اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 4 آذر 1399

چگونه لباس کرونایی‌ها ضدعفونی می‌شود؟

ویروس کرونا نمی‌تواند به مدت زیادی روی لباس باقی بماند، اما کرونا می‌تواند در مدت زمان و دمای خاص از بین برود. پس با این تفاسیر نحوه ضد عفونی کردن البسه ها در ایام کرونایی باید مورد توجه همگان قرار بگیرد.

0

شبکه سلامت:

شیوع کرونا باعث بروز خسارت‌ها و مشکلات متعدد به جامعه شده است. در روزهای اخیر میزان مرگ‌ومیرهای روزانه کرونا از 450 نفر بالاتر رفته و همین امر می‌طلبد تا افراد بیش از پیش به این ویروس و کم و کیف انتقال آن توجه کنند. در این میان نحوه ضد عفونی البسه‌ افراد کرونایی و چگونه مصونیت از ورود این بیماری به خانه جای تامل دارد. 

به گفته پروفسور کارین لدر، متخصص بیماری‌های عفونی و همه‌گیر، از اصلی‌ترین خطرهایی که می‌توان به ویروس کرونا نسبت داد، قطرات دهان است که در محیط شروع به پخش شدن می‌کند، تا زمانی که فاصله یک و نیم متری خود را رعایت نکرده‌اید، این قطرات ممکن است به شما برخورد کند. به همین دلیل است که تاکید بر این شده که شما باید فاصله اجتماعی را رعایت کنید. شواهد چندانی بر اینکه نشان دهد، ویروس کرونا می‌تواند روی لباس یا پارچه قرار گیرد یا چه مدتی می‌تواند باشد، وجود ندارد؛ ولی شرط احتیاط این است که اگر در مکانی بودید که ممکن است لباس شما به ویروس کرونا آلوده شده باشد، بهتر است آن را شست و شو دهید. ویروس کرونا نمی‌تواند به مدت  زیادی روی لباس باقی بماند، اما کرونا می‌تواند در مدت زمان و دمای خاص از بین برود.

لباس‌های کرونایی کجا نگهداری شود

لباس‌های آلوده یکی از مهم‌ترین راه‌های ورود ویروس کرونا به داخل خانه و ابتلای افراد ساکن در خانه به این ویروس است. سازمان جهانی بهداشت به همه افراد توصیه می‌کند که هنگام ورود به خانه لباس‌های خود را تعویض کنند و آن‌ها را بشویند. توصیه پزشکان و متخصصان این است که اگر نمی‌خواهید لباس‌هایتان را بشویید با توجه به اینکه ویروس کرونا تا چند ساعت روی سطوح پارچه‌ای زنده می‌ماند، لباس‌های آلوده خود را تا چند ساعت دور از سایر لباس‌ها و در جایی که باعث آلودگی محیط خانه نمی‌شود نگهداری کنید.

 

لباس‌های کرونایی چگونه ضد عفونی می‌شوند؟

با توجه به اینکه ویروس در دمای بالای ۶۰ درجه از بین می‌رود، پزشکان توصیه می‌کنند لباس‌ها در ماشین لباسشویی و در این دما شسته شوند و این توصیه‌ها تاکنون مورد تایید پزشکان بوده است. این مراقبت‌ها در صورت ابتلای یکی از اعضای خانواده به ویروس کرونا، شدت می‌یابد و لباس‌ها، روتختی و حوله بیمار باید با دقت بیشتری شسته شوند تا از انتشار ویروس در داخل خانه و انتقال به افراد دیگر ساکن در خانه جلوگیری شود. درصورت عدم ابتلای اعضای خانواده به کرونا نیازی به استفاده از ماشین لباسشویی، خشک‌کن و حتی آب گرم برای شستن و ضدعفونی کردن لباس‌ها وجود ندارد. اطمینان از پاکیزگی دست‌ها قبل از تماس با لباس‌ها، حوله و روتختی‌های شسته شده و حمل آنها، کافی است و در این صورت لباس‌ها آلوده به ویروس نمی‌شود. باید توجه داشت که نه تنها لباس، بلکه کفش‌ها و وسایلی که از بیرون به داخل خانه منتقل می‌شود را ضدعفونی و گندزدایی کرد. 

لباس کرونایی‌ها چگونه ضدعفونی می‌شود؟

طبق تحقیقات مرکز کنترل پیشگیری بیماری‌های آمریکا، ضد عفونی کردن باعث از بین رفتن باکتری و ویروس‌ می‌شود. بر این اساس ویروس کرونا با آب ولرم و ماده شوینده از بین می‌رود. در صورتی‌ که می‌خواهید نگرانی مبتلا شدن به این ویروس را از خود دور کنید، لباس‌های خود را با آب داغ یا ولرم در دمای ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد بشویید و ترجیحاً در مقابل نور آفتاب خشک کنید. بافت بسیاری از لباس‌ها با دمای بالا و آب داغ از بین می‌رود. از این رو توصیه می‌کنیم این نوع لباس‌ها را با آب ولرم بشویید و حتما از مواد شوینده نیز استفاده کنید. در صورتی که ماده شوینده قوی به بافت لباس‌تان آسیب می‌رساند، از ماده شوینده ملایم استفاده کنید. همچنین کارشناسان توصیه می‌کنند حتماً در دمای ۶۰ تا ۹۰ درجه سانتی‌گراد، لباس‌ها و ملحفه‌های آلوده فرد بیمار شست‌وشو شود. در این زمینه به برخی نکات توجه کنید:

• تکاندن لباس آلوده موجب پخش شدن ویروس و افزایش آلودگی می‌شود پس از این کار خودداری کند.

• سعی کنید لباس‌ها را در زمان شست و شو با درجه حرارت بالا بشویید.

• درهنگام شست و شو از ماسک و دستکش استفاده شود.

• حتی‌المقدور از برخورد لباس با صورت خود جلوگیری کند.

• در صورتی که لباس‌ها را در حمام شست وشو می‌دهید حتما در انتها همه جا را با محلول‌های گندزادایی ضدعفونی کنید.

• برای اینکه تهویه هوا صورت بگیرد، بهتر است پنجره‌ها را باز بگذارید.

• بهتر است دمای آب تا ۷۰ درجه سانتی گراد بالا باشد و شستشو حداقل ۲۵ دقیقه توصیه می شود. 

• در صورتی که شستشو را با آب با دمای کمتر انجام می‌دهید، بهتر است از ماده شیمیایی مناسب برای دمای پایین و غلظت مناسب برای شستشو استفاده کنید.

• در صورتی که امکان شست و شوی لباس در همان لحظه وجود ندارد، آن را در کناری آویزان کنید تا بعد از چند ساعت ویروس از بین برود.

• تا زمانی که فرد به بیماری مبتلا است، وسایل شخصی آن و سایر وسایل مورد نیاز آن مانند بالش، تشک و ... در اختیار خود فرد بوده و نباید مورد استفاده افراد دیگر قرار بگیرند.

• سطح اتاقی که فرد در آن قرار دارد با ماده ضد عفونی کننده یا محلول سفید کننده ضدعفونی شود.

• پس از اینکه تمیز کاری به پایان رسید، دستکش‌ها را درآورده و دست‌های خود را با آب و صابون شست و شو دهید.

• بعد از شست و شو ماسک جراحی را برداشته و مجدد شروع به شست و شو کنید.

• ماسک و دستکش‌ها را در کیسه های زباله یا پلاستیک‌های دو لایه به دور بیندازید.

• برای خریدهای خود تا جای ممکن از خانه خارج نشوید.

منبع: برنا

آخرین اخبار

تضمین سلامت روان با ۴ ماده غذایی ۴ بیماری مرتبط با چشم و علائم آن‌ها بهترین مواد غذایی برای زنان پس از زایمان از علائم مرگبارترین سرطان جهان چه می‌دانید؟ بدترین مواد غذایی که هم اینک باید مصرف آن‌ها را متوقف کنید ۷ نشانه که زنگ خطر مشکلات روده است چگونه با معاینه زبان متوجه ابتلای خود به کرونا شویم؟ خواص شگفت انگیز جو دوسر برای سلامت بدن تقدیر یگان حفاظت محیط‌زیست از مدیر شبکه سلامت و برنامه مثبت سلامت آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۸۴ بیمار دیگر تقدیر فرماندار شهرستان مهدیشهر از برنامه «ایران فعال» قدردانی سازمان محیط زیست از شبکه سلامت روشی نو برای درمان مشکلات روحی کودکان و نوجوانان بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای برای باروری زنان و مردان مهار کرونای انگلیسی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی عوارض دیابت بارداری برای جنین و مادر علائم چشمی و بینایی در بیماران مبتلا به کرونا دارو‌های گیاهی و شیمیایی موثر برای درمان کرونا ۴ عادت غذایی نادرست که باعث مرگ زودرس می‌شود مشکل پاهای پرانتزی و راه های درمان آن ۵ علامت مهم که از تاثیر کرونا بر قلب حکایت دارد آیا رژیم شکلات برای کاهش وزن مفید است؟ آیا موز عامل افزایش وزن است یا کاهش آن؟ رفع خشکی پوست دست با چند راهکار خانگی ۷ راز زیبایی که در روغن هسته زردآلو نهفته است افزایش مرگ و میر کودکان تهرانی بر اثر کرونا در ۱۰ روز اخیر کلاهبرداری با «واکسن کرونا» و فروش اقلام دارویی در فضای مجازی شیوع کرونا به گردشگری سلامت ضربه زد آخرین جزییات از بازگشایی مدارس از اول بهمن ماه/ کدام دانش آموزان سر کلاس درس می‌روند؟ آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۸۳ بیمار دیگر کووید۱۹ بی توجهی به نکات بهداشتی، عامل افزایش مرگ و میرهای کرونا جزییات صدور دومین مجوز آزمایش انسانی واکسن ایرانی کرونا این افراد هرگز چای ترش نخورند! ۴ علامت ایمنی بالای بدن مقابل ویروس کرونا تاثیر شگفت انگیز این ادویه برای درد مفاصل بازگشت احتمالی اپیدمی کرونا فوت ۹۶ بیمار کووید۱۹ در کشور بهترین مواد غذایی که مانند مسکن عمل می‌کنند خوردن ناشتای این نوشیدنی لاغرتان می کند امکان ابتلای همگان به ویروس بریتانیایی حذف غربالگری برای افزایش جمعیت بیراهه رفتن است کاهش وزن سریع با این 10 میان وعده فوق العاده هوشمندترین ماسک جهان ساخته شد! دیابتی‌ها بخوانند؛ اندازه گیری قند خون حتی بدون یک سوزن میگرن دارید این ادویه را بخورید نشانه‌های هشدار دهنده بیماری معروف به «قاتل خاموش» را بشناسید اختلاف نظر دستگاه‌های مختلف کشور و سردرگمی دانش آموزان! کاهش سرعت روند نزولی موارد بستری/ عدم رعایت دستورالعمل‌ها در مازندران کل کشور را تحت تاثیر قرار داده است چه کسانی بیشتر در معرض خطر آلودگی هوا قرار دارند؟ ۱۱ نکته طلایی و ساده برای کشف استعداد پنهان وجودتان

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .