اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 19 خرداد 1400

پیوند سلول‌های بنیادی اسپرم برای درمان ناباروری مردان

پژوهشگران ژاپنی در جریان تحقیقات خود موفق شدند با پیوند سلول‌های بنیادی اسپرم، شانس درمان ناباروری در مردان را افزایش دهند.

0

توانایی سلول‌های بنیادی در رفع عملکرد‌های ضعیف بافت‌های میزبان پس از پیوند، یک موفقیت نجات دهنده در درمان شرایط غیرقابل درمان قبلی بوده است. تقریبا مانند پرتاب سکه، سرنوشت سلول‌های بنیادی پیوندی غیرقابل پیش بینی است. آن‌ها ممکن است هنگام تجدید به یک نوع بافت دیگر تبدیل شوند یا از بین بروند.

سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونیال از همان سرنوشت تصادفی پیش بینی نشده در نتایج پیروی می‌کنند، اما گروهی از دانشمندان باروری به سرپرستی یوشیاکی ناکامورا از دانشگاه هیروشیما روش جدیدی را کشف کردند که به طور مطلوبی احتمالات را تغییر داده و ناباروری مردان را در موش‌ها معکوس می‌کند. این نوید خوبی برای برنامه‌های آینده در بازسازی اسپرم انسان پس از درمان سرطان و جمعیت دوباره گونه‌های در معرض خطر است. نتایج مطالعه آن‌ها در مجله Cell Stem Cell منتشر شده است.

به گفته محققان پیوند سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی نوید بسیاری از کاربرد‌ها مانند درمان ناباروری در مردان و حفظ تنوع ژنتیکی را می‌دهد. با این حال در حال حاضر عدم کارآیی آن کاربرد عملی این فناوری را منتفی می‌کند.

تیم بین‌المللی دانشمندان ژاپنی و انگلیسی سرنوشت سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونیال پیوند یافته در موش‌ها را پیگیری کردند. آن‌ها سلول‌های بنیادی اسپرم موش را در موش‌های نابارور کاشتند و دریافتند که فقط یک بخش کوچک در دراز مدت دوباره به عنوان اسپرماتوگونی کار می‌کند و بقیه به یک سلول دیگر تغییر یافته یا تحت فرآیندی به نام تمایز عملکرد خود را متوقف کرده و یا به طور کلی از بین می‌روند.

آن‌ها با استفاده از این بینش‌ها، روش جدیدی ایجاد کردند که می‌تواند به طور مصنوعی سرنوشت سلول‌‎های بنیادی اسپرم را تنظیم کند تا احتمال افزایش مجدد جمعیت را به حدی برساند که باروری بازیابی شود. آن‌ها پس از پیوند به طور خلاصه یک بازدارنده سنتز اسید رتینوئیک معرفی کردند که به طور موقت از تمایز سلول‌های بنیادی اسپرم دهنده جلوگیری می‌کند. بازدارنده‌های شیمیایی به تنظیم نتیجه‌ای کمک کردند که سلول‌های بنیادی آماده تجدید می‌شود.

محقق اصلی این مطالعه با بیان اینکه آن‌ها قصد دارند نشان دهند که کارآیی مجدد جمعیت سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونیاال پیوندی با تنظیم سرنوشت تصادفی آن‌ها افزایش می‌یابد، افزود: گام بعدی برای تحقیق آن‌ها این است که تایید کنند آیا استراتژی جدید آن‌ها برای دام و در نهایت انسان نیز مفید خواهد بود یا خیر.

او گفت: هدف نهایی من استفاده از پیوند سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی برای باروری مردان مبتلا به سرطان پس از شیمی درمانی یا حفظ تنوع ژنتیکی در حیوانات مزرعه و حیوانات وحشی نادر یا در معرض خطر است.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار

تمام دانشجویان تا پایان پاییز واکسینه خواهند شد تصمیم وزارت بهداشت برای سال تحصیلی جدید نشانه‌های کم آبی در بدن با خوردن سیب از دیابت در امان باشید! اولویت برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در فضای باز دریافت ۲ واکسن متفاوت کارایی آن را افزایش می‌دهد؟ دولت سیزدهم زیر ذره بین کشیک سلامت کاندیداها در مناظرات برنامه‌های خود در خصوص واکسیناسیون را واکنش جهانپور به انتقاد از مدیریت کرونا در مناظره انتخاباتی پیوند سلول‌های بنیادی اسپرم برای درمان ناباروری مردان کاهش وزن سریع با نوشیدنی طراوت‌بخش تابستانی گونه دلتای کرونا باعث دیابت می‌شود سیگاری ها و خطر ابتلا به ۱۲ نوع سرطان یک رییس جمهور؛ برای هزار درد محیط‌زیست! حداکثر فاصله بین دوز اول و دوم واکسن کرونا علت زانو درد در سنین جوانی پخش مناظره های انتخاباتی با ترجمه همزمان برای ناشنوایان مغناطیسی شدن بدن انسان بر اثر تزریق واکسن کرونا صحت دارد؟ علائمی که نشان دهنده اختلال در کار غده تیروئید است بهترین نوشیدنی‌ها برای لاغر شدن معرفی چربی سوزترین میوه‌ها برای سلامت قلب‌مان چه کنیم؟ گیلن‌باره؛ سندروم خطرناک ناشی از کرونا فشار خون گرفتن در عصر ممنوع! نشانه‌هایی که می‌گوید دچار بیماری کبدی هستید! فوت۱۲۰ بیمارکرونا؛ تزریق ۴ میلیون و ۸۸۸ هزار و ۷۶۹ دُز واکس جدیدترین دستاورد متخصصان داخلی برای مقابله با کرونا دردسر‌های عجیب در عصر دیجیتال ایجاد حالت آهنربایی در فرد واکسینه شده جوک خنده دار است واکسیناسیون کرونا در دوران بارداری و شیردهی اشکالی ندارد واکسن کرونا در کدام بیماری‌ها موثر نیست؟ الکترونیکی شدن خدمات سلامت اجتناب ناپذیر است اگر از درد مفاصل رنج می برید این ۳ ماده غذایی را بخورید پاکسازی کلیه‌ها با انواع دمنوش ها اگر به اندازه نخوابید، ۲۲ بیماری به سراغتان می‌آید خواص گل محمدی؛ از سلامت پوست تا رفع بوی بد هان مانع جذب ویتامین‌ها و املاح معدنی غذا‌ها نشویم! کاهش موارد بستری و فوت به علت کرونا در هفته دوم خرداد این ماده غذایی نقرس را درمان می‌کند! فوت ۱۵۵ بیمار کرونا، تزریق ۴ میلیون و ۶۹۳ هزار و ۴۹۸ دُز واک راه جبران ناکارآمدی و ضعف‌های مدیریتی؛ انتخاب درست لزوم مستندسازی ابتکارات دانشگاه ها درمقابله با کرونا ناسالم بودن ۶۰ درصد محصولات غذایی برندی معروف جذب فلزات در برخی افراد ربطی به واکسن کرونا ندارد ماجرای خاصیت آهنربایی در ناحیه تزریق واکسن کرونا فوت۱۷۰ بیمار کرونا؛ تزریق۴ میلیون و ۵۶۸ هزار و ۳۱۷ دُز واکسن واکسن برکت و سینوفارم هر دو از یک پلتفرم ویروس ضعیف شده هستن آلودگی هوا در همه گیری کرونا کاهش یافت مریم گلی؛ گیاهی ضد ویروس چگونگی پیشگیری از شدت پیشروی کرونا در مبتلایان

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .