اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 4 آذر 1399

خطر "مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی" تمام افراد جامعه تهدید را می‌‌کند!

عضو کمیسیون بهداشت گفت: وقتی فردی مصرف بیش از حد آنتی‌‌بیوتیکی داشته باشد و میکروب موجود در بدن او نسبت به آنتی‌‌بیوتیک مقاوم شود، این میکروب مقاوم در سایر افراد جامعه گسترش می‌‌یابد و مشکل مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی گریبان بقیه افراد جامعه را نیز می‍گیرد!

0

شبکه سلامت:

دکتر رضا آریان‌‌پور در گفت‌‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا با بیان این‌‌که یکی از مشکلاتی که سیستم پزشکی در کشور ما با آن درگیر است بحث استفاده بی‌‌رویه از آنتی‌‌بیوتیک‌‌هاست، اظهار کرد: استفاده بی‌‌رویه از آنتی‌‌بیوتیک‌‌ها موجب ایجاد مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی می‌‌شود. در کشور ما، بخش زیادی از این مصرف بی‌‌رویه به دلیل خوددرمانی مردم است؛ در بسیاری از موارد، افراد از آنتی‌‌بیوتیک‌‌های موجود در منزل به طور خودسرانه استفاده می‌‌کنند و مشکلی که در این مسئله وجود دارد، این است که آنتی‌‌بیوتیک به راحتی از طریق داروخانه‌‌ها قابل دسترس است.

وی افزود: استفاده بیش از حد و مصرف خودسرانه آنتی‌‌بیوتیک‌‌ها موجب می‌‌شود که فلور نرمال (میکروب) موجود در مجاری تنفسی، گوارشی و مخاط بدن تغییر کند و میکروب‌‌ها نسبت به آنتی‌‌بیوتیک مقاوم شوند؛ از سوی دیگر این آنتی‌‌بیوتیک‌‌ها از بدن انسان دفع و وارد محیط می‌‌شوند و در محیط نیز میکروب‌‌های موجود، نسبت به آنتی‌‌بیوتیک‌‌ها مقاوم می‌‌شوند و این امر باعث بی‌‌تأثیر شدن داروهای آنتی‌‌بیوتیک روی انسان می‌‌شود.

آریان‌‌پور با بیان این‌‌که بخشی از مصرف بیش از حد آنتی‌‌بیوتیک نیز مربوط به تجویز پزشکان است، تصریح کرد: برخی از پزشکان تحت تأثیر القاهایی که از سوی بیمار رخ می‌‌دهد و به دلیل اصرار بیمار بر تجویز آنتی‌‌بیوتیک، آن را تجویز می‌‌کنند.

وی ادامه داد: همه این موارد باعث شده که در کشور ما مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی افزایش یابد؛ این در حالی است که در برخی از کشورها، بسیاری از آنتی‌‌بیوتیک‌‌ها مانند «آمپی‌‌سیلین»، «آموکسی‌‌سیلین» و ... هنوز جزو آنتی‌‌بیوتیک‌‌های مؤثر به حساب می‌‌آیند اما متأسفانه در کشور ما حتی آنتی‌‌بیوتیک‌‌های قوی و جدید نیز در برخی از بیماران اثربخشی ندارند و اگر یک بیمار دچار بیماری عفونی ساده شود، پزشکان مجبورند از آنتی‌‌‌‌بیوتیک‌‌های جدید و قوی استفاده کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان این‌‌که سلامتی مردم در نتیجه افزایش مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی به خطر می‌‌افتد، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر به دلیل افزایش مصرف آنتی‌‌بیوتیک و افزایش نیاز به آن، ارز بیشتری از کشور بابت واردات دارو یا مواد اولیه آن از کشور خارج می‌‌شود.

نسخه الکترونیک؛ راهکاری برای کاهش میزان مصرف آنتی‌‌بیوتیک‌‌ها

وی سه راهکار را برای کاهش میزان مصرف آنتی‌‌بیوتیک عنوان و بیان کرد: فرهنگسازی برای جلوگیری از خوددرمانی مردم و مصرف خودسرانه آنتی‌‌بیوتیک‌‌ها و افزایش نظارت بر فروش آنتی‌‌بیوتیک در داروخانه‌‌ها از راهکارهای کاهش مصرف آنتی‌‌بیوتیک در کشورند. باید داروخانه‌‌ها ملزم به این امر شوند که بدون نسخه پزشک، به افراد آنتی‌‌بیوتیک تحویل ندهند و همچنین پزشکان از تجویز بیش از حد این دارو بپرهیزند.

آریان‌‌پور با تأکید بر لزوم وجود سیستمی قوی برای نظارت بر نسخ پزشکان خاطرنشان کرد: اگر پزشکان احساس کنند که نسخ آن‌‌ها از طریق سیستم‌‌های نظارتی وزارت بهداشت مورد بررسی دقیق‌‌تری قرار می‌‌گیرد سعی می‌‌کنند دقت بیشتری در تجویز آنتی‌‌بیوتیک به خرج دهند.

وی ادامه داد: اجرای طرح نسخه‌‌نویسی و نسخه‌‌پیچی الکترونیک باعث افزایش نظارت بر نسخ تجویزی می‌‌شود و احتمال تجویز و مصرف بیش از حد آنتی‌‌بیوتیک را کاهش می‌‌دهد.

گسترش مقاومت نسبت به آنتی‌‌بیوتیک‌‌ها در جامعه

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به خطر مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی گفت: بحث مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی صرفاً محدود به افرادی نمی‌‌شود که آنتی‌‌بیوتیک مصرف می‌‌کنند بلکه وقتی فردی مصرف بیش از حد آنتی‌‌بیوتیکی داشته باشد و میکروب موجود در بدن او نسبت به آنتی‌‌بیوتیک مقاوم شود، این میکروب مقاوم در سایر افراد جامعه گسترش می‌‌یابد و مشکل مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی گریبان بقیه افراد جامعه را نیز می‌‌گیرد!

نقش نحوه پرورش طیور در افزایش مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی

آریان‌‌پور با اشاره به نقش نحوه دامپروری و پرورش طیور در افزایش مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی خاطرنشان کرد: آنتی‌‌بیوتیک‌‌هایی که برای پرورش طیور استفاده می‌‌شود باعث ایجاد مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی در افراد شده و این مسئله می‌‌تواند برای جامعه ما بسیار خطرناک باشد.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار

تضمین سلامت روان با ۴ ماده غذایی ۴ بیماری مرتبط با چشم و علائم آن‌ها بهترین مواد غذایی برای زنان پس از زایمان از علائم مرگبارترین سرطان جهان چه می‌دانید؟ بدترین مواد غذایی که هم اینک باید مصرف آن‌ها را متوقف کنید ۷ نشانه که زنگ خطر مشکلات روده است چگونه با معاینه زبان متوجه ابتلای خود به کرونا شویم؟ خواص شگفت انگیز جو دوسر برای سلامت بدن تقدیر یگان حفاظت محیط‌زیست از مدیر شبکه سلامت و برنامه مثبت سلامت آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۸۴ بیمار دیگر تقدیر فرماندار شهرستان مهدیشهر از برنامه «ایران فعال» قدردانی سازمان محیط زیست از شبکه سلامت روشی نو برای درمان مشکلات روحی کودکان و نوجوانان بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای برای باروری زنان و مردان مهار کرونای انگلیسی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی عوارض دیابت بارداری برای جنین و مادر علائم چشمی و بینایی در بیماران مبتلا به کرونا دارو‌های گیاهی و شیمیایی موثر برای درمان کرونا ۴ عادت غذایی نادرست که باعث مرگ زودرس می‌شود مشکل پاهای پرانتزی و راه های درمان آن ۵ علامت مهم که از تاثیر کرونا بر قلب حکایت دارد آیا رژیم شکلات برای کاهش وزن مفید است؟ آیا موز عامل افزایش وزن است یا کاهش آن؟ رفع خشکی پوست دست با چند راهکار خانگی ۷ راز زیبایی که در روغن هسته زردآلو نهفته است افزایش مرگ و میر کودکان تهرانی بر اثر کرونا در ۱۰ روز اخیر کلاهبرداری با «واکسن کرونا» و فروش اقلام دارویی در فضای مجازی شیوع کرونا به گردشگری سلامت ضربه زد آخرین جزییات از بازگشایی مدارس از اول بهمن ماه/ کدام دانش آموزان سر کلاس درس می‌روند؟ آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۸۳ بیمار دیگر کووید۱۹ بی توجهی به نکات بهداشتی، عامل افزایش مرگ و میرهای کرونا جزییات صدور دومین مجوز آزمایش انسانی واکسن ایرانی کرونا این افراد هرگز چای ترش نخورند! ۴ علامت ایمنی بالای بدن مقابل ویروس کرونا تاثیر شگفت انگیز این ادویه برای درد مفاصل بازگشت احتمالی اپیدمی کرونا فوت ۹۶ بیمار کووید۱۹ در کشور بهترین مواد غذایی که مانند مسکن عمل می‌کنند خوردن ناشتای این نوشیدنی لاغرتان می کند امکان ابتلای همگان به ویروس بریتانیایی حذف غربالگری برای افزایش جمعیت بیراهه رفتن است کاهش وزن سریع با این 10 میان وعده فوق العاده هوشمندترین ماسک جهان ساخته شد! دیابتی‌ها بخوانند؛ اندازه گیری قند خون حتی بدون یک سوزن میگرن دارید این ادویه را بخورید نشانه‌های هشدار دهنده بیماری معروف به «قاتل خاموش» را بشناسید اختلاف نظر دستگاه‌های مختلف کشور و سردرگمی دانش آموزان! کاهش سرعت روند نزولی موارد بستری/ عدم رعایت دستورالعمل‌ها در مازندران کل کشور را تحت تاثیر قرار داده است چه کسانی بیشتر در معرض خطر آلودگی هوا قرار دارند؟ ۱۱ نکته طلایی و ساده برای کشف استعداد پنهان وجودتان

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .