اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 1 بهمن 1399

مشکل پاهای پرانتزی و راه های درمان آن

یک متخصص ارتوپدی گفت: مشکل پاهای پرانتزی مگر در موارد خیلی شدید، نیازی به جراحی ندارد و با اصلاح سبک زندگی قابل درمان است.

0

ذبیح الله حسن زاده، متخصص ارتوپدی و جراح زانو گفت: پا‌های پرانتزی در بزرگسالان می‌تواند علت اصلی مشکلات راه رفتن و درد زانو و بطور ثانویه درد ناحیه کمر و قسمت‌های دیگه بیمار بشود، بیماری پا‌های پرانتزی می‌تواند یک مشکل ارثی در خانواده باشد یا به علت سوء تغذیه و یا تغییر شکل پا‌ها به شکل پرانتز که زانو‌ها از هم دور می‌شوند، خودش را نشان دهد.

حسن زاده گفت: این بیماری در سنین نوجوانی اگر شکل پیشرونده داشته باشد با یک عمل بسیار کوچک قابل اصلاح است، اما به طور ثابت در سنین بالاتر یعنی در پایان نوجوانی که رشد متوقف می‌شود، با عمل جراحی استئوتومی یا اصلاح ساق پا و زانو همراه می‌شود.

او افزود: همه پای پرانتزی‌ها نیاز به جراحی ندارند آن‌هایی که پیشرونده هستند یا درد دارند یا راه رفتنشان دچار اختلال می‌شود، نیاز به اقدام اصلاحی دارند البته استفاده از تغذیه مناسب، آفتاب و راه رفتن می‌تواند مشکلات را کم کند.

این متخصص ارتوپدی ادامه داد: با مصرف تغذیه مناسب، یعنی موادی که از ویتامین D ۳ که در مواد غذایی مثل ماهی تخم مرغ، شیر، غلات و حبوبات و لبنیات، وجود دارد و باید به طور روزانه در سبد غذایی خانواده قرار بگیرد، می‌توان در سنین پایین‌تر، به شکل پیشگیرانه از بروز پا‌های پرانتزی جلوگیری کرد. پا‌های پرانتزی در سنین بالاتر یعنی در سن بزرگسالی وقتی رشد متوقف می‌شود، معمولاً با درد زانو، لق زدن و احساس خالی کردن همراه می‌شود.

او ادامه داد: پزشک ارتوپد با معاینه و عکسبرداری‌های تمام قد از ناحیه مچ پا تا ناحیه لگن می‌تواند زوایای انحراف زانو را ارزیابی و اندازه‌گیری کند به طور مشخص پا‌های پرانتزی با درد خود زانو و داخل زانو یعنی دو طرف داخل زانو همراه است که باید این مطلب مدنظر باشد البته در مواردی درد همراه یا آسیب مینیسک میتواند این درد را تشدید کند.

راهکارهای طلایی برای جلوگیری از پاهای پرانتزی

حسن زاده در مورد راهکار‌های جلوگیری از مشکل پای پرانتزی گفت: با اصلاح سبک زندگی شامل استفاده از کفش‌های مناسب، نشستن روی صندلی، استفاده از سرویس فرنگی و موارد دیگر مثل پرهیز از پله و رانندگی و نشستن‌های طولانی یا سطوح شیب‌دار می‌تواند درد زانو‌ها رو کاهش بدهد، همچنین دارو‌های ضد التهاب در این مورد می‌تواند مفید باشند و به بیمار کمک بکند تا آستانه تحمل درد زیاد، کنترل شود و یا وقتی شدت درد افزایش پیدا می‌کند با اقدامات اصلاحی بیشتری مورد نیاز است.

او افزود: استفاده از فیزیوتراپی، تمرینات تقویت کننده و تغذیه و مسکن سبک در مراحل خفیف می‌تواند پیشگیرانه باشد. در مراحل شدید یا پیش رونده، عمل جراحی اصلاحی در اطراف زانو توسط جراح ارتوپد صورت می‌گیرد و ممکن است دو تا سه سانتی متر قد بیمار افزایش پیدا کند. نام عمل، استئوتومی است و انحراف زانو‌ها و بیومکانیک بدن را اصلاح می‌کند.

حسن زاده بیان کرد: در سنین سالمندی، افزایش شدید درد و کاهش راه رفتن بیمار به ناتوانی و از کار افتادگی بیمار با پا‌های پرانتزی پیشرفته همراه است که در این مراحل استفاده از تغذیه و اصلاح سبک زندگی کافی نبوده و ممکن است به علت درد ناتوان کننده و اختلال در راه رفتن بیمار نیاز به عمل جراحی داشته باشد که اغلب در سنین بالای ۶۰ سال به شکل تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی انجام می‌شود.

او ادامه داد: عمل‌های تعویض مفصل عمل‌های بسیار پرهزینه است، ولی وقتی چاره دیگری نباشد، بیمار ناگزیر است که این عمل را انجام دهد به این جهت که این عمل می‌تواند زندگی دوباره به مریض بدهد، اما این عمل می‌تواند مشکلاتی هم پیش رو داشته باشد، زیرا جراحی پرهزینه‌ای است و به مراقبت‌های خاص خودش نیاز دارد و خطراتی مانند، عفونت، التهاب و لخته شدن خون در پا‌ها یا شکستگی‌های اطراف پروتز یا مفصل مصنوعی داشته باشد، البته اگر با مهارت کار گذاشته بشود می تواند کیفیت زندگی بیماران را برای سال‌های زیادی اصلاح کند و مریض دوباره راه بیفتد و از پوکی استخوان، ناتوانی و لخته شدن خون در پا‌ها فاصله بگیرد و نشاط دوباره به زندگی اش داده بشود که در عمل تعویض مفصل این پای پرانتزی و این نوع انحراف یا بد شکلی قابل اصلاح است.

حسن زاده افزود: در یک جمع‌بندی پا‌های پرانتزی اگر پیشرونده باشند، درد داشته باشند و علل دیگری برای درد وجود نداشته باشد، اما به شکل عمده مشکلاتی را نشان بدهد، قابل توجه است و نیاز به عمل‌های اصلاحی پیدا می‌کند. این عمل اصلاحی می تواند در سنین کودکی با توقف رشد در یک شکل و با نظر جراح ارتوپد و در بالای سن بلوغ و متوقف شدن رشد، با عمل جراحی استئوتومی که تا سنین ۵۵ سال معمولاً این عمل جواب میدهد.

او گفت: در سنین بالای ۶۰ علاوه بر استفاده از مسکن، فیزیوتراپی و آب درمانی در شرایط غیر کرونایی و انتخاب کفش و سبک زندگی مناسب و کاهش فشار و کاهش وزن که موکدا به آن اشاره می‌کنم می‌توان از عمل‌های جراحی دیگری غیر از استئوتومی و توقف صفحه رشد و عمل تعویض مفصل استفاده کرد.

حسن زاده در پایان یادآوری کرد: با این عمل، تغییر شکل و بدفرمی پا‌ها اصلاح می‌شود و درد بیمار کاهش پیدا کرده و قد او نیز ۲ تا ۳ سانتی متر افزایش پیدا می‌کند و نشاط دوباره‌ای به زندگی اش داده می‌شود و بیمار با کیفیت مطلوب و راضی کننده به زندگی خود ادامه می‌دهد. همچنین با افزایش پروتز‌ها و افزایش تکنیک و مهارت جراحان خوب ارتوپدی ایرانی کیفیت زندگی بهبود قابل توجهی پیدا کرده و اقبال مردم به این عمل‌های هرچند گران می‌تواند آخرین راه‌حل باشد که بیمار را در شرایط مطلوبی قرار بدهد.

  منبع: خبرگزاری صدا وسیما
 

آخرین اخبار

ضد عفونی کننده ضد کرونا در منزل بسازیم! افزایش جراحی زیبایی بینی همزمان با شیوع کرونا ۸ نشانه هشدار دهنده لخته شدن خون در بدن ۷ خوراکی که اختلالات پوستی را از بین می‌برند بیماری مرگبار در کمین کسانی که با آفت‌کش‌ها سر و کار دارند علل سوت کشیدن گوش آیا می‌توان قرص‌ها را با آبمیوه، چای یا شیر مصرف کرد؟ نشانه‌های حمله‌ خرچنگ‌ها به بافت چشم انسان! واکسیناسیون کرونای سالمندان مستقر در منازل از فروردین ۱۴۰۰ دلایل ایجاد لکه سفید روی ناخن‌ها پای دلالان دارو به واکسن کرونا هم باز شد؛ اسپوتنیک وی ۸۰ میلیونی در ناصرخسرو توصیه‌های وزارت بهداشت درباره نحوه استفاده از ماسک علائم ابتلا به کرونای جهش یافته در کودکان علت کاهش اهدای خون در همه گیری کرونا جزئیات چگونگی سفر‌های نوروز ۱۴۰۰ علائمی از کمبود ویتامین B12 که به سختی قابل تشخیص است دستورالعمل‌های طبیعی برای از بین بردن چین و چروک‌های اطراف دهان جدیدترین یافته‌های محققان درباره تاثیر چای سبز در مبارزه با سرطان عوارض عجیب زیاده روی در مصرف شیر ۵ خطری که زنان بالای چهل سال را تهدید می‌کند خاصیت‌های باورنکردنی دانه‌های کنجد آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۹۳ بیمار ژاپنی‌ها سالم‌ترین رژیم غذایی را دارند کلاف سردر گم سفر‌های نوروز ۱۴۰۰ عوارض شدید زیاده روی در مصرف ماکارونی گونه جدید کرونا در نیویورک چگونه نیاز بدن به ویتامین D را تامین کنیم؟ چهار دلیل بستری شدن بیماران کرونایی شناسایی شد واکسن اسپوتنیک در مقابل شاخه‌های جدید کرونا مقاوم است شیر مادر از دستگاه گوارش نوزاد محافظت می‌کند گونه‌های مختلف ویروس کرونا ممکن است تنوعی در علائم ایجاد نکند یک نخ سیگار شما را می‌کشد! حرکات تسکین دهنده درد زانو احتمال انتقال کرونا به دیگر اعضای خانواده چقدر است؟ نجات دو کودک با خون بندناف ذخیره شده در سازمان انتقال خون تأثیر خواب بر عملکرد قلب واکسن‌های کرونا همچنان همه جهش‌ها را خنثی می‌کنند فوت ۸۱ بیمار و شناسایی ۷۹۷۵ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور واکسینه کردن کل کشور زمانبر است تفاوت بین التهاب و عفونت گوش چیست؟ آلرژی به ماهی؛ علائم و راه‌های جلوگیری از آن تاثیر باورنکردنی کافئین بر مغز چرا دچار گرمی کبد می‌شویم؟ کشف نوع جدیدی از سلول‌های استخوانی اگر می‌خواهید لاغر شوید در این ساعت شام بخورید به این دلیل هرگز پوست موز را دور نریزید نکاتی درباره تغذیه زنان در سه ماهه اول بارداری ۲۵۰ هزار دز واکسن سینوفارم امروز وارد کشور می‌شود لزوم ادامه محدودیت‌های تردد جاده‌ای سردرد بدون علایم چشمی نشان دهنده کروناست؟

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .