ارتقاء ایمنی و آگاهی مردم و تاب آوری نظام سلامت کشور عزیزمان باشیم.

منبع :وبدا

برچسب ها :

آخرین اخبار

صید غیرمجاز و کشتار پرندگان مهاجر در تالاب های خوزستان نخواهم گذاشت زحمات نیروهای بهداشتی و درمانی پایمال مباحث سیاسی شود خطرات کرونا ویروس برای مادران باردار چیست؟ نقش سنگین رسانه‌ها در ترغیب کودکان به ورزش نبرد تهران با سه اهریمن تحریم، کرونا و آلودگی هوا چالش‌های عشق در سنین نوجوانی آشنایی با خواص اعجاب انگیز خرمالو آخرین وضعیت واکسن‌های ایرانی کرونا عرضه رمدسیویر فقط در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های سانتر کرونا واکسن کرونا برای کدام افراد بی اثر است؟ ۲۳ درصد ایرانی‌ها از اختلالات روانی رنج می‌برند رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تشدید نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی شناسایی ۶۹۶۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور و فوت ۳۴۶ بیمار در شبانه روز گذشته آنتی بادی ویروس کرونا تا چه زمانی در بدن باقی می‌ماند؟ فایده ورزش در مبارزه با سرطان اثبات شد هشدار سازمان هواشناسی برای ۴ استان ۵ ترکیب فوق‌العاده با شیر برای تقویت بدن سندرومی زنانه که باید درباره آن بیشتر بدانید راهکار مقابله با افسردگی در دوران کرونا فوت ۳۳۷ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته در کشور/ چگونه با ماهی در برابر کرونا ایمن شویم؟ توصیه به مبتلایان صرع در پاندمی کرونا آیا رژیم کتو به باروری کمک می‌کند؟ ۴ روش برای آماده‌سازی یک خواب خوب شبانه مهمترین علت تماس با سامانه مشاوره اضطراب جهاد دانشگاهی ​​​​​​​گرم کردن غذا ویروس کرونا را نابود می کند؟ کرونا در چه درجه حرارتی نابود می‌شود؟ هیچ کشوری قهرمان نیست، اتحاد جهانی تنها راه شکست کروناست! 40 درصد از زنان بالای 50 سال به پوکی استخوان مبتلا هستند ضرورت توجه به تولید نوارهای تست قند خون در کشور علائم بیماری کرونا در کودکان چیست؟ مواظب این علامت کرونا باشید! مهار استرس با چند تکنیک ساده استرس؛ روی پنهان ویروس کرونا روش‌های مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با بیماری خوراکی‌هایی که باید در هوای آلوده بخوریم شیوع بالای مسمومیت‌های دارویی در کشور مواد غذایی ضد کرونا فشار خون طبیعی چقدر است؟ تغذیه مناسب بیماران مبتلا به کرونا چیست؟ آموزش همگانی باید بهتر از گذشته انجام شود آمار مرگ و میر در تهران همچنان بالاست شناسایی ۶۱۹۱ بیمار کووید ۱۹ در کشور چه افرادی گرفتار کووید ۱۹ طولانی مدت می‌شوند؟ فواید شگفت انگیز سرکه که اگر بدانید آن را از سفره حذف نمی‌کنید ۳۰ میلیون نفر ایرانی به کرونا مبتلا شده اند همه دستگاه‌ها با آرایش شبهه جنگی وارد میدان مبارزه با کرونا شوند چگونه بدون استفاده از دارو کلسترول خون را کاهش دهیم؟ 5دلیل که به شما ثابت می‌کند باید همراه صبحانه آب پرتقال بخورید

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .