اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 23 دی 1399

واکسناسیون همگانی کرونا با واکسن تولید ایران انجام خواهد شد

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: واکسن‌هایی که برای اولین بار در دنیا تجربه می‌شوند تا فاز سه را تمام نکردند و تجربه جهانی موفق نداشته باشند، وارد نخواهند شد.

0

مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا و حسین کیوانی استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران امشب ۲۲ دی ماه با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر به بررسی خرید واکسن خارجی کرونا و تولید واکسن داخلی پرداختند.

قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به اینکه تا این لحظه به ۵۶ داوطلب واکسن ایرانی کرونا تزریق شده است گفت: هیچ عارضه قابل توجهی که در روند واکسیناسیون اختلال ایجاد کند در داوطلبان دیده نشد.

او افزود: در ایران در مرحله حاد و اورژانس باید با یک واکسن شروع کنیم، البته حداکثر ۵۰۰ هزار نفر در روز امکان واکسیناسیون وجود دارد که حدود سه تا چهار ماه زمان خواهد برد و باید واکسنی در اختیار داشته باشیم که در انبار‌های ما موجود باشد و از طرفی هم کم هزینه‌ترین و مؤثرترین باشد.

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تولید واکسن مشترک ایران و کوبا گفت: در سبد واکسن دنیا قرار است تا شهریور حدود ۲۰ میلیارد دُز واکسن تولید شود که عمده این واکسن‌ها نوترکیب یا پروتئینی هستند.

قانعی ادامه داد: واکسن مشترک ایران و کوبا از ترکیب پروتئینی است و البته دو واکسن دیگر در کشور هم با همین روش پیش رفتند و سبد واکسن دنیا بر اساس همین واکسن بسته شده است، چون اگر کسی نقص ایمنی هم داشته باشد، این واکسن؛ مشکل ساز نیست.

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: کوبا در واکسن هپاتیت B همکاری خوبی با ایران داشت و در حال حاضر انتقال فناوری واکسن هپاتیت B در ایران از کوبا انجام شده است، لذا ایران به هیچ وجه آزمایش مرحله (فاز) سه واکسن به روی ایرانیان را قبول نکرد به غیر از این که فناوری آن در ایران باشد، بنابراین به نظر می‌رسد فاز سه واکسن مشترک بین ایران و کوبا زودتر از واکسن تولید داخل در دسترس قرار گیرد.

او خاطرنشان کرد: واکسن‌هایی که برای اولین بار در دنیا تجربه می‌شوند تا فاز سه را تمام نکردند ایران واردات آن را انجام نمی‌دهد و واکسنی را انتخاب می‌کنیم که یک بار تجربه جهانی موفق درباره آن وجود داشته باشد، زمانی که واکسیناسیون همگانی مطرح می‌شود، چون واکسن‌های خارجی در فاز اضطرار اجازه دسترسی به همه داد‌ها را نمی‌دهند بنابراین توصیه این است که واکسیناسیون همگانی با واکسن تولید کشور خودمان باشد.

قانعی گفت: تاکنون هیچ عارضه قابل توجهی که در روند واکسیناسیون داوطلبان دریافت واکسن کرونای ایرانی خللی ایجاد کند، دیده نشده است.

او با اشاره به تزریق نخستین واکسن ایرانی کرونا یا کوو ایران به ۱۴ نفر گفت:این واکسن با موفقیت و بدون علائمی همچون شوک و تب همراه بوده است، وقتی مجوز مرحله دوم از فاز نخست به ۷ نفر دیگر صادر شد یعنی تاکنون هیچ علائم مضرری مشاهده نشده است.

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه ستاد اجرایی فرمان امام خمینی و مؤسسه دانش بنیان برکت از جمله بخش‌هایی هستند که به صورت جدی تولید واکسن را شروع کردند که تست انسانی یکی از پروژه‌های تولید واکسن این ستاد، از نهم دی ماه آغاز شد اظهار کرد: پلتفرم تولید این واکسن که در مرحله تست انسانی است بر اساس ویروس کشته شده است.

او با اشاره به اینکه داوطلبان تزریق واکسن شرکت شفا فارمِد وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام (بنیاد برکت) که کوو ایران نام گرفته است افزود: گروه اول این تست ۳ نفر بودند که بعد از یک هفته قرنطینه در یکی از هتل‌های تهران به منزل بازگشتند و همچنان تحت نظر و مراقبت پزشکی قرار دارند.

قانعی گفت: به مرور زمان و با ادامه نتایج مثبت تست واکسن کوو ایران تا دو ماه دیگر به ۵۶ داوطلب، واکسن ایرانی کرونا تزریق می‌شود، در این صورت واکسن به سرعت در کشور تولید می‌شود و تا وارد فاز سوم می‌شود.

او درباره تولید انبوه واکسن کوو ایران برکت گفت: تولید انبوه این واکسن در صورت موفقیت تمام مراحل در خرداد ۱۴۰۰ به تولید انبوه می‌رسد.

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا از ورود واکسن شرکت سرم سازی رازی تا اواخر بهمن ماه خبر داد و اضافه کرد: ۱۷۰ شرکت در جهان کار ساخت واکسن کرونا را شروع و تا الان ۱۲ میلیارد واحد تولید کرده اند لذا در ایران شش شرکت در کار تهیه واکسن هستند و تا شهریور ۱۴۰۰ با مازاد واکسن‌های تولید کشور مواجه خواهیم شد.

قانعی از خرید ۲ میلیون دوز واکسن کرونا از کواکس (اتحادیه جهانی تامین واکسن) خبر داد و بیان کرد: واکسن کواکس تا اسفند ۹۹ در اختیار کشور ما قرار می‌گیرد که به گروه نخست کادر درمان تزریق خواهد شد، ۳ شرکت تا آخر دی ماه به اتمام فاز حیوانی می‌رسند و امید داریم که مجوز انسانی را بگیرند. از ۳ شرکتی که وارد فاز بالینی می‌شوند یک شرکت دانش بنیان که قرار است بر پایه mRNA واکسن بسازد، پیشرفت چشمگیری داشته و زودتر از بقیه مرحله اول فاز بالینی را آغاز خواهد کرد. این شرکت مدل واکسن فایزر را در پیش گرفته است و تا پایان این ماه مجوز فاز انسانی را دریافت می‌کند.

او گفت: تمرکز واکسن سازی رازی برای ساخت واکسن کرونا مبتنی بر پروتئین نوترکیب است.

حسین کیوانی استاد ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره ماده اصلی ساخت واکسن ایرانی کرونا گفت: واکسن نوترکیب در ویروس کرونا قابل استفاده نیست.

این استاد ویروس‌شناسی دانشگاه علوم‌پزشکی ایران با بیان اینکه ساخت واکسن در داخل کشور به معنی آزمایشگاهی کردن افراد نیست افزود: صرف نظر از مسائل سیاسی، با توجه به سوابق موجود، برخی فرآورده خارجی وارداتی، مشکلاتی ایجاد کرده اند، واکسن کرونا در دو دوز تزریق می‌شود، دوز اول برای شناسایی و ساخت آنتی بادی در بدن و دوز دوم که با فاصله دو تا سه هفته بعد تزریق می‌شود، در بدن پایداری بیشتری ایجاد می‌کند.

او افزود: بر همین اساس واکسن هپاتیت B، سه بار تزریق می‌شود لذا روش واکسن سازی بومی ما از ویروس کشته شده یا غیر فعال شده استفاده می‌کنیم که درستی این روش از هشتاد سال پیش به اثبات رسیده است لذا واکسن ویروس ضعیف شده کرونا برای تست انسانی به صلاح نیست.

  منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
 

آخرین اخبار

شناسایی ۶۶۰۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور/ جان باختن ۹۱ بیمار دیگر در شبانه روز گذشته نگهداری غیرمجاز انواع حیوانات در یک رستوران! واکسن حریف ویروس جهش یافته نمی‌شود فشار خون بالا را با این علایم تشخیص دهید اصفهان در حال حاضر شهر نارنجی ندارد سرطان پایان زندگی نیست/ عامل هولناک یک سوم سرطان‌ها را بشناسید نگرانی از افزایش ابتلا به کرونا در سنین ۱۸ تا ۲۵ سال ۷۹ بیمار دیگر، قربانی کرونا شدند/ انجام بیش از ۹ میلیون آزمایش تشخیصی در کشور چاقی و دیابت نوع ۲ مهمترین عوامل خطر برای ابتلا به کرونا نتایج مثبت واکسن ایرانی کرونا به آزمایش ها تامین واکسن کرونا از شرکت آسترازنکا صدور مجوز آزمایش انسانی واکسن کرونا در موسسه رازی جوازی برای برگزاری کنسرت‌ها صادر نکرده‌ایم/ جشنواره فیلم فجر با ظرفیت کم برگزار می‌شود هشدار وزارت بهداشت؛ شیوع فراگیر موج چهارم کرونا در کمین است ۷ درصد مبتلایان کرونایی کودکان هستند راهکارهای اساسی برای رهایی از رفلاکس معده تولد فرزندان در ایران کم شده است آمار مراجعان کرونایی با شیب ملایم‌تر در پایتخت رو به افزایش است تعداد دریافت کنندگان واکسن ایرانی کرونا به ۳۵ نفر می‌رسد آخرین آمار کرونا؛ فوت ۹۸ بیمار کووید۱۹ ۷ نشانه که خبر از اعتیاد به قند می‌دهد علل درد فک و راه‌های درمان آن تعیین شکل موها توسط فولیکول ۷ بلایی که تلفن‌های هوشمند به جانتان می‌اندازد ۶ اشتباه دارویی که سلامت کودکان را به خطر می‌اندازد ۷ نشانه تحلیل رفتن عضلات بدن ویتامین‌هایی که مانع پیشرفت پارکینسون می‌شوند ۱۰ راه حل خانگی و طبیعی برای افزایش وزن با کمبود دارو‌های مورد نیاز بیماران سرطانی مواجه هستیم حق تعیین تعرفه بخش خصوصی را به سازمان نظام پزشکی بازگردانید اختلالات اعصاب و روان در بیماران کرونایی بستری در بخش مراقبت‌های ویژه جراحی‌های زیبایی و پلاستیک در شرایط کرونا چگونه انجام می‌شود؟ آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۸۹ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته تصمیم جدیدی در اعمال محدودیت تردد‌ها در نوروز نداریم فقط در حد ۵ روز ذخیره خونی داریم سرطان‌های دستگاه گوارش قابل پیشگیری هستند سن ابتلا به سرطان سینه در ایران کاهش یافته است آموزش همچنان باید به صورت مجازی باشد تاثیر واکسن های جدید بر ویروس جهش یافته کرونا اگر به سلامت ریه‌هایتان اهمیت می‌دهید حتما از این غذاها استفاده کنید کرونا در تلاش برای ماندن است فوت ۶۹ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته هیچ شهری در وضعیت قرمز کرونایی نیست خواص عجیب مصرف پیاز قرمز در دوران کرونایی تشدید نظارت‌ها برای جلوگیری از موج جدید شیوع بیماری در کشور ضروری است کارمندان در سرویس بهداشتی محیط کار حتما از ماسک استفاده کنند اگر این چهار نشانه را دارید میزان قند خون شما بالاست! قاتل کبد چرب این رژیم غدایی موثر است تضمین سلامت روان با ۴ ماده غذایی ۴ بیماری مرتبط با چشم و علائم آن‌ها

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .