اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 27 مهر 1399
در اوج شیوع کرونا

کاهش ۳۵ درصدی ذخایر خون ایران

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: در اوج روز‌های شیوع ویروس کرونا ۳۵ درصد از ذخایر خون ایران کاسته شد در حالی که در بسیاری از کشور‌ها این کاهش به مرز ۷۰ درصد نیز رسید.

0

آقای دکتر پیمان عشقی در جمع کارکنان اداره کل انتقال خون استان مازندران، ضمن تقدیر از تلاش‌های مدیرکل انتقال خون مازندران گفت: در چند ماه اخیر پویایی و نشاط در مدیریت این مجموعه خدمتگزار به خوبی مشاهده شده است.
وی با بیان اینکه عملکرد مدیران و ادارات کل استان‌ها با دقت بررسی و رصد می‌شود افزود: حاکمیت ارزیابی عملکرد در سازمان انتقال خون رویکردی مستمر است که محدود به روز‌ها یا سالی خاص نیست.

ممیزی در تنویر چهره انتقال خون استان‌ها مؤثر است
آقای دکتر عشقی گفت: ارزیابی عملکرد به مانند آیینه‌ای است که دستاورد‌ها را نشان می‌دهد و اولین دستاورد این رویکرد یافتن ممیز‌های خبره انتقال خون بود که چند ماه طول کشید و حداقل از ۲۰ تن از صاحب نظران فعلی و سابق سازمان درخواست اظهار نظر شده است تا ممیز‌های کنونی شناسایی و انتخاب شوند.
وی ادامه داد: سعی شده است افرادی به عنوان ممیز انتخاب شوند که ادارات کل آنان را پذیرا باشند و ویژگی‌های اخلاق حرفه‌ای نیز در آنان نمود چشمگیری داشته باشد.
آقای دکتر عشقی اذعان داشت: با افزایش روند ممیزی‌ها گزارش‌های ممیز‌ها پخته‌تر شده است و امیدواریم که در آینده‌ای نه چندان دور ممیز‌های توانمند دیگری نیز به جمع افراد حاضر افزوده شوند.

مدیریت ایستا مؤثر نیست
مدیرعامل سازمان انتقال خون با تأکید بر اینکه مدیریت سیال و متحرک باید جایگزین مدیریت ایستا و نشسته شود خاطر نشان ساخت: مدیران کل استان‌ها باید دائما با نهاد‌های تصمیم گیرنده و افراد موثر در استان در تماس باشند.
وی سازمان انتقال خون را مجموعه‌ای فنی و تخصصی و از طرفی فرهنگی و اجتماعی برشمرد و تاکید کرد: مدیران سازمان باید با تمام اقشار در ارتباطی تنگاتنگ و صمیمانه باشند.

مدیریت مشارکتی سرلوحه کار است
آقای دکتر عشقی از تیم همراه خود که در روز‌های شیوع کرونا همراه وی بوده اند تقدیر کرد و گفت: بازدید میدانی در این روز‌ها ساده نیست و امیدواریم این بازدید‌ها بتواند از مشکلات ادارات کل بکاهد و در افزایش انگیزه خانواده بزرگ انتقال خون مؤثر باشد.
مدیرعامل سازمان انتقال خون همچنین بر ترویج مدیریت مشارکتی نیز تأکید کرد و گفت: تمامی موفقیت‌ها از مدیریت مشارکتی منتج می‌شود و نظارت و بازرسی هم باید مشارکتی باشد، زیرا حضور ممیز‌های توانمند بیشتر موجب می‌شود فرآیند‌ها از منظر‌های مختلف بازرسی و پایش شود.
آقای دکتر پیمان عشقی تصریح کرد: مدیریت مشارکتی مستلزم برگزاری جلسات مؤثر و نظام‌مند است و در این سبک از مدیریت نباید تصمیم قبل ازبرگزاری جلسات گرفته شود.

سامانه نظام پیشنهاد‌ها راه اندازی می‌شود
مدیر عامل سازمان انتقال خون افزود: تشویق باید موردی باشد تا تفاوت به وسیله آن احساس شود. کارکنانی که کاری نیکو انجام می‌دهند و یا ایده‌ای جذاب را مطرح می‌کنند مورد تشویق قرار می‌گیرند و بدین منظور دبیرخانه نظام پیشنهاد‌های سازمان توسط روابط عمومی شکل گرفته است و در روز‌های آتی از آن بهره برداری لازم صورت خواهد گرفت.

مازندران رتبه دوم شاخص اهدای خون در کشور را دارد
آقای دکتر عشقی انتقال خون مازندران را پنجمین انتقال خون تأسیس شده در کشور برشمرد که پیدایش آن به سال ۱۳۵۸ باز می‌گردد.
وی گفت: این مجموعه در ماه‌های اخیر خوش درخشیده است و افزایش آمار اهدای پلاسما کووید ۱۹ نسبت به جمعیت و بهبود شاخص اهدای خون به ازای هر هزار نفر جمعیت نشان از آن دارد.

افزایش آمار اهدا و سلامت خون در کنار هم
آقای دکتر عشقی گفت: رویکرد سازمان انتقال خون افزایش آمار اهدای خون و ارتقای شاخص‌های سلامت خون‌های اهدایی است.
وی افزود: در روز‌های شیوع ویروس کرونا در جهان بسیاری از کشور‌ها با کاهشی به مراتب بیشتر از آنچه در ایران شاهد بودیم مواجه شدند. در اوج روز‌های شیوع این ویروس ۳۵ درصد از ذخایر خون ایران کاسته شد در حالی که در بسیاری از کشور‌ها این کاهش به مرز ۷۰ درصد نیز رسید.
سازمان انتقال خون در دوران پاندمی کرونا از استاندارد‌ها فاصله نگرفته است و هیچکدام از دستورالعمل‌ها خود حتی سخت گیرانه‌ترین آن‌ها و معافیت‌هایی که تنها به دلیل اعتلای شاخص‌های سلامت خون تدوین و در نظر گرفته شده است نیز تغییر نکرده است..

شناخت دغدغه‌های نیروی انسانی در رأس هرم اقدامات مدیریتی است
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اهمیت نقش منابع انسانی گفت: از مشکلات معیشتی و مالی کارکنان سازمان آگاه هستیم در این زمینه متعهد به تلاش بیشتریم.
وی خطاب به کارکنان انتقال خون مازندران ادامه داد: در راستای افزایش منابع مالی و بهبود شرایط حقوق و مزایای کارکنان فعالیت‌های بسیاری انجام شده است که حتی زمزمه‌های آن نیز به گوش کارکنان نرسیده است و معتقدیم که تلاش کارکنان حق الناسی بر گردن سازمان انتقال خون و مدیرعامل آن است.
وی از کارکنانی که در نیمه‌های شب خون را سالم و با قبول مشقت بسیار به یک مرکز درمانی می‌رسانند تا لبخند را بر لبان بیماری بنشانند نیز صمیمانه تقدیر کرد.

بر روی اهدای خون بانوان سرمایه گذاری می‌کنیم
آقای دکتر عشقی گفت: با اهدای خون بانوان هر خانه تبدیل به یک مرکز اهدای خون می‌شود و نهادینه سازی این فرهنگ چنانچه از بانوان آغاز شود پایدار‌تر و پویاتر خواهد بود.
مدیرعامل سازمان انتقال خون با ابراز خرسندی از روند رو به رشد اهدای خون بانوان در ماه‌های اخیر گفت: صرف منابع و زمان برای افزایش اهدای خون بانوان قطعا نباید هزینه تلقی قلمداد و این یک سرمایه گذاری ارزشمند برای آینده کشور است.

اجرای جدی آیین نامه بانک خون بیمارستانی در دستور کار است
مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: عدم همکاری مراکز درمانی را در استقرار و اجرای نظام هموویژیلانس نمی‌پذیریم و همه مراکز باید مطابق اجرای آیین نامه بانک خون بیمارستانی متعهد باشند.
آقای دکتر عشقی گفت: خون گوهری ارزشمند است و چنانچه بیمارستانی با انتقال خون همراه نباشد و عوارض تزریق خون و مستندات آن را ثبت و به اطلاع انتقال خون نرساند به منزله صلاحیت نداشتن آن مرکز در دریافت و تزریق خون است.
مدیرعامل انتقال خون کشور تأکید کرد: مدیریت انتقال خون در مازندران به دلیل آمار بالای بیماران خاص که به طور عمده مصرف کننده خون و فرآورده‌های آن هستند باید دقت نظر و ظرافت بیشتری را در پیشبرد نظام هموویژیلانس در دستور کار خود قرار دهد.

منبع: خبرگزاری صدا وسیما

آخرین اخبار

خداحافظی با ریزش موی سر با مصرف این دو مکمل غذایی غذا‌هایی که خواب شبانه را شیرین‌تر می‌کند صدای بلند سکته مغزی را در جامعه بشنوید مجموع قربانیان کرونا در کشور از ۳۴ هزار نفر گذشت/ شناسایی ۸۲۹۳ بیمار جدید در کشور افزایش خطر سکته قلبی با مصرف نوشیدنی‌های رژیمی ۸ علت درد پاشنه پا/ با مشاهده این علائم فورا به پزشک مراجعه کنید! کشف جدیدترین فاجعه کرونا در بدن انسان روش‌های صحیح پخت ماهی که همه خاصیت آن را حفظ می‌کند ۸ نوشیدنی گیاهی که آب روی آتش برای گلودرد هستند وحشتناک‌ترین آسیب سیگار الکتریکی بر بدن رفتار حیرت آور حیوان ناقل کرونا مخوف‌ترین مکان برای انتشار سریع ویروس کرونا قاتل خاموشی که بی صدا جان می گیرد/ مراقب باشید تا غافلگیر نشوید چرا تردید در هولوکاست جرم، اما اهانت به پیامبر آزاد؟ اگر کرونا مزمن شود نه اقتصاد داریم و نه امنیت دستیابی به فناوری ساخت اولین زبان مصنوعی انسان راهبرد واحدی برای مقابله با کرونا نداریم بیمه تخت برای همه بیماران کرونایی بستری شدن بیش از ۶ هزار بیمار کرونایی در تهران غذای ویژه بیماران فنیل کتونوریا ( PKU) تولید می شود جابه‌جایی رکورد‌ها با فوت ۴۱۵ هموطن دیگرر قرارگاه عملیاتی، مسئول اجرای تصمیمات ستاد ملی کرونا شایع ترین دلایل شکم درد دارویی معجزه آسا برای نجات بیماران وخیم کرونایی تاثیر کاهش وزن بر سلامت مغز و بدن آلرژی و علل و علائم آن را بهتر بشناسیم راهکار‌هایی برای رشد و استحکام ناخن‌ها صید غیرمجاز و کشتار پرندگان مهاجر در تالاب های خوزستان نخواهم گذاشت زحمات نیروهای بهداشتی و درمانی پایمال مباحث سیاسی شود خطرات کرونا ویروس برای مادران باردار چیست؟ نقش سنگین رسانه‌ها در ترغیب کودکان به ورزش نبرد تهران با سه اهریمن تحریم، کرونا و آلودگی هوا چالش‌های عشق در سنین نوجوانی آشنایی با خواص اعجاب انگیز خرمالو آخرین وضعیت واکسن‌های ایرانی کرونا عرضه رمدسیویر فقط در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های سانتر کرونا واکسن کرونا برای کدام افراد بی اثر است؟ ۲۳ درصد ایرانی‌ها از اختلالات روانی رنج می‌برند رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تشدید نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی شناسایی ۶۹۶۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور و فوت ۳۴۶ بیمار در شبانه روز گذشته آنتی بادی ویروس کرونا تا چه زمانی در بدن باقی می‌ماند؟ فایده ورزش در مبارزه با سرطان اثبات شد هشدار سازمان هواشناسی برای ۴ استان ۵ ترکیب فوق‌العاده با شیر برای تقویت بدن سندرومی زنانه که باید درباره آن بیشتر بدانید راهکار مقابله با افسردگی در دوران کرونا فوت ۳۳۷ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته در کشور/ چگونه با ماهی در برابر کرونا ایمن شویم؟ توصیه به مبتلایان صرع در پاندمی کرونا

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .