اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 17 خرداد 1400

دردسر‌های عجیب در عصر دیجیتال

یک متخصص و جراح ارتوپد درباره عوارض استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته در عصر دیجیتال توضیح داد.

1

ذبیح الله حسن زاده متخصص و جراح ارتوپد

او گفت: کسی که فعالیت روزانه با کامپیوتر یا لپ تاپ دارد برای جلوگیری از خستگی علاوه بر اینکه توصیه می‌شود هر ساعت حالت بدنی خود را عوض کند و در حالتی جدید قرار بگیرد، باید ورزش‌های تقویت ناحیه گردن را در چهار جهت حدود پنجاه ثانیه و به صورت دو بخش ده مرحله‌ای در صبح و شب انجام دهد. عادت به گردنبند می‌تواند مشکلات زیادتری را  برای بیمار ایجاد کند؛ بنابراین اصلاح حالت نشستن در کاهش درد ناحیه دست تاثیر می‌گذارد. یک سری بیماری‌ها هستند که به صورت روزانه افراد جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهند؛ مثل چسبندگی عصب میدین دست که می‌تواند انگشت اول، دوم و سوم را تحت شعاع قرار دهد یا عصب اولایند است که می‌تواند انگشت پنجم را در مسیرش از یک گز گز و مور مور به سمت بالا ناحیه آرنج و گردن بکشاند.

حسن زاده تصریح کرد: این نوع عارضه بیشتر در بانوان دیده می‌شود و بانوان به دلیل مشغله زیاد ده برابر آقایان به گز گز شدن و مور مور شدن کف دست و انگشتان یک، دو و سه دچار می شوند. این درد به میزانی است که باعث بیدار شدن بانوان از خواب می‌شود؛ بنابراین چسبندگی عصب مدین که از سه انگشت اول به نیمه انگشت چهارم عصب می‌دهد را می‌تواند تحت شعاع خودش قرار دهد. علاوه براین چسبندگی عصب را در ابتدا می‌توان از طریق مشاوره با پزشک معالج و در عین حال با تست عصب و عضله شناسایی کرد و بر اساس میزان شدت عارضه با یک آتل درمان کرد و نیازی به جراحی برای درمان آن نیست. گفتنی است که با ورزش می‌توان از تمام این بیماری‌ها جلوگیری کرد و همواره پیشگیری برتر از درمان است. چسبندگی عصب دست در کارگرانی که فعالیت سنگین دارند و افرادی که با موبایل و وسایل مدرن سروکار دارند، می‌تواند زودتر از سایر افراد بروز کند، اما آن‌ها با دریافت یک مشاوره مناسب می‌توانند از بروز این بیماری و نیاز به جراحی جلوگیری کنند.

او گفت: اگر ناخن‌های دست فردی به شکل قاشقی شود، یعنی فرد دچار کمبود آهن بوده، همچنین از سوزن سوزن شدن ناحیه ناخن می‌توان، فهمید که فرد دچار بیماری التهابی و سیستمیک شده است. در این بین از تغییر شکل انگشتان دست می توان  فهمید که بیمار دچار بیماری روماتیسمی شده است. 

حسن زاده بیان کرد: بعضی بیماری‌ها هستند که انگشت پنجم را با گز گز همراه می‌کنند و انگشت بیمار را لاغر و دچار تغییر حالت می‌کند که در صورت مشاوره به موقع با پزشک می‌شود آن را با یک درمان موضعی یا آزاد سازی عصب در ناحیه آرنج یا گردن فرد بهبود داد، اما در صورتی که لاغری انگشتی بروز می‌دهد نشان از پیشرفت بیماری است.

متخصص ارتوپد گفت: عصب اولنار در افرادی که فعالیت بیشتری انجام می دهند، آسیب می بیند و مشکل عصب cts بیشتر در بانوان شایع است و با بررسی به موقع این بیماری‌ها می‌توان از مختل شدن زندگی بیمار جلوگیری کرد و با یک درمان ساده به زندگی خود برگردند. علاوه بر این فرد پس از درمان می‌تواند دوباره از وسایل روز استفاده کند، اما باید در میزان استفاده خود دقت زیادی داشته باشد. چرا که در صورت استفاده بیش از حد به بیمارهای حادتری دچار خواهند شد. از نظر آناتومیک انگشت شست به تنهایی ۵۰ درصد عملکرد دست را دارد و انگشت شست ممکن است زودتر از سایر انگشتان دچار فرسودگی شود، بنابراین کار طولانی و شکست انگشتان که به صورت عادت در برخی افراد جا افتاده است می‌تواند بیماری مفصلی را تشدید کند.

راه حل برای احساس درد در انگشت

حسن زاده بیان کرد: بهترین کار این است که بیمار میزان فعالیت خود را کاهش دهد و اگر علائم او بعد دو هفته همچنان ادامه داشت باید به پزشکان ارتوپدی مراجعه کند و پزشک با انجام آزمایشات و تصویر برداری به بیمار راهکاری ارائه خواهد شد. استفاده بیش از حد از هر عضو می‌تواند به آن آسیب برساند و هر عضو در بدن باید استراحت داشته باشد.

زمان مناسب استفاده از گوشی در سنین مختلف

او گفت: میزان استفاده از موبایل بر اساس شغل و توانمندی عضلات اعلام می‌شود، اما اگر حالت گردن در حالت هم سطح چشم‌ها باشد، فشار کمتری به بدن وارد می‌شود و می‌تواند ساعت بیشتری از موبایل استفاده کرد. هر فرد باید بداند که به صورت معمول بیش از ۴۰ دقیقه نباید از موبایل استفاده کند چرا که در آینده می‌تواند باعث بروز بیماری‌های جدی شود.

حسن زاده بیان کرد: کمتر از ۱۰ درصد این افراد به جراحی نیاز پیدا می‌کنند، با توجه به ظریف بودن دست باید به شدت مراقب این عضو و عملکرد آن باشیم. استفاده بیش از حد از عضلات دست اصلا توصیه نمی‌شود.

او گفت: آمار‌های جهانی نشان می دهد افراد به دنبال کسب اطلاعات در تمام زمینه‌ها هستند و میزان مراجعه افراد در دوران کرونا نیز ۵۰ درصد افزایش یافته است. خود ویروس کرونا نیز ممکن است باعث درد عضلانی شود.

اظهار کرد: امروزه عصر دیجیتال عامل اصلی بروز بیماری های مختلفی در افراد است.

او افزود: صحبت کردن با تلفن همراه نوعی تکنولوژی به شمار می آید که به اعضای بدن اعم از دست آسیب وارد می کند و موجب می شود تا عملکرد قسمت های مختلف آن مختل شود. در واقع ابزار‌ها و وسایلی که به صورت روزمره از آن‌ها استفاده می‌شود و به تکنولوژی مربوط بوده  شامل؛ لپ تاپ، کامپیوتر و موبایل است. گزگز و مورمور شدن و گرفتگی نوک انگشتان یک نشانه خطر خواهند بود. علاوه بر این دست می‌تواند نمایشگر تمام فعالیت‌های بدن باشد و می تواند بیماری‌های نخاع گردنی تا آرنج و اعصاب دست را شامل شود.

او گفت: اگر کسی دیسک گردن داشته باشد با مشاهده کردن فرم دست او می توان این نوع عارضه را فهمید. برای مثال لاغر شدن پشت دست یعنی  از دست دادن عضلات  ناحیه بین انگشتان که در واقع پرده اول و دوم استخوان دست تخلیه  شده است. این مورد نشان از وجود بیماری در دیسک گردنی یا آرنج خواهد بود که اعلام می‌کند عصب اولنار دچار آسیب شده است؛ بنابراین دست می‌تواند یک تابلوی بسیار دقیق برای نمایش انواع بیماری‌های مختلف ناحیه گردن و دست باشد. 

حسن زاده بیان کرد: علاوه بر این هنگام استفاده از گوشی حالت گردن نباید رو به پایین باشد، چرا که ۳۰ تا ۴۰ درصد به فرد آسیب وارد می‌شود. زمانی که فرد در حال استفاده از موبایل است، گوشی را باید در جهت افقی چشم خود قرار دهد، اما اگر سر فرد رو به پایین باشد حدود ۴۰ درصد به دیسک گردنی فشار آمده و نخاع فرد دچار آسیب می‌شود یا بیماری انتشاری از ناحیه گردن را تشدید می‌کند.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

 

آخرین اخبار

میوه های نیمه گرمسیری کدام دسته از میوه ها هستند؟ تبلیغ ولایت امیرالمومنین علی ابن ابیطالب علیه السلام تاروز قیامت واجب است میلاد امام هادی علیه السلام مبارک باد پخش فیلم سینمایی مبارک با رابط ناشنوایان پخش فیلم سینمایی دوباره زندگی با رابط ناشنوایان علائم انحراف بینی چیست نماهنگ غدیر تنها تالاب البرز در مرز خشک شدن عکس ومکث آیا می دانید کرسی «کم خونی» را برطرف می کند؟ آیا می دانید زنان دوبرابر مردان پلک می زنند نماهنگ غدیر نماهنگ غدیر نماهنگ غدیر غدیر از اساسى‏ترین برنامه‏ هاى پیامبر خدا(ص) براى دوام و عزت و شکوه اسلام و قرآن بود امام علی النقی جمیع صفات نیک و مفاخر معنوی را یک جا در وجود داشت. رهبری:مساله‌ی غدیر با این مضمون والا متعلق به همه‌ی مسلمانهاست، چون به معنای حاکمیت عدل، حاکمیت فضیلت و حاکمیت ولایت‌الله است. ۱۳۸۱/۱۲/۰۱ نکات بهداشتی در شستشو و استفاده از انواع سبزیجات برگی آیا واکسن های مختلف کرونا عوارض متفاوتی دارند پوکی استخوان کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد تاکنون بیش از۷ میلیون نفردُز اول و بیش ازدو میلیون نفر دُز دوم واکسن کرونارا تزریق شده است در باره پوکی استخوان چه می دانید تزریق واکسن در کشور از مرز ۱۰ میلیون دُز گذشت مصرف ویتامین دی از کرونا پیشگیری می کند افتتاح دو بخش جدید دربیمارستان طالقانی علت تشنج تب دار درکودکان چیست چگونه مشلکات دفع ادرار درکودکان را حل کنیم ورود اولین محموله از مجموعه واکسن اهدایی دولت و ملت ژاپن به کشور تاکید رهبر معظم انقلاب بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی بسیاری از غلظت خون ها ناشی از کم آبی بدن و یا به دلیل خطای آزمایشگاهی رخ می‌دهد ضرورت مسدود شدن سایت های غیر قانونی فروش دارو ویتامین دی در کرونا چه تاثیری دارد 5هزار سایت غیر قانونی فروش دارو مسدود شدند 5هزار سایت غیر قانونی فروش دارو مسدود شدند رشد ازدواج پس از 17 سال صعودی شد اطلاعیه کمیته امنیتی اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر دریچه را ببینید چرادندان ها درد می گیرند عرفه چه روز است به هیچ عنوان از گوش پاک کن استفاده نکنید افراد دیابتی می توانند از مواد غذایی که دارای قند کمتری هستند استفاده کنند تزریق واکسن سرعت گرفت چکار کنیم دوقلو بزاییم دریچه ای رو به هیجان طلاق ،مرگ نزدیکان ،مهاجرت می تواند موجب شب ادرای در کودکان شود 30 درصد کارمندان بالای 60سال از نارسایی های مختلف کم شنوایی برخوردارند کدام بیماران کرونایی نیاز به پیگیری سیستم قلب وعروقی دارند رضایت از زندگی یعنی خوشبختی مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۵۰۱ هزار و ۷۹ نفر رسید شهادت امام باقر علیه السلام را تسلیت عرض می کنیم

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .