اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 28 مهر 1399

ایران چهارمین کشور دنیا از نظر آمار فوتی‌های روزانه کرونا/ مردم سیاه‌ترین پاییز قرن را تجربه می‌کنند

روز گذشته ایران چهارمین کشور جهان از نظر میزان فوتی‌های روزانه کرونا بود و کرونا با سرعت بالا می‌تازد و قربانی می‌گیرد.‌

0

این روزها کرونا چهره مرگبارتر خود را نشان داده است، به نظر می رسد، پاییز مرگبار و سیاهی که در پیش بینی ها و گمانه زنی ها به آن اشاره می شد، حالا دیگر تنها یک گمانه زنی نیست و در واقعیت آن را می بینیم، پاییزی که هنوز در ابتدای آن هستیم و اگر بیشتر نکات بهداشتی را رعایت نکنیم، مرگبارترین و سیاه ترین پاییز قرن خواهد بود.

در هفته ای که سپری کردیم، شاهد رکودزنی های متعدد کرونا پس از هشت ماه آغاز بیماری در ایران بودیم و رکورد فوتی، آمار بیماران بدحال و ابتلای روزانه به کرونا در ایران شکسته شد.

ما در حالی آخرین پاییز قرن را سپری می‌کنیم که روزانه بیش از ۲۵۰ بیمار جان خود را از دست می‌دهند، دیروز ۲۵۲ فوتی بر اثر ابتلا به کرونا داشتیم و ایران پس از کشور‌های هند، آمریکا و مکزیک در رتبه چهارم بیشترین مرگ و میر روزانه کرونا قرار داشت.

تاکنون ۴۰ میلیون و ۲۸۰ هزار و ۲۴۹ نفر در کشور‌های مختلف دنیا به بیماری کرونا مبتلا شده اند و ویروس مرگبار و منحوس کرونا یک میلیون و ۱۱۸ هزار و ۳۲۱ قربانی گرفته است.

روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۵ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

در سراسر اروپا کشورهای اروپایی پس از کاهش موفقیت آمیز شیوع بیماری در اوایل سال، شاهد از سرگیری مجدد افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ هستند و لزوم مقابله با پیک دوم ابتلا به کووید-۱۹، اکثر این کشورها را وادار به اجرای سیاست های کنترلی جدیدی کرده است.

در بلژیک بیش از چهار نفر به استثنای افراد زیر ۱۲ سال و کسانی که زیر یک سقف زندگی می کنند، نمی توانند در خانه یا در مکان های عمومی دورهم جمع شوند.در دانمارک محدودیت های جدید تا اواسط آبان ۹۹ تمدید شده است، در فرانسه از هفته گذشته، مقررات منع رفت و آمد در منطقه پاریس و هشت شهر دیگر که وضعیت قرمز کرونایی دارند، اجراشده است . در ایتالیا ماسک زدن در بیرون از منزل اجباری بوده و به مردم توصیه شده است که در صورت دشوار بودن حفظ فاصله امن با دیگران، بیش از شش نفر در خانه حضور نداشته باشند و در خانه ماسک بزنند. 

داروهایی که حریف کرونا نشدند

کرونا مرگبارترین اپیدمی قرن است و زندگی را در بسیاری از کشورهای دنیا دستخوش تغییر کرده است، در بسیاری کشورها مانند ایران، مدارس و دانشگاه ها تعطیل و غیر حضوری شده اند، در زمان اوج بیماری محدودیت برای برخی مشاغل اعمال می شود و در بسیاری از کشورهای اروپایی شاهد بازگشت محدودیت های کرونایی هستیم.

از طرفی باید توجه داشت که هیچ دارویی تاکنون نتوانسته است به طور کامل حریف این غول نامرئی شود و چند روز اخیر هم سازمان جهانی بهداشت به قول معروف آب پاکی را روی دست خیلی ها ریخت و از چهار داروی معروف درمان کرونا قطع امید کرد، با گذشت حدود هشت ماه از انجام بزرگترین مطالعه کارآزمایی بالینی سازمان بهداشت جهانی برای درمان بیماری کووید -۱۹، نتایج نهایی بررسی‌ها بر روی اولین گروه از بازو‌های درمانی تحت کارآزمایی بالینی اعلام شد.

بر این اساس چهار داروی ضد ویروس «رمدسیویر»، «لوپیناویر»، «اینترفرون - بتا» و «هیدروکسی کلروکین» تاثیری بر درمان، کاهش طول مدت بستری، نیاز به تهویه مکانیکی و مرگ و میر ناشی از بیماری مبتلایان به کووید -۱۹ بستری در نداشته اند.

با وجود اینها تنها راه مقابله با ویروس مرگبار و نامرئی کرونا، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از ترددهای غیر ضرور، شت و شوی دست ها استفاده از ماسک، استفاده از تست های بیشتر کرونا، شناسایی و ایزولاسیون بیماران مبتلا به کروناست.

اکنون شاهد آن هستیم، در کشوری مانند چین که کرونا برای نخستین بار در آن گزارش شد، مردم روزهای بدون ماسک را تجربه می کنند و بخش اعظم آن به مقررات سختگیرانه و رعایت نکات بهداشتی باز می گردد.

این در حالی است که وزیر بهداشت بزرگترین نقصان در مدیریت کرونا را عدم برخورد محکم با قانون شکنان معرفی کرده است.

نمکی در این باره گفت: این ضعفی است که داریم و اگر این ضعف را با همت والای ناجا نتوانیم مدیریت کنیم، به عنوان فرمانده عملیات مبارزه با کرونا می‌گویم که کرونا در این کشور جمع نخواهد شد.

وضعیت کرونایی ایران چگونه است؟

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا، موارد ابتلا و مرگ و میر در کشور بالا است و روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی در آمار کلی کشور مشاهده می شود و در ۱۵ استان (لرستان، یزد، کرمانشاه، آذربایجان شرقی، اصفهان، مرکزی، کرمان، البرز، اردبیل، تهران، خراسان رضوی، قزوین، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان ) روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی مشاهده شده است.

در هفت استان (ایلام، کردستان، سمنان، کهگیلویه وبویراحمد، همدان، آذربایجان غربی و مازندران) روند صعودی یا شروع پیک جدید بیماری کرونا گزارش شده است. در چهار استان ( خراسان شمالی، چهارمحال و بختیاری، زنجان و خوزستان) روند ثبات با تغییرات مختصر و نامنظم ثبت شده است و به نظر می رسد دو استان (خراسان جنوبی و بوشهر) اخیراً یک پیک را پشت سر گذاشته اند و تنها در یک استان(گیلان) روند ثبات با تغییرات مختصر نزولی مشاهده شده است.

هم‌اکنون استان‌ سیستان و بلوچستان در وضعیت زرد و استان‌های گلستان، هرمزگان و فارس در وضعیت هشدار و مابقی ۲۷ استان کشور در وضعیت قرمز بیماری قرار دارند.

استان های رکوددار مرگ و میر و بستری کرونا در ایران

درست است که کشور ایران در وضعیت قرمز کرونایی به سر می برد اما وضعیت در برخی استان ها بغرنج تر است و شاهد موارد بیشتر بستری و فوتی کرونا در برخی استان ها هستیم.

 

به گفته سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعداد شهرستان‌های قرمز در کشور افزایش پیدا کرده است و طی یک هفته‌ گذشته شاهد افزایش تعداد شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز از ۱۸۷ شهرستان به ۲۱۵ شهرستان بوده ایم. 

 

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشک ادامه داد: بر اساس آخرین بررسی‌های صورت گرفته میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی در کشور حدود ۵۴ درصد است که بیشترین میزان صدور اخطار و معرفی به مراجع قضایی به علت سهل‌انگاری در رعایت شیوه نامه های بهداشتی در هفته گذشته مربوط به نانوایی‌هاست همچنین بیشترین میزان استفاده از ماسک در مدارس و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و کمترین میزان استفاده از ماسک در پاساژها گزارش شده است.

 

بر اساس گزارش های اعلامی وزات بهداشت، بیشترین میزان بروز موارد بستری مثبت در هفته چهارم مهرماه به ترتیب در استان‌های قم، کردستان، یزد، لرستان، ایلام، سمنان و خراسان جنوبی گزارش شده است. میزان بروز در این استان‌ها دارای اختلاف قابل توجه با میزان متوسط کشوری بوده و از این بین وضعیت استان‌های قم و لرستان با بیشترین میزان اختلاف بسیار نگران کننده است همچنین کمترین میزان بروز موارد بستری در هفته چهارم مهرماه به ترتیب در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و گلستان گزارش شده است.

 

همچنین بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر در هفته چهارم مهر در استان‌های قم، مرکزی، ایلام، آذربایجان غربی، البرز و آدربایجان شرقی گزارش شده است. میزان بروز موارد مرگ و میر در این استان‌ها با اختلاف قابل توجهی بالاتر از میزان متوسط کشوری است و از این میان استان‌های قم، مرکزی و ایلام دارای بیشترین میزان اختلاف با عدد میانگین مرگ و میر کشوری هستند همچنین کمترین میزان بروز مرگ و میر ناشی از کرونا در هفته چهارم مهرماه به ترتیب در استان‌های گلستان، گیلان و مازندران بوده است.

وضعیت سیاه کرونا در تهران و ۴۵ شهرستان کشور

در این میان تهران در وضعیت بحرانی به سر می برد و به قول برخی متخصصان از شرایط قرمز کرونایی عبور کرده و وارد شرایط سیاه شده است.

 

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: همچنان وضعیت شیوع ویروس کرونا در تهران بسیار نگران کننده است و به خصوص آلودگی هوا و نیز سرما باعث افزایش انتشار ویروس کرونا خواهد شد.

 

به گفته علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت در اوج بیماری هستیم و  ۴۵ شهرستان کشور در شرایط فوق خطر قرار دارند و مردم و مسئولان این شهرستان‌ها باید شرایط را بسیار جدی بگیرند و محدودیت‌ها در این مناطق شدیدتر شود.

 

نادر توکلی معاون درمان ستاد ملی کرونای استان تهران با بیان اینکه تهران با ۵ هزار و ۳۰۰ بیمار کرونایی وضعیت خوبی ندارد، گفت: برای اعلام محدودیت‌های تردد، کمی دیر تصمیم گیری شد.

 

توکلی با اشاره به اینکه در استان تهران ۱۷۵ بیمارستان داریم، گفت : ۱۰۵ بیمارستان درگیر بیماران کرونایی هستند، قطعاً بیمارستان های اصلی و بزرگ مانند بیمارستان شریعتی، امام خمینی(ره) و حضرت رسول بخشی از ارائه خدمتشان به بیماران غیر کرونایی خواهد بود و این موضوع نباید مخدوش شود.

 

معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا‌ی استان تهران گفت: دهه آخر مهر بستری‌ها بیشتر شده و به نسبت تعداد بستری‌ها تعداد مرگ و میر هم افزایش داشته است.

محدودیت های جدید کرونایی در راه است

حالا با بغرنج تر شدن اوضاع و افزایش موارد ابتلا و مرگ و میرهای کرونایی مسئولان وزارت بهداشت خواستار محدودیت های کرونایی جدید هستند.

حریرچی، خواستار تصمیم گیری های سختگیرانه تر در رابطه با شهرهایی چون تهران شد و گفت: شرایط کرونا در کلانشهر تهران نگران کننده تر است و ضرورت دارد محدودیت‌های کرونایی در تهران و ۴۵ شهر دیگر که شرایط مشابه تهران را دارند، سختگیرانه تر باشد

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: عدم رعایت اصول فاصله گذاری توسط عده‌ای، علاوه بر سلامت جسمی، سلامت روانی دیگران را هم در معرض خطر قرار داده است.

 علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، درخصوص روند شیوع و مدیریت کرونا در شهر تهران، اظهار کرد: یکی از کار‌هایی که در این روز‌های سخت اپیدمی کرونا می‌تواند کمک کننده باشد، تقلیل سفر‌های برون و‌ درون شهری است که در حال حاضر در پی منع این دست سفر‌ها هستیم. سفر‌ها علاوه بر افزایش خطر ابتلای شخص مسافر و خانواده‌اش به کرونا، عامل مهمی در انتقال ویروس کرونا از شهر مبدأ به شهر‌ها و مناطق دیگر است.

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه منع سفر و مداخلات بازدارنده به زودی در این زمینه اعمال خواهد شد، افزود: در گام اول از تردد خودرو‌های غیربومی جلوگیری خواهد شد و در گام دوم اعمال جرایم نقدی را خواهیم داشت. همچنین دولت نیز در قبال پرداخت هزینه درمان مسافرانی که در شهرمقصد دچار بیماری کرونا شده باشند مسئولیت ندارد.

زالی در خصوص فعالیت کارمندان گفت: در دور اول دورکاری که تنها یک سوم کارمندان موظف به حضور در ادارات بودند ۵۳ درصد بار ترافیک کاهش پیدا کرد. در حال حاضر موافق ادامه دار شدن دورکاری‌ها هستیم و منتظر ارزیابی و تمدید مجدد این اقدام توسط ستاد مبارزه با کرونا هستیم.

در این شرایط سخت کرونایی که هیچ درمان قطعی و واکسنی در دسترس نیست، باید رعایت اصول بهداشتی را در اولویت اصلی قرار دهیم تا بتوانیم این روزهای سخت را سپری کنیم.

منبع: باشگاهخبرنگاران جوان

 

آخرین اخبار

مجموع مبتلایان کرونا در کشور از یک میلیون نفر فراتر رفت تدوین دستورالعمل ‌های مراقبت از معلولین در دوران کرونا پیش خرید 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن از کواکس فوت ۳۶۲ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته در کشور تلف شدن دو نهنگ در سواحل جزیره کیش تامین اعتبار استخدام 30هزار نیروی انسانی جدید انجام شد شهرهای با وضعیت قرمز با تداوم همکاری مردم به سرعت به شرایط مناسب‌تری وارد می‌شوند پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز جهانی افراد دارای ناتوانی اجازه نمی دهم کوچکترین توقفی در ارائه خدمات مربوط به اچ‌آی‌وی در کشور ایجاد شود فوت ۳۸۲ بیمار کووید۱۹ در کشور جلوگیری از حضور همراهان بیمار در تمامی بخش های بیمارستانی آمادگی بنیاد مستضعفان برای همکاری در طرح شهید قاسم سلیمانی مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب شد مبارزه با کرونا بدون یاری رسانه ها امکان پذیر نیست تمديد اعتبار دفترچه هاي بيمه سلامت تا يكم فروردين ١٤٠٠ خطر بی تحرکی فیزیکی در دوران کرونا فوت ۳۷۱ بیمار کووید۱۹ در کشور نشانه های موفقیت طرح محدودیت های کرونایی آشکار شده است پیک زمستانی پیش رو است، در نظارت ها مماشات نکنید مرگ ناشی از کرونا به کمتر از 400 نفر در روز رسید/ مردم کاهش آمار فوتی را به منزله عادی انگاری اوضاع تلقی نکنند پیام تبریک مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی به مناسبت روز جهانی معلولین ابلاغ دستورالعمل اجرایی آیین نامه فعالیت فعالان حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی؛ به زودی ضرورت آموزش خودمراقبتی به دانش آموزان شناسایی 12950 بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ باید در مدرسه به مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت توجه کنیم جلسه شورای ناظرین طرح شهید قاسم سلیمانی برگزار شد شعار و اهداف روزجهانی ایدز اعلام شد رزرو یا مصرف خون در سزارین های غیراورژانسی تخلف است حضور ایران در دوازدهمین نشست سالانه شبکه بین‌المللی نظارتی حوزه داروهای گیاهی سازمان جهانی بهداشت فوت ۳۹۱ بیمار کووید۱۹ در کشور/ انجام بیش از ۶ میلیون آزمایش تشخیص کرونا تا کنون ایجاد محدودیت راهکار اصلی مقابله با کرونا نیست، همه باید پروتکل‌های بهداشتی را به صورت کامل رعایت کنیم خروج ۸۷ شهر از وضعیت قرمز کرونا پیام تسلیت مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پی ترور شهید فخری زاده راه اندازی پایگاه های جدید مراقبت در تهران و البرز به منظور افزایش تست ها ضرورت مقابله با عوارض زایمانهای تقویمی و زودرس شناسایی ۱۳۹۶۱ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور شناسایی ۱۳۸۴۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور/ ۵۸۳۲ بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند برگزاری نشست هم اندیشی اعضای هیات علمی و دانش آموختگان دکترای اخلاق پزشکی کشور جلسه قرارگاه مقابله با کرونا در وزارت بهداشت برگزار شد رعایت پروتکل های بهداشتی به ۹۰ درصد رسید آیا افرادی که در منزل از بیماران مبتلا به کووید 19 مراقبت می‌‌کنند، به انجام آزمایش یا قرنطینه نیاز دارند آیا مشتقات گیاه کانابیس (ماری‌جوانا یا حشیش) در مقابله با کرونا موثر است آیا واکسن سه گانه ام ام آر (سرخک، سرخجه و اوریون) می تواند عوارض کووید-19 را کاهش دهد رعایت پروتکل های بهداشتی به ۹۰ درصد رسید شیوع آنفلوانزای پرندگان وحشی در کشور نشست تخصصی طب سنتی در پنجمین کنگره بین ‌المللی یوسرن برگزار شد آمادگی هتل های ایرانگردی و جهانگردی برای همکاری با طرح شهید حاج قاسم سلیمانی فوت ۴۸۳ بیمار کووید۱۹ در کشور/ مجموع مبتلایان به ۸۸۰ هزار نفر رسید برگزاری اولین جلسه امور پشتیبانی طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا (طرح شهید حاج قاسم سلیمانی) تشریح چگونگی حمایت معیشتی کرونایی دولت

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .