اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

پنج شنبه 1 آبان 1399

کرونا روی دور رکوردشکنی در ایران/ احتمال محدودیت سفر در تعطیلات و آخر هفته‌ها

کرونا همچنان روی دور رکوردشکنی است و معاون وزیر بهداشت از احتمال محدودیت سفر در آخر هفته‌ها و تعطیلات سخن گفته است.

0

 آمار مرگ و میر کرونا در ایران چند روزی است که وارد کانال ۳۰۰ نفر شده است، آمار‌هایی که روز‌های سیاه کرونایی را برای مردم ایران رقم می‌زنند، چند روزی است که ایران جزو پنج کشور رکورددار آمار روزانه فوتی‌های کرونا قرار دارد، موضوعی که پیش از این مسئولان و متخصصان بهداشت و درمان کشور درباره آن هشدار داده بودند.

باید توجه داشت که با ورود به فصل سرد سال همه دنیا در انتظار پیک مجدد کرونا و افزایش شمار مبتلایان و قربانیان است، اما ما در شرایطی که ما پیک سوم کرونا را در ایران سپری می‌کنیم که شمار فوتی‌ها به صورت نگران‌کننده‌ای روند صعودی دارد و برخی پیش بینی‌ها فوت روزانه ۶۰۰ بیمار را پیش بینی کرده اند.

ما در حالی پیک سوم بیماری کرونا را سپری می‌کنیم که با شلوغی بیمارستان‌ها، خستگی کادر درمان، بی‌توجهی به دستورالعمل‌ها و شیوه نامه‌های بهداشتی رو به رو هستیم از طرفی بسیاری از مقامات و مسئولان به اقدامات پیشگیرانه و بازدارنده و کنترلی بی توجه هستند و در اجرایی آن مماشات می‌کنند، این در حالی است که در بسیاری از کشور‌ها با بیشترین ادعا‌های حقوق بشری و شهروندی، اقدامات تنبیهی و سختگیرانه‌ای برای کنترل بیماری کرونا انجام شده است.

وضعیت کرونایی استان‌های مختلف ایران

بر اساس آخرین بررسی‌های صورت گرفته میزان رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در کشور حدود ۵۴ درصد است و بیشترین میزان صدور اخطار و معرفی به مراجع قضایی به علت سهل‌انگاری در رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در هفته گذشته مربوط به نانوایی‌هاست همچنین بیشترین میزان استفاده از ماسک در مدارس و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و کمترین میزان استفاده از ماسک در پاساژ‌ها گزارش شده است.

بر اساس گزارش‌های اعلامی وزات بهداشت، بیشترین میزان بروز موارد بستری مثبت در هفته چهارم مهرماه به ترتیب در استان‌های قم، کردستان، یزد، لرستان، ایلام، سمنان و خراسان جنوبی گزارش شده است. میزان بروز در این استان‌ها دارای اختلاف قابل توجه با میزان متوسط کشوری بوده و از این بین وضعیت استان‌های قم و لرستان با بیشترین میزان اختلاف بسیار نگران کننده است همچنین کمترین میزان بروز موارد بستری در هفته چهارم مهرماه به ترتیب در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و گلستان گزارش شده است.

همچنین بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر در هفته چهارم مهر در استان‌های قم، مرکزی، ایلام، آذربایجان غربی، البرز و آدربایجان شرقی گزارش شده است. میزان بروز موارد مرگ و میر در این استان‌ها با اختلاف قابل توجهی بالاتر از میزان متوسط کشوری است و از این میان استان‌های قم، مرکزی و ایلام دارای بیشترین میزان اختلاف با عدد میانگین مرگ و میر کشوری هستند همچنین کمترین میزان بروز مرگ و میر ناشی از کرونا در هفته چهارم مهرماه به ترتیب در استان‌های گلستان، گیلان و مازندران بوده است.

شل کن، سفت کن در اعمال محدودیت‌های کرونایی

همه این‌ها در حالی است که در ایران پس از ماه‌ها برای کسانی که ماسک نمی‌زنند، جریمه‌ای تعیین شده است هر چند معلوم نیست تا چه حد این جرایم اعمال و عملیاتی شود و تا چه میزان این جرایم اندک بازدارنده خواهد بود، مسئولان ما چند هفته زمان را از دست دادند تا برای یک ماسک نزدن جریمه اعمال کنند، همچنین شاهد آن هستیم روزی برگزاری کنکور هفته‌ها دچار چالش می‌شود و روزی مسئولان تصمیم می‌گیرند مدارس را بازگشایی کنند و چند هفته بعد تصمیم به تعطیلی مدارس می‌گیرند، بازگشایی و محدودیت‌ها هم دست کمی از این قبیل موضوعات نداشته است.

اعمال محدودیت‌ها و برخورد تا متخلفان بهداشتی موضوعی است که وزیر بهداشت بار‌ها نسبت به آن گلایه کرده و گفته است: یکی از درد‌های درونم این است که نمی‌توان اپیدمی را با خواهش جمع کرد. طرف بمب ویروس است و وقتی به او می‌گوییم چرا ماسک نزدی، می‌گوید به کرونا اعتقاد ندارم، چند وقت است که ما داریم التماس می‌کنیم، اما کدام یک از پرواز‌های ما منطبق با دستوالعمل‌های بهداشتی است؟.

نمکی افزود: کجای دنیا وزیر بهداشت و پرسنل بهداشت و درمان دارند التماس می‌کنند. در کشور‌هایی که در جمع کردن اپیدمی توفیق حاصل کردند، وزیر بهداشت می‌نویسد و می‌خواهد و همه مکلف به اجرا هستند. اینجا وزیر بهداشت تمنا می‌کند، خواهش می‌کند و زانو می‌زند، اما کسی گوش نمی‌دهد. کدام یک از اتوبوس‌های ما منطبق با اصول بهداشتی است؟، در تهران اعلام کرده‌ایم که داخل شهر منبع توسعه ویروس است که با جهش‌هایی که ویروس پیدا کرده، قدرت سرایتش ۱۰ برابر شده است. گفتند تا پایان اردیبهشت اتوبوس اضافه می‌شود، اما یک اتوبوس هم اضافه نشد.

سفر‌های کرونایی همچنان ادامه دارد

در یان شرایط اوج کرونا، سفر هم یکی از مهمترین علل بروز بیماری در کشور است، پیش از این کارمندان به دلیل نداشتن مرخصی یا مدرسه رفتن فرزندانشان از سفر رفتن در تعطیلات آخر هفته منصرف می‌شدند، حالا هیچ مانعی برای سفر رفتن وجود ندارد؛ کلاس درسی برقرار نیست، عده‌ای دورکار هستند و با وجود درکوردشکنی‌های پی‌درپی کرونا برای گروهی از افراد جامعه، هشداری برای ماندن در خانه نیست. گوش‌ها به شنیدن عدد‌های روزانه مرگ عادت کرده و جاده‌ها هنوز باز است.

احسان مصطفوی اپیدمیولوژیست انستیتو پاستور ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در سطح فردی، کاهش خطر انتقال کروناویروس با سه راه استفاده درست و منطقی از ماسک، شست و شوی مرتب و صحیح دست‌ها با آب و صابون و رعایت فاصله گذاری فیزیکی محقق می‌شود. در همین راستا باید توجه داشت که حضور در فضا‌های سربسته شلوغ که تهویه مناسبی ندارد شانس ابتلا به کرونا را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

مصطفوی ادامه داد: در تجمعات، فاصله گذاری‌های فیزیکی معمولا به درستی رعایت نمی‌شود و شانس ابتلا به کرونا افزایش پیدا کند و یکی از رویداد‌های همراه با تجمع که موجب گسترش بیماری می‌شود، سفر است. در سفر، افراد در اماکن تفریحی و رفاهی تجمع می‌کنند و با سردتر شدن هوا، احتمال تجمع مسافرین در مکان‌های سربسته افزایش پیدا می‌کند و خطر ابتلا به بیماری بیشتر می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتوپاستور ایران بیان کرد: در هر مسافرتی دو گروه متاثر از مخاطرات سفر می‌شوند، یک گروه افرادی هستند که سفر می‌کنند، می‌توانند حامل بی علامت یا کم علامت ویروس باشند و افراد حاضر در شهر مقصد یا سایر مسافرین را آلوده کنند، و گروه دیگر، خود مسافرین هستند که ممکن است در شهر مقصد سفر از افراد بومی به کرونا آلوده شوند و پس از بازگشت از سفر، شهر مبدا و محل زندگی خود را آلوده کنند.

مصطفوی گفت: متاسفانه در سفر‌ها علاوه بر رعایت نشدن فاصله گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک و شست و شوی دست در بسیاری از موارد رعایت نمی‌شود و به همین دلیل شانس ابتلا به کرونا در سفر بالاست و توصیه این است از سفر‌های غیرضروری پرهیز شود و در سفر‌های ضروری هم همه نکات بهداشتی را باید رعایت کرد.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتوپاستور ایران گفت: متاسفانه روند اپیدمی کرونا در کشور مناسب نیست و این انتظار وجود دارد که مردم نکات بهداشتی را در روز‌های سخت بیشتر رعایت کنند. همچنین برای سفر‌های غیرضروری محدودیت و تنبیهاتی اعمال و نظارت‌ها جدی‌تر شود و نباید عده‌ای قلیل از تعطیلات برای گسترش بیشتر بیماری استفاده کنند.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ثابت شده است هر گونه سفر درون و برون شهری به دلیل افزایش تماس‌های اجتماعی موجب افزایش موارد ابتلا به بیماری می‌شود، حتی کسانی که فکر می‌کنند از منزل خود خارج می‌شوند و به ویلای خود در شمال سفر می‌کنند، در بین راه خرید می‌کنند، از سرویس بهداشتی استفاده می‌کنند و به رستوران بروند و همه این‌ها زمینه تماس و ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد.

حریرچی ادامه داد: تجارب ما در پیک‌های قبلی کرونا نشان می‌دهد که در استان تهران و البرز افرادی که به سفر رفته بودند با خود بیماری را باز می‌گردانند و این موضوع قابل اثبات است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: با توجه به این موضوعات درخواست ما خودداری از سفر‌های غیر ضرور است و ستاد کروناست تهران و استاندار درخواست اعمال محدودیت سفر و حتی تشدید مجازات و جریمه برای کسانی که در اوج بیماری سفر می‌کنند، داشتند.

حریرچی افزود: ما علی رغم اینکه در فصل پاییز هستیم و در هفته گذشته با وجود اینکه فقط پنج شنبه تعطیل بود، اما شاهد ترافیک سنگین در جاده‌های منتهی به استان‌های شمالی کشور بودیم.

ممنوعیت تردد در آخر هفته و تعطیلات تحقق می‌یابد؟

در این میان، سیاست یک بام و دوهوای مسئولان برای جلوگیری از سفر‌های غیر ضروری خود مزید بر علت شده است و اگر چه در ظاهر به نظر می‌رسد که شیوه نامه‌ها در حال اجراست، اما در عمل، ایرانیان مانند گذشته بار سفر می‌بندند و راهی مناطق دور و نزدیک می‌شوند.

در شرایط کنونی به نظر می‌رسد که محدودیت تردد در اواخر هفته‌ها و تعطیلی‌ها مانند بسیاری از کشور‌ها بتواند جلوی سفر‌های غیر ضرور ایرنیان را بگیرد، در تعطیلی گذشته محدودیت تردد در پنج استان اعمال شد، اما به دلیل درست عمل نکردن محدودیت‌ها و مقاومت بسیاری از مردم تنها شاهد کاهش ۲۰ درصد سفر‌ها بودیم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به راهکار وزارت بهداشت برای کنترل شرایط کرونایی گفت: تشدید نظارت بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به کمک پلیس و نیروی انتظامی انجام می‌شود، همچنین نظارت و بازدید متخصصان بهداشتی و مردمی بر اماکن مختلف از جمله راهکار‌های مقابله با کروناست.

رئیسی تصریح کرد: از شنبه آینده پلیس برخورد جدی‌تر همراه با جریمه را آغاز خواهد کرد، برای تعطیلی هفته بعد محدودیتی اعلام نمی‌کنیم، اما برای تعطیلی‌های پس از آن با تصویب طرح جامع تصمیماتی می‌گیریم که تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

بیماری کرونا نه دارو دارد و نه واکسن و فقط راهش پیشگیری و فاصله‌گذاری است، این ویروس با پیشگیری قابل کنترل بوده و پیشگیری هم شامل فاصله‌گذاری، ماسک و شستن دست است، در شرایط کنونی باید بیش از پیش نکات بهداشتی را رعایت کنیم، سفر نرویم و محدودیت‌ها بیشتر از گذشته اعمال شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار

مجموع مبتلایان کرونا در کشور از یک میلیون نفر فراتر رفت تدوین دستورالعمل ‌های مراقبت از معلولین در دوران کرونا پیش خرید 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن از کواکس فوت ۳۶۲ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته در کشور تلف شدن دو نهنگ در سواحل جزیره کیش تامین اعتبار استخدام 30هزار نیروی انسانی جدید انجام شد شهرهای با وضعیت قرمز با تداوم همکاری مردم به سرعت به شرایط مناسب‌تری وارد می‌شوند پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز جهانی افراد دارای ناتوانی اجازه نمی دهم کوچکترین توقفی در ارائه خدمات مربوط به اچ‌آی‌وی در کشور ایجاد شود فوت ۳۸۲ بیمار کووید۱۹ در کشور جلوگیری از حضور همراهان بیمار در تمامی بخش های بیمارستانی آمادگی بنیاد مستضعفان برای همکاری در طرح شهید قاسم سلیمانی مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب شد مبارزه با کرونا بدون یاری رسانه ها امکان پذیر نیست تمديد اعتبار دفترچه هاي بيمه سلامت تا يكم فروردين ١٤٠٠ خطر بی تحرکی فیزیکی در دوران کرونا فوت ۳۷۱ بیمار کووید۱۹ در کشور نشانه های موفقیت طرح محدودیت های کرونایی آشکار شده است پیک زمستانی پیش رو است، در نظارت ها مماشات نکنید مرگ ناشی از کرونا به کمتر از 400 نفر در روز رسید/ مردم کاهش آمار فوتی را به منزله عادی انگاری اوضاع تلقی نکنند پیام تبریک مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی به مناسبت روز جهانی معلولین ابلاغ دستورالعمل اجرایی آیین نامه فعالیت فعالان حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی؛ به زودی ضرورت آموزش خودمراقبتی به دانش آموزان شناسایی 12950 بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ باید در مدرسه به مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت توجه کنیم جلسه شورای ناظرین طرح شهید قاسم سلیمانی برگزار شد شعار و اهداف روزجهانی ایدز اعلام شد رزرو یا مصرف خون در سزارین های غیراورژانسی تخلف است حضور ایران در دوازدهمین نشست سالانه شبکه بین‌المللی نظارتی حوزه داروهای گیاهی سازمان جهانی بهداشت فوت ۳۹۱ بیمار کووید۱۹ در کشور/ انجام بیش از ۶ میلیون آزمایش تشخیص کرونا تا کنون ایجاد محدودیت راهکار اصلی مقابله با کرونا نیست، همه باید پروتکل‌های بهداشتی را به صورت کامل رعایت کنیم خروج ۸۷ شهر از وضعیت قرمز کرونا پیام تسلیت مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پی ترور شهید فخری زاده راه اندازی پایگاه های جدید مراقبت در تهران و البرز به منظور افزایش تست ها ضرورت مقابله با عوارض زایمانهای تقویمی و زودرس شناسایی ۱۳۹۶۱ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور شناسایی ۱۳۸۴۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور/ ۵۸۳۲ بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند برگزاری نشست هم اندیشی اعضای هیات علمی و دانش آموختگان دکترای اخلاق پزشکی کشور جلسه قرارگاه مقابله با کرونا در وزارت بهداشت برگزار شد رعایت پروتکل های بهداشتی به ۹۰ درصد رسید آیا افرادی که در منزل از بیماران مبتلا به کووید 19 مراقبت می‌‌کنند، به انجام آزمایش یا قرنطینه نیاز دارند آیا مشتقات گیاه کانابیس (ماری‌جوانا یا حشیش) در مقابله با کرونا موثر است آیا واکسن سه گانه ام ام آر (سرخک، سرخجه و اوریون) می تواند عوارض کووید-19 را کاهش دهد رعایت پروتکل های بهداشتی به ۹۰ درصد رسید شیوع آنفلوانزای پرندگان وحشی در کشور نشست تخصصی طب سنتی در پنجمین کنگره بین ‌المللی یوسرن برگزار شد آمادگی هتل های ایرانگردی و جهانگردی برای همکاری با طرح شهید حاج قاسم سلیمانی فوت ۴۸۳ بیمار کووید۱۹ در کشور/ مجموع مبتلایان به ۸۸۰ هزار نفر رسید برگزاری اولین جلسه امور پشتیبانی طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا (طرح شهید حاج قاسم سلیمانی) تشریح چگونگی حمایت معیشتی کرونایی دولت

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .